agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2012, 18:49   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2012
Merhaba

Selçuk Boz Bey' den aldığım lavanta tohumları:
http://www.agaclar.net/forum/tamamla...mlar/26538.htm

Koçtaş' tan aldığım saksılı lavanta (9.90 TL) - güzel gelişiyor, ama çiçek açacak mı bilmiyorum..

Fidanium- Hepsiburada' dan aldığım Lavanta Grosso (13 TL) - tek bir fidan şeklinde geldi, aylardır bu halde.. Görmeden bitki almanızı tavsiye etmem, geldiğinde saksı ters dönmüş ve toprak dağılmış haldeydi. (Bu arada saksı değişimi yaptım.)

Bauhaus' ta aynı tür saksılı lavantalar 4.90 TL idi.

bastet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 16:57   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2012
ben genelde zengarden diye bir site var oradan alıyorum ürünlerimi,lavanta tohumları da aldım ve ektim şimdi yeni yeni çıktılar. ben şu şekilde yapmıştım pet bardakta minik sera uygulamasıyla üzerini streç filmle kapatıyorum . bu şekilde ister sebze tohumları ister çiçek tohumları olsun üretebildim.lavantalarımın şimdi büyümesini bekliyorum daha sonra resim çekip koyacağım

katsura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 22:15   #183
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Bugün cezaevinden torbalı lavanta aldım üstelik 2 tl yapraklarına dokunup dokunup kokluyorum

B e t ü l beğendi.
alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 07:52   #184
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Lavanta fidesi almak isteyen arkadaşlarım aşağıdaki adrese bir uğrasınlar.

Lavanta fidanı mor çiçekli güzel kokulu lavanta

Tanesi 7 TL. , siparişimin ertesi günü elime ulaştılar. Kargo ücreti sabit ve +4 TL. ödemek kaydı ile kapıda ödeme seçeneği mevcut. Hernekadar saksılı diyorsa da lavantalarım fide poşetinde geldiler. Ama fideler sağlıklı ve dolgun görünüyor. Bu akşam onları saksıya alacağım.

Sudenur beğendi.
Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 12:37   #185
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

İşte bahsettiğim lavanta fideleri

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2012, 01:44   #186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
eğer yanılmıyorsam lavanta kazık kök ve derim saksıya ekilmesi gerekiyor. bu hususa dikkat etmenizi öneririm. bizde geçen haftalarda aldık. 5lt lik su şişesine diktik.yaklaık 40 cm yüksekliğinde. 40-60 cm derinliğinde öneriyorlar eğer yanlışsam düzeltin.

Eklenen Resimler

abk ve yeşilkolik beğendi.
hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 12:47   #187
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Derin saksı istediğini bilmiyordum, ama şu an derin saksiya alırsam çok hirpalanir gibime geliyor. Fide posetinden çıkarırken de hirpalandilar çünkü mil gibi bir şeye ekilmislerdi. Dagilmaya çok müsait bir halde idi. Bu Kış geçsin bahara çıkarken derin saksiya alırım. Bu arada kelimelerdeki bazı karakter hataları klavye yüzünden kusura bakmayın.

Eski 11-10-2012, 08:39   #188
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Elinde lavanta bitkisi olan arkadaşlar, bu mevsim çelik almanın tam zamanı. Çeliklerde tutma oranı çok yüksek ve bitkiler tohumdan üretime göre daha çabuk gelişiyor.

Çelikten üretimde, lavantaya özgü özel bir üretim şekli bulunmamakta. Çelik Alarak Üretim (Çelik Köklendirme) bölümündeki tavsiyeler, lavantadan çelik üretiminde yeterli olacaktır.

Çelikten ürettiğiniz fidelerinizi, bir kış korumanızda fayda var. Daha sonra, ister saksıda ister bahçede olsun, Orta Anadolu bölgesinde dahi dışarıda rahatlıkla kışlandırabilirsiniz.(Aşırı donlarda saksılı lavantalarınızı korumak şartıyla...)

Budanmayı seven bir bitkidir. Çit olarak, bahçe ve yürüme yolu kenarlarında harikalar yaratabilirsiniz.

Tohumların çimlenmesi, insanın sabır sınırlarını törpülüyor. Tohumlar aynı anda da çıkmayabiliyor. Mesela biri bir ayda çimlendiyse, bir diğeri üç ay sonra çimlenebiliyor.(Bu durum sadece benim tecrübemdir ve oluşturduğum çimlenme ortamından da kaynaklanmış olabilr.)

Geçen yıl burada lavanta tohumu paylaşmıştım. Bu yıl da eğer vakit bulabilirsem lavanta tohumu paylaşmayı düşünüyorum.

Herkese kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 07:17   #189
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Sn. Selçuk Boz, çimlenme konusunda tamamen haklısınız. Çünkü lavanta tohumları düzensiz çimlenen tohumlardır. Yani biri 2 haftada çimlenirken diğeri 9 ay bile bekleyebilir.

Eski 18-10-2012, 21:00   #190
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz Mesajı Göster
Çeliklerde tutma oranı çok yüksek ve bitkiler tohumdan üretime göre daha çabuk gelişiyor.

Tohumların çimlenmesi, insanın sabır sınırlarını törpülüyor. Tohumlar aynı anda da çıkmayabiliyor. Mesela biri bir ayda çimlendiyse, bir diğeri üç ay sonra çimlenebiliyor.(Bu durum sadece benim tecrübemdir ve oluşturduğum çimlenme ortamından da kaynaklanmış olabilr.)
Mesela alttaki fide, geçen Nisan ayında çimlenen tohumlarımdan;
Name:  LavantaTohumdan.jpg
Views: 9903
Size:  47.7 KB

Aşağıdaki de, 2010 yılı Eylül ayında çeliklenenlerden;
Name:  LavantaÇelikten.jpg
Views: 14757
Size:  44.9 KB

Çelikten üretilene bakıldığında (aşağıdaki resim); kırmızı çizginin altındaki kısmın ilk sene geliştiği, kırmızı çizginin yıkarısındaki kısmın ise bu sene geliştiği anlaşılabiliyor. Ve ilk sene gelişen kısım, tohumdan üreyene nazaran daha fazla gelişmiş.
Name:  LavantaÇelikten2.jpg
Views: 8527
Size:  65.4 KB

Ben yine de bu sene tohum paylaşacağım. Tohumları suda yüzdürdüm ve boğulanlar suda yüzenlerin dörtte biri kadar. Bu yüzden yarın tekrar tohum toplamaya gideceğim.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 19:06   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2012
arkadaşlar ben lavanta aldım acaba evde yetiştirmem mümkün mü

m.dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 07:41   #192
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Bol güneş gören bir pencere önünde elbette mümkündür. Lavantalar güneş ve sıcak seven bitkilerdir. Toprakta orta derecede nem ve orta derecede besleme onlar için yeterli olur, aşırı gübrelemekten kaçının.

Eski 30-10-2012, 15:28   #193
Yeni Üye

teşekkürler

Eski 30-10-2012, 16:46   #194
Yeni Üye

bir de soba olan odada bakılabilir mi ve bakımını nasıl yapabilirim kısaca yazabilirmisiniz geçen sene 1 tane lavantam vardı çok güzeldi yalovadan gelmişti balkonda bakıyordum olduğum şehirde -19 derece olmuştu 1 gece donmuştu

Eski 25-01-2013, 14:09   #195
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Önceki sayfada ekli olan lavantamı k.validemle büyük saksıya değiştirdik baya oluyor... Yeni saksısında gayet güzel gelişim gösterdi. Balkonda büyütüyorum. Lakin son zamanlarda esen rüzgarlar, karlar vs biraz hırpaladı lavantamı galiba yaprakları eskisi gibi düz değil bükülmüş bir halleri var. Soğuğa rüzgara ne kadar dayanabilir lavanta acaba, yoksa çiçeğim ölecek mi ?

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 19:26   #196
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Buda benim lavantam ,bir yıl oldu ,seradan almıştım.

Eklenen Resimler

abk ve yeşilkolik beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 20:17   #197
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Çok güzel görünüyor

ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 22:24   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2012
Merhaba
kuru lavanta çiçeğini biraz ovuşturdum fakat tohum vs göremedim?

sanırım kurutulmuş çiçeklerde tohum bulunmuyor?

fidesi de çiçeği gibi kokulu mu acaba? yapı marketlere uğrayıp fide olarak satın almayı düşünüyorum

istanbul99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 10:22   #199
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bu sabah lavantamın kokusuna dayanamayan bir kelebek terasımda bol bol poz verdi bana.

butterfly on the lavander - YouTube

abk ve -Esin- beğendi.
capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2013, 23:28   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2013
Merhaba, balkonumda yetiştirdiğim lavantam çok güzel büyüdü ve çiçeklendi ancak diplerinden itibaren yaklaşık 5 er cm kuruyor. Lavantamın tamamen kurumasından endişe ediyorum konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bir de lavanta budanır mı ve nasıl budanır?

aslialper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 12:24   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2013
Merhaba ben de saksıda lavanta yetiştiriyorum 5 aydır. Fide olarak satın almıştım torf toprağa yerleştirdim ve bir sorun yoktu hatta çiçek bile açtı ama son zamanlarda alt taraflardan yaprakları sararmaya başladı ve bitki bir şey salgılıyor yapış yapış oluyor elleyince yerini sevmişti bol güneş alıyor suyunu da eksik etmiyorum acaba budanmaya mı ihtiyacı var? Ya da problemi ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?

Mgkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 14:09   #202
Yeni Üye

SEMERKAND's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2011
Verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler. Lavanta yetiştirmek istiyordum. Sizlerin paylaşımlarınız neticesi verdiğim karar: Bir seraya gidip hazır yetişmiş bir lavanta almak. Tohumun filizlenmesini bekleyecek kadar sabırlı değilim

SEMERKAND Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 16:53   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2013
Arkadaşlar yeni üye oldum sırf saksıda lavanta yetiştirmek istediğim için. Ama faydalı bir site olduğunu da gördüm. BUndan sonra takip edicem. Muğla'da kışlar biraz sert geçer, evde ve bahçe toprağında yetiştirmek için tavsiye bekliyorum. Evimde hoş kokan, mor renkli bir lavanta yetiştirmek için tohumunu ya da çeliğini nasıl bulabilirim? Nereden alabilirim? Hangi lavanta türünü yetiştirmek gerekir? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şİmdiden teşekkürler.

yay09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 21:51   #204
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yay09 Mesajı Göster
Arkadaşlar yeni üye oldum sırf saksıda lavanta yetiştirmek istediğim için. Ama faydalı bir site olduğunu da gördüm. BUndan sonra takip edicem. Muğla'da kışlar biraz sert geçer, evde ve bahçe toprağında yetiştirmek için tavsiye bekliyorum. Evimde hoş kokan, mor renkli bir lavanta yetiştirmek için tohumunu ya da çeliğini nasıl bulabilirim? Nereden alabilirim? Hangi lavanta türünü yetiştirmek gerekir? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şİmdiden teşekkürler.
Ben tohumdan lavanta yetiştirmeye çalıştım. Fidelerim biraz büyüdü. Hepsi çimlenmedi. Ancak ev içerisine alma hatası yaptım. Birer birer kurudular. Bahçeye ekmiş olsam hiç problem olmayacaktı. Eskişehir'e gittiğim zaman çit şeklinde çok büyük lavantalar gördüm. Bizim buraların iklimine göre Muğla'nın iklimi çok sert sayılmaz. Rahatlıkla bahçede yetiştirebilirsiniz. Bekleyemem demeniz durumunda çiçekçilerden fide halinde alabilirsiniz.

yay09 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 22:04   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2013
Teşekkür ederim Muda. Siz Afyon'dasınız sanırım. Afyon'a ve Eskişehir'e göre Muğla daha ılımandır. Bahçeye de dikmeyi düşünüyorum zaten. Çeliğini şu an bulamadım, tohum olarak internetten almayı düşünüyorum. Tavsiye edebileceğiniz güvenilir bir site var mı?

yay09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2013, 17:09   #206
Yeni Üye

zaferbozaci's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2013
Cool Lavantalar

Yakın zamanda toprakla uğraşmaya gönül verdim. Bir çok çeşitli tohum almıştım. İlk fidan veren LAVANTA tohumlarımı kutlar bu heyecanımı sizlerle paylaşmaktan gurur duyarım.
En yakın zamanda resimleri yükleyeceğim.

abk ve Emre İlhan beğendi.
zaferbozaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2014, 19:55   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ben yaklaşık bir bucuk ay önce saksıda fransız lavantası tohumu çimlendirdim. 4-5 gün içinde ilk filizler çıkmaya başladı. ortalama üç dört günde bir filiz çıktı. şimdi toplam 7 filiz var. yalnız fazla boy attılar. yaklaşık 3-4 cm boyunda olmalarına rağmen üçüncü çift yapraklar yeni çıktı. göve kısmı fazla uzadı ve yapraklar arasında çok mesfe var. yeterli ışık almadığını düşündüm. iki gündr direk güneş gören pencerenin iç kısmına yerleştiriyorum. camdan süzülen gün ışığı dolaylı ışıktır diye. ve lavantalar da güneşi sever deniyor. ama ne yazık ki bu sefer de bir fide toprağa düşüp öldü. diğerleri de cansızlaşmaya başladı sanki. tekrar aydınlık ama gölge yere aldım. tavsilerinizi bekliyorum. ne yapacağımı bilmiyorum. bunları yaşatabilir miyim acaba? bu mevsimde balkona çıkarsam erken midir? bunların da ölmesini istemiyorum, lütfen fikirlerinizi paylaşın.

YeniBON beğendi.
tarikaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2014, 10:24   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2014
Benim de ilk lavanta ekim denememde tohumlar 5 günde çimlendi. Daha uzun süreceğini sanmıştım fakat çok sağlıklı görünüyorlar ve hiç de cılız değiller.Sanırım internetten aldığım mini seralar çok işe yaradı. Fidelerin ekim ve saksıya aktarımları ne zaman yapılmalı ? Şu anda tüm tohumlar viyollerde çimleniyorlar.

Lavanta_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 03:00   #209
Yeni Üye

Herkese merhaba. 2 gün önce paylaştığım mesajımda da belirttiğim üzere lavanta tohumlarım çimlendi.Mini seralarda çimlendirdiğim ve çok çabuk sağlıklı bireyler çimlendirebildim. Fakat bir endişem var çünkü çok fazla hızlı büyüyorlar. 2 gün önce baş veren tohumlar şu anda 3-4 cm boyunda ve çok sağlıklılar. Fakat bu durumun fazla uzun sürmeyeceğinden endişe ediyorum. Lavantanın büyüme seyri bu kadar hızlı mıdır ? Acaba lavantaları bu aşamada şaşırtmalı mıyım ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bunlar da çimlenmiş tohumlarımın son halinin fotoları 7 gün önce ekildi. 5.gününde çimlendi. 2 günde bu haldeler.

Düzenleyen Lavanta_ : 11-03-2014 saat 03:35
Eski 29-03-2014, 00:02   #210
Yeni Üye

Arkadaşlar lavantaları çelikten suda bekleterek köklendirmek mümkün mü ? Yabancı sitelerde bunlara yakın uygulamalar var ve çok rahat 1 ay gibi bir sürede uygun şartlarda köklendiklerini söylüyorlar.. Uygulayan deneyen oldu mu ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024