agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2014, 11:47   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2014
Daha önce lavanta hiç ekmedim hatta çiçek ekmişliğim yok,

Evimde lavanta yetiştirmek istiyrum. Çok faydası olduğunu duydum. Nasıl yetiştirmeliyim. Tohummu alayım yoksa saksıda mı alayım evimde besleyeceğim balkonum çok rüzgar alıyor yazın balkona çıkarabilirim ama. sizce ne yapayım evimde orkide yetiştiriyorum çok güzel şuan bi sıkıntı yok yerini sevdi ancak onuda saksılı aldım. ne önerirsiniz? tarifini de yaparmısınız öneriniz arasında ?

Glcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 14:34   #212
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Glacan; Ben iki yıl tohumdan lavanta yetiştirmeye çalıştım. Bir kısmı çimlendi. Fide haline geldiler. Kışın onları içeriye alma gibi bir hata yaptım. Muhtemelen kış aylarında ışığın yeterli gelmemesi nedeni ile birer birer hepsi öldü. Geçen yıl 1300 rakımlı yere hazır aldığım fideleri diktim. Gördüğüm kadarı ile problem hiçbirisinde yok. Eskişehir toplantısına gittiğimde bir parkta lavanta dikilmiş olduğunu gördüm. Nerede ise bir metre yüksekliğinde ve eninde büyümüşlerdi. Bu yıl benim diktiğim lavantaların da en az onlara yakın büyüyeceğini düşünüyorum. Sulamasına dikkat ederseniz biraz da büyük saksıda olursa balkonda çok rahat bir şekilde büyütebilirsiniz.

Orkide bölümünde aldığınız orkidenin cinsine bakarak ne yapmanız gerektiğine bakarsınız.
Aldığınız orkide muhtemelen aşağıdaki linkini verdiğim orkidedir. Çok sıcak görmez, güneşi direk görmediği aydınlık bir ortamda suyuna da dikkat ederseniz sağlıklı bir şekilde bakarsınız. Detaylar için formu inceleyin isterseniz.
http://www.agaclar.net/forum/orkide/3512.htm

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 23:22   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2013
lavanta

buda benim lavantam

Eklenen Resimler

posthuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 10:01   #214
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Lavanta kışa, kara, dona, kuraklığa dayanıklı bir bitki. Tavsiyem tohumdan ziyade fidesini alıp bakmak. Her sene giderek gelişiyor ve daha bol filiz veriyor. Saksıda sorunsuz ama en güzeli bahçede tabi.

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 13:39   #215
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2010
Arkadaşlar Saksıdaki Lavantam güneş alıyor ve düzenli suluyorum .. Arada yapraklarına su fıs fıslıyorum toprağını kuru bırakmıyorum. Salonda bakıyorum ve havası biraz kuru salonumun elimden geldiğince nemlendirmeye çalışıyorum .. Kenara büyük bir leğen koydum içi su dolu artık ordan buharlaşan su neye yeter bilmiyorum ama elimden geleni yapıyorum ..

Alt taraftaki yapraklardan kurumaya başladı .. Salonuma geleli yaklaşık 1.5 hafta oldu .. Fotoğraf yükle derseniz akşama doğru ilk ve son halini koyabilirim ..
Ne önerirsiniz ?

CaylakBonsaici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 13:43   #216
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Toprağını çok fazla sulamanıza gerek yok, fazla sulayıp kökleri kurutma riskine girebilirsiniz. lavanta kuraklığa çok dayanıklı. Dipteki yaprakların kuruması da normaldir, bir sorun değil. O kendini bahara doğru yenileyecektir. Hafif budama yapabilirsiniz.

Eski 29-10-2014, 14:00   #217
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2010
Teşekkürler uygulayacağım.

Yapraklarına fıs fıs önerir misiniz ?

CaylakBonsaici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 17:10   #218
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CaylakBonsaici Mesajı Göster
Teşekkürler uygulayacağım.

Yapraklarına fıs fıs önerir misiniz ?
Hiç gerek yok, lavanta öyle gardenya gibi narin, bebek bakıcılığı gerektiren bitkilerden değildir. Nerdeyse succulentler kadar dayanıklıdır.

Eski 04-02-2015, 15:38   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2015
Bütün yazılarıı okudum 1 saatten fazla sürdü ve saksıda lavanta bakımı hakkında öğrendiğim herşeyi Bu mesajda topluyorum çünkü konu çok dağınık. Benden sonraki arkadaşlar bu mesajdan yararlansınlar.

+Sıcağı Güneşi Çok Sever.
+Dayanıklıdır.
+Kökü uzundur kazık köklüdür. 40-60cm derinliğinde saksı önerilir.
+Su'yun fazlası köklerini kurutabilir.
+Gübreyi fazla vermek yanlıştır.
+Nem olarakta ortalama bir nem de yaşar.
+Saksıdan toprağa ekince bir süre bol su ister.
+Su istediğinde yapraklarını aşağı sarkıtarak kendini belli eder.

Ekleme

+Toprağı konusunda ise tam bir karar olmasada hafif kumlu ve kireçli olmasında fayda olacağı görüşünde bir ortak fikir var.

Analitik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 19:11   #220
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2015
Lavanta bonsai için uygun mu bilmiyorum ama bugün yalovadan geçerken daha 1 yaşında olan bir bitli aldım. Bunlar dış ortam bitlisi olmasına karşın evde ortamına nasıl alıştırabilirim.
Teşk.

mraccent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 10:47   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2015
Merhabalar,
Bu işlere yeni merak salan biri olarak öğrendim ki lavanta tohumlarının ekilme zamanlarıymış şu günler. Kokusu ve rengiyle ayrı bir yeri vardır bende. Tohumları sümbül soğanlarının bulunduğu toprakta çimlendirmem ve yetiştirmemde bir sakınca var mıdır? Bu işi profesyonel olarak yapan arkadaşlardan ziyade balkonunda saksıda lavanta yetiştirmiş olan arkadaşların tecrübelerine danışmak istedim. Çimlendirme süreci ve sonrasında fideleri asıl saksıya ekme ile ilgili bu işin fransızı olan biri için adım adım uygulama bilgilerine ihtiyacım var. Merakla bekliyorum. Sevgiler..

minguinho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 15:11   #222
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minguinho Mesajı Göster
Merhabalar,
...Çimlendirme süreci ve sonrasında fideleri asıl saksıya ekme ile ilgili bu işin fransızı olan biri için adım adım uygulama bilgilerine ihtiyacım var. Merakla bekliyorum. Sevgiler..
Lavantayı fransızlar çok iyi bilirler yalnız, bu mesajınıza güldüm, demekki sizden bizim öğreneceğimiz şeyler var

minguinho ve Kwyjibo beğendi.
yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 15:19   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ipektuğçe Mesajı Göster
Bunlarda benim lavantalarım,tohumdan yetiştirdim.Tohum ektikten 10 gün sonra çıkmaya başladılar.Tohumların üzerini toprakla örtmedim,sadece nemli tuttum
Sevgili İpektuğçe, nasıl bir toprak karışımı kullandınız? ben yaklaşık bir ay evvel, tohumlarımı ayrı ayrı pet bardaklara torflu toprağa diktim. Ancak hala 2 çiçekli ve minicikler, toprakları kurudukça su veriyorum. Ama büyümüyorlar.

hepvehic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 04:13   #224
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Elimde bulunan bi paket tohumun bir kısmını şu günlerde deneme amaçlı ekmeyi düşünüyorum. Ben bugüne dek toprağa serpip üzerini kapatmadığım tohumların (ipek çiçeği, petunya) çimlendiğini hiç görmedim, lavanta içinde toprakla kapatmayın denmiş ama ben hafifte olsa torf sermeyi düşünüyorum.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 13:42   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Lavanta kışa, soğuğa gayet dayanıklı bir bitki. Yanlış anlasılmasın engin bilgimi(!) paylaşmak için söylemiyorum , tamamen gözleme dayalı konuşuyorum. Ankara'nın kışı soğuğu malum ama Kuğulupark'ın bulvar tarafının birçok yerinde lavanta var ve senelerdir maşallah gayet güzel yaşayıp çiçekleniyorlar. Hiçbir özel koruma da uygulanmıyor üstelik.

borayz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 17:04   #226
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Lavanta tohumlarımı ne zaman ekmelıyım

Arkadaşlar elimde lavanta tohumum var .çok heycanlıyım ve bian önce ekmek istıyorum.acaba şimdi eksem mi ?yoksa!martımı nisanımı beklesem

Binbirçeşit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 15:52   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Bnmde elimde 15 adet lavanta tohumu var yarın ekmeyi düşünüyorum. Acaba küçük bi plastik kaba mı ekmeliyim yoksa direk saksıya mı

MineBurak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 23:29   #228
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Merhabalar , geçen sene ektiğim lavanta tohumlarından 4 tanesi hayatta kaldı. Ama fazla gelişmediler. Hiç çiçekte vermediler. Sanırım 2. yılda çiçek veriyorlar ve sanırım kazık kök sistemi var . Bunun için biraz derin saksı istiyor. Bu hafta daha derin bir saksıya dikeceğim.

özfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 23:30   #229
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Ayrıca 1 ay önce çimlendirdiğim lavanta tohumları çok geç büyüyor. Sanırım havaların iyice ısınmasını bekliyorlar.

özfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 11:12   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2016
Merhaba. Siteden haberdardım, ben de en sonunda üye olayım, doğru bilgi edineyim dedim.
Ben lavanta yetiştirmek istiyorum saksıda. Acaba şu an doğru zaman mıdır?Ne zaman ekmeliyim?

kitapkurduyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 13:15   #231
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kitapkurduyum Mesajı Göster
Merhaba. Siteden haberdardım, ben de en sonunda üye olayım, doğru bilgi edineyim dedim.
Ben lavanta yetiştirmek istiyorum saksıda. Acaba şu an doğru zaman mıdır?Ne zaman ekmeliyim?
lavanta fidesi her yerde satılıyor ve çokta ucuz. saksılı bende aldım ve yakında toprağa dikeceğim.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 23:00   #232
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
lavanta avanta sözünü kardeşim çok kullanır

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 11:15   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2016
Bende karabaş lavantası yetiştirmeye çalışıyorum tohumdan ancak o kadar çok tohum olmasına rağmen üç beş tanesi çimleniyor onlarıda saksıya alınca ölüyorlar.Bu defa solucan gübresi ve leonardit birlikte deniyorum inşallah saksıda yetiştirmeyi başaracağım.

Yüksek bitki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 16:21   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2016
Teyzemin yazlık evinin bahçesinde epey lavanta bitkisi var. Bu lavantalar yenebilir mi acaba? Tatlılarda süsleme amacı ile kullanmak istiyorum ama emin olamadım. Bir bilen yardımcı olabilirse çok mutlu olurum.

Mürverasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2016, 12:47   #235
Ağaçsever

papatya367's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Merhabalar, haftalardır pazardaki amcanın bana zorla satmak istediği lavanta fidesini bugün almaya karar verdim inşallah alacağım. ama kafama takılan bir soru var bazı arkadaşlarımız lavanta çiçeğinin bulunduğu yeri, ortamı bile kokuttuğunu yazmış fakat ben sadece bitkinin yapraklarını elleyince elimde çok güzel bir koku oluyor, acaba lavanta değil mi diye de şüphe ediyorum ama görüntüsü aynı lavanta neyse akşam resmini çekip koyacağım inşallah, yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

papatya367 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 20:35   #236
Ağaçsever

papatya367's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Merhaba arkadaşlar Çinden getirtmiş olduğum kokulu lavanta tohumlarını ekeli daha 10 gün oldu maşallah hemen çimlenmişler, ben 1 aydan önce çimlenmediğini duymuştum, bakalım artık şansa inşallah büyürler yaza kadar.

Eklenen Resimler

Milla ve ibocandan beğendi.
papatya367 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 08:26   #237
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Selamlar. Zengarden sitesinden iki mini fide lavanta almıştım. Birisi çok iyi gidiyor. İkincisinin de topraktan iki kolu çıkmış ve iyi gidiyordu. Ancak kollardan birisi kurumaya-solmaya başladı. Görselleri aşağıdadır. Diğer kol iyi gidiyor ama bu kol niye böyle oldu anlamadım. İlk aldığımda harika bir kokusu vardı. O da iyice azaldı. Solan kolu dibinden budasam mı? Ne dersiniz?

Eklenen Resimler

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 16:23   #238
Yeni Üye

Cilekliturta's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Merhaba, dün çiçekçiden saksıda lavanta aldım. Alırken farketmedim, kökleri siyah ve kurumuş. :-( ne yapmam gerekli, kurtaramaz mıyım?

Cilekliturta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 17:41   #239
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cilekliturta Mesajı Göster
Merhaba, dün çiçekçiden saksıda lavanta aldım. Alırken farketmedim, kökleri siyah ve kurumuş. :-( ne yapmam gerekli, kurtaramaz mıyım?
Ben kurtaramadım. Ne yaptıysam olmadı. Biraz daha büyümüşlerinden alacağım.

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2017, 17:57   #240
Yeni Üye

Cilekliturta's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okursan Mesajı Göster
Ben kurtaramadım. Ne yaptıysam olmadı. Biraz daha büyümüşlerinden alacağım.
Çok üzüldüm şimdi, hevesle almıştım oysa. Benimki 55 santim falan.

Eklenen Resimler

Cilekliturta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024