agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen uyap

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2014, 13:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2014
Kocaman saksı aldım ne eksem bilemedim

Merhabalar, ben Balıkesir'de yaşıyorum. Geçenlerde ucuz olduğunu görünce dayanamadım sanırım 40 litre kadarlık dikdörtgen bir saksı aldım. Buradaki pazarda çok ucuza köy domatesi, biberi vs. Satılıyor. Her türlü sebzemi köylü pazarından alıyorum. Balkonumda fesleğen ve bir kaç kök te çileğim var. Eşim önce balkonda bir şeyler yetiştirmeme çok kızıyordu ama bir kaç tane çilek yedikten sonra mutfak balkonunu sana verdim, istediğini yetiştir dedi. Sanırım bu saksı çilek için fazla büyük. Bu mevsimde ve seneye bu saksıya ne ekebilirim. Sizlerden bir fikir almak istedim. Aslında aklımdan biraz ahududu ve böğürtlen dikmek de geliyor ama kararsız kaldım. Birde böğürtlen ve çilek birlikte diksem aynı saksıda olur mu? Çünkü çilek sürekli sağa sola kolunu uzatıp duruyor.

Sent from my iPad using Tapatalk

nonstop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 21:05   #2
Yeni Üye

Bekleyemedim bu gün böğürtlen, frenk üzümü ve ahududu sipariş ettim. Üçünü aynı saksıya dikmem büyük ihtimalle. Böğürtlen ve ahududunu bu saksıya, frenk üzümünü de 20 lt. üstü başka bir saksıya dikmeyi düşünüyorum. Diplerine de çileklerden çıkan yeni sürgünleri atarım belki

Sent from my iPad using Tapatalk

Eski 21-08-2014, 21:42   #3
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Bu sezon ispanak ya da marul ekebirsiniz.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2014, 18:40   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Bu sezon ispanak ya da marul ekebirsiniz.
Sayın nkutsay benim balkon ıspanak için biraz küçük ama marul kesinlikle olabilir. Çünkü 5-10 kök bile marul eksem salata ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Teşekkür ederim.

Eski 22-08-2014, 19:20   #5
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Ben karışık yeşillik saksısı yapmıştım büyük bir saksıda. Biraz roka, semizotu, nane, biberiye, reyhan ve fesleğen vardı. Köklerini almadan sadece yapraklarını ihtiyacım kadar kopartarak bütün yaz kullandım. Siz de kış için aynı şekilde marul roka maydanoz ekebilirsiniz.

Milla beğendi.
uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 06:44   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2014
Merhaba şahin uyap bende balkonumda nane biber semizotu gibi yeşillikler yetiştirmek istiyorum kullanabileceği km alan 1 m ye 50 cm bu alana büyük bir saksi alsam kaç çeşit sebze ekebilirim acaba?

silent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 13:34   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2016
Iyi gunler 1 dal patlıcan icin 6 lt saksı yeterli olurmu

vuslat40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 14:44   #8
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nonstop Mesajı Göster
Merhabalar, ben Balıkesir'de yaşıyorum. Geçenlerde ucuz olduğunu görünce dayanamadım sanırım 40 litre kadarlık dikdörtgen bir saksı aldım. Buradaki pazarda çok ucuza köy domatesi, biberi vs. Satılıyor. Her türlü sebzemi köylü pazarından alıyorum. Balkonumda fesleğen ve bir kaç kök te çileğim var. Eşim önce balkonda bir şeyler yetiştirmeme çok kızıyordu ama bir kaç tane çilek yedikten sonra mutfak balkonunu sana verdim, istediğini yetiştir dedi. Sanırım bu saksı çilek için fazla büyük. Bu mevsimde ve seneye bu saksıya ne ekebilirim. Sizlerden bir fikir almak istedim. Aslında aklımdan biraz ahududu ve böğürtlen dikmek de geliyor ama kararsız kaldım. Birde böğürtlen ve çilek birlikte diksem aynı saksıda olur mu? Çünkü çilek sürekli sağa sola kolunu uzatıp duruyor.
Merhaba

sorunlarıMdan birine yakalanmak üzere olan bir üyemizi görünce naçizane uyarayım dedim. Yetersiz mekanlarda; fidanın yeri toprak, fidenin yeri saksı olmalıdır genelde. Bahçem de olmasına rağmen kısılıp kaldım. Saksılardaki meyve fidanlarım

Sayın nonstop, öncelikle ahududu konusunda ben de aynı hataya düşmüştüm. Sayın "lonicera" da o saksı (25 lt.) küçük demişti. bu başlıktaki 1687 no'lu mesajım daki 3 adet ahududumun gelişimlerini inceleyeniz lütfen. Saksının yan taraflarında konumlandırılan 2 adet ahudududan biri hemen hiç gelişmedi, biri ise çok sinameki. Ortada sayılabilecel olanın ise üzerinde çok sayıda henüz yeşil meyve var, gayet iyi halde. Zorda kalınırsa 1 saksı=bir fidan diye düşünmek gerek. Saksılardaki fidanlarımdan çoğu güzel gelişiyorlar (erik hariç) ama sonbaharda çözüm bulmam gerek. Zaten ahududu ve böğürtleni budamazsanız veya çok köklendirirseniz mutfak balkonunu sizi pişman eder izin veren hanımefendi

Size tavsiyem; o saksıda, ya kısa sürede ürün alabileceğiniz çeşitte bodur meyve fidanı ya da mevsimlik sebzelerle (şu an domates, biber...) başlangıç yapmanız, hem eliniz alışır hem de neyin nasıl ne ne zaman abartılmış olacağını görürsünüz.

Balkon için 25 lt.lik saksılar, asılabilen, şekilli konumlandırabileceğiniz uzun 10? lt.likler daha ideal bence. Aslında balkonlarda sebze/meyve yetiştiren arkadaşların konu başlıklarını incelerseniz hem sorunlarını hem de görsellerini değerlendirmiş olursunuz.

Saygılarımla

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024