agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni164Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2008, 13:59   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Bunlar da benim rokalarım
2-3 sefer salatalarda kullanmak üzere bol miktar roka toplamıştık fakat havalar ısınınca tohuma kaçtılar

Eklenen Resimler

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 14:03   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhaba
Bende balkonda bişeyler yapmaya çalışıyorum.Çalıştıkça abarttım ve şu anda elimde çilek,domates,sivri biber,acı biber fideleri ve roka,maydonoz,marul,reyhan,dere otu, tohumları var.
Hadi fideleri hallet diyelim fakat tohomları nasıl ekicem araştırdıkça hep farklı farklı yazılar okudum Allah aşkına yardım edin şu roka,maydonoz vs. tohumlarını nasıl bir saksıya ne şekilde ekicem ve daha başka yapmam gereken nedir?
Şİmdiden teşekkürederim.

turkkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 02:47   #33
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Sn.turkkartal,

Bende çok deneyimli değilim ancak size tavsiyem yeşillikler için uzun ve diktörtgen olan saksılardan almanız.

sercinyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 17:44   #34
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Ben bir ay önce diktiğim rokalarımı şu anda yiyorum.Diktiğimde erken diktiğimi don olacağını söylemişlerdi.Hiç don olmadı ve nisan yağmurlarıyla doğal olarak sulanıyorlar.Bahçe toprağı, inek gübresi ve torf karışımıyla yapmıştım topraklarını.Tatları çok aromatik ve lezzetliler.Dereotlarım ve terelerim de çıktı ancak onlar rokalar kadar hızlı gelişmiyorlar sanırım 10 güne onları da yemeye başlarım.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 00:05   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Ben dayanamadım cevap gelmeden dikiverdim bakalım ne olacak.Arkadaşlar, bişey daha sorucam acaba hergün sulamalımıyım?
Sayın engine afiyet şeker olsun inşallah bizde yeriz.

turkkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 18:28   #36
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Turkkartal, hayırlı olsun. Toparağını kuru bırakmazsan problemin olmaz. Rokalar çok çabuk çıkıyor, maydanozda biraz sabırlı olmalısın, yaklaşık 3 haftada çimleniyor. Fazla olmamak şartıyla az güneş lmasında yarar var.

Yukarıdakiler sadece benim deneyimlerimden. Ama bu sene bir saksıya çok sık roka tohumu atmışım, daha sonrakiler geliştiği halde bunlar küçük kaldı. Aralarından ayıklamam gerekiyor, kıyamıyorum. eke eke öğreneceğiz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 11:06   #37
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Benim rokalarım da yenecek kadar büyüdü.
Maydanoz, nene gibi bitkileri bir kez ekip sonra unutmak gerekiyor. Unutmak derken, her yıl farklı bir yer ya da saksı değil. İlk anda nazlı oluyorlar ama sonrasında ektiğiniz yerden yıllarca maydanoz ya da nane toplayabiliyorsunuz, onlar kendi kendine çıkıyorlar. Ve maydanoz çok su istiyor.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 14:52   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2008
merhabalar bana roka hakkında biraz bilgi verir misiniz?? roka ektim ben ama ne yapmam gerekiyor. öenmli bilgileri verirseniz sevinirim...

balkoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2008, 13:26   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Herkese merhaba,

Bende balkonumda roka ektim ve baya bir büyüdüler ancak şu sıralar bir zararlı ile sorunum var. Tam olarak nedir bende bilmiyorum, tırtıl gibi yeşil bir böcek ve yaprakları yiyip duruyorlar birden fazlalar ayrıca nerdeyse bütün yaprakların üstünde siyah ufak noktalar var. Sanırım bunlar da yumurtaları olsa gerek, nasıl kurtulabilirim bu sorundan? Kimyasal bir ilaç kullanmak istemiyorum, herhangi bildiğiniz bir karışım var ise benim için daha iyi olur.

Saygılar..

mehmetserif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 16:34   #40
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Benim rokalarım da bayagı buyudu.Ama neden anlamadım, uzerlerinde delikler var. acaba benimkileri de mi bi bocek yedi. hepsi delik desik, naapcamben simdi ... bazılarının sapları bile kalınlastı ,ısrarla buyuyolar ,ama o delik olanları atmalımıyım acaba bu sebze isi oyle cok kolay değilmiş. gozum gibi bakıyodum,ama galiba bisiyi yaz az yapıyorum ya da cok...

bilgeal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 21:42   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2008
rokanın mevsimi var mı yoksa her zaman dikilebilir mi?

igokcen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 21:49   #42
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Roka herzaman ekilebilir. Ama yaz sıcaklarında ekildiğinde çok çabuk gelişiyor ve anında tohuma kaçıyor. Birde yaz sıcaklarında huzlı geliştiği için hızlı tüketilmeli aksi halde yapraklar kalınlaşıp sertleşiyor.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 18:36   #43
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
roka en sevdiğim bir bitkidir.tohumunu alıp ertesi yıl tekrar ekiyorum...

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 21:00   #44
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Erken ektiğim bazı rokalar yenecek kadar olmuş. Biraz önce limonlu olarak yedim.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 21:13   #45
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Afiyetolsun)))

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 12:37   #46
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
24 Ekim'de tohumlarını ekmiştim.
28'inde çıkmışlardı. Büyümeleri ilk çıktıkları hızda olmadı.

Bir ayda bu kadar olabildiler.
Name:  24.11.2008-roka3lroka124.11.2008-roka3.jpg
Views: 3779
Size:  68.5 KBName:  24.11.2008-roka5lroka224.11.2008-roka5.jpg
Views: 2835
Size:  69.3 KB

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 13:39   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Merhaba,
Bizim seranın olduğu arazide bundan 4-5 yıl önceki araziyi işletenler ticaret amacıyla roka yetiştirmişler. 2 yıla yakındır biz kullanıyoruz araziyi, roka her yerde ayaklarımızın altında diyebilirim 26 bin metre karelik alanda her yerde. Sürekli varlar yılın 12 ayında roka yiyebiliyoruz hiç bir bakım uğraşı yok. Sağlıkları çok iyi , rengi koyu yeşil yaprakları daha canlı ve diri, pazardan alınan rokalardan farklı zannedersem. Doğal ve katkısız yetiştiklerinden olsa gerek .Her sofrada büyük bir iştahla koca bir tabak roka tüketimi oluyor bizde. Birde faydalarını okuyunca dahada bir sevdim ben bu rokayı
Bol rokalı günler

Düzenleyen tropikana : 25-11-2008 saat 13:41 Neden: fazlalık
tropikana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 14:01   #48
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Tropik ana. İyisin iyisin. İlaçsız, tertemiz, mis gibi rokayı bulmuşsun. Afiyet olsun. İlk rokayı Ankarada yemiştim. Bayıldım. Çiğ çiğ. Ekmek arasına koyar yerdim. Tadı değişik ve çok leziz. Faydalı bir bitki. Herkezin bol bol tüketmesinde fayda var.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 14:05   #49
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Kuşlar, dereotu, ıspanak, marul bırakmadılar, bir tek rokaya dokunmuyorlar şimdilik
Geçen sene çok güzel büyümelerine rağmen çok acı olmuşlardı, bu sene yeniden deniyorum.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 18:28   #50
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
MSaygın, geçen sene bu zamanlarda mı ekmiştiniz Roka tohumlarını?

Adana, bize göre daha sıcak olduğundan, daha erken ekilmiş tohumlardan yetişen Rokalar çiçeğe kaçmış olabilirler miydi acaba? Çünkü Roka çiçeğe kaçmaya başladığında oldukça acılaşıyor.

Bizlerin yetiştirdiği Rokalar suni gübresiz olduğundan sanıyorum, pazarlardakine nazaran daha baharlı ve hafif acı oluyor. Bu tada alışıldı mı pazardan alınanlar ot gibi tatsız geliyor.
Çoğunluk bahçemde yetiştirdiğim Rokalara bayıldığı halde, 3 senedir iki kişi acı bulup yemedi

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 19:33   #51
Ağaç Dostu

Bir hafta seramızın olduğu yerde kaldım hem serada biraz çalışayım benimde katkım olsun istedim bol bol ot temizledim toprakla uğraşmak kadar güzel bir şey yok bence. Bu bir hafta içinde akşam sabah sürekli roka yedim tabi bol yao kadar lezzetli geliyorduki yemeden edemedim valla.Yalnız dün bir şeyin farkına vardım 1 aydır idrar yolları rahatsızlığım vardıı geçtiğini farkettim ağrım olmamaya başladı. Bu bölümdeki rokanın faydalarını okuyunca elimin altında çok değirli bir bitkinin olduğunu farkettim. Bence her sofrada rokanın yerini ayırmak rokayı soframızdan eksik etmemek lazım diye düşünüyorum.
Saygılar.

Eski 25-11-2008, 19:39   #52
Ağaç Dostu

Sevgili Cumhur Tonba,
Topağından yeni şökülmüş hatta toprağıyla birlikte sana göndereyim rokayı dalından sen kopar. İkinci rokayıda memleketimin rokası deyip yersin
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Tropik ana. İyisin iyisin. İlaçsız, tertemiz, mis gibi rokayı bulmuşsun. Afiyet olsun. İlk rokayı Ankarada yemiştim. Bayıldım. Çiğ çiğ. Ekmek arasına koyar yerdim. Tadı değişik ve çok leziz. Faydalı bir bitki. Herkezin bol bol tüketmesinde fayda var.

Eski 25-11-2008, 21:53   #53
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sağol Tropikana. Düşünmen bile güzel.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 09:23   #54
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
MSaygın, geçen sene bu zamanlarda mı ekmiştiniz Roka tohumlarını?

Adana, bize göre daha sıcak olduğundan, daha erken ekilmiş tohumlardan yetişen Rokalar çiçeğe kaçmış olabilirler miydi acaba? Çünkü Roka çiçeğe kaçmaya başladığında oldukça acılaşıyor.

Bizlerin yetiştirdiği Rokalar suni gübresiz olduğundan sanıyorum, pazarlardakine nazaran daha baharlı ve hafif acı oluyor. Bu tada alışıldı mı pazardan alınanlar ot gibi tatsız geliyor.
Çoğunluk bahçemde yetiştirdiğim Rokalara bayıldığı halde, 3 senedir iki kişi acı bulup yemedi
günaydın limon,

Evet, yine benzer bir zamanda, belki biraz daha erken ama sonbaharda ekmiştim.Çiçeğe kaçmadan daha yaprakları tazeyken bile çok çok acıydı.Ben rokanın acısını severim, bu yetiştirdiklerime kadar acısından rahatsız olup da yemediğim roka olmamıştı.

Bu sene karşılaştıracağım sonucu, aynı tohumlardan ektim.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 09:40   #55
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Kuşlar, dereotu, ıspanak, marul bırakmadılar, bir tek rokaya dokunmuyorlar şimdilik
Şaşırdım şimdi. Oysa benim evdeki kuşum rokaya bayıldı. İlk çimlenme aşamasında saksıyı evin içinde pencerenin önüne koymuştum, yeni çıkanlar delik deşikti. Tohumlarda hastalık var diye düşünürken, bir gün bir de baktım saksının kenarına oturmuş yaprakçıkları didikleyip durmakta. Marul türü yeşilliklere bayılır ama roka yiyeceği hiç aklıma gelmemişti.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 11:24   #56
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Bu sene ben de balkona balık kasalarının içine roka ve tere ekmiştim. Eylül başında ektiğim roka ve tereleri 1,5-2 aydır yiyoruz. Şuanda da yenileri yenmeye yakın oldu.

Rokanın acısı beni de rahatsız eder, o yüzden tohumlarını aldığım satıcıya özellikle sormuştum. Acı olmasın, tohumun cinsi falan var mı diye. Ama satıcının söylediği susuz bırakmayın oldu. Az sulanan roka acılaşırmış. Bende de böyle bir bilgi var. Umarım işinize yarar. Kolay gelsin.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 11:01   #57
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
roka acayip bir bitki. geçen sene tohumunu alıp ekmiştim. fideler belli süre küçüktüler. daha sonra birden tohumu döndüler. ve ben hiç bir şey anlamadım. hiç birini kullanmadım. yazık oldu.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 12:34   #58
sdk
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Bende küçük bir saksıya ekmiştim.Çok sıkışık oldukları için büyümediler.Şimdi daha geniş bir yere diktim umarım bu mevsimde çıkarlar

sdk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 13:26   #59
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Romantik Serseri, geçen yıl yaza doğru ekmiş olabilir misiniz tohumları? Sıcak havalarda Rokalar hem kısa kalır, hem de hemen çiçeğe-tohuma kaçarlar.

Roka tohumunu senede bir kez atarak tüm yıl (yaz hariç) yiyebilmenizin püf noktası (daha önce çok kere yazmıştım aslında); Roka tohumunu sonbahar başında Eylül ayı gibi atın, çıkan fideler muhtemelen çok sıkışık olacaktır (tohumu çok ince olduğundan ayarlaması zor oluyor), seyreltme yapın. Seyrelme yaptıktan sonra yenebilecek büyüklüğe gelmeye başlayınca, kökünden çıkarmayın, ya maydanoz gibi keserek kullanın ya da kullanacağınız kadar yaprağı tek tek koparın. Maydanoz gibi kesseniz bile 10 gün sonra Rokalarınız tekrar yenecek büyüklüğe ulaşacaktır, kökleri çok daha güçlü olacaktır. Yazın havalar ısınana kadar bir daha tohumunu atmanıza gerek kalmayacaktır. Bizler gibi amatör yetiştiriciler için en güzel ve pratik yol budur.

Şayet kökünden söküp tüketirseniz(eskiden böyle yapıyordum), devamlı tohumunu atıp yeniden yeşermesini beklemeniz gerekecek bu da zaman kaybı olacaktır. Ayrıca çok serin havalarda çimlenme güçlüğü olacaktır.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 14:35   #60
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikana Mesajı Göster
Birde faydalarını okuyunca dahada bir sevdim ben bu rokayı
Efendim bana göre de rakının en güzel metreslerinden biri olmasıdır.. Viva Roka...

Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024