agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2019, 10:36   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2019
Balkonda biberlerim ve güneş sorunu

Merhaba.
Benim geçen sene balkonda biberlerim vardı.Çiçek açtılar baya fakat bi süre sonra kuruyup döküldüler bu sene de böyle olmaması için ne yapabilirim.Biberlerim kırmızı acı biber ve hepsinin üstü tomurcuk dolu.Emeklerimin boşa gitmemesi için yardıma ihtiyacım var ne yapabilirim?

enesblge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 15:47   #2
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enesblge Mesajı Göster
Merhaba.
Benim geçen sene balkonda biberlerim vardı.Çiçek açtılar baya fakat bi süre sonra kuruyup döküldüler bu sene de böyle olmaması için ne yapabilirim.Biberlerim kırmızı acı biber ve hepsinin üstü tomurcuk dolu.Emeklerimin boşa gitmemesi için yardıma ihtiyacım var ne yapabilirim?
Biber bitkisi uzun süre fazla nemi ya da ıslak toprağı sevmeyen bir bitkidir.Susuz bırakırsınız çiçeklerini ve tomurcuklarını döker çok sularsınız kök hastalıkları sebebiyle kökler çürümeye başlar ,tepe sararmaya başlar.Bu yüzden bitkiyi ne susuz bırakmalısınız ne de çok sulamalısınız,organik bitkisel içerikli gübrelerlede takviye ederseniz dökülme daha az olacaktır.Birde bunun yanında biberde çiçek ve tomurcukların dökülmesinde biber gal sineğide etkili.organik zararsız bir ilaç (laser) veya daha zehirli bir ilaçta kullanabilirsiniz(malathion).

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 16:56   #3
Yeni Üye

Çok fazla su veya susuz bırakmıyorum fakat böcek hakkında bise diyemiyorum.Balkonda öğlen 1 den sonra güneş batana kadar güneş altında kalıyor ve çok sıcak oluyor.Sizce çiçek dökülmesi için bir sebepmidir eğer sebep ise nasıl çözebilirim ?

Eski 24-06-2019, 07:32   #4
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enesblge
Merhaba.Ben konu açmıştım fakat kimse cevap vermeyince bende özelden bilen kişilere sormak istedim rahatsız ettiysem kusura bakmayın.Öncelikle geçen sene ektiğim biberler çiçeğini açıp kuruyup döküldüler.Bu nedenle tekrar aynısı olmaması için yardım almak istiyordum.Toprağın fazla ısınmasından diye biliyorum fakat toprağın ısınmasıni nasıl engelleyebilirim.Saksıda 10 tane biberim var ve bunları kurtarmak istiyorum ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.
Balkonunuz fazla güneş alıyorsa yarı gölge sağlayan "bitki gölgeleme örtüsü" gererek bitkinizi aşını sıcaktan koruyabilirsiniz. Saksılarınızın üzerine saman, çam iğnesi, kuru yapraklardan malç örtebilir bu sayede buharlaşmayı azaltmış olursunuz. İlk aklıma gelen seçenekler bunlar.
Özel mesaj olarakta yazdım. Burada da bulunsun.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2019, 10:08   #5
Yeni Üye

Çok teşekkürler hocam deneyeceğim. İnşallah verimli olur.

Etiketler
balkon bahçeciliği, biber gelişimi, kırmızı biber, saksı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024