agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni103Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2016, 11:09   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
sistem tamam.. tatil zamanı...

Keçke toparaksız yetiştirseydin bir de Kudret beyden sera bekçisi alsaydın hem ürün bol hem de yem yeşil olurdu senin yerine sera bekçisi bakardı tatile de kafan rahat giderdin

asiye42 beğendi.
MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2016, 14:18   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kolcay Mesajı Göster
bayramda 20 gün izni çıktığım süre içinde işimi fazlasıyla gören sulama sistemimi kısaca yazayım. resimlerinide müsait olduğumda ekleyeceğim.

sıvı conta (evde vardı)
1 adet 30 lt sıvı sabun bidonu bidon işyeri çöplüğünden.(içini iyice yıkadım)
4 adet serum damla ayar seti. (kargo dahil 17 TL) Damla Ayar Seti GittiGidiyor'da 229438431
akvaryumcudan 5 m akvaryum hortumu, 1 adet hortum bağlantı nipeli 3 adet akvaryum hortumu için T (toplam maliyeti 6 TL)

30 lt bidonu en altından nipel girecek kadar deldim ve nipeli bidona takarak sıvı conta ile sabitledim. hortumu saksıların mesafesine göre parçalara ayırdım ve T ile birbirlerine bağladım. boşta kalan hortumların bir ucuna damla ayar aletini takarak saksılara sabitledim. üzerlerindeki ayar düğmesinden 20 saniyede 1 damla damlatacak şekilde hassas ayarlarını yaptım. 20 günde yaklaşık 25 lt su harcamış. biberlerim gayet sağlıklıydı. izne giderken yeni tomurcuklanmaya başlamışlardı geldiğimde 20 kadar biber vardı. toplam 20 dakikada 25 Tl maliyetle güzel bir sulama sistemim oldu.
Merhaba, benim bu sistemde aklıma yatmayan durum şu, depodaki su miktarı azaldığında damlatıcıya giden su basıncı da düşüyor ve damlama süresi de bu vesile ile artıyor. Buna bir çözüm bulunamaz mı?

ilkerk88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2016, 17:04   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkerk88 Mesajı Göster
Merhaba, benim bu sistemde aklıma yatmayan durum şu, depodaki su miktarı azaldığında damlatıcıya giden su basıncı da düşüyor ve damlama süresi de bu vesile ile artıyor. Buna bir çözüm bulunamaz mı?
evet buldum.
1. seçenek: kulandığınız bidonu 2 tane yapmak bir birine bağlamak.

2. seçenek: akvaryumcuya gidiyoruz bitkiler ile banyo mesafesi kadar hortum alıyoruz. bidonu bitkilerin yanında değilde banyoya altına destek yaparak bitki seviyesinden 20 cm kadar yukarıya koyuyoruz.banyo yaparken su akan aleti bidona su verecek şekilde sabitliyoruz. günde 3 lt su ihtiyacımız varsa damla damla 4-5 lt su verecek şekilde musluğu ayarlıyoruz. bu şekilde bidon boş kalmıyor süreki dolu oluyor.bitkileri 1 metreden değilde biraz uzaktan gelen su ile sulamış oluyoruz. bunuda denedim gayet sağlıklı çalıştı ama bana ihtiyaç olmadı. sıkıntı hortumu evden dışarıya çıkarmak için delik olması lazım.

ilkerk88 beğendi.
kolcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 17:03   #214
Yeni Üye

yasminum's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
niyetlenen olursa tecrübelerimi paylaşabilirim..
Ben de böyle otomatik sulama istemi düşünüyorum, internette araştırırken yazınıza denk geldim. Zamanlayıcıyı musluğa mı bağlamak gerekiyor? Mesela, su dolu bidonu depo olarak kullansak ve onun musluğuna bağlasak sistem çalışır mı? Akış için su deposunu yüksek yere koysak?

yasminum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 11:52   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2016
Serum olayını yapmayı planlıyorum bende..
Tıkanma sorunundan bahşedilmiş sanırım ayda 1 kere limon tuzu içeren suyu hortumlardan geçirirsem kireçleri alacaktır..
Fotoğraftaki gibi bir planlama yaptım..
Damacana kapağından delinmiş tek bir hortum..
Aşağıda 2 li T ile ikiye bölüyorum...
Her T nin ucuna 5 li aparat takarak bütün hortumlara eşit basınç vermeyi planlıyorum..
Anlamadığım nokta bunlar 11 litrelik uzun saksilar..
Her hortumun ucuna bir adet tekli vana takarak damlatmayı saksının ortasına yaparsam eşit sulama olur mu saksıda...
Ya da hortumun ucundaki vanayı kapatıp saksı boyunca iğne ile 3 tane delik mi açmak lazım?

Eklenen Resimler

enginckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 14:30   #216
Yeni Üye

asiye42's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2017
Tatile giderken çiçek saksılarını sağlam poşete koyup, poşetide saksinin etrafina sarip saksiya sabitleyin.üzerine de pet şişeyi delip suyla doldurup gomun topraga.en mantıklı olani bu.kurumuyor ve daha güzelleşiyor gelene kadar.tabi sulamayida unutmayin

Düzenleyen asiye42 : 26-03-2017 saat 19:45
asiye42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 22:09   #217
Yeni Üye

h.erarslan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Herkese iyi akşamlar;

3 hafta kadar evde olmayacağım. Kılıç bitkisi ve kauçuk bitkisi var evde ikişer saksı. Bunları leğene su doldurup içine mi oturtayım? Bir de gazeteye su emdirip gazetenin bir ucu leğende bir ucu saksıda olacak şekilde takviye yapmalı mıyım?

h.erarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2017, 00:42   #218
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2005
Galeri: 36
Merhaba
Neredeyse tamamını okudum. Tam olarak güven veren bir sistem yok. En iyisi insan ilişkilerini geliştirip anahtar bırakmak.

Komşu kolayca sulasın diye çiçeği kapının önüne koyduk. Tek damla su dökmemiş, kurumaya başlamış Benjamin.

erkolgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2017, 23:06   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2016
Bir de akıllı saksı var sağda soldan boru geçmeden sadece saksi

Kanasci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2019, 11:22   #220
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
evde saksı sulama sistemi

Ağustosta 10 gün evde olmayacağım için bir sulama sistemi denedim. 6 saksıyı balkona koydum.
Eczaneden aldığım serum torbası ve iğnesi ile bu sistemi denedim ancak damlalar hızı ayarlanamadığı için yeterli olmadı.

Bu sistem başarısız olduğu için masa üstüne bir su dolu leğen koydum ,eski bir atleti şeritlere göre yırttım. bu sistemde de saksılara aşırı su gitti.
En sonunda ayakkabı bağı kalınlığında pamuk ipliği pazardan satın aldım. Bunları rüzgardan düşmesin diye suya batırılmış soda şişelerine bağladım.
Yedek su için 1.5 litrelik cola şişesine su doldurdum ve altını iğne ile
delip leğene koydum. 10 gün sonra geldiğimde , leğenin yarısı boşalmıştı. Cola şişesimdeki suya gerek kalmadı Sistemim başarılı oldu.

Eklenen Resimler

kizilsakal beğendi.
satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024