agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2008, 10:22   #1
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Penis Biberi (Peter pepper) adı üzerine tartışmalar

Penis biberleri ikinci kez biber verdiler, halâ çiçekte olanları bile var.

Name:  PA101101.jpg
Views: 14349
Size:  38.8 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 16:47   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Penis Biberi..

Sitede araştırdım ama sanırım kimsenin haberi yok .. Acı bibermiş..
Çan biberinden sonra bu şekil hakikaten şok edici..

köylü amca beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 11:56   #3
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 1
ay insan utanirya ele güne karsi nasil dikilir bu biber ortalik yere ayyyyyyy))))

ironturk beğendi.
seyma30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 11:58   #4
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 1
Almanya da internettede görmüstüm bunlarin tohumunu ohaa demistim sofraya bile cikmaz bunlar yaa

onur45 beğendi.
seyma30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 13:08   #5
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
agaclar.net'i dolaşırken başlığı yanlış okuduğumu düşündüm bir kez daha bakınca şaşkınlığım arttı, konuyu açınca ise bikaç yaşıma birden girdim diyebilriim.

aklıma ilk gelen ise (söylemeden geçemeyeceğim) bu şekilde neden yaratıldığı oldu... Bilmiyorum, ama mutlaka bir sebepi vardır. Sadece saçma bir bağlantı olabilir ama yine de belki de pekçoklarınızın bildiği bir bilgiyi konuyla alaka kurduğumdan dolayı yazmak istedim:
şimdilerde konuşulan (aslında bana da gayet mantıklı gelen) sebze ve meyvelerin vücut organlarıyla olan benzerliği, ve bu benzerlikten yola çıkarak o organa çok iyi gelmesi...

mesela ceviz: cevizin yeşil kabuğu, kafa derisini; sert kısmı, kafa tasını; içindeki zar, beyin zarını; ve meyvenin kendisi aynı bir beyni andırır ve hatta minyatürü gibidir. İçerdiği diğer vitaminlerin hepsini bir kenara koyuyorum, "ceviz, beynin ihtiyacı olan gümüş iyonlarını içeren tek meyve"dir.

pekçok örnek daha var havuç dilimlerinin gözü andırdığı ve göze çok iyi geldiği, domatesin 4 odalı oluşu, yani kalbi anmsatması...

bence bu biberde de böyle bir durum olabilir, herhangibir hastlığa iyi geliyor olabilir veya hastalık önleyici görevi olabilir...

bu arada nette baktım daha başka ismi yokmu diye... Peter Pepper da deniliyormuş. ben peter bbiberi demeyi uygun görüyorum

17mine beğendi.
optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 18:08   #6
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Tövbe tövbe bu ne ya.Böyle bir isim konurmu yenilebilen birşeye.Arkadaşlar bunun başka bir ismi daha yokmu o şekilde konuşulsa.

17mine beğendi.
mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 18:33   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
nimetin ismini daha güzel bir isimle değiştirmeyi öneriyorum. hiç olmazsa kol biberi diyelim.

eser42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 18:37   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
salamura yapımında kullanılan parmak iriliğine kadar büyüyen selanik biberi var ismine bazı yerlerde üç burun derler biz de malum peter biberine çatal burun biber diyebiliriz.

eser42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 18:46   #9
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
İleride bu biber hakkında bilgiye ihtiyacı olan kişiler arama motorlarına penis pepper ya da peter pepper yazacaklardır. Kimsenin aklına çatal burun demek gelmez.Bu yüzden başlığın değiştirilmemesini ya da ''Peter biberi'' olarak değiştirilmesini öneririm.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 23:53   #10
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili tolgahann düşüncelerinize tamamen katılıyorum.
Sevgili mandalina tam töbe töbe denecek cinsten.
saygılarımla

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 00:14   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Bendeniz de bu ismi son derece yakışıksız bulduğumu ifade etmek istiyorum.

Fakat mutfağımıza ait hanım göbeği, kadın budu, vezir parmağı filan gibi isimlerin de son derece sevimsiz olduğunu eklemeden geçemiyeceğim.

Bu arada Optimusun teorisi de son derece mantıklı olmuş....

17mine beğendi.
fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 00:16   #12
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Biber güzel ancak arkadaşımında belirttiği gibi bazı meyve veya sebzelerin bir organa faydalı olması bunu açıklıyor.Belki biberimizde bu işi gören bir şeydir.Ancak bana sorcak olursanız ben bu biberi misafirime ve hatta masama koymaya utanırım

17mine beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 03:43   #13
-

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Çeviriyi yapan arkadaş dikkatli davransaydı,uygun isim bulurdu belki, bitkiye böyle bir isim yakışıksız ve saygısızca olur.

Benim teklifim biberin ismi 'erkekbiberi' olsun.
Başlığıda böyle değişelim.
Birileri sosyallik çağdaşlık gelişmişlik adına bu ismi ve başlığı hoş görüpte ne varki demese iyi olur.Yoksa bu isimlerin sonu gelmez ve ileriki zamanlarda bol bol üreme organı isimli sebze meyve yeriz.
Hıyar sözünün neredeyse küfür manasına geldiği ve salatalık diye ad değiştirdiği gibi.Hıyar hıyardır.Salatalık nedir?Hıyar demeye çekinir olduk.

Türkçe hassasiyetinin olduğu sitede buna dikkat edilse iyi olurdu.

17mine beğendi.
hakany Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 07:10   #14
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Bence de yukardaki mesajımda söylediğim gibi Peter Biberi denebilir. O nimetin o şekilde yaratılmış olması ona o ismi verebileceğimiz manasına gelmez. başlık değiştirilmeli bence. Peter Biberi şekilde kullanabiliriz veya Türkçe bir isim uydurabiliriz. Yabancıların her kullandığı ismi birebir alıp kullanacağız diye bir kaide yok.

17mine beğendi.
optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 09:30   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Biberin şekil olarak benzediği bir organın adı verimiş olmasına bu kadar tepki verilmesine şaşırdım.

İnternette satış yapan yerli, yabancı birçok sitede de bu isim kullanılıyor zaten.

Çok daha antika isimler verilmiş birçok bitki var.

O görünümdeki bibere kol biberi adı verilmesi daha çirkin çağrışımlar yapar bence.

acemibiri beğendi.
Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 09:41   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakany Mesajı Göster
Çeviriyi yapan arkadaş dikkatli davransaydı,uygun isim bulurdu belki, bitkiye böyle bir isim yakışıksız ve saygısızca olur.

Benim teklifim biberin ismi 'erkekbiberi' olsun.
Başlığıda böyle değişelim.
Birileri sosyallik çağdaşlık gelişmişlik adına bu ismi ve başlığı hoş görüpte ne varki demese iyi olur.Yoksa bu isimlerin sonu gelmez ve ileriki zamanlarda bol bol üreme organı isimli sebze meyve yeriz.
Hıyar sözünün neredeyse küfür manasına geldiği ve salatalık diye ad değiştirdiği gibi.Hıyar hıyardır.Salatalık nedir?Hıyar demeye çekinir olduk.

Türkçe hassasiyetinin olduğu sitede buna dikkat edilse iyi olurdu.
Aynen

17mine beğendi.
bennur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 10:46   #17
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

İsimlerini söylerken 2 kere düşündüğüm bitkiler var mesela cyclamen gibi ama bu yüzden ismi değiştirilmiyor.Biberin ismi penis biberi, bu isim bibere öylesine verilmemiş ki resimleri görüyorsunuz. Bence verilen tepkiler yersiz.İsmi buysa budur.

Eski 25-07-2009, 13:40   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Güneş balçıkla sıvanmazİster kol deyin,ister peter deyin,görünen köy kılavuz istemez.Size nacizane önerilerim
1.Bu biberi yetiştirmeyin
2.Bu biberi yemeyin,yedirmeyin
ya da
3.Muzir biber deyip gülümseyin,fikrinizi zikrinizi güzel tutun ve ismine fazla takılmayın,biberin tadını çıkarın..
Saygılar

kundalini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 13:54   #19
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Mesajlarınızı okumadan evvel aklıma hiç bir yorum gelmedi. Gayet doğal karşıladım. Öneri yazan arkadaşların fikirlerinide makul buluyorum. İsmini değiştirseniz ne olacak ki? Farz ediniz ki doktora gittiniz. Penisinizde yara ya da iltihap var. Söylemeye utanacak mısınız? Adını anmayacak mısınız?
kundalini bir üstte çok güzel yol göstermiş. En iyisi onu dinleyelim.
Hepinize selam ve saygılar.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 14:49   #20
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
İsmi kendinden menkul!

İsim konusunda kişisel düşüncem Ferda Ülkümen ile Cumhur Tonba yönünde.

'Terbiyeli olmak' tabulara tapmakla sınırlı kalıp, hayata yetişkin olarak bakabilmeye engel olmamalı.

Yiyeceğin şekli ve yaradığı organ teorisini daha önce de duymuş ve pek de yabana atılır bulmamıştım. Bu konu incelemeye değer bence.

Peki bu biberin acı oluşu ve şekli dışında başka özellikleri yok mudur?

gece
'insan her şeyin ölçüsüdür', sözünü gittikçe daha çok hatırlayan forum kişisi!

Düzenleyen gece : 25-07-2009 saat 15:09 Neden: ifade daha açık hale getirildi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 19:28   #21
-

Arkadaşlar, bu gibi isimleri Olgunlukla karşılamak Türkçeyi konuşulamaz bir dil haline getirir.
Günlük hayatta sıkıntı yaratır.
Önemsemeyenler olabilir ,Mesela eşiniz , bacınız veya siz manavdan alışveriş yaparken
Bana penis biberi ver demesi ne kadar normal olur?veya manavda biberin üstündeki karta penis biberi yazmak?Evde çocuğun annesinden bu biberi bu isimle istemesi,cinselliğin mahremiyetini ortadan kaldırır.Bu sözleri doktorla konuşurken elbette normaldir,Cinsellik gerçektir bilimseldir vardır ancak ancak uluorta dolaşması normal değildir.Bu söylediklerimİ erkeklik iç güdüsü ile yazmıyorum.Değerler penceresinden bakıyorum.Her alanda batılı olmak zorunda değiliz.Bizi ayakta tutan değerlerimize sahip çıkmalıyız.
Benziyor diye benzediğiyle isimlendirmekde acayip olur.
Fantazi kurup örnekleri çoğaltabiliriz (vajina şeftali,popo karpuz...) her şeyi normal görmek dili bozar , değerleride deforme eder.Mesele budur.
Başlıktaki isim değişmez ise siteyi protesto edip terketmeyi düşünüyorum.(ayrılmam önemli değildir belki ama en azından çağdaş gelişmiş modern bir tepki)

17mine beğendi.
Eski 25-07-2009, 19:50   #22
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Biberin ismi tüm kaynaklarda penis pepper ya da peter pepper olarak geçiyor.
Penis biberi demek istemeyenler peter biberi diyebilirler. Ayrıca verdiğiniz örneklerin olayla pekte alakası yok.Karar yöneticilerindir ki Sn.malina'da başlığı daha önce düzenlemişti.Müdahale edilecek birşey olsaydı zaten gerekli düzenlemeyi yapardı.Bu isim konusu gereksiz bir şekilde çok uzadı gibi geliyor. Biberin ismi budur. İsteyen yetiştirsin isteyen yetiştirmesin.

Eski 25-07-2009, 20:07   #23
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili arkadaşlar, ben de başlığı görünce biraz şaşırmadım desem yalan olur.
Daha sonra mesajlardan sayın malina'nın bahçemdeki fotoğraflardan bu başlığı açtığını okudum.
Bu biberin tohumlarını arkadaşımız karınca70 satılığa çıkardığında bana da orjinal geldiğinden almıştım.
Sitede satışı yapılırken de penis biberi tohumu başlığı altında satılmıştı. Başka bir ismi olduğunu da şimdi öğrenmiş bulunuyorum.
Satın aldığım tohumlardan kolayca bu biberleri yetiştirdim. Bunu da Güler'in bahçesinde sizlerle paylaştım.
Daha sonra bu tohumlardan isteyen arkadaşlarıma dağıttım.
Şu an elimde bu tohumlardan hiç yok.

Biberin ismini de ben koymuş değilim. Aldığım isim altında ürettim. İnternet sayfasında nasıl geçiyorsa ismi de odur.
İsteyen nasıl adlandırmak istiyorsa adlandırsın, kendilerine kalmış.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 23:08   #24
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Ben bu bibere fırlama biberi diyorum

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 23:46   #25
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Manavda bu biber satışta olacak, ben "ondan" isteyeceğim tek sorun adamcağızın etiketine "penis biberi" yazması olacak öyle mi? Beyin biberi yazsaydı göğsümü gere gere alacaktım yani?
Mahremiyet kişisel beden sınırında başlar, biberin böyle bir talebi varsa biz o sınırı aşıyor muyuz yani şimdi?
Bırakın bilimsel adını, Türkçe adını bile bilmeden fide, fidan satıcıları varken, bu bitkinin adına takılmak tabusal bir yaklaşımın negatif sonucu. Böyle bir ürün var, çimleniyor, meyve veriyor ve yeniyor; benim için olay bitmiştir. Lokal ahlak anlayışıyla biyolojik yokediciliğe çanak tutamam...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 00:08   #26
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TuruncuHis Mesajı Göster
Manavda bu biber satışta olacak, ben "ondan" isteyeceğim tek sorun adamcağızın etiketine "penis biberi" yazması olacak öyle mi? Beyin biberi yazsaydı göğsümü gere gere alacaktım yani?
Mahremiyet kişisel beden sınırında başlar, biberin böyle bir talebi varsa biz o sınırı aşıyor muyuz yani şimdi?
Bırakın bilimsel adını, Türkçe adını bile bilmeden fide, fidan satıcıları varken, bu bitkinin adına takılmak tabusal bir yaklaşımın negatif sonucu. Böyle bir ürün var, çimleniyor, meyve veriyor ve yeniyor; benim için olay bitmiştir. Lokal ahlak anlayışıyla biyolojik yokediciliğe çanak tutamam...
Aynen katılıyorum düşüncenize...

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 00:14   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Lokal ahlak anlayışıyla biyolojik yokediciliğe çanak tutamam...

17mine ve acemibiri beğendi.
Eski 26-07-2009, 00:30   #28
-

Problem bilimsellik adına her şeyi normal görmek. diye düşünüyorum.Bilimsel olarak doğrudur diye penisli ,vajinalı ,popolu ,isimlerle konuşmayı normalleştirmek anormal olur.Dışkıya benzeyen yemeği bilimselliğe bulaştırıp, boklambaç demek gibi bişey bu.
Veya bilimsel olarak vücud var deyip, çıplak gezmek normaldir gibi bir sonuca gitmek gibi.

Ayrıca dikkattimi çeken diğer bir konu (yanılıyor olabilirim) Gülerin bahçesinden diye gösterilen resmin aynısı başka sitelerde var.Ya burdan alınmış.veya burdakiler ordan almış .Kasıt ve raiting kokusu var gibi..Bu son yazdığım doğru ise bu siteye yakışmamış.

17mine beğendi.
Eski 26-07-2009, 00:30   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Lokal ahlak anlayışıyla biyolojik yokediciliğe çanak tutamam...
Bu ifadeyi fazlasıyla abartılı buldum.

( Mesajlara aynen katılanlarınki silinmiyor benim bir önceki katılmadığım için silindi. Eğer ifade bildiren ikonlarla ilgili bir sıkıntı varsa bu ikonlar kullanıma niye açık ya hu ??? )

17mine beğendi.
Eski 26-07-2009, 00:41   #30
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakany Mesajı Göster

Ayrıca dikkattimi çeken diğer bir konu (yanılıyor olabilirim) Gülerin bahçesinden diye gösterilen resmin aynısı başka sitelerde var.Ya burdan alınmış veya burdakiler ordan almış .

Kasıt ve raiting kokusu var gibi..Bu son yazdığım doğru ise bu siteye yakışmamış.
Evet resim www.uludagsozluk.com sitesinde de var. uludagsozluk sitesine pek yakışmamış deseniz daha doğru olur. Bu siteye resmin eklenme tarihine ve uludagsozluk sitesine eklenme tarihine bakarsanız hangi site kimden resmi almış çok kolay ortaya çıkıyor.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024