agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni103Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2006, 20:58   #1
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Tatile Çıkıldığında Ev Bitkilerinin Bakımı (Basit otomatik sulama sistemleri)

Tatile çıktığınızda evdeki bitkilerinizin bakımı ne olacak? Çiçekleri bırakıp iyi olmalarını beklemek yanlıştır. Bir çok bitki yazın bahçeye çıkarılabilir. Saksı kenarı toprağın altında kalacak şekilde toprağa sokulur. Böylece saksıdaki toprağın kuruması önlenmiş olur.

Bitkilerinizi evde bırakmak zorunda iseniz, bitkilere birkaç hafta yetecek besinleri ve suyu sağlayacak “bitki bakıcısı” denilen buluştan yararlanabilirsiniz.

Bir çeşit bitki kabı olan ve su absorbe eden köpükten yapılmış olan buluş, aynı zamanda besin maddesi de içermektedir.

Name:  3.jpg
Views: 53183
Size:  10.5 KB

Eski usulde ise bitkiler banyo kenarına konulur ve emici yün iplikler yardımıyla, her bitkiye yavaş fakat düzenli su sağlanılır.

Name:  1.jpg
Views: 53015
Size:  12.9 KB

Benzer bir sistem, büyükçe bir kova ya da kase ile herhangi bir kenara kurulabilir.

Name:  2.jpg
Views: 58374
Size:  15.2 KB

Evde bulunulmadığı zamanlar bitkilerin doğrudan güneş ışığı alan fazla ısıtılmış bir odada bulundurulmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Kaynak: http://www.kadinveaile.com

Düzenleyen malina : 15-06-2006 saat 10:55
Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2006, 22:45   #2
Yeni Üye

gunes's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2004
Keşke yazlığa gitmeden, buraya bir baksaymışım.

gulcingiller beğendi.
gunes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2006, 08:54   #3
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Çok güzel bir konu açmışsın sağol Kagan.
Bu konu benim için büyük dert.
Bitkilerimi birkaç defa emanet edip gittim. Geldiğimde
aşırı sulanmaktan çürümek üzere buldum.

Sorularım var.
Bitki bakıcısı nerden bulunur?
Klasik yöntemler (şekil 1 ve 2) ile
bitki ne kadar süre dayanır?
Başka yöntem bilen var mı?

Kagan'ın mesajını düzenleyen birisi çıkar mı? )

gulcingiller beğendi.
arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2006, 13:05   #4
macbeth

Giriş Tarihi: 07-06-2006
Bitki bakıcısını nerden bulabileceğin konusunda bi fikrim yok ama ben de bitkiyi direkt güneş ışığı olmayan kuzey penceresi yanına veya camdan uzak ve grup halinde yerleştirilmelerini,tatile çıkmadan önce çok iyi sulanmalarını,aralarında çiçekli veya goncalı bitki varsa bitkinin gücünü almaması ve su ihtiyacını azaltması için kesilmesini tavsiye edebilirim.

cnn82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2006, 13:21   #5
Ağaç Dostu

sevil's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2006
Galeri: 34
merhabalar
bizim salon çiçeklerimiz 2 ay boyunca dayanabildiler. nasıl mı?
meşrubat pet şişelerini doldurup toprağa ters çevirerek yerleştiriniz bu su toprak ve bitki tarafından yavaş yavaş emiliyor böylelikle bitki susuz kalmıyor. biz bunu gitmeden bir ay önce mayıs ayında bir bitkimizde denedik olumlu sonuç alınca ayrılırken hepsinde uyguladık. önceki gün istanbul a gittik ve sonuç iyi suyu kolaylıkla alabilen bitkilerde hiç bir sorun yok saksı büyüklüğüne göre 1 ila 2,5 litre arasında değişen pet şişeler kullandık.
yalnız yapılmaması gereken bir şey suyu daha kısa zamanda alır diyerek kapakları kızgın şişle 2-3 yerden delip kullandık bu sistem eğer bahçe toprağı kullandıysanız fiyasko olabiliyor. suyu gören toprak katılaşıp delikleri tıkıyor. o yüzden kapaksız olmalı. ama bitkinizin toprağı torf ise kapağı delerek kullanma yöntemi çok daha uygun çünkü torf gevşek bir yapıya sahip olduğundan suyun hepsini çabucak alıp saksının altından akıtabiliyor. ve aynı şekilde hazırlayıp tekrar bıraktık böylelikle bütün yazı yalnız geçirmiş olacaklar.
bunu uygulayacak olan arkadaşlara tavsiyem en azından bir müddet deneyip ondan sonra bırakıp gitmeleri.

nur.erdoann ve eozen81 beğendi.
sevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 22:47   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Geçen yaz aynı sistemi denedim.Sonuç başarılı.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 23:51   #7
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Tatile Çıkıldığında Ev Bitkilerinin Bakımı (Basit otomatik sulama sistemleri)

Bu iş için bir çare bulursanız lütfen haberim olsun. Ben bahçedeki bitkilerim için adam tutmayı düşünüyorum. Acaba sulanmadan kaç gün dayanabilirler? Ya evdekiler ne olacak?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 12:12   #8
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Bu iş için bir çare bulursanız lütfen haberim olsun. Ben bahçedeki bitkilerim için adam tutmayı düşünüyorum. Acaba sulanmadan kaç gün dayanabilirler? Ya evdekiler ne olacak?
Tatil süreniz ne kadar bilemiyorum ama evdeki saksılı süs bitkileriniz için bir önerim olacak. Bu iş için büyükçe leğenlere ve bol gazete kağıdına ihtiyacınız olacak. Gazeteleri leğenin dibine üst üste koyarak oldukça kalın bir katman oluşturup iyice suya doyurun. Daha sonrada saksılarınızı tabaksız olarak gazetelerin üzerine yerleştirin. Bitkiniz susadıkça suyu çekecektir. Tabii uzun bir tatile çıkıyorsanız tanıdığınız birine anahtar verip hiç olmazsa ara sıra gazetelere su çektirmesini rica etmelisiniz. Fazla ışık istemeyen çiçeklerinizde bu işlem için banyo küvetini de kullanabilirsiniz.

Bilge Kerem ve eozen81 beğendi.
tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 16:52   #9
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Çok iyi bir fikir. Teşekkür ediyorum. Şişeyi ters çevirerek saksı içerisine yerleştirmeyi düşünüyordum. Ancak suyun dengeli akmayacağı konusunda endişem vardı. Sanki bu teknik daha sağlıklıymış gibi geldi. Bir hafta bu teknik için çok mu uzun oılur?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2007, 14:16   #10
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Ben de tatile çıkarsam diye şöyle bir fikir ürettim.

Pet şişelerin alt kısmına 1 iğne deliği açıp damla damla akması sağlanırsa 1 hafta kadar idare eder herhalde diye düşündüm.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 12:11   #11
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Çok iyi bir fikir. Teşekkür ediyorum. Şişeyi ters çevirerek saksı içerisine yerleştirmeyi düşünüyordum. Ancak suyun dengeli akmayacağı konusunda endişem vardı. Sanki bu teknik daha sağlıklıymış gibi geldi. Bir hafta bu teknik için çok mu uzun oılur?
Hayır 1 hafta uzun bir süre değil. Rahatlıkla idare eder çiçekleriniz. Tek uygulama yeterli olur. Kimseye anahtar vermek zorunda da kalmazsınız. Hatta son 2 gün biraz kuruda kalıp suyu özlerler ki bunuda ara sıra yapmak iyi gelir bitkilere.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 12:44   #12
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili adabayrakoğlu pet şişeyi delip petunya sakılarımdan birinde hemen deneyeceğim. Evdeyken gözlemlemiş olurum. Sonucu yazarım. Fikir için teşekkürler.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 13:57   #13
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Adını hatırlayamadığım ve pda üyesi bir arkadaşımızın, sulama konusunda çok hoşuma giden bir yöntemi var. Ben de bunu yolculuğa çıkmasam da özellikle domateslerimde, amatörce damlama sulama olarak bir deneyeceğim.

"MERHABA,
BENIMDE KENDI GELISTIRDIGIM BIR YONTEM VAR.
5LT LIK BIR SU BIDONUNU TABANA YAKIN YERINI
BIRKAC KAT OLACAK SKILDE KOLI BANDI ILE SARIP,
DAHA SONRA SERUMLARDA KULLANILAN IGNELI APARATIN
IGNESINI BURAYA SAPLIYORUZ. MANTIK INSANA SERUM VERMEKLE
AYNI... HORTUMUN UZERINDEKI AKIS HIZINI AYARLAYAN
ALETI DE ISTEDIGIMIZ HIZDA DAMALA YAPMASI ICIN ACIP
KISABILIRIZ. HATTA BIRKAC SERUM APARATI KULLANARAK
BIRDEN FAZLA SAKSIYA SU VERILEBILIR.
TEK SART SU BIDONU SAKSILARDAN YUKARIDA OLMALI.
SAYGILAR,"

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 14:44   #14
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili Nevsune çok harika bir fikir. Ama 5 lt.'lik bidonu nasıl ters çevireceğiz ve öyle tutacağız? ( Bu soru konu başlığı ile ne kadar da uyumlu oldu. )

Eski 09-07-2007, 14:51   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Bunlar gerçekten güzel fikirler sağolun arkadaşlar. Tam tatil mevsiminde arkadaşlarımızın en başta benim işime yarıyacaklar diye düşünüyorum.

Saygıyla kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 17:06   #16
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili Zenfree ters çevirmiyoruz. Alta yakın kısmını bantlayıp oralara batırıyoruz o serum aparatlarını. Yani düz duruyorlar

Eski 12-07-2007, 22:03   #17
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Sevgili Nevsune çok harika bir fikir. Ama 5 lt.'lik bidonu nasıl ters çevireceğiz ve öyle tutacağız? ( Bu soru konu başlığı ile ne kadar da uyumlu oldu. )
Merhabalar
İki gündür canhıraş bir biçimde bununla uğraşıyorum. Deneme yanılma yöntemiyle sonuca ulaştım. Harika bir damlama sulama oluyor. Şimdilik bu 1 lt.lik pet şişe. Yarın serum seti sayısını ve şişe boyutunu arttıracağım.

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2007, 22:11   #18
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili Nevsune ben de uygulamak için hafta sonunu bekliyorum.

Bir hafta evdeyken deneyeceğim. Sonuç alırsam 15 gün sonra tatile gönül rahatlığıyla gidebilirim.

Her gün suladığım bitkilerde çok iyi olacağını düşünüyorum ama sardunylarda ayarlayabilir mi bilmiyorum.

Eski 13-07-2007, 11:06   #19
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Merhaba arkadaşlar,

Bu haftasonu tatile gideceğimiz için çiçeklerime bakıp kara kara düşünüyordum acaba bunları kime emanet edebilirim diye. Ama sevgili Nevsune imdadıma yetişti. Hemen deneyeceğim. O serum aparatları eczanelerde vardır herhalde.
Umarım işe yarar da tatil dönüşü büyük bir hayal kırıklığı yaşamam.

Sevgiler.

gulcingiller beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 11:52   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Merhabalar
İki gündür canhıraş bir biçimde bununla uğraşıyorum. Deneme yanılma yöntemiyle sonuca ulaştım. Harika bir damlama sulama oluyor. Şimdilik bu 1 lt.lik pet şişe. Yarın serum seti sayısını ve şişe boyutunu arttıracağım.
Serum setinin fiyatı nedir?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 17:45   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Pek pahalı olduklarını sanmıyorum. Deniz akvaryumu. Aramızda eczacı arkadaşlar varsa yazarlar umarım gerçekten güzel fikir. Eşime konuyu açtım oda Nevsune hanımın fikrine bayıldı. Bizim evde oldukça çiçek sayısı fazla ama olsun önlem önlemdir. Birazcık çaba ile hepsini hallederiz diye düşünüyoruz. Sayfanın adı bitki delileri ancak bu gerçekten bir çok akıllının aklına gelmeyecek bir fikir. Ne çıkarsa bizden çıkar biliyorum.
Teşekkürler Nevsune hanım.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 18:34   #22
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bu benim fikrim değildi. Başkasının emeğine saygısızlık yapmayı asla istemem. Pembe domates ağından bir üyemizin buluşuydu. Fikir çok hoşuma gidince bunu sadece tatile giderken değil, günlük hayatta da bir sulama yöntemi olarak gündeme getirip, sizlerle paylaşmak istedim.

Eczaneye girerken bir kaç tane alma niyetindeydim ama eczacı bundan para dahi almayınca fiyatını öğrenme şansım olmadı. Bugün de sıcaktan çıkıp alamadım.

Dün gece denedim, inanmayacaksınız harika. İstediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz damlamayı. Evde, 1 litrelik süt petlerinden vardı, o sert olduğu için (az su aldığından) günlük kullanımda gayet iyi. İğneyi sokmadan önce yara flasterlerinden biraz kesip pete yapıştırın ki, delik büyüyüp su akıtmaya yol açmasın.(ben bir kaç peti delik deşik ettim de ) Sonra iğnenin olduğu yerin etrafını aynen ele serum bağlandığında olduğu gibi yine flasterle sıkıca sararsanız, delikten damlatma da olmuyor.

Son bir öneri: İğneyi, petin alta en yakın kısmından ama yan taraftan batırmaya çalışırsanız benim ilk denememdeki gibi şişeyi nasıl koyacağınızı şaşırmazsınız .

Kolay gelsin.

Eski 13-07-2007, 19:08   #23
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bunun yerine 1m kadar yükseğe 10-20 litrelik bir bidon konsa ve bu bidonun alt tarafına bir serum hortumuna benzer içi saydam hortum monte edilse ve bu hortuma serum setinin iğneleri saplansa.

Bunu resimlemekten başka çare kalmadı sanırım.

ilksenozturk beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 19:27   #24
Ağaç Dostu

dost.bahcivan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2007
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Bunun yerine 1m kadar yükseğe 10-20 litrelik bir bidon konsa ve bu bidonun alt tarafına bir serum hortumuna benzer içi saydam hortum monte edilse ve bu hortuma serrum setinin iğneleri saplansa.

Kullanılan hortum elastik (yumuşak) olursa su kaçırma riski azalır herhalde.

gulcingiller beğendi.
dost.bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 20:52   #25
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Bunun yerine 1m kadar yükseğe 10-20 litrelik bir bidon konsa ve bu bidonun alt tarafına bir serum hortumuna benzer içi saydam hortum monte edilse ve bu hortuma serum setinin iğneleri saplansa.

Elbette, kullanım amacına göre su kapları çeşitlendirilebilir.
Ben ilk denemenin sonucunu görmek için küçük şişede yaptım. Ama balkondaki saksı sayısını düşünürsek ve benim gibi amatörce bir damla sulama yöntemi kullanılmak isteniyorsa dediğiniz gibi büyük bidon iyi bir çözüm.

Yalnız burada bir şey sorsam, altına o hortumu monte ettiğimizde bidonu nasıl durdurabiliriz. 1 lt. pet bile en ufak bir yanlış harekette su sızdırmaya başlıyordu. Ben en büyük eziyeti burada çektim.

Eski 13-07-2007, 20:59   #26
Ağaç Dostu

Tüm teşkilatı anlatan bir başlık ve bu başlığa da tüm aklınızdaki soruları yanıtlayan cevapları yazacağım biraz sabretmenizi rica ediyorum.

Aslında bu durum uzun süredir düşündüğüm hatta işyerinde benim odamda bir prototipini kullandığım sistem.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 26-05-2009 saat 23:27
Eski 13-07-2007, 22:57   #27
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

20 litrelik bidonu balkon masasının üstüne koyup, saksıları balkon zeminine dizeceğim. Bir kaç yerden serum aparatı bağlasam olur mu acaba? Çünkü saksı çok.

Uzun çiçek saksılarına bir bağlantı yeter mi acaba?

Eski 13-07-2007, 23:44   #28
Ağaç Dostu

Az biraz sabredin bununla igili resimli bir başlık açacağım.

Eski 13-07-2007, 23:45   #29
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Elbette olur. Zaten amaç da bu. Ben sadece denemek için küçük bir pette yaptım. Yoksa her saksı için bir şişe veya bidon olamaz zaten.

Uzun çiçek saksısına tek bağlantı, o zaman su hep aynı yerde kalmaz mı? Çünkü suyun idare etmesi için ve damla sisteminin amacı anlamında, damlatmayı en azda yapmalısınız.
Selahattin Bey'in yazacaklarını bir bekleseniz bence. Tek bir hortuma iğnelerin saplanmasını öneriyordu.

Eski 13-07-2007, 23:54   #30
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili nevsune çok teşekküler.

Selahattin Bey ben tatile çıkmadan açar mısınız lütfen. )

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024