agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni74Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2012, 21:33   #31
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
selam benimde balkonda asmam var aldıgımda yaprakrarı çok diriydi şimdi bu haldeler ekili olan kova gelişimi için iyimi tabi şimdilik birde torflu topraga ekılı yoksa sorun bundanmı kaynaklanıyor?

Eklenen Resimler

dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 22:11   #32
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Saksının büyüklüğü bu sene için ideâl. Önümüzdeki bahara bir boy büyük saksı değişimini yapabilirsiniz.

Ancak aklıma takılan birşey oldu;

Torflu toprağa dikili derken; toprak tamamen torf mu, yoksa başka malzemeler de var mı?

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 22:22   #33
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
tamamen torflu toprak iyimi kötümü bilmiyorum çünkü acemiyim asmamın ölmesini istemiyorum demın baktım yapraklarını kıvırmış

Emre İlhan beğendi.
dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 22:34   #34
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Hemen paniklemeyin Asmalar dayanıklı bitkilerdir.

Torf, besinsiz bir saksı harcıdır. Yani bitkinize besin takviyesi yapmanız gerekiyor.

Eğer olanağınız varsa, asmanızı organik gübre şerbeti ile beslemeniz en doğrusu olacaktır.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 01:22   #35
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Selamlar, benim de geçen yaz çekirdekten üretmeyi başardığım ufak bir asmam var. Kışın mutfağa alarak soğuktan korudum. Kışın içeriye aldığım için gelişimi pek sağlıklı olmadı diye düşünüyorum. Bu yaz başı saksısı ufak geldiği için 2 boy büyük bir saksıya aldım. Durumu baya düzeldi ve gelişimi hızlandı. Ankara' da oturuyorum. Benim merak ettiğim konu şu;kışın asmamı terasta bıraksam, daha korunaklı bir yere çekip etrafını kolilerde kullanılan köpüğümsü örtüyle sarsam bitkim donar mı? Aynı taktiği 2 kıştır hanımelinde kullanıyorum bir sorun yaşamadım. Ancak asmanın ufak olması bende endişe uyandırdı. Bilgili arkadaşların yardımını bekliyorum.

mrduran beğendi.
fleabattery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 15:23   #36
Yeni Üye

hakan_iznik's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2009
Bir hevesle girdim konuya ama hiç cevap yok..Bende heveslenmiştim başlarım bu işe diye...Eğer öğrenmişseniz ve cevap verirseniz sevinirim....

hakan_iznik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 16:50   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fleabattery Mesajı Göster
Selamlar, benim de geçen yaz çekirdekten üretmeyi başardığım ufak bir asmam var. Kışın mutfağa alarak soğuktan korudum. Kışın içeriye aldığım için gelişimi pek sağlıklı olmadı diye düşünüyorum. Bu yaz başı saksısı ufak geldiği için 2 boy büyük bir saksıya aldım. Durumu baya düzeldi ve gelişimi hızlandı. Ankara' da oturuyorum. Benim merak ettiğim konu şu;kışın asmamı terasta bıraksam, daha korunaklı bir yere çekip etrafını kolilerde kullanılan köpüğümsü örtüyle sarsam bitkim donar mı? Aynı taktiği 2 kıştır hanımelinde kullanıyorum bir sorun yaşamadım. Ancak asmanın ufak olması bende endişe uyandırdı. Bilgili arkadaşların yardımını bekliyorum.
Asma genç olduğu için sıfırın altına düşmeyen ama soğuk bir yerde saklayabilirsiniz.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 16:52   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakan_iznik Mesajı Göster
Bir hevesle girdim konuya ama hiç cevap yok..Bende heveslenmiştim başlarım bu işe diye...Eğer öğrenmişseniz ve cevap verirseniz sevinirim....
Hakan bey derdinizi anlatırsanız illaki dermanını birileri söyler acele etmeyin.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 11:50   #39
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Asma genç olduğu için sıfırın altına düşmeyen ama soğuk bir yerde saklayabilirsiniz.
Artık tek çare yine ya mutfağa ya da apartman boşluğuna çıkartmak olacak sanırım. Cevabınız için teşekkür ederim.

fleabattery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 14:42   #40
Yeni Üye

msavsa's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2013
Dün Gece Sıfır Korkusunun Yaptırdıkları...

Merhaba Arkadaşlar dün gece geç saatlerde Ankara da hava sıfırın altında 4 - 5 dereceye kadar düştü, tabi bizde derin bir telaşa düştük, terasta ne varsa hepsini içer,i aldım ama epeyde üşüdüm. Şimdi terasa 11 çuval toprak ve 2 çuval gübre çıkardım. Toprağı güneşe karşı güzelce bi döktüm, biraz havalandırıyorum şimdi. Sonra Çanakkaleden geldiğini sandığım ama Ankaradaki M.Fatih YILDIRIM kardeşim aracılığı ile satınaldığım "NARİNCE" fidanlarını dikeceğim. İnşalaah güzel olacak bu yaz...

.
.

toruga ve mrduran beğendi.
msavsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 13:05   #41
Yeni Üye

msavsa's Avatar

Terasta yeni bahçe...

Arkadaşlar herşeyi hazır ettikten sonra nihayet dikim işini hallettik. Yaşar baba sağolsun, o olmasa her halde bu işe kalkışmazdım. Şimdi 7 adet üzüm asması fidanını 1 er 2 şer 120 Lt lik saksılara diktim. Gübre şerbetini kurdum, ilk sulamayı normal su ile yaptım. Su ihtiyacı doğduğunda bu kez oranlı olarak şerbet vermeye başlayacağım. Bir kaç fotoğrafı sizlerle paylaşmak isterim...

Bu resim terasın yanında mutfak balkonunun üzerindeki şapka kısmı, ağırlık fazla olmaması için 3 tane saksı koydum buraya...

Bu tek saksıya tek diktiğim "Narince" lerden...

Bunlar ise bir saksıda iki "Kalecik Karası" fidanı...

Bu iki "Kalecik Karası" ise salon balkonunun misafiri...

.

Emre İlhan ve mrduran beğendi.
Eski 28-05-2013, 00:14   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
biz 3 yıl kadar önce sanırım 10 yaşında felan vardır bir bahçeden söktüğümüz üzüm asmasını terasımıza aktardık köklü olarak. tabi öncesinde meşakatli bir çalışma ile kalıcı bir toprak düzeneği hazırlamıştık baya geniş bir saksı denilebilinir aslında . aktarıldığı yıl içerisinde doğal olarak baya sersemlemişti, ikinci yılda öle aman aman bir verim alamadık , lakin iki yıl içerisindeki düzenli budama ve kükürtleme gibi bakım sonrası bu sene oldukça sağlıklı olduğunu söyleyebilirim. artık gölgesinde keyifli çay partisi vermekte hemfikiriz ailecek

mrduran beğendi.
Özgür Çifci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 10:05   #43
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Çocukluğumda dedemlerin evinde çardağın üstü asma ile kaplıydı, hayatımda tavandan kara kara salkım salkım bir sürü üzümün sarkması kadar güzel bir şey görmedim. Hep bunu arıyorum ama kendi bahçeli evime sahip olmadan olmayacak heralde.

Şu anda teras katı kirada oturuyorum. Limon ağacım ve saksıda sebzelerim var. Tecrübeli arkadaşlara bu konuda danışmak istiyorum. Terasta saksıda üzüm bodur olarak yetiştirilebilir mi budanarak? Yani 1-2 metreyi geçmeyecek çalı/ağaç formunda tutulabilir mi?

Yapılabilirse kaç litrelik saksı kullanmak gerekir, bir de eşkişehir ikliminde bakılabilecek dayanıklı üzüm türü önerileriniz nedir? Teşekkürler.

mrduran beğendi.
capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 15:09   #44
Yeni Üye

sayın capsaicin türkiyedeki asmalar çokta çıtkırıldım değiller tabi uzman görüşünde fayda var yinede, bahsettiğim balkonda asma yetiştime için bizim amatörce yaptığımız saksı düzeneğini resmettim az önce belki fikir olabilir diye ama bizim tahsis ettiğimiz alan yeterlimidir onuda bilmiyorum, sonucta amatör bir çalışma bizimkisi ama düzenli budama ve kükürtleme sonucu bu sene yaprakları oldukça güzel görünüyor gözüme, üzüm goncalarımızda oldukça yoğun

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2013, 22:44   #45
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özgür Çifci Mesajı Göster
sayın capsaicin türkiyedeki asmalar çokta çıtkırıldım değiller tabi uzman görüşünde fayda var yinede, bahsettiğim balkonda asma yetiştime için bizim amatörce yaptığımız saksı düzeneğini resmettim az önce belki fikir olabilir diye ama bizim tahsis ettiğimiz alan yeterlimidir onuda bilmiyorum, sonucta amatör bir çalışma bizimkisi ama düzenli budama ve kükürtleme sonucu bu sene yaprakları oldukça güzel görünüyor gözüme, üzüm goncalarımızda oldukça yoğun
Özgür bey asmanız baya yaşlı gibi görünüyor kaç yaşında? İnternette satılanlar küçük genç fidanlar. Biraz gelişkin birşey bulmak zor gibi.

Eski 28-05-2013, 23:27   #46
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Özgür bey asmanız baya yaşlı gibi görünüyor kaç yaşında? İnternette satılanlar küçük genç fidanlar. Biraz gelişkin birşey bulmak zor gibi.
valla tam olarak yaşı şu kadar demek benim için zor, yıkılacak olan bir evin bahcesinden sökmüştüm bunu, ama hiç yoksa 10 yaşında kesin vardır eskiden beridir asma vardı o evin önünde

Eski 29-05-2013, 17:51   #47
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özgür Çifci Mesajı Göster
valla tam olarak yaşı şu kadar demek benim için zor, yıkılacak olan bir evin bahcesinden sökmüştüm bunu, ama hiç yoksa 10 yaşında kesin vardır eskiden beridir asma vardı o evin önünde
Teşekkür ederim yaşlı olduğu belli. Elinde böyle yaşlı bodur asması olup da paylaşmak, satmak isteyen olursa benimle temasa geçerse memnun olurum.

Çünkü kirada olunca uzun yıllar bekleyecek vaktiniz olmuyor. Bir iki senede mahsül almak istiyorum. Kendi evim olsa, yap çardağı sardır allah sardır, çitlere de hanımeli, yasemin sardır, bahçeye de fıstık çamları, sekoyalar, cevizler, meşeler, kestaneler, çınarlar, söğütler ohh daha ne olsun.

senem1979 beğendi.
Eski 24-06-2013, 10:52   #48
Yeni Üye

msavsa's Avatar

Yukarıda mart ayında paylaştığım (Yukarıda 41. Mesaj)mesajda ilk halleri görülen Kalecik Karası ve Narince Üzüm Asmalarımın en son halleridir...

Düzenleyen msavsa : 09-09-2013 saat 09:46
Eski 11-09-2013, 09:36   #49
Yeni Üye

msavsa's Avatar

Dikkatinizi çekmiştir herhalde arkadaşlar asmaları diktikten sonra terasın etrafını 2,5 metrelik çit ile kapattım. Amacım üzerini de asma ile kapatıp köydeki evimizi bir nebze olsun hatırlatacak bir hale getirmek. Bu arada bu asmalarım için otomatik bir sulama sistemi kurma fikri oluşuyor kafamda çünkü tatile gidince beni epey düşündürdüler doğrusu...

Emre İlhan ve toruga beğendi.
Eski 21-02-2014, 15:07   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-02-2014
terasta bodur meyve agaci

Yeni evimin terasinda 2 seftali 1 kiraz 1 elma tam bodur meyve agaci denemesi yapiyorum umarim sonuc bekledigim gibi olur ...

tanerege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 12:25   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Balkonumdaki kısır asmama aşı yapabilmem için değişik türlerde 8-10 tane verimli çeliğe ihtiyacım var.Yardımcı olmak isteyen arkadaşlara özelden mail adresimden ulaşabilirler adresi yollarım.selamlar.

ertugrula66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 10:36   #52
Yeni Üye

msavsa's Avatar

Arkadaşlar benim geçen seneki asmalarımın uzayan dallarının baş kısımlarında biraz kayıp var ama yine de terasta yetişmiş oldukları için bence sorun değil. Üzerlerinde epey bir üzüm var. Hasada beklerim...

Emre İlhan, Muda ve Milla beğendi.

Düzenleyen msavsa : 05-05-2014 saat 10:41 Neden: Resim boyutlarındaki sorun nedeni ile düzeltme yaptım.
Eski 18-05-2014, 15:00   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2014
İki adet tüplü asma fidanı aldım öküz gözü ve beyaz Çekirdeksiz 35 litrelik saksıda ektim bahçe toprağı ve humuslu toprağı karıştırdım bir kilo kadarda gübre ilave ettim fidan lar bir yaşında bakalım ne sonuç alacağım.

Emre İlhan beğendi.
modacantam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 21:54   #54
Yeni Üye

msavsa's Avatar

Hadi hayırlısı, umarım gönlünüze göre olur asmalarınız...

Eski 03-07-2014, 08:21   #55
Yeni Üye

msavsa's Avatar

Temmuz başı teras güzellikleri...

Eski 16-07-2014, 16:39   #56
Yeni Üye

msavsa's Avatar

Umarım bir sıkıntı olmadan bu meyveleri yemek nasıl olur...

Düzenleyen msavsa : 16-07-2014 saat 16:42 Neden: Resimlerin boyut probleminden dolayı değiştirdim... Birde yazı ekledim...
Eski 30-10-2014, 23:47   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Sayın msavsa, üzümler daha olgunlaşmadı mı?
Yoksa ''afiyet oldu'' bile mi?

Milla beğendi.
zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 12:27   #58
Yeni Üye

msavsa's Avatar

Zafer bey, oncelikle ilginize tesekkur ederim, evet maalesef uzumleri oglum ve kizim daha tam olgunlasmadan yemeye basladilar. Ailece bizde onlarin bu mutlulugunu seyrettik. İnsallah seneye beraber tatmak nasip olur. Simdi budama isini arastiriyorum. Bu kis cok soguk gececek sanirim. Gecen sene kucuktuler sardim sarmaladim ama bu sene nasil olacak bilmiyorum. Saygilar...

Milla beğendi.
Eski 09-03-2015, 13:56   #59
Ağaç Dostu

Sayin msavsa ...inanin asmalariniza hayran kaldım elinize saglik...bu yilda insallah daha da iyi olur hasatiniz...benimde ev ankara gunesevlerde bende nacizane terasta uğraşıyorum cesitli meyve agaclarim var iki yasindalar...bu sene birde yaşi olan bir izmir uzumu **** sari uzum aldim...45 lt lik saksiya koydum...umarim basarabilirim ...semsiye seklinde oluyor dedi satıcı govde boyu yaklaşık 2 mt ...sizce kabuklarini soymalimiyim
...

Eski 22-03-2015, 13:00   #60
Ağaç Dostu

Üzüm ağacım

Eklenen Resimler

msavsa, efeege, Milla ve 1 kişi beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024