agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni210Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2021, 09:58   #181
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ağaçlarısev Mesajı Göster
Merhabalar,
her tohum gibi fesleğen de çimlenmek için sıcaklık ve nem sağlandığı zaman gün yüzüne çıkacaktır.
1-Tohumları ektiğiniz toprağı fısfıs ile suladıktan sonra üzerine streç film geçirmeniz yeterli olacaktır.
2-ilk yapraklar çıkana kadar bunun bir önemi yoktur. Sıcaklık sağladığınız taktirde. Lakin çimlenme başladıktan sonra minik yaprakların güneşle buluşması şart.

Keyifli günler
Fide boylanıncaya kadar ASLA güneş ışığı ile karşılaşmamalı. Dolaylı olarak almalı. Örneğin, doğrudan güneşle karşılaşmayacağı pencere kenarı iyi bir yer seçimi.
Boylandıktan sonra ise günde 1-2 saat süreyle başlayarak dış ortama alıştırılmalı.
Forumda tohumdan fide yetiştirme bölümleri var. Ayrıntıları oradan bulabilirsiniz.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2021, 10:11   #182
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Basil Lover Mesajı Göster
merhaba, fesleğenlerimi tohumdan yetiştirmeye çalışıyorum ama çimlendikten sonra 2. yapraklarını da açıp ölüyorlar. Şaşırtma yapmak için biraz büyümelerini bekliyordum ama daha şaşırtmaya kalmadan kökten bozulup öldüler. Hallerine çok üzülüyorum nerede hata yapmış olabilirim acaba? birinde de böyle siyahlık olmuştu içme suyuyla suluyorum kireç olmasınn diye yine de toprakta beyazlık olmuş [IMG]https://www.hizliresim.com/qfhrvm3[/IMG]
https://www.hizliresim.com/i5262l4
Gerçek yapraklar büyümeden şaşırtma erken olur, haklısınız. Biraz daha büyüsünler, 3-4 yaprak olsunlar.
Toprak olarak ne kullanıyorsunuz ? Bu önemli. Eğer besleyici katkılar kullanıyorsanız, bitkilerinizin kökü yanıyordur. Fide boylanıncaya kada su ve ışık gerekli. Fazlası zarar.
Resimdeki ışık güneş değildir umarım. Gün ışığını almalı. Güneş ışığı doğrudan gelmemeli.
Besleyici katkı kullanmıyorsanız ve/veya doğrudan güneş ışığı almıyorsa, toprakta zararlı olabilir.
Fırında sterilize ettiğiniz toprağı kullanabilirsiniz.
Tohumunuzu önce sirkeli suda (9 su, 1 sirke oranındaki) 3-4 saat beklettikten sonra temiz su ile ıslatabilirsiniz.

Eski 16-05-2021, 23:25   #183
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Galeri: 2
DAHA ÇOK KÜÇÜĞÜZ

[IMG][/IMG]

sungurak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2021, 16:26   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Gerçek yapraklar büyümeden şaşırtma erken olur, haklısınız. Biraz daha büyüsünler, 3-4 yaprak olsunlar.
Toprak olarak ne kullanıyorsunuz ? Bu önemli. Eğer besleyici katkılar kullanıyorsanız, bitkilerinizin kökü yanıyordur. Fide boylanıncaya kada su ve ışık gerekli. Fazlası zarar.
Resimdeki ışık güneş değildir umarım. Gün ışığını almalı. Güneş ışığı doğrudan gelmemeli.
Besleyici katkı kullanmıyorsanız ve/veya doğrudan güneş ışığı almıyorsa, toprakta zararlı olabilir.
Fırında sterilize ettiğiniz toprağı kullanabilirsiniz.
Tohumunuzu önce sirkeli suda (9 su, 1 sirke oranındaki) 3-4 saat beklettikten sonra temiz su ile ıslatabilirsiniz.
merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. Toprak olarak torf kullanıyordum besleyici katkılar koymadım hiç. Resimde ki güneş ışığıydı ben fesleğen güneşi sever diye doğrudan güneş alan camın önüne koymuştum yanlış yapmışım
geçen sene de aynı şekilde doğrudan güneş ile sağlıklı fidelerim olmuştu şansa bir şey olmadı sanırım

dediğiniz gibi toprak zararlı galiba ve tam toprağın üst kısmına değen yerden itibaren zayıflayıp ölmüşler alt tarafta uzanan köke bir şey olmamış buradan toprak üzerinde biriken beyazlığın buna sebep olduğunu çıkarıyorum. Ama içme suyu bile beyazlık yapıyorsa başka ne yapabilirim çözemedim açıkçası su için öneriniz olur mu? (ne demek istediğimi anlatmak için bir resim ekliyorum)

https://www.hizliresim.com/2ozm7c6

Basil Lover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2021, 10:51   #185
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Basil Lover Mesajı Göster
merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. Toprak olarak torf kullanıyordum besleyici katkılar koymadım hiç. Resimde ki güneş ışığıydı ben fesleğen güneşi sever diye doğrudan güneş alan camın önüne koymuştum yanlış yapmışım
geçen sene de aynı şekilde doğrudan güneş ile sağlıklı fidelerim olmuştu şansa bir şey olmadı sanırım

dediğiniz gibi toprak zararlı galiba ve tam toprağın üst kısmına değen yerden itibaren zayıflayıp ölmüşler alt tarafta uzanan köke bir şey olmamış buradan toprak üzerinde biriken beyazlığın buna sebep olduğunu çıkarıyorum. Ama içme suyu bile beyazlık yapıyorsa başka ne yapabilirim çözemedim açıkçası su için öneriniz olur mu? (ne demek istediğimi anlatmak için bir resim ekliyorum)

https://www.hizliresim.com/2ozm7c6
Bu durumda topraktan kuşkulanmak daha mantıklı. 70°C sıcaklıktaki fırında 1 saat kadar tutmalısınız. Kolaylıklar dilerim.

Eski 19-05-2021, 10:33   #186
Ağaç Dostu

_violet's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2017
Günaydın ,

Ceneviz fesleğenlerim büyüyor

Eklenen Resimler

kılıçh ve devrann beğendi.
_violet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2021, 03:16   #187
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _violet Mesajı Göster
Günaydın ,

Ceneviz fesleğenlerim büyüyor
Güle güle büyütün sn violet. Tohumlarını nerden temin ettiniz?

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2021, 08:09   #188
Ağaç Dostu

_violet's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kılıçh Mesajı Göster
Güle güle büyütün sn violet. Tohumlarını nerden temin ettiniz?
Teşekkür ederim sayın kılıçh, bu yıl düzenlenen tohum paylaşım etkinliğinden temin ettim. Sayın sernur dan almışım. Hepsi çok güzel oldu. Kaç senedir takip ediyordum. Bu yıl etkinliği yakalayıp katılmak nasip oldu.

kılıçh beğendi.
_violet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2021, 10:30   #189
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _violet Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın kılıçh, bu yıl düzenlenen tohum paylaşım etkinliğinden temin ettim. Sayın sernur dan almışım. Hepsi çok güzel oldu. Kaç senedir takip ediyordum. Bu yıl etkinliği yakalayıp katılmak nasip oldu.
Anladım teşekkür ederim

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2021, 09:05   #190
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Bu fesleneğe ne yapmalıyım?

Fesleğeni çok seviyorum ama tohumdan yetiştirmeyi beceremedim.
Birisi köklü fesleğen verdi, diktim ama yaprakları kararmaya ve beyaz benekler oluşmaya başladı.
Bu fesleğeni kurtarabilir miyim?
Kuruduktan sonra saksıyı atmasam yine büyür mü?
Dallarını suda bekletsem köklenir mi?
Tohumdan yetiştirmek istesem ne zaman ekmeliyim?

Eklenen Resimler

Düzenleyen aras09 : 12-07-2021 saat 09:06 Neden: ekleme
aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024