agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2014, 18:49   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2012
Nisan ayında kahvaltıda yenilmek üzere biraz cücüklenmiş olan patateslerin soyulup çöpe atılan kabuklarını naylonla kapladığım plastik sebze kasasına ekmiştim.Okadar çabuk yeşillenip büyüyorduki inanamadım.bitki büyüdükçe üzerine toprak ilave ettim.Ağustos ayı gibi söktüm.Köklerinde 15tane irili ufaklı patates vardı.Enbüyügü mandalina kadar en küçügü küçük bir ceviz kadardı.merak edip köklerinden patatesleri söktüğüm bitkiyi aynı söktügüm yere geri diktim.1ay sonra söktügumde 5-6tane daha patates vardı kökünde.küçük olanlar toprakta kalmış ve hala yeşerip duruyorlar.

okubilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 14:24   #302
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2014
Bilgi paylaşıldıkça çoğalırmış

bora55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 12:45   #303
Ağaçsever

O patatesi ekecez arkadaş dedik ve işe koyulduk. Başta cücüklendirdik, sonra 2 ye böldük ve 20 litrelik boya kovasında toprağa gömdük. Tabi toprağın içine biraz tavuk gübresi de ilave ettim...
Şimdilerde topraktan birazcık kafalarını uzattılar. Uzatıversinler bakalım.
Peki ama ne kadar daha büyüyünce üstlerine toprak ekelemeliyim ? Yardımcı olacak var mı?
İşte resimleri :

Eklenen Resimler

Angel Aki beğendi.
Eski 09-12-2014, 10:40   #304
Ağaçsever

Hafta sonu patatese baktığımda baya bir boy attığını gördüm. Sanırım artık üstüne toprak atma zamanı geldi...

Eklenen Resimler

Angel Aki beğendi.
Eski 09-12-2014, 14:58   #305
Ağaç Dostu

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
5 cm. toprak ilave edilebilir gibi görünüyor.
Selamlar,

alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 15:47   #306
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alimallah Mesajı Göster
5 cm. toprak ilave edilebilir gibi görünüyor.
Selamlar,
Aleyküm Selam...

Eski 17-12-2014, 11:42   #307
Ağaçsever

Patateslerimde son durum...
Sanırım bayağı bir gelişme gösterdiler. Gözle görülür şekilde boyları uzadı. Sanırım ya yerlerini sevdiler ya da normal gelişim süreçleri bu
Bu arada 20 litrelik boya kovasının en alt katmanında yani ilk halde iken çam diplerinden aldığım toprak ve bir miktar tavuk gübresi koymuştum.
Şimdi ise baktım boyları bayağı bir uzadı, bir tanışımdan patates yetişmesinde kum'un iyi gelebileceğini duydum. Tabi o dere kumundan bahsediyordu ancak ben gittim denizden yani sahilden kum aldım ve üst tarafa bayağı bir döktüm. Sonuçta ilk kez yetiştiriyorum, artık sonucu beraber göreceğiz nasipse. İçim rahat etmedi ve en üstte de tekrardan çam toprağı ve çok çok az tavuk gübresi attım. Bakalım gidişat nasıl olacak.
O bu değilde daha büyürlerse toprak üstüne toprak atma işlemi için ne yaparım planları içine girdim bile...
Hayırlısı...

Eklenen Resimler

Angel Aki beğendi.
Eski 11-01-2015, 13:55   #308
Ağaçsever

bir heves ektiğim ve gelişiminde bir sorun görmediğim patateslerim malesef bu son soğuklardan kötü etkilendi. havaların bir kaç gün eksi derecede devam etmesinden mi bilmiyorum ama patateslerin yapraklar soluverdi. daha önce yetiştirmediğim için tam olarak ne ile karşı karşıyayım bilmiyorum. umarım önümüzdeki günlerde kendine gelir. iç anadoluda yetişen bir tür olduğundan bu derece kötü duruma gelmesini pek anlamadım.
buyrun resimler

Eklenen Resimler

Düzenleyen bora55 : 12-01-2015 saat 09:29
Eski 16-01-2015, 17:13   #309
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Yumru oluşumunu, saksının bir köşesinden dikkâtlice toprağı açarak kontrol edebilir misiniz? Üzülerek belirtmeliyim ki durum kötü.

Yaklaşık 3-4 sene önce ki saksıda patates yetiştirme denememde bende başarısız olmuştum

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 00:09   #310
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Yumru oluşumunu, saksının bir köşesinden dikkâtlice toprağı açarak kontrol edebilir misiniz? Üzülerek belirtmeliyim ki durum kötü.

Yaklaşık 3-4 sene önce ki saksıda patates yetiştirme denememde bende başarısız olmuştum
don mu vurdu acaba hocam?
tekrardan yeşillenmez mi?
herşey çok güzeldi, havalar eksiye dönüşünce bu şekilde soldu patatesler.

Eski 18-01-2015, 07:25   #311
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Don stresinden de kaynaklanıyor olabilir ama sanki toprak ile ilgili bir problem de var gibi geliyor bana. Fotoğraftan anladığım kadarıyla, patateslerinizi torfta yetiştiriyorsunuz. Torf; sulaması geciktirilince yani kuruyunca, su tutma özelliğini yitirebiliyor. Bu yüzden, sürekli nemli kalmasını sağlamalıyız.

Saksıyı yaklaşık yarıya kadar su dolu bir kaba oturtup(leğen vb.) 5-6 saat bekleterek, alttan sulamayla tekrar su tutmasını sağlayabilirsiniz.

Malesef patatesler için bir şey söyleyemiyorum. Öncelikle, anlattığım yöntemle torfun su tutmasını sağlayın. İlerleyen zamanda belli olacaktır, izleyip göreceğiz.

Forumda torfta sebze yetiştirmekle ilgili arama yapıp, eski yazıları okumanızı tavsiye ediyorum

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 17:48   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Patates

Selamlar bu yıl hobi olarak ama acemilikde var , salatalık domates biber tohum alarak balkonda ekim yaptım fırsat buldukça forumdan takip ediyorum. Bir de deneme olarak resimde görüldüğü gibi patates ekmiştim acemi şansı tuttu şaşırdım domatesle aynı kapta oldu benim sorum bu patatesin bulunduğu kap yer olarak küçük oldu değiştirmem lazım mı ne yapmalıyım.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
mustafa_oksuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2015, 10:48   #313
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Balkonda yetiştirip var mı meyvesini alabilen ?

mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 15:59   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2014
Benim de yeni taşındığımız evde Bahçeye ıspanak yeşil soğan roka vs ektim dolayısıyla biraz Çapa Yaptım denebilir.hiçbir şey ekmediğim kısımdabir Sürü patates çıktı kayınvalidem seneye olur onlar dedi.burayı da okudum ama karar veremedim.sonuçta baharda domates biber ekeceğim ve patatesler sökülecek altlarında patates var mıdır bir tanesini bile ziyan etmek istemiyorum da.umarım cevap veren olur

Vianne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 18:03   #315
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vianne Mesajı Göster
Benim de yeni taşındığımız evde Bahçeye ıspanak yeşil soğan roka vs ektim dolayısıyla biraz Çapa Yaptım denebilir.hiçbir şey ekmediğim kısımdabir Sürü patates çıktı kayınvalidem seneye olur onlar dedi.burayı da okudum ama karar veremedim.sonuçta baharda domates biber ekeceğim ve patatesler sökülecek altlarında patates var mıdır bir tanesini bile ziyan etmek istemiyorum da.umarım cevap veren olur
Anlatmak istediğinizi tam anlayamadım. Patatesler nereden geldi bahçeye ?Şayet bahçeye şimdi patates ektiyseniz kışın İstanbul da patates olmaz.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2015, 15:17   #316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Anlatmak istediğinizi tam anlayamadım. Patatesler nereden geldi bahçeye ?Şayet bahçeye şimdi patates ektiyseniz kışın İstanbul da patates olmaz.
Ben patates ekmedim.Önceden oturanlar ekmiştir bir karışı geçti toprak üstündeki yeşil kısımları.sökeyim mi bekleyeyim mi bilemedim.

Vianne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 17:06   #317
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Sizler beni heveslendirdiniz, eski konuyu güncelleyip belki ben de bazı arkadaşları gayrete getirebilirim.

Yaklaşık mart başı gibi saksıların dibine dekoratif taş koyup 1/3 toprak (sihirli toprak) doldurdum çok az yanmış elenmiş koyun gübresi ekledim. Filizlenmiş birkaç patatesi ektim, toprakla kapadım.

İlk başlarda tık yoktu. Mart sonu gibi hafifçe yapraklanma başladı. Kafasını 2-3 cm. çıkardıkça sürekli aynı topraktan ekledim, toprağı bastırmadım, gevşek bıraktım. Son 15 günde yarım saksı iken birden azdılar, akşam kapattıklarımı sabah 5-10 cm. tırmanmış buluyordum. Toprak eklediğim kısımlardaki yaprakları kesmedim ???

Sürekli bahçede ve gölgedeler. Bugünkü durumları fotoğrafta. Şimdi çiçeklenme, sararma sırası. Yumru oluşmazsa da patates fidanım olur

Eklenen Resimler

Milla ve Angel Aki beğendi.
cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 15:37   #318
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Tekrar merhaba,

bugün patates serüvenimizin sonunu görmek istedik. Son halleri ve hasadımızın fotoğrafları bunlar (Kızımız "Ada" da nerakla beliyor ne çıkacak diye).

Acele mi ettik yoksa sulama ve diğer konularda hata mı yaptık ya da normal mi ? yorumlarınızı yazarsanız memnun olurum.

Saygılar

Not: Ayrıca patates yetişen toprağın yeniden kullanılmayacağını düşünerek bahçeye serptim.

Eklenen Resimler

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 16:58   #319
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Merhaba ben patates ektim bidona, yaprakları çok uzadı ne yapacağımı da bilmiyoeum

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2017, 21:28   #320
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Metrodan Vitelotte adındaki fransız gurme patatesi alıp ektim.
Ceviz kadar büyüklüğü, umarım biraz daha irileşir.
Tadını merak ediyorum.

Zekoş beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2017, 09:58   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2017
Patatesler çok arsizdir her yerde yetişir.Bir torba bulun.bir kaç parçaya boyuna doğru kesin.altlarini bağlayın dibine biraz patates kabuğu koyun 3 günde yetesir.Patatesler kabukdanda filizlenir.

kamil35 beğendi.
dujuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2017, 18:41   #322
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
"Vitelotte" patates böyle bir şey

Name:  Vitelotte 1.jpg
Views: 661
Size:  19.9 KB

Kilo verdiriyor dendi. Böyle şeyler pişirip şişmanlamamak mümkünmüş

Name:  Vitelotte .jpg
Views: 706
Size:  39.7 KB

Patatesin toprak görmeden de çimlendiğini zaten biliyorum da Metro gibi marketlerdekiler işlemden geçirilip çimlenme özelliklerini kaybediyorlar.
Netekim onlar çimlenmedi
Şimdi de Makro dan aldm, işe bak ki bu mevsimde çimlendi, çok ilginç

Zekoş beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 15:34   #323
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Sayfalarca patates okudum. Bazı yerleri atladım tabii. Dikkatimden kaçtıysa bilmiyorum ama patates tohumundan bahseden olmamış galiba.

Bu bitki çiçek açıyorsa, tohum da veriyordur. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2018, 20:29   #324
Ağaçsever

Aradan baya bir zaman geçmiş kimsede yazmamış doğru düzgün. Bende devamını getirmemişim patatesler ne oldu diye o sene yetiştirdiğim patatesler fotoğraftaki yavruları vermiştiler bana
Geç olsun güç olmasın fotoları paylaşayım dedim...

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2022, 20:21   #325
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2022
10 dönüm var umarım Allah utandırmaz.

Felsefe yapma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2022, 20:29   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2020
hocam nerede yetiştirdiniz bunları? patates benim en sevdiğim gıda, ama balkonda cesaret edemiyorum. burada heyecan verici paylaşımlar var, balkonda verim alanlar bile olmuş ama sizin yetiştirme ortamınızı da öğrenmek isterim

kizilsakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2023, 14:36   #327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2022
Deniz kumu zarar vermiş olabilirmi?

alone_wolf3561 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024