agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler
  • 1 Gönderen mustafa.kaya
  • 3 Gönderen Fatih_Soydemir
  • 1 Gönderen dobipa
  • 1 Gönderen mustafa.kaya
  • 5 Gönderen elifaydin
  • 3 Gönderen g.c.
  • 4 Gönderen Fatih_Soydemir
  • 2 Gönderen mustafa.kaya
  • 5 Gönderen Feijoa
  • 2 Gönderen dobipa
  • 1 Gönderen Feijoa
  • 1 Gönderen Fatih_Soydemir
  • 3 Gönderen Fatih_Soydemir
  • 2 Gönderen serhatb
  • 1 Gönderen Robinson Crusoe
  • 1 Gönderen Fatih_Soydemir
  • 1 Gönderen a.timur

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2019, 14:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2019
Yarasa gübresi mi, solucan gübresi mi ?

Balkonda sebze yetiştirmek için bir başlangıç yaptım, toprak tercihi tamam fakat gübrede kararsızım.

Solucan gübresine biraz tereddütlüyüm, sebebi ise yem olarak büyükbaş hayvan gübreside kullanılmasıdan dolayı, büyükbaş hayvanların bildiğim kadarıyla neredeyse tamamı gdo lu mısırlarla besleniyor, eğer yarasa gübresi de solucan gübresi gibi sonuç veriyorsa en azından böcekle beselenen bir hayvanın gübresini kullanmak isterim, öneriniz nedir acaba ? Teşekkürler.

dobipa beğendi.
mustafa.kaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 20:33   #2
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Solucan gübresini kendiniz üretmedikçe pek tavsiye etmem ama ekonomik açıdan en uygunu o. Yarasa gübresi pahalıdır ama Kimyasal gübreler gibi bitkiyi delirtiyor kullanıldığında. 2 senedir kullanıyorum o internette gördüğümüz ve hiç bir zaman edinemediğimiz görüntüye 2 yıldır defalarca şahit oldum. Gerek biber gerekse domateste ki aroma mükemmel yedikçe yiyesiniz gelir. Çiçeklerde rekor üstüne rekor tomurcuklanmada. meyve ağaçlarında rekor meyve verimi.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 01:17   #3
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Bu konuyu aslında bende uzun süredir düşünüyorum.
Solucan tesislerinde yoğun miktarda büyükbaş çiftlik gübresi kullanılıyor. Bunlarda genellikle kapalı çiftliklerde ticari yemle beslenen hayvanlar.

Kendi büyükbaş hayvanı olup, yazın dışarıda gezdirerek otlatan ve kışında kendi mahsülleriyle beslenen büyükbaşlar ve bunların gübreleri bence altın değerinde. Bunların gübrelerinden oluşacak solucan gübreside altın değerinde olabilir ama piyasada varmı bilmiyorum.

2 senedir bende sıvı/katı solucan gübresi kullanıyorum ama sizinle aynı kaygılar sebebiyle bırakmayı düşünüyorum.

Yanmış gezen büyükbaş gübresi düşünüyorum. Ama kendi köyümüzde bile bulamıyoruz herkesin gübresi kendine lazım.

Birde Sn Fatih Soydemir in tavsiyesiyle yarasa gübresini deneyebilirim. Acaba katımı sıvımı kullandınız ve hangi markayı tercih ettiniz bilgi verirmisiniz.

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 01:50   #4
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Biraz karıştırınca yarasa gübresinin doğal bile olsa, tüketim alışkanlıkları sebebiyle (börtü böcek yemesi) oluşturduğu gübrenin tıpkı fenni gübrelerdeki gibi toprak yapısını değiştirebileceği ileriki dönemde çoraklaşmaya sebep olacağı gibi bir yazı gördüm. Yarasa gübresindeki içerik, mikroplar falan filan iyi bir toprak bilimcisi tarafından incelenmesi ama bu türde bir iş yapılmadığından dem vurulmuş.

Korktum şimdi, ava giderken avlanmayalım.

Sn Meyvelitepe ve endüstriyel düzeyde incelemeler yapan diğer arkadaşlar. Günümüz için konuşacak olursak bir durum değerlendirmesi yapsada bizi bilgilendirse..

Eski 24-05-2019, 10:10   #5
Yeni Üye

Fatih Bey size ve "dopipa" ya çok teşekkür ederim, kimsenin bunu pek önemsemediğini düşünüyordum aslında.
Fakat izlediğim öğrendiğim kadar %70 büyükbaş ağır gübresi %30 organik fabrika artıkları solucanın maması oluyor. Ahır hayvanları gdo lu mısırlar yanında suni yemler ile de besleniyor ve doğru ise antibiyotikler veriliyor. Solucan gübresi dünyada 80 yıldır kullanılan bir gübre, Kırmızı Kalifornia Solucanları yapılan kültür çalışmaları sonucunda kim bilir hangi hale devşirilmiştir inanın merak ediyorum. Fatih Bey öneriniz üzerine solucan gübresini tamamen aklımdan siliyorum, marka önerinizde varsa onu tercih edebilirim. Birde sizlere şunu danışmak isterim, doğadan toprak aldığım yerde toprak içinde solucanlar var bunlardan toplayıp saksılarıma koysam acaba faydası olur mu ? Ben faydalı olacağı düşüncesindeyim aslında deneyip görmek lazım tabi. Bu arada "dopiba" arkadaşımızı solucan gübresinden iyice soğuttuk; ( : Teşekkürler

dobipa beğendi.
Eski 24-05-2019, 12:44   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Naçizane kendi çapında ve kendi ürünleri için solucan gübresi üreten ve düzenli olarak kullanan birisi olarak bu konuda benim de başlangıçtaki tereddütlerimi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sizler gibi başlangıçta biz de büyükbaş hayvanların gübreleri ile ilgili soru işaretleri taşıdık. Sonrasında araziye çıkan büyükbaşların gübrelerinden faydalanmayı düşündüm. Bu alanda da fark ettim ki maalesef arazilerdeki doğal çıkan çimler de kimyasaldan arındırılmış olamıyor. Yağmurlarla kimyasallar toprağa işliyor. Ve illa ki büyükbaşlar dışarıda otlasa bile bir şekilde otlar yeterli olmuyor ve yem de yiyorlar. Peki büyükbaş gübresi olmadan yolumuza devam edebilir miyiz diye düşündük çay posasını değerlendirmeye karar verdik. Ancak araştırmalarımızda çayların da organik olmadığına kanaat getirdik. Evsel atıklar da organik değil, her yerden kuşatılmış durumdayız. Bir türlü çıkış yolu bulamıyoruz organik birşeyler yapmaya çalışırken her yerden kimyasallarla kuşatılmış durumdayız.

Sonra solucanların beslenmeleri ve kendi kimyasalları üzerine araştırmalarımızı derinleştirmeye karar verdik. Solucanların sölom sıvılarının önemini gördük. Bu sıvının patojenlere karşı oluşturduğu dirençten bahsediliyordu. Aynı zamanda solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, bakteriler, mantarlar, doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunduğuna dair yazılar okuduk.
Bulunduğumuz yerde büyükbaş hayvanlar yılın önemli bir kısmında hasat edilen buğdayların samanları ile besleniyor, geri kalan kısmında tarladan biçilip getirilen otlar, kendi arazilerindeki mısırlardan yapılan silajlar ve de bir kısmında da hazır yemlerle besleniyor.
Sonra ürettiğimiz gübrelerle yetişen bitkilerle kontrol grupları oluşturduk. Gerek ağaçlarda gerekse tek yıllık bitkilerde ve sebzelerde gerçekten büyük farklılıklar gördük. Gerek ürün verme zamanı, gerek ürün kalitesinde yükselme, ve sonraki dönemlerde başka kimyasallar kullanmadığımız sürece toprağın kimyasallardan arınma sürecine katkı sağlandığını gördük. Kendi çapımızda bu yolda devam etmeye karar verdik.
Yarasa gübresini hiç kullanmadım, etkisini çok merak ettim ancak maliyetini göz önüne aldığımda hep uzak durmak zorunda kaldığım bir ürün. Yakınımda olsa muhakkak denemek ve onun hakkında da fikrim olsun isterdim.

Sonuç olarak, hazır satın alınan solucan gübreleri hakkında çok bir fikrim yok, eğer üretenleri tanıyorsanız bence kullanın gitsin. Çünkü dünya üzerinde kimyasallar hava yoluyla ve yağmurlarla taşındığı sürece tam anlamıyla organik hiçbir ürün olduğunu düşünmüyorum.

g.c., i.sunaz, dobipa ve 2 kişi beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 14:01   #7
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Bu konuda artıları eksileri değerlendirip ona göre karar vermek gerek.

Solucan gübresinden alınan fayda ile hazır yem sindirmiş büyükbaşların dışkılarından oluşan solucan mamasından gelen inorganik elementler bir teraziye konulunca, sanırım solucan gübresi kısmı ağır basacaktır. Ekim yapılan alanın zamanla organik madde desteğine ihtiyaç duymasının önüne geçemiyorsak "bence" üreticisi bilinen solucan gübresi en ideal seçenek gibi duruyor.

i.sunaz, Feijoa ve dobipa beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 10:23   #8
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Bu konuyu aslında bende uzun süredir düşünüyorum.
Solucan tesislerinde yoğun miktarda büyükbaş çiftlik gübresi kullanılıyor. Bunlarda genellikle kapalı çiftliklerde ticari yemle beslenen hayvanlar.

Kendi büyükbaş hayvanı olup, yazın dışarıda gezdirerek otlatan ve kışında kendi mahsülleriyle beslenen büyükbaşlar ve bunların gübreleri bence altın değerinde. Bunların gübrelerinden oluşacak solucan gübreside altın değerinde olabilir ama piyasada varmı bilmiyorum.

2 senedir bende sıvı/katı solucan gübresi kullanıyorum ama sizinle aynı kaygılar sebebiyle bırakmayı düşünüyorum.

Yanmış gezen büyükbaş gübresi düşünüyorum. Ama kendi köyümüzde bile bulamıyoruz herkesin gübresi kendine lazım.

Birde Sn Fatih Soydemir in tavsiyesiyle yarasa gübresini deneyebilirim. Acaba katımı sıvımı kullandınız ve hangi markayı tercih ettiniz bilgi verirmisiniz.
Yarasa gübresini üreten ve satan 2 firma var Türkiyede. Bunun dışında ek bilgi Sıvı Yarasa gübresini elde etmek çok basit bir işlem. Ben kendim ihtiyaç duyduğumda 1 su bardağı ile toplam 6 lt civarı sıvı gübre elde edebiliyorum. bunu uygularken seyreltmek gerektiğinide düşünürsek tasarrufunu siz hesaplayın derim. Tek gereken kaynayan su ve ve toz gübrenin en az 5 dakika boyunca kaynatılıp karıştırılması. Kaynama esnasında çok fazla köpürdüğü için kabın bayağı bir derin olmasında büyük fayda var. Toz gübrenin avantajı sıvıya göre farklı. Doğal döngü reaksiyon ve toprak için gerekli canlı organizma, mikropları barındırdığı için faydası daha farklı bahçe ortamında. 2 yıl düzgün kullanımı sonrası toprak bildiğimiz helva gibi dökülüyor. Toprağı çok iyi ıslah ediyor. ben saksılarımda kullanıyorum domates, biber, Mum çiçeği, Armut ağacı, çok çeşitli kaktüs gurupları her alanda kullanıyorum desem yeridir. O hep önerilen kimyasal bakır demir kalsiyum fosfor vb hiç bir maddeye gerek kalmıyor toz uygulama sonrası. Toz gübrenin toprağa tamamen nüfuz etmesi 20 gün civarı bir süreyi buluyor bitkinin farklılığı bu 20 günlük süreçten sonra çıkıyor. Henüz kesin tanı koyamadığım çalışmalarım mevcut Yarasa gübresi ile ilgili başarılı sonuçlar çıkarsa paylaşacağım ayrıca.

Firma kısmına gelecek olursak Turkuvaz gübre ve Agro bat var. bu 2 firma dışında ürettiğini iddia eden firmalarda var ama Solucan gübresinde yaptıklarından sonra bu yarasa işinide bozmak için geldikleri bariz.

Eski 26-05-2019, 01:14   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
Yarasa gübresini üreten ve satan 2 firma var Türkiyede. Bunun dışında ek bilgi Sıvı Yarasa gübresini elde etmek çok basit bir işlem. Ben kendim ihtiyaç duyduğumda 1 su bardağı ile toplam 6 lt civarı sıvı gübre elde edebiliyorum. bunu uygularken seyreltmek gerektiğinide düşünürsek tasarrufunu siz hesaplayın derim. Tek gereken kaynayan su ve ve toz gübrenin en az 5 dakika boyunca kaynatılıp karıştırılması. Kaynama esnasında çok fazla köpürdüğü için kabın bayağı bir derin olmasında büyük fayda var. Toz gübrenin avantajı sıvıya göre farklı. Doğal döngü reaksiyon ve toprak için gerekli canlı organizma, mikropları barındırdığı için faydası daha farklı bahçe ortamında. 2 yıl düzgün kullanımı sonrası toprak bildiğimiz helva gibi dökülüyor. Toprağı çok iyi ıslah ediyor. ben saksılarımda kullanıyorum domates, biber, Mum çiçeği, Armut ağacı, çok çeşitli kaktüs gurupları her alanda kullanıyorum desem yeridir. O hep önerilen kimyasal bakır demir kalsiyum fosfor vb hiç bir maddeye gerek kalmıyor toz uygulama sonrası. Toz gübrenin toprağa tamamen nüfuz etmesi 20 gün civarı bir süreyi buluyor bitkinin farklılığı bu 20 günlük süreçten sonra çıkıyor. Henüz kesin tanı koyamadığım çalışmalarım mevcut Yarasa gübresi ile ilgili başarılı sonuçlar çıkarsa paylaşacağım ayrıca.

Firma kısmına gelecek olursak Turkuvaz gübre ve Agro bat var. bu 2 firma dışında ürettiğini iddia eden firmalarda var ama Solucan gübresinde yaptıklarından sonra bu yarasa işinide bozmak için geldikleri bariz.

Tecrübelerinizi aktardığınız için çok teşekkürler ve yazmak için harcadığın zaman içinse ayrıca. Şunları danışmak isterim; domates, kabak, patlıcan, hıyar, fidelerim var, her fide için 23lt lik saksılar düşünüyorum, sanırım biraz büyük emin değilim.

* 23lt lik her saksı için kaç gr **** kaşık toz gübre katmalıyım saksı toprağıma ? ( Buna göre alacağım gübreyi miktarını hesaplayacağım )

* Sıvı gübreyi de kullanmama gerek var mı ? ( Sizin yönteminizde olabilir tabi )

* Saksı toprağına karıştırmadan, toprak üzerine serperekde kullanabilir miyim ? ( Bunun periyodik aralığı hakkında bir fikrim yok aslında )

Geç cevapladığım için kusura bakmayın lütfen, uzaklaştım biraz, tekrar teşekkürler ( :

Eski 26-05-2019, 01:37   #10
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Solucan gübresi ağırlıklı olarak gübre değil zaten...toprak düzenleyici...yarasa gübresi ise mağaralardan,ya da özel yapılma alanlardan toplanma yarasa dışkısı...o yüzden mukayese bile çok sağlıklı değil...yanmış ahır gübresi nde bile bitkiyi daha çok coşturacak elemnetler var...solucan gübresinde her element çok az miktarlarda...%1-2 bilemediniz %3-4...en iyi oranlar bu...
Toplumda yanlış bir algı da var...solucan gübresi ni kullanınca ürün uçuşa geçecek zannediyor...Ve milletimiz gözünle gördüğüne inanıyor...diğer faydaları sen istediğin kadar anlat...henüz o noktaları yakalayamadık...
Önceki yıllarda kullanılan kimyasal gübreler bitkiler tarafından çözümlenip alınamıyor ..kireç,tuzluluk,ph dengesi...gibi etmenler...solucan gübresini böyle bir tarlaya uyguladığınızda harika sonuç veriyor..çözülemeyen elementler çözümlenip bitki tarafından alınabilince bitki çıldırıyor....bunu da reklam olarak sırf solucan gübresi marifeti diye sunuyorlar...marifeti büyük,faydası büyük ama bu faktörler göz önüne alınmalı...zaten gübreli,bol azot,fosfor,potas lı toprak var...lakin 4-5 e düşen ph atılan kimyasal gübrelerin alınımını %30 lara kadar düşürüyor...solucan gübresi 7-8 dolaylarında ph ve organik desteği solom sıvı ve diğer faydalarıyla çözümleme sağlayıp toprağa adeta nefes aldırıyor,bitkileri iştahlandırıyor..
Yarasa gübresi ile alakalı bir belgesel izlemiştim...elde edilmesiyle ilgili...yakında üretim biz de de artışa geçer...Faydası dünyada biliniyor,etkisi de...organik her madde zaten toprağı da ıslah ediyor...uzerinde ****** durulmalı...ama kısa vadede özellikle ülkemiz için çıkış,yarı kimyasal yarı organik...Ne bulunabilirse artık...guvercin gubresi,tavuk,koyun,keçi gübresi falan....%100 organik kavramı imkansızın eşiğinde...hava da da kimyasal,su da da ...denizden çıkan balıklardaki yüksek civa oranı bile tehlikeyi anlatmaya yetiyor...Goç eden balıklarda bile yüksek civa demek...en sağlıklı bilinenlerin bile durumunu ortaya koyuyor...gezegeni mahvettik...En büyük zulum biz insanoğlundan geldi...Karada ve denizde fesat aşikare zuhur etti...bizim yaptıklarımız yüzünden...
. artık yaz yağmurları tropik havada geçen iklimler uzun vadede meyve türlerinde değişimi de beraberinde getirecek...dejenerasyon arttıkça organiğin önemi anlaşılmaya başladı lakin bu sefer de organik muamma ya dönüyor...organik bıraktık mı?Artık yüzdelik dilimlere bakacaz..yüzde kaç organik?en organik yüzde kaçı yakalarız...Başarabildiğimiz kadarı kârdır..
Sonuçta Solucan gübresi kendimize kadar ufak tefek çevredekilere meyvecilere yetecek kadar üretiyoruz..gayet de memnunuz...kısmetse de devam edecez...yarasaların bol bol kullandığı bir iki yer keşfedersek onu da deneyeceğim...bir yer keşfettim geçen yıl..epey yarasa vardı...ama gübre alımı mümkün değildi...zahmetli iş...doğal olarak o yüzden de pahalı

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 02:11   #11
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Alıntı:
bir yer keşfettim geçen yıl..epey yarasa vardı...ama gübre alımı mümkün değildi..
Gübreyi doğrudan alıp kullanmak bu varlıkların yaşama ve yeme alışkanlıkları düşünüldüğünde çok riskli bence. Eğer mümkünse hastalık ve içerik konusunda analizler yapılıp kullanılmalı.

Aslında ben konuya ilk mesajı yazdığım gün aynı hızla karar verip yarasa gübresi aldım ve kullanmaya başladım bile.

Amma ve lakin bu mahlukların çok sağlıklı olmadıkları ve hastalık taşıyıcısı olabileceğini düşünen kesimdenim.

Analiz raporları bulunan, onaylı ticari yarasa gübresi aldığım halde içim çok rahat değil.

Hala anneme söylemedim mesela
Muhtemelen yarasa gübresi kullanmaya başladım desem ürünleri yemeyecektir

elifaydin ve Feijoa beğendi.
Eski 26-05-2019, 02:19   #12
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Katılıyorum sayın dobipa...Özellikle temas da dikkatli olmalı...Yarasaların birçok tehlikeli hastalığı insanoğluna bela ettiği zaten biliniyor...Hatta afrikanın başına bela olan bir salgın hastalığın yarasalardan bulaştığını da biliyorum(hastalığın adı şu an aklıma gelmedi)Pek ısınabildiğim söylenemez kendilerine...Aslına bakarsanız düşününce o kadar fanteziye de gerek görmüyorum bazen merak etsem de...elimizdekiler neyimize yetmiyor diyorum...Güvercin gübresi mesela..ya da koyun keçi...artı solucan gübresi...

dobipa beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 09:23   #13
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Katılıyorum sayın dobipa...Özellikle temas da dikkatli olmalı...Yarasaların birçok tehlikeli hastalığı insanoğluna bela ettiği zaten biliniyor...Hatta afrikanın başına bela olan bir salgın hastalığın yarasalardan bulaştığını da biliyorum(hastalığın adı şu an aklıma gelmedi)Pek ısınabildiğim söylenemez kendilerine...Aslına bakarsanız düşününce o kadar fanteziye de gerek görmüyorum bazen merak etsem de...elimizdekiler neyimize yetmiyor diyorum...Güvercin gübresi mesela..ya da koyun keçi...artı solucan gübresi...
o dışkıyı almak için üstünüze arıcı gibi özel kıyafet ve eldiven olmadan girme eğiliminde bulunmayın Hayvan ürkünce iç güdüsel olarak saldırabilir normal şartlarda ülkemizde Vampir yarasa türü yok tespit edilebilen. O yüzdende kuduz olasılığı düşük olasılık ama garantiye almakta fayda var yarasa ısıracak olursa **** tırnakları ile çizerse deriyi Kuduz aşısı şart hastane yetkilisi kabul etmese dahi gerekirse gidilip özel hastanede bu aşının yaptırılması lazım tek doz süre geçirmeden.

Eski 26-05-2019, 09:32   #14
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa.kaya Mesajı Göster

Tecrübelerinizi aktardığınız için çok teşekkürler ve yazmak için harcadığın zaman içinse ayrıca. Şunları danışmak isterim; domates, kabak, patlıcan, hıyar, fidelerim var, her fide için 23lt lik saksılar düşünüyorum, sanırım biraz büyük emin değilim.

* 23lt lik her saksı için kaç gr **** kaşık toz gübre katmalıyım saksı toprağıma ? ( Buna göre alacağım gübreyi miktarını hesaplayacağım )

* Sıvı gübreyi de kullanmama gerek var mı ? ( Sizin yönteminizde olabilir tabi )

* Saksı toprağına karıştırmadan, toprak üzerine serperekde kullanabilir miyim ? ( Bunun periyodik aralığı hakkında bir fikrim yok aslında )

Geç cevapladığım için kusura bakmayın lütfen, uzaklaştım biraz, tekrar teşekkürler ( :
23 lt çok abartı değil ben 40 lt kullanıyorum türüne göre domatesin 2 ya da 4 kök dikildiğinde ancak yetiyor. Tam bodur türlerde 6 kök dahi olsa sorun olmaz sadece çok sıkışık olur. Sırık tip 2 köke yetmeyebilir 23 LT. Fideyi toprağa dikmeden önce dikmek için açtığınız çukura 1 yemek kaşığı toz yarasa gübresi koyun üstüne fideyi oturtup toprak ile örtün. Amacı ne derseniz bitkinin köklenmesini ve şaşırtmadan sonra bitkinin hızlıca toparlanmasını sağlama için. Yarasa gübresinde tuzluluk durumu ve bitki yakma durumu söz konusu değildir. 23 lt toprak için büyük kupa değil ama normal su bardağı ile 2 tane atıp harmanlamanız yeterlidir. sıvısını kendiniz yarapak yapraktan uygulama yaparsanız bitkinin yaprakları Hastalığa karşı direnç kazanır dışkıda bulanan hormon ve koku nedeni ile çoğu haşere uzak durur bitkiden. Kokusu kuruduktan sonra bizim algılayabileceğimiz bir koku değil ama böcekler kuşlar algılayabiliyor.

Eski 26-05-2019, 09:41   #15
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Solucan gübresi ağırlıklı olarak gübre değil zaten...toprak düzenleyici...yarasa gübresi ise mağaralardan,ya da özel yapılma alanlardan toplanma yarasa dışkısı...o yüzden mukayese bile çok sağlıklı değil...yanmış ahır gübresi nde bile bitkiyi daha çok coşturacak elemnetler var...solucan gübresinde her element çok az miktarlarda...%1-2 bilemediniz %3-4...en iyi oranlar bu...
Toplumda yanlış bir algı da var...solucan gübresi ni kullanınca ürün uçuşa geçecek zannediyor...Ve milletimiz gözünle gördüğüne inanıyor...diğer faydaları sen istediğin kadar anlat...henüz o noktaları yakalayamadık...
Önceki yıllarda kullanılan kimyasal gübreler bitkiler tarafından çözümlenip alınamıyor ..kireç,tuzluluk,ph dengesi...gibi etmenler...solucan gübresini böyle bir tarlaya uyguladığınızda harika sonuç veriyor..çözülemeyen elementler çözümlenip bitki tarafından alınabilince bitki çıldırıyor....bunu da reklam olarak sırf solucan gübresi marifeti diye sunuyorlar...marifeti büyük,faydası büyük ama bu faktörler göz önüne alınmalı...zaten gübreli,bol azot,fosfor,potas lı toprak var...lakin 4-5 e düşen ph atılan kimyasal gübrelerin alınımını %30 lara kadar düşürüyor...solucan gübresi 7-8 dolaylarında ph ve organik desteği solom sıvı ve diğer faydalarıyla çözümleme sağlayıp toprağa adeta nefes aldırıyor,bitkileri iştahlandırıyor..
Yarasa gübresi ile alakalı bir belgesel izlemiştim...elde edilmesiyle ilgili...yakında üretim biz de de artışa geçer...Faydası dünyada biliniyor,etkisi de...organik her madde zaten toprağı da ıslah ediyor...uzerinde ****** durulmalı...ama kısa vadede özellikle ülkemiz için çıkış,yarı kimyasal yarı organik...Ne bulunabilirse artık...guvercin gubresi,tavuk,koyun,keçi gübresi falan....%100 organik kavramı imkansızın eşiğinde...hava da da kimyasal,su da da ...denizden çıkan balıklardaki yüksek civa oranı bile tehlikeyi anlatmaya yetiyor...Goç eden balıklarda bile yüksek civa demek...en sağlıklı bilinenlerin bile durumunu ortaya koyuyor...gezegeni mahvettik...En büyük zulum biz insanoğlundan geldi...Karada ve denizde fesat aşikare zuhur etti...bizim yaptıklarımız yüzünden...
. artık yaz yağmurları tropik havada geçen iklimler uzun vadede meyve türlerinde değişimi de beraberinde getirecek...dejenerasyon arttıkça organiğin önemi anlaşılmaya başladı lakin bu sefer de organik muamma ya dönüyor...organik bıraktık mı?Artık yüzdelik dilimlere bakacaz..yüzde kaç organik?en organik yüzde kaçı yakalarız...Başarabildiğimiz kadarı kârdır..
Sonuçta Solucan gübresi kendimize kadar ufak tefek çevredekilere meyvecilere yetecek kadar üretiyoruz..gayet de memnunuz...kısmetse de devam edecez...yarasaların bol bol kullandığı bir iki yer keşfedersek onu da deneyeceğim...bir yer keşfettim geçen yıl..epey yarasa vardı...ama gübre alımı mümkün değildi...zahmetli iş...doğal olarak o yüzden de pahalı
Çözülmeyen bileşiklerin Çözümünü bulmuş zeki insanlarımız Leonardit' hepimiz biliriz en basit tanımı KÖMÜR diye söylediğimizde zihinler daha iyi aydınlanır. Bu kömürü Potasyum Hidroksit denen aşırı tehlikeli ve zehirli olan bileşiğe yatırıp damıtarak elde ettikleri çakma Huvmik asit ile iş çözülüyor deniyor tabi gerçekte toprağın bir daha dönüşü olmayan bir ölüme sürüklendiğini göz göre göre kabul etmiyorlar. Normalde gübrenin içinde midemizde bu asit mevcut. Bu asit doğal yollar ile dediğiniz gibi gübre ile toprağa sunulduğunda işler değişiyor olumlu yönde bu neden ile kimse Kimyasal olan HUVMİK asit alıp kullanmasın sadece kendiniz kandırırsınız. Gübre kullanın.

Eski 26-05-2019, 13:30   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Çözülmeyen bileşiklerin Çözümünü bulmuş zeki insanlarımız Leonardit' hepimiz biliriz en basit tanımı KÖMÜR diye söylediğimizde zihinler daha iyi aydınlanır. Bu kömürü Potasyum Hidroksit denen aşırı tehlikeli ve zehirli olan bileşiğe yatırıp damıtarak elde ettikleri çakma Huvmik asit ile iş çözülüyor deniyor tabi gerçekte toprağın bir daha dönüşü olmayan bir ölüme sürüklendiğini göz göre göre kabul etmiyorlar. Normalde gübrenin içinde midemizde bu asit mevcut. Bu asit doğal yollar ile dediğiniz gibi gübre ile toprağa sunulduğunda işler değişiyor olumlu yönde bu neden ile kimse Kimyasal olan HUVMİK asit alıp kullanmasın sadece kendiniz kandırırsınız. Gübre kullanın.
Toprağa leonardit karıştırmayalım mı peki, bu arada hemen 10kg yarasa gübremi alıyorum. Gübrelerin tamamında hastalık bulunma riski olduğunu düşünüyorum.

Eski 26-05-2019, 14:03   #17
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa.kaya Mesajı Göster
Toprağa leonardit karıştırmayalım mı peki, bu arada hemen 10kg yarasa gübremi alıyorum. Gübrelerin tamamında hastalık bulunma riski olduğunu düşünüyorum.
Saf Leonardit hiç bir zarar vermez. Ama yapay Huvmik asit öldürür toprağı.

Eski 17-11-2019, 16:48   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2014
Arkadaşlarımın hepsinin yorumunu okudum neredeyse hepsinin emeğine sağlık. Fakat burada üstüne basarak söylemek isterim ki solucan gübresi bir gübre turu değil toprak düzenleyicidir. İlk önce o konuda mutabık olalım. Kendi bahçem için kurduğum ufak bir solucan tesisim var, 5 yıla yakındır organik sebze meyve üretimi yapıyorum ticari değil ailem ve dostlarıma anca yetiyor. Simdi konuya gelmek istiyorum. Egzotik Garden da okuduğum bir makaleden sonra aklımdaki soru işaretlerinin hepsi kalktı. Mesela ilk tohumdan fide döneminde neden solucan gübresi çünkü toprakta kilitli kalmış olan vitamin ve mineralleri solucan gübresi düzenleyerek bitkinin alacağı forma geliyor. Bundan sonra sebze 4 yaprağa döndüğünde yarasa gübresi ikisi de tamamen organik ve insan sağlığına hiç bir zararı yok. Yemlik mısır üreten bir arkadasimin ufak bir alanında yarasa gübresi kullandık mesela, siz hiç 5 m yi aşan Mısır gördünüz mü? Ben gördüm. Peki analize gitti mi? evet gitti ve üzerinde hiç bir kimyasal kalıntı bulunamadı. Yani bir organik çılgınlığı basladi, aldı başını gidiyor. Zannetmeyin sebze meyve sadece kimyasal ilaçtan zehirlenir. Şu an soluduğumuz hava ve yağmur sularını bir kontrol edin lütfen. Bizim soludugumuz havayı, bitkide soluyor ve o yağmur ile besleniyor bitkiler. Başınızı ağrittim hakkınızı helal edin

serhatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2019, 08:57   #19
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
fatih bey mümkünse yarasa gübresi için bir marka önerebilirmisiniz

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 23:06   #20
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Turkuvaz'dan 10 Kg toz yarasa gübresi sipariş ettim evdeki saksılarımda kullanmak için Fatih Soydemir Bey'in tavsiyesini dikkate alarak. Kendisine teşekkürler, kafa karıştırmadan net cevaplar vermiş başlık altında.

Bir miktar fazla almış oldum ama raf ömrü 10 yıl yazıyor web sitelerinde, uzun süre kullanabilirim artanı.

Leonardit ve EM A ürünü ile birlikte kullanacağım. Anladığım kadarıyla birbirlerine etkileri yok

Robinson Crusoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 16:06   #21
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Robinson Crusoe Mesajı Göster
Turkuvaz'dan 10 Kg toz yarasa gübresi sipariş ettim evdeki saksılarımda kullanmak için Fatih Soydemir Bey'in tavsiyesini dikkate alarak. Kendisine teşekkürler, kafa karıştırmadan net cevaplar vermiş başlık altında.

Bir miktar fazla almış oldum ama raf ömrü 10 yıl yazıyor web sitelerinde, uzun süre kullanabilirim artanı.

Leonardit ve EM A ürünü ile birlikte kullanacağım. Anladığım kadarıyla birbirlerine etkileri yok
Neme maaruz kalmadıkça çamurlaşmadığı sürece özelliğini kaybetmez yani sadece saklama koşulları önemli su almayacak bir ortamda ağzı açık duruyor bendede rutubet yapmasın diye.

Eski 03-06-2020, 16:07   #22
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
fatih bey mümkünse yarasa gübresi için bir marka önerebilirmisiniz
Turkuvaz gübre firmanın adı. Zaten bu işi yapan fazla firma yok.

Eski 03-06-2020, 21:39   #23
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Malesef bu yazdıklarınızın bir geçerliliği yok,bilimsel olan kanıtlanmış şeylere forumda alakasız şeyler yazmakta yeni moda.Çalışmalar gösteriyor ki bitki türüne göre dozlar değişmekle birlikte sıvı humik asit ve fulvik asitler kök gelişimini ve dolayısıyla kök ağırlığını arttırdığını ve buna bağlı olarak bitki verimini arttırdığı bir çok çalışmada kanıtlanmış peki nasıl oluyorda toprağı bitiriyor?
Bir çözümünüz var mı peki bu çözünmeyen bileşikleri çözünür hale getirmek için ?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2021, 09:50   #24
Yeni Üye

Zemheri42's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2021
Alıntı:
Kimyasallardan korunacağız derken virüslere bulaştık galiba

Zemheri42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2021, 07:09   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2021
Bi sorum olacaktı yarasa dışkısının bir tanesi bi kazan suya düşmesi durumunda o su içilse bir şey olur mu

Ahiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2021, 08:20   #26
Yeni Üye

Bi sorum olacaktı yarasa dışkısının bir tanesi bi kazan suya düşmesi durumunda o su içilse bir şey olur mu
21-06-2021 09:50
Zemheri42
Alıntı:

Eski 27-09-2021, 08:20   #27
Yeni Üye

Acil cevab lazım

Eski 28-09-2021, 21:57   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2021
Üreticisini bildiğim solucan gübresi kullanıyorum.

devrann beğendi.
a.timur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2022, 16:29   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2022
Merhaba... 40 lt saksıda 6 yaşında lime limonum var...toz yarasa gübresini hangi dönemlerde ve hangi ölçülerde kullanmalıyım... aynı anda toz yarasa gübresini topraktan, sıvı gübreyi yapraktan kullanabilirmiyim ? 4 gün önce bir kilo solucan gübresi ve bir su bardağı güvercin gübresini toz haline getirip karıştırdım ve uyguladım...Bu uygulamadan sonra yarasa gübresi uygulamak bitkiye zarar verir mi?

Hasip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2022, 23:02   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2022
Merhaba bende bahçe işlerine merak sardım. Ata tohumundan filizlendirdim domates, salatalık ve biber fidelerini ektim. Solucan gübresi mi yoksa yarasa gübresi mi daha iyi verim artışı sağlar bilgilerinize muhtacım. Piyasa daki Yarasa gübreleri güvenilir mi? İnternet alış veriş sitelerinde sürekli bir markanın adı öne çıkıyor pekte guvenemedim açıkçası.

Oktay orhun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre seçimi, sebzelerde gübre, solucan gübresi, yarasa gübresi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024