agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2008, 19:02   #91
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
buraya ektiğim tohumlar gül biberi ve kaplan domatesine ait.yaklaşık 1 aylık.henüz dışarı çıkartmadım, güneş alan pencere önünde.

Eklenen Resimler

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 04:49   #92
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memzin Mesajı Göster
Sn Selahattin Bey !

Yasadigim apartmanin bahcesinde 2 yil kadar once bir arkadasimdan almis oldugum tek avokado agacini fidan olarak ekmistim. Boyu yaklasik 3.5.-4 mt oldu ama henuz meyve filan gorunurde yok. Yasi daha cok mu genc ? Acaba bu agac meyve vermesi amaci ile ekiliyor ise tek ekilmez mi ? Birinden duymustum da ,ayni bahcede ikinci bir avokado agaci olmaz ise, dollenme olmazmis, bunun da nedeni ruzgar araciligi ile ikinci agactan tohumlar ruzgar araciligi ile ucarak diger agacta dollenmeyi saglarmis (!) ?

Acaba dogru mu ? Meyve vermesi icin ne yapmam lazim....Onerileriniz icin simdiden cok tesekkur ederim...

Avokadolar tek yetişmiyor, bilginize.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 19:35   #93
Ağaç Dostu

fahrikucuktas's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2007
Yukarıdaki saksılardaki biberlerde tuzlanma olmuş arkadaşım..

fahrikucuktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 15:28   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2008
arkadaşlar merhaba tesadüfen ararken bu siteyi buldum ve üye oldum sizlerden ricam hayatımda hiç zebze ekmedim şimdi allah bana küçük bir bahçe hediye etti bu bahçemde zebze yetiştirmek istiyorum hangi ayda hangi zebzeleri eke bilirim bana yardımcı olurmusunuz zebzeleri çoğunu aldım tohum olarak şimdiden sizlere teşekkür eder en iyi zebzeleri yetiştirmenizi yüce tanrıdan dilerim.

nadi çevikkol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 15:40   #95
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
İstanbulda açık alanda yazlık sebzeleri 15 mart dan sonra yapabilirsiniz.
Şu an için roka kıvırcık pırasa tere şubat sonugibi semiz otu vs ekebilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2009, 12:25   #96
Yeni Üye

tekin kardeş yazıma cevap verdiğin için sana teşekkürlerimi iletiyorum sağol

Eski 14-02-2009, 14:32   #97
Yeni Üye

arkadaşlar sizlerden aldığım bilgiler dahilinde şu aylarda ekilebilen zebzelerin tam zamanı geliyor bu konularda bilgilerinizi neler yapmamızı tavsiye edersiniz tavsiyelerinizi anlaşılır şekilde bizlere yazmanızı sizlerin tavsiyeleriniz doğrultusunda doğru birşeyler yapmak arzusundayım şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

Eski 15-02-2009, 19:04   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2008
Arkadaşlar tam zamanı biberler dikimeli bence

AfyonluSedat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 12:24   #99
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Bahçede yetiştirilecek sebzeler için iç mekanda tohum ekim tarihleri

Name:  tohum_ekim_zamani.jpg
Views: 20229
Size:  62.9 KB

İlkbahar donlarının görüldüğü son tarihi tablonun en üst kısmına yazınız.

Bir takvim alarak bu tarihe "Güvenle bahçeye dikilme süresi" ekleyin veya çıkarın. Elde edilen tarih "Bahçeye dikim tarihi'dir". Her bitki için ayrı ayrı hesaplayarak "Bahçeye dikim tarihi" sütünunu doldurun.

Her bitki için "Bahçeye dikim tarihi'nden" "Fide haline gelmesi" süresinin çıkarıp; "İç mekanda tohumun toprakla buluşması" sütünunu doldurun.

Kaynaklar:
http://www.organicgardening.com/feature/0,7518,s1-5-19-212,00.html
The Complete Gardener's Almanac, Marjorie Willison

Not 1: Bitkinin ihtihaç duyduğu ısı, ışık ve nem tam olarak sağlandığında fide haline gelme süresi kısalıyor.
Sera ortamında çimlendirme, tohumları oda sıcaklığında suda bekletme gibi işlemler hem başarı oranını artıran, hem de çimlenme süresini kısaltan işlemlerdir.

Not 2: Deneyimi az olanlar veya ziyan olmasını istemediğiniz bir tohum çimlendirmeye çalışıyorsanız 10 gün arayla bir kaç seferde tohumu ekerek riski azaltabilirsiniz.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 09:23   #100
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

torf çok steril değildir. Eğer profesyonel steril çimlendirme toprağına (KLASMAN) tohum ekerseniz hastalık riskini çok azaltırsınız.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 01:39   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2009
herkese selamlar, sitenizin yeni bir uyesi olarak oncelikle bu yazdıklarım okudugunuz icin tesekkurler .
benim sıkıntım bu konuda acemi olmama ragmen cok biliyormus gibi hareket etmem.
yeni yer kiraladım yaklasık 80m2 bahcesi var.yarısını sebze icin ayırdım.sebzede simdilik sorun yok ,sitenizdeki tavsiyelere uyarak tohumları fide haline gelmesi icin kapalı alanda kucuk kaplara ektim ve uzerlerini orttum.onları b eklicez artık.
bahcemin diger bolumu cim le kaplamak istedim.simdi yaptıklarımı kısaca yazmak istiyorum.
once yabancı otları temizledim, belledim, sonra tırmıkla duzelttim.bir alısveriz merkezinden 5 kg cim tohumu ve birazda gubre aldım.once topraga az miktarda gubre attım, sonra cim tohumlarını attım.uzerini kum ve toprak karısımı ile ince bir tabaka seklinde orttum(cimi bana satan kisinin tavsiyesiydi bu).istanbulda son gunlerde devamlı yagmur yagdıgından sulama yapmadım.toprak hep ıslaktı.tum bu islemleri 24/02/09 tarihinde yaptım.ve bugune kadar TIK yok. ben nerde yanlıs yaptımmm rica etsem bana bir akıl verirmisiniz.. daha beklemem mi lazım yoksa bu islemleri tekrar yapayımmı??
bu arada guldugunuzu hissediyorum suan..)bari az gulun arkadaslar.
Saygılarımla

kkardes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 06:36   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Çim Tohumu

Eğer tohumun kalitesine güveniyorsanız bence paniğe kapılmayın.Havalar daha soğuk, tabi toprak da daha yeteri kadar ısınmadığı için çıkış biraz geçikebilir.Kapağıda biraz kalın atmış olabilirsiniz.10-15 gün içinde çıkış olmazsa endişeye kapılmaya başlayabilirsiniz.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 17:17   #103
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kkardes Mesajı Göster
.bir alısveriz merkezinden 5 kg cim tohumu ve birazda gubre aldım.once topraga az miktarda gubre attım, sonra cim tohumlarını attım.uzerini kum ve toprak karısımı ile ince bir tabaka seklinde orttum(cimi bana satan kisinin tavsiyesiydi bu).istanbulda son gunlerde devamlı yagmur yagdıgından sulama yapmadım.toprak hep ıslaktı.tum bu islemleri 24/02/09 tarihinde yaptım.ve bugune kadar TIK yok. ben nerde yanlıs yaptımmm
Nr gübresi attınız? ne kadar gübre attınız? Attığınız gübre yeni çıkan çim bitkiciklerini yakmış olabilir. veya çim tohumları derin de kalmış olabilir

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 10:08   #104
Yeni Üye

Oncelikle cevaplar icin tesekkurler.Gubre olarak suni gubre almıstım Bauhause dan.Ama fazla atmadım.Bence o yakmamıstır.O zaman tohumları attıktan sonra hergun yagmur yagdı.Ben o yuzdendir diye dusunuyorum.
Ama dun yani 14/04/09 da yeni tohumlarla beraber gubre atmadım.
Birde resmini ekledim bahcenin suanki hali.Insallah yemyesil halininde resmini cekebilirim.
Bu arada resmi ekleyemedim.tekrar deneyecegim.

Eski 15-04-2009, 10:17   #105
Yeni Üye

Sanırım resim yuklemeyi ogrendim

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2009, 10:33   #106
Yeni Üye

Arkadaslar, bir konuda daha danısmak istiyorum sizlere..
Benim bahcemin bası kuslarla dertte.Sanırım dun attıgım tohumların kokusunu aldılar , resmen topragı eseleyip birseyler yiyorlar ve o yedikleride sanırım benim tohumlarım..Ben ne yapabilirim.
Topragın uzerini naylonla ortsem. Tohumlara zararı olurmu...

Eski 16-04-2009, 10:49   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Alıntı:
Arkadaslar, bir konuda daha danısmak istiyorum sizlere..
Benim bahcemin bası kuslarla dertte.Sanırım dun attıgım tohumların kokusunu aldılar , resmen topragı eseleyip birseyler yiyorlar ve o yedikleride sanırım benim tohumlarım..Ben ne yapabilirim.
Topragın uzerini naylonla ortsem. Tohumlara zararı olurmu...
CD asmayı denediniz mi?

Düzenleyen Alan Parsons : 16-04-2009 saat 10:50 Neden: alıntı
Alan Parsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 11:31   #108
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alan Parsons Mesajı Göster
CD asmayı denediniz mi?
CD mi? nasıl yani.kac tane cd asmak gerekir ki?

Eski 16-04-2009, 15:18   #109
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Kuşların ilgisini dağıtacak kadar...
Fakat başka bir konu daha var... Bizim köylerde " güy yapar." diye bir tabir var...
Bahçe sebzelerini ağaç diplerine veya gölge yerlere dikerseniz güneş alamayıp küçük kalırlar...
Bu da ürün kaybı demek... Sanki sizin bahçenizin bu tarafı hem ağaç altında hemde kenarı beyaz örtü kaplı.. ürünleriniz bol güneş isterlerse zor olacak. Bilginize..

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 15:22   #110
Ağaç Dostu

Ayna kullanmak lazım.

Ya birde bu kuşları kaçırmak için rüzgar çanı kullansak nasıl olur? Birde derin saksı projem var uygulamadan geçerse onuda açıklarım

kadiray27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 22:32   #111
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acarextt03 Mesajı Göster
Kuşların ilgisini dağıtacak kadar...
Fakat başka bir konu daha var... Bizim köylerde " güy yapar." diye bir tabir var...
Bahçe sebzelerini ağaç diplerine veya gölge yerlere dikerseniz güneş alamayıp küçük kalırlar...
Bu da ürün kaybı demek... Sanki sizin bahçenizin bu tarafı hem ağaç altında hemde kenarı beyaz örtü kaplı.. ürünleriniz bol güneş isterlerse zor olacak. Bilginize..
Gunes konusunda haklısın.Oglen 2 e kadar gunes alıyor daha sonra malesef golge dusuyor.Artık ektiklerim nekdar verimli olurlar bilemiyorum.

cd lere gelince.ben buradaki kusların cd lerle kandırılabilecegini pek dusunmuyorum cunku cok ama ok arsız ve korkusuzlar.Bugun bahceye cubuklar sapladım ustlerinede buyuk posetler taktım.yarın anlarım nekadar basarılı oldu.

Eski 19-04-2009, 13:15   #112
Yeni Üye

Erik Agacı

Arkadaslar bu konuyu nereye acmam gerektigini bulamadım.Bahcemdeki erik agacında daha once hic gormedigim bir urun cıkıyor.Aynı zamanda eagacda erik de var.Bu nedir , neden bunlar cıkar, bir bilgisi olan benimle paylassın lutfen.
tesekkurler

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2009, 21:08   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Ağaç hastalıklarını aşağıdaki linkden duyuruyoruz.

http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 22:37   #114
Yeni Üye

unalser's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Arkadaşlar merhaba,
Resimlerini eklediğim taze fasulyelerimi 8 Mayıs'ta ektim. 1 haftada bu hale geldiler. Sizce durumları nasıl. Bu hale gelene kadar üstlerini torbayla örttüm, hala devam edeyim mi? Bundan sonra güneş ihtiyaçlarını nasıl karşılamalıyım? Gübrelemeye ihtiyaç var mı? Varsa ne zaman başlamalıyım? Çok soru sordum sanırım. Fotoğraflar da küçük çıkmış ama inşallah farkedilebiliyorlardır.
Şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler.

Eklenen Resimler

unalser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 22:39   #115
Yeni Üye

unalser's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Bu da bugün pazardan alıp saksıya ektiğim biber fidesi. Saksı uygun mu? Yukarıdaki soruların aynısını soruyorum, tekrar yazmaya gerek yok. Acemilik işte, ne yapayım... yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Bir de, şu yaprağında görülen delik, alırken farketmemişim, sorun değildir umarım. Teşekkürler, sevgiler.

Eklenen Resimler

unalser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 22:42   #116
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Domateste boğaz doldurma **** boğazlama konusunu bulamadım.Aklımda kaldığı kadarıyla fide saksıya ekilir,3 defa toprak eklenir.
Biberler içinde bu işlem geçerlimidir?

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 00:08   #117
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Arkadaslar bu konuyu nereye acmam gerektigini bulamadım.Bahcemdeki erik agacında daha once hic gormedigim bir urun cıkıyor.Aynı zamanda eagacda erik de var.Bu nedir , neden bunlar cıkar, bir bilgisi olan benimle paylassın lutfen.
tesekkurler
Bu çok enteresan keşke daha yakından ve farklı açılardan net resimler çekseniz ve buraya yerleştirseniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 14:37   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2009
bende 2 hafta kadar önce cherry domateslerden ektim yaklaşık 60 tohum nerdeyse hepsi çimlendi günden güne gövdeleri kalınlaşıyor ama boyları hala kısa zamanla boylarındada uzama olurmu yoksa yanlış yaptığım bir şey mi var bu arada bu benim ilk tecrübem

cancer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 14:39   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Alıntı:
tesekkurler

gerçekten çok ilginç sanki eriklerin içi boşalmışda posası kalmış gibi

cancer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 13:07   #120
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Yukarı'da, 18-05-09 tarihin'de (Bir önceki sayfa'da) resimlerini eklediğim mısırların boyu 2 metreyi geçti ve mısırlar oluşmaya başladı. Aşağı'da bugün'kü durumlarını gösteren resmi ekliyorum.

Eğer arkadaşımın verdiği bu tohumlar, gerçekten eskiden bildiğimiz, dolgun taneli yerli mısır cinsi ise, çoğalmalarına katkı yapmak için, forumda'ki arkadaşlardan isteyen olursa tohumlarından (ücretsiz) gönderirim. (1 ay sonra ne tohumu oldukları, iyice belli olur).

Not: Pembe sarmaşık biraz ön planda kalmış!!

Eklenen Resimler

Düzenleyen ayazkentli : 10-07-2009 saat 13:16 Neden: Not'u ilave etmeği unutmuşum.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024