agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2014, 15:31   #361
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Oturup dalından kopardığı bhut ya da reaper'ı öylece yiyebilen bir üyemiz varsa videosunu görmek isterim.

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 15:34   #362
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Tek başına yemek yerine kızarmasını bekleyip tatlı kapya biberle karıştırarak saklamak üzere acı biber salçası yapabilirsiniz (5-6 bhut, 1 kg kapya).Tatlı biberle karışmış halinde bir çay kaşığı bir tencere yemeği fazlasıyla acı yapmaya yeter.
Bunun yerine orta acı bir biber yetiştirmek daha uygun değil mi?

guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 17:00   #363
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bhut biberi bırakın, ıslah ettiğim thai biberini bile öylece yiyecek kişi sayısı çok az. Trinidad scorpion 2 milyon scoville, bhut 1 milyon scoville, thai biberi 100.000 scoville, jalapeno biber 8.000 scoville.

Acı biberde sadece scoville değeri önemli değil. Acıdan acıya çok fark var. Kimi dili ve ağzı yakar, kimi vücut ısısını yükseltir. Thai ve bhut öyledir, dil ve ağız pek yanmaz ama ilk önce kulak kepçeleri kıpkırmızı olur sonra göğüs ısınır

limon_sever ve hberbul beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 17:08   #364
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Jalapeno tam benlik. Yemek yerken ölüp ölüp dirilmeye gerek yok.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 20-07-2014, 17:11   #365
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

jalapeno zaten öylece yenmek içindir, hafif acısının yanı sıra çok da lezzetlidir. Turşusu da muhteşem olur.

Eski 20-07-2014, 20:03   #366
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Bu arada 30 yaşında evlendim. Bekar iken karabiberi dahi acı bulurdum. 35 li yaşlardan sonra yeni yeni acı yemeye başladım. Ne ilginçtir ki evlendikten sonra insanın alışkanlıkları değişiyor. Artık kendime uygun bir biber bulma zamanı geldi sanırım.

Eski 21-07-2014, 03:56   #367
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sadece tursusu degil, receli de cok guzel oluyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
jalapeno zaten öylece yenmek içindir, hafif acısının yanı sıra çok da lezzetlidir. Turşusu da muhteşem olur.

hberbul beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 11:54   #368
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bhut jolokialar kızarmaya başladı...

Name:  bhut_jolokia.jpg
Views: 1738
Size:  38.2 KB

Name:  bhut-jolokia.jpg
Views: 1617
Size:  36.4 KB

MeyveliTepe ve Milla beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 08:47   #369
Ağaçsever

ehtepot's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2011
merhaba
inşallah hibrit değildir. ben 10 ay emek verdim biberlerin içinden tohum çıkmadı
bu arada ektikten sonra ne kadar sürede bu hale geldi sayın limonsever?

ehtepot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 13:10   #370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2014
Bende bir internet sitesinden verdiğim bhut jolakia tohum siparişi sonrasında ektiğim bitki yeni yeni biberlerini vermeye başladı. Yalnız ben pek benzetemedim kendi biberlerimi bhut jolakia ya. Bu konuda bilgi sahibi birisi değerlendirebilir mi?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Gipsy007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 22:24   #371
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gipsy007 Mesajı Göster
Bende bir internet sitesinden verdiğim bhut jolakia tohum siparişi sonrasında ektiğim bitki yeni yeni biberlerini vermeye başladı. Yalnız ben pek benzetemedim kendi biberlerimi bhut jolakia ya. Bu konuda bilgi sahibi birisi değerlendirebilir mi?
Bunlar Bhut Jolokia değil, biberlerini dik veren çeşitlerden biri. Muhtemelen bunlar da epey acıdır.

Eski 11-10-2014, 18:43   #372
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Oturup dalından kopardığı bhut ya da reaper'ı öylece yiyebilen bir üyemiz varsa videosunu görmek isterim.
gelin beraber yiyelim videoda emeğiniz olsun

sedail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 19:16   #373
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Bhut jolokialar kızarmaya başladı...

Eklenti 514307

Eklenti 514308
Şimdi onlarla ne yapacaksınız çok merak ediyorum. Yesen yenmez, turşusu yapılmaz, yemeğe konmaz, salçası yapılmaz. O kadar acı. Sakın tadına bakmayı denemeyin bile. Benim tavisyem iyice kurutun, sonra pul **** toz haline getirip, çok azar miktarlada başka baharat karışımlarına/yemeklere koyun. Çünkü salça yaparken 1-2 tane bile koysanız yenmeyecek kadar aşırı acı hale getirebilir salçayı. Yemeği düşünürseniz de mutlaka video isteriz.

Eski 11-10-2014, 20:53   #374
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Thai, Bhut Jolokia ve Trinidat Scorpion biberlerden çok güzel acı biber salçaları yaptık

Çekirdekleri çıkarılarak közlenmiş ve kabuğu soyulmuş tatlı kapya ve kalifornia biberlerinden 400 gr,

Buharda pişirilip sapı çıkarıldıktan sonra eldivenli elimizle kabuğu sıkılarak (diş macunu gibi) içi çıkarılan acı biberlerden 70 gr,

blender vasıtasıyla parçalanıp, içine biraz tuz ve zeytinyağı ilave edildikten sonra bir tencerede kaynama ısısına getiriliyor. Önceden sterilize edilmiş küçük kavanozlara konup üzerlerine acı biberin çeşidi yazılı etiketlendikten sonra soğumaya bırakılıyor. Soğuduktan sonra buzdolabında +4 derecede 1-2 yıl saklanabiliyor.

Acı salçalar, acılı yemeklere silme yarım çay kaşığına kadar katılabiliyor.

Lezzet bakımından en güzel acı lezzetinin thai biberlerde olduğunu söylemeliyim.

bahcedenn, TRAKLI ve Milla beğendi.
Eski 12-10-2014, 01:21   #375
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Yellow Trinidad Moruga Scorpionu ikiye bölüp birer gün arayla çiğ olarak yedim şu ana kadar yediğim en acı biberdi Bhut jolokia yanından bile geçmez.

Milla beğendi.
Eski 15-10-2014, 09:08   #376
Yeni Üye

Feanor35's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
selamlar , bhut jolokia ve carolina reaperı bu sene yetiştirip video lu bir biçimde yiyip burdan paylaşacağım

Milla beğendi.
Feanor35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2014, 09:11   #377
Yeni Üye

Feanor35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gipsy007 Mesajı Göster
Sayın Gipsy , Kuşgöz biberine benzettim ben 100000 Scoville gibi bir değeri var oldukça acıdır. Yalnız benimde başıma geldi , yerli bir siteden hem tohum aldım hem fide şeklinde, biberler aynı çıkmadı, acıda değildi çok. Yurt dışından getirceğim veya üyelerin paylaştığı tohumlardan.

Milla beğendi.

Düzenleyen Feanor35 : 15-10-2014 saat 10:49
Eski 15-10-2014, 12:58   #378
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feanor35 Mesajı Göster
selamlar , bhut jolokia ve carolina reaperı bu sene yetiştirip video lu bir biçimde yiyip burdan paylaşacağım
bhut jolokia ve daha acı biberleri yemeden önce benim tavsiyem yanlarında turuncu habanero yetiştirip önce onunla başlayın. turuncu habaneroyu ben rahat yerken jolokia ve üzerini tek parça olarak yemeye cesaret edemem.
red savina habaneroyu efelenip yemek isteyen fabrikamız aşçısının durumunu buradan izleyebilirsiniz.

Habanero vs Mevlüt usta - Habanero Pepper Challenge - YouTube

Feanor35 ve Milla beğendi.
Eski 15-10-2014, 14:39   #379
Yeni Üye

Feanor35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedail Mesajı Göster
bhut jolokia ve daha acı biberleri yemeden önce benim tavsiyem yanlarında turuncu habanero yetiştirip önce onunla başlayın. turuncu habaneroyu ben rahat yerken jolokia ve üzerini tek parça olarak yemeye cesaret edemem.
red savina habaneroyu efelenip yemek isteyen fabrikamız aşçısının durumunu buradan izleyebilirsiniz.

Habanero vs Mevlüt usta - Habanero Pepper Challenge - YouTube
Hehehh tesekkur ederim öneriniz icin, red haberano yetistirip bütün olarak yemistim 2 sene önce , cok yanmadim ama tadini pek sevmemistim

YeniBON beğendi.
Eski 16-10-2014, 00:33   #380
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

siz yinede dikkatli olun 1 milyon scoville ve üstü biberler şakaya gelmez şu anda yanımda 3 adet habanero 2 adet yellow moruga scorpion duruyor, scorpionları 2 ye bölüp yiyeceğim uzun zamandır bu şekilde yediğim halde bütün yemek istemiyorum. ilk defasında moruga scorpionun yarısını yedikten sonra 5 dakika birşey yemeden bekledim ne kadar acı olduğunu anlamak için 5 dakika sonra acısının güzel olduğunu ertesi gün bütün bir adet yiyebileceğimi düşünerek sofraya oturduktan yaklaşık 3-4 dakika sonra yemeğinde etkisiyle tam ağzımdaki acı hissi azalırken aniden ilk yediğim andaki acının çok çok daha fazlası ile geri döndü o an ne yapacağımı şaşırdım kalp atışlarım hızlandı ciddi bir panik havasına soktu beni, yoğurt kabına uzanışımdaki panik anını hala hatırladıkça gülerim. lütfen dikkat edin özellikle bu biberleri arkadaşlarınızla şaka amaçlı kullanmayın kalp rahatsızlığı olan olur inanın kötü sonuçlar doğurabilir.

Milla ve arsd69 beğendi.
Eski 16-10-2014, 18:51   #381
Yeni Üye

Feanor35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedail Mesajı Göster
siz yinede dikkatli olun 1 milyon scoville ve üstü biberler şakaya gelmez şu anda yanımda 3 adet habanero 2 adet yellow moruga scorpion duruyor, scorpionları 2 ye bölüp yiyeceğim uzun zamandır bu şekilde yediğim halde bütün yemek istemiyorum. ilk defasında moruga scorpionun yarısını yedikten sonra 5 dakika birşey yemeden bekledim ne kadar acı olduğunu anlamak için 5 dakika sonra acısının güzel olduğunu ertesi gün bütün bir adet yiyebileceğimi düşünerek sofraya oturduktan yaklaşık 3-4 dakika sonra yemeğinde etkisiyle tam ağzımdaki acı hissi azalırken aniden ilk yediğim andaki acının çok çok daha fazlası ile geri döndü o an ne yapacağımı şaşırdım kalp atışlarım hızlandı ciddi bir panik havasına soktu beni, yoğurt kabına uzanışımdaki panik anını hala hatırladıkça gülerim. lütfen dikkat edin özellikle bu biberleri arkadaşlarınızla şaka amaçlı kullanmayın kalp rahatsızlığı olan olur inanın kötü sonuçlar doğurabilir.
Valla merak uyandırdınız iyice , bilgileriniz için teşşekkür ederim. Siz tohumu yurtçinden mi temin ettiniz ?

Eski 16-10-2014, 20:31   #382
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Bugünün menüsünde Habanero var. yemekten önce çiğ olarak ye 5 dakika kadar bekle yemeğe başla bu biberin aroması müthiş bence ama sevmeyende olabilir ağır bir kokusu var.

Eklenen Resimler

Eski 16-10-2014, 20:42   #383
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

30 saniye çiğneme arkasından 5 dakika birşey yemeyince acı neredeyse tamamıyla kayboldu, sadece dilimi yakan bir acısı var boğazımda damakta veya midede bir sorun yok. evet yazıyı yazarken şu an artık birşey hissetmiyorum tamamıyla bitti.

tohumları ebay den
http://stores.ebay.com/windsong2/
bu kullanıcıdan almıştım.

Düzenleyen sedail : 16-10-2014 saat 20:42 Neden: link eklendi
Eski 17-10-2014, 21:59   #384
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Trinidad Scorpion Yellow Moruga Pepper 20 Seeds from Non GMO Plants | eBay
Trinidad Scorpion Yellow Moruga Pepper
2,009,231 scoville Bhut Jolokia nın 2 katı
bakalım sağ çıkabilecekmiyiz ayrıntılar 5 - 10 dakika sonra
sadece bıçağın üzerini yaladım ve ağzımda bir ateş topu var dilimin ucu tutuştu tükürük seviyesi tavan yaptı tamamını yiyince eyvah

Eklenen Resimler

Feanor35 ve YeniBON beğendi.
Eski 17-10-2014, 22:13   #385
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

10 dakika oldu hala birşey yiyip içmedim ancak acısı müthiş sakın denemeyin ilk 5 akika dilim tutuştu daha sonra damağım dilimden daha fazla hissetti acıyı en son boğazım yanıyor artık dil ve damak geçti. mide sağlam ancak üşüme ve titreme hissediyorsunuz ilk 3-4 dakikadan sonra endorfin salgılanıyor sanırım epey bir rahatlama hissettim. iyiyim şu an sadece boğazım yanıyor. acı tarif edilmez kesinlikle denemeyin bütün olarak yenmez bu meret sizin için tabii ben yerim

dolphin_star beğendi.
Eski 17-10-2014, 22:43   #386
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Bu kadar acı biberler kalıcı tat kaybına ve kalıcı mide yaralarına sebep olabiliyor dikkatli olunmalı. Yersiniz bir 15-20 dakika ağzınız yanar geçer bitti zannedersiniz 1 saat sonra dayanılmaz bir mide ağrısı başlar. İşte o saatten sonra acı yeme defterini kapatmak zorunda kalırsınız.

Bu kadar acı biberleri yetiştirmek daha ziyade fantezi kalıyor tüketim açısından. Benim üst limitim tabasco. O da fazlasıyla acı bir biber. Ama en güzeli turşuluk jalepeno. Hem hızlı yetişiyor, hem gerçekten lezzetli ve turşusu çok iyi oluyor. Acılığıda hafif bir acı olduğu için yemeklerin yanında kıtır kıtır güzel gidiyor. Bu sene yaptığım turşunun yanına bulgar mum biberi ve serrano da ekledim.

Bulgar mumu pek de lezzetli bir biber değil, turşuluğa da gelmiyor. Serrano tip olarak tam olgunlaşmamış daha gevrek ve ince jalepenoya benziyor. Acılık olarak jalepenonun 2-2,5 katı gibi. Baya yakıcı olabiliyor turşuda ama gene de güzel. Lezzet olarak jalepenoya çok yakın. Tabasco serranonun 2-3 katı daha acı ve anında dudak uyuşturuyor, fakat çok güzel kuruyor ve toz baharat oluyor. Bunları da yazmış olayım merak edenlere.

Çok acı olmakla beraber tropik güzel bir lezzeti olan trinidad scorpionuda kurutulmuş baharatlık olarak almanızı öneririm.

Eski 18-10-2014, 04:14   #387
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

kesinlikle haklısınız 2 milyon sınırında bir biber yerken başınıza neler gelebileceğini bilmeden ben çok acı yerim edasıyla bu tarz işlere girişmeyin. youtube dan tedbarrus un videolarını izleyin adamın acı eşiği epey yüksektir biberi yedikten sonra biberin tadı ve acılığı hakkında konuşur ancak sonrasında banyoda genelde kustuğunu ve dayanılmaz mide kramplarından banyoda uzandığından ve uzun üre bu acılıkta biber yemeğe devam edemeyeceğinden bahseder hep.
anlattıkları kesinlikle doğru mide krampları dayanılmaz ben kusma sınırındaydım ancak bugüne kadar bir türlü kusamadım bu biberlerden buda daha dayanılmaz kılıyor krampları ancak bu biber jolokiaya nal toplatır mide krampları dayanılmazdı banyonun tabanına yattım resmen epey ter attım kilo vermek isterseniz 3 5 tane yiyin hemen farkı hissedeceksiniz. mide krampları dayanılmaz yaklaşık 1 saat sürdü habanero dan daha acı biberler bütün olarak yenmez habanero mideye hiç etki etmedi ancak 2 milyon scovil moruga midemi kazıdı resmen hakkını vermek lazım adını hakediyor.
yedikten sonra geri dönüşü yok eğer mutlaka bu acıyı denemek istiyorsanız biberi 30 saniye çiğneyip yutmadan tükürün sonrasında oluşan ağzınızdaki tükürükleride yutmayın. yetiştirmek için güzel bir biber çeşidi küçük bir bitkiden bütün senelik acınızı rahatlıkla temin edebilirsiniz fakat şuna özellikle dikkat edin bu biber beni banyoda devirdiyse ailenizdeki ufaklıklardan kesinlikle uzak tutulmalı ufaklıklar evde bahçede bulduklarını ağzına götürmeyi pek severler bu tarz biberleri yetiştirirken çocukların ulaşamayacaklarından kesinlikle emin olun.

TRAKLI beğendi.
Eski 18-10-2014, 17:01   #388
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Hot Superhot Pepper Seeds, Red Pink Tomato Seeds items in windsong-2 store on eBay!
bu satıcıdan acı biber almayı düşünen olursa yanında mutlaka
RARE Bull's Heart Sweet Pepper 20 Seeds from Organically Grown Non GMO Plants | eBay
bu dolmalık biberden alsın henüz bu biberi bahçeden eve getirip yemek nasip olmadı bahçede olgunlaşanları dalından koparıp elma yer gibi yiyoruz çok lezzetli ve sulu bir çeşit mutlaka denemelisiniz.

Eklenen Resimler

Eski 19-10-2014, 20:20   #389
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

türkiyede chili biberine ilgi duyulmaya 2 senedir falan başlandı. Yeni yeni tohumları buluyoruz. Ben daha türkiyede chili biberin c'si bilinmiyorken yurt dışından avustralyadan falan biber tohumu getirip yetiştiriyordum. Ta o zamadan beri youtube'da hippyseedcompany adıyla geçen bir kanal vardır. Neil Smith adlı sevecen rahip, tekvandocu, rock solisti arkadaş şimdiye kadar bilinen hemen her chili biberini taze olarak yiyip videoda anlatmıştır. Bu işlere o başlamış ve fenomen olmuştur. Ayrıca çoğu aşırı acı sosu, çorba kaşığı dolusu yer anlatır. Çelikten bir midesi var ve çok az kişide onun kadar acı direnci görürsünüz. Zaten artık iyice alışmış ne yese terlemiyor bile. Eskiden biber yediği zaman gözlükleri buğu yapardı ani vücut ısıs artmasından. Artık hendi biber yetiştiriyor ve tohum, kuru biber, toz ve pul baharat ve acı sos satıyor. Ben kendisiyle uzun zamandır arkadaşım, pul ve toz biberleri harika, özellikle tütsülenmiş bhut jolokia. Fırın patates yaparken ufak bir tutam eklerim, bir tabağı zor bitirecek, sonunda ağzınızı uyuşturacak kadar tatlı acı bir lezzet veriyor.

Çok ilgililer kendisini biliyordur zaten ama bilmeyenler için

TheHippySeedCompany - YouTube

Ben acı soslara da meraklı olduğum için dave's, blair's vs gibi sosları da denedim zamanında. Neil'den özenip Blairs mega death (550bin scoville) sosunu bir tatlı kaşığı mideme indirince çok fena olmuş, dayanılmaz mide ağrısı çekmiştim. O günden beridir ne zaman fazla acı yesem midem ağrır, artık o kadar zorlayamıyorum. Zaten bu ithal acı chili sosları çoğu türk insanının çok üst limitinde acı olarak, öyle lousinana, tabasco sosla alakası yok arkadaşlar. Ben onları turşu suyu niyetine kafaya diker içerim. Eğer gerçekten acı seviyorsanız dave's in çok acı olmayan soslarından başlayabilirsiniz 60-100binlik falan. Fazla acılarında saf capsaicin ekstrakti kullanıyorlar, bu da sosun tadını ciddi anlamda bozuyor. O yüzden katkısız doğal soslar en güzeli.

Türkiyede piskopos tacı biberini yetiştiren var mı? Tadını merak ediyorum, güzelse önümüzdeki mart ekeceğim tohumunu.

Dekoratif biber yetiştirmek isteyenlere de yeni başlayan herkese önerilen, yetiştirmesi çok kolay olan ve çok güzel renk rnek bir bitki olan bolivya gökkuşağı biberini öneririm. Biberleri lezzetsizdir, yemek için değil ama dekorasyon amaçlı üretilir.

Feanor35 beğendi.
Eski 19-10-2014, 21:28   #390
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Heirloom Chapeau D' Frade Hot Pepper 20 Organic Grown Seeds | eBay

Bende linkteki biberden var, aynı tohumdur umarım sizdekiyle, acısı çok az çiğ olarak yiyebileceğiniz kadar az.
Tadını merak ediyorsanız bol sulu tadından keyif alamadım tekrar yetiştirmek istediğimden emin değilim ancak dekoratif olarak mükemmel ve çok verimli 1,5 metre kadar boylandı onlarca biber aldık.
kenar kısımları acısız sadece orta kısmında tohumların olduğu plasentada biraz acısı var.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024