agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2018, 15:27   #151
Ağaç Dostu

sudeme's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Biberleri biraz daha büyütün, üç-beş gerçek yaprakları çıkınca ikişerli bardaktan çıkarıp yine ikişerli olarak toprağa dikin.
Çok teşekkür ederim😊

TCM beğendi.
sudeme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2018, 17:12   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2018
Merhaba balkonumda hobi olarak: maydanoz, tere, semizotu, roka, yetiştirmek istiyorum. Elimde humus ve torf karışımı bir toprak var. İleride sineklenmemesi için kahverengi toprak karıştırayım mı? Ayrıca yukarıda bahsettiğim sebzeler için hangi marka tohum tercih etmeliyim? Balkonum güneş gören güzel bir yer.

kılıcım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2018, 23:44   #153
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kılıcım Mesajı Göster
Merhaba balkonumda hobi olarak: maydanoz, tere, semizotu, roka, yetiştirmek istiyorum. Elimde humus ve torf karışımı bir toprak var. İleride sineklenmemesi için kahverengi toprak karıştırayım mı? Ayrıca yukarıda bahsettiğim sebzeler için hangi marka tohum tercih etmeliyim? Balkonum güneş gören güzel bir yer.
Merhaba, bahçe toprağıyla torf-humus karışımını 50:50 karıştırabilirsiniz. Sadece torfta yetiştirme yapmayın. Yetiştirdiğiniz türler konusunda marka kriterine gerek yok. Zengarden'dan temin edebileceğiniz basit türler hepsi.

TCM beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2018, 09:42   #154
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Merhaba, bahçe toprağıyla torf-humus karışımını 50:50 karıştırabilirsiniz. Sadece torfta yetiştirme yapmayın. Yetiştirdiğiniz türler konusunda marka kriterine gerek yok. Zengarden'dan temin edebileceğiniz basit türler hepsi.
Tamam karışım 50:50 olacak. Biraz önce bahçeyi gezdim güzel bir yer buldum. Ancak 4-5 yıldır belki daha fazla hiçbir şey ekilmedi. Kurumuş otlar neredeyse toprağa yapışmış. Toprağın mineral, vitamin ihtiyacı var mıdır, oraya domates ve salatalık ekmeyi düşünüyorum.

Eski 17-06-2018, 15:19   #155
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Tamam karışım 50:50 olacak. Biraz önce bahçeyi gezdim güzel bir yer buldum. Ancak 4-5 yıldır belki daha fazla hiçbir şey ekilmedi. Kurumuş otlar neredeyse toprağa yapışmış. Toprağın mineral, vitamin ihtiyacı var mıdır, oraya domates ve salatalık ekmeyi düşünüyorum.
Düşündüğünüz yerdeki toprak sıkışmışsa bel küreğiyle belleyip hafifçe toprağı havalandırın. Fide çukuruna bir miktar solucan gübresi ilave ederek dikim yapabilirsiniz. Takip eden 15 günde bir de solucan gübresi (veya sıvı gübre) ve bahçe toprağı karışımını fide diplerine ilave edebilirsiniz. İleriki sezonlar için de civara mineral toplayıcı ve ekim bölgelerine kış öncesi baklagil ekip biçerek diğer sezon için doğal zengin bir toprak elde etmiş olursunuz.

kılıcım beğendi.
Eski 24-06-2018, 17:17   #156
Yeni Üye

Merhaba yaklaşık 1 ay önce ektiğim kabak çekirdeği hemen büyüdü ama son 8-10 gündür yaprakları sararmaya başladı. Aşırı güneşte bırakmıyorum, susuz bırakmıyorum, aşırı sulamıyorum. Acaba saksı mı küçük geliyor? Toprağı torf+humus.

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2018, 00:16   #157
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Niye hala saksıda duruyor?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2018, 08:04   #158
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Merhaba yaklaşık 1 ay önce ektiğim kabak çekirdeği hemen büyüdü ama son 8-10 gündür yaprakları sararmaya başladı. Aşırı güneşte bırakmıyorum, susuz bırakmıyorum, aşırı sulamıyorum. Acaba saksı mı küçük geliyor? Toprağı torf+humus.
Saksı muazzam küçük geliyor hatta . Eğer evde yetiştirmek istiyorsanız en az 25-30 lt saksı ve en az 6 saat ful güneş alacak lokasyona ihtiyacınız olacak.

Aksi taktirde kısa süre içerisinde bitkinizi kaybedeceksiniz.

Eski 13-10-2022, 22:26   #159
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2022
Merhaba.

Sebze tohumlarını viyola değil de direk tarlaya eksek olur mu ? Ben bilmeden öyle yaptım ama forumda görüyorum herkes viyola **** pet bardakta falan fide haline getirip öyle toprakla buluşturuyor.

mertaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2023, 17:55   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2023
Merhaba

Krydnsmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024