agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 1 Gönderen -Esin-
  • 2 Gönderen -Esin-
  • 4 Gönderen A_NOMAD
  • 1 Gönderen Ç İ Ç E K
  • 1 Gönderen Ç İ Ç E K
  • 2 Gönderen ismail seyrek
  • 1 Gönderen Ç İ Ç E K
  • 2 Gönderen -Esin-
  • 2 Gönderen ismail seyrek

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2014, 15:48   #1
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Siyah Gül

Merhaba arkadaşlar, Sitede araştırma yaptım ama rastlayamadım. Benim çocukluğumdan beri siyah güllere zaafım var. Zaafım var derken hiç canlısını görmedim ama yapay siyah güllerim olmuştu. Tabi çok eskiden internet vs yoktu evlerde hatta cafeler bile yoktu Gerçekten simsiyah gül var mı ? Yok mu ? Çok merak ediyorum

Ç İ Ç E K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 16:49   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bunu Forumda da paylaşan arkadaşlarımız oldu. Ben yine de siyah gül ve lale olduğunu sanmıyorum. Çok koyu bordo renkli olanı belki siyaha yakın olabilir.
Mesela benim bahçemde açan bir gül var. Gonca halinde gören herkes " bu siyah gül mü?" diye sorar, oysa açıldıkça çok koyu kadife gibi koyu kırmızı bir güldür.

Güler / Bahçe

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 17:00   #3
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Arkadaşım siyah gül yok,koyu bordo renkli,uzaktan bakınca siyahımsı görünen güller var.Bildiğin siyah değil

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 18:06   #4
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz çiçeği Mesajı Göster
Merhaba,siyah gülle ilgili google da araştırınca sadece Şanlıurfa Halefi'de yetiştiğini öğrendim.Tohumları veya çeliği başka bir toprakta yetişmiyormuş...( bu tüm dünya içinde geçerliymiş..tohumlar başka toprakta siyah açmıyormuş...
Onu bende okudum ama, belki bunca çiçek böcek fide işleriyle uğraşan arkadaşlarımız varken daha gerçekçi bilgilere ulaşırım diye düşündüm ve ilginize teşekkür ederim..

Eski 14-04-2014, 18:11   #5
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bunu Forumda da paylaşan arkadaşlarımız oldu. Ben yine de siyah gül ve lale olduğunu sanmıyorum. Çok koyu bordo renkli olanı belki siyaha yakın olabilir.
Mesela benim bahçemde açan bir gül var. Gonca halinde gören herkes " bu siyah gül mü?" diye sorar, oysa açıldıkça çok koyu kadife gibi koyu kırmızı bir güldür.

Güler / Bahçe
Sistemde çok aradım ama rastlayamadım şimdi linke tıkladım sizin siyaha benzer güllerinizin resimlerini gördüm , maaşallah çok güzellermiş.

Genede, ben var olduklarını düşünüyorum. Gülün yeşilini mavisini bile yaptıklarına göre Gecenin gülünü aramaya devam.....

Eski 14-04-2014, 18:24   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Siyah gül var arkadaşlar, Berlin'e yakın bir yerde bir bahçede siyah güller görmüştüm. Koyu bordo değil, bildiğiniz simsiyah. O zaman ben de baya şaşırmıştım ama sonuç olarak siyah gül bir efsane ya da mit değil, onu belirtmiş olayım

Ç İ Ç E K beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 18:28   #7
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Siyah gül var arkadaşlar, Berlin'e yakın bir yerde bir bahçede siyah güller görmüştüm. Koyu bordo değil, bildiğiniz simsiyah. O zaman ben de baya şaşırmıştım ama sonuç olarak siyah gül bir efsane ya da mit değil, onu belirtmiş olayım

Selam Esin arkadaşım.. Biliyordumm, olduğunu biliyordum , şehir efsanesi olmadığını biliyordumm, çok teşekkür ederim nasıl tohum falan alamaz mıyız nasıl elde ederiz acaba?

Eski 14-04-2014, 18:44   #8
Ağaç Dostu

Tohumu nerde satılıyor bilmiyorum ne yazık ki. Ben siyah gülü gördüğüm zaman orda arkadaşlarla kamptaydım, bahçe sahibini de göremediğim için gül hakkında konuşamadım. Zor da bulunuyor olsa mutlaka bir yerden temin edilebiliyor demek ki, en azından artık bunu biliyorsunuz

YeniBON ve Ç İ Ç E K beğendi.
Eski 14-04-2014, 19:10   #9
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın -Esin-, siz gülün yanına gidip de simsiyah olduğunu birebir gördünüz mü?

Bırakın uzaktan bakmayı yarım metre kadar benim gülüme de yaklaşan, bu gül siyahtır der. Açmaya başladığında çok koyu bordo olduğu aşikâr.

Günümüzde çiçekçilerde mavi, yeşil hatta tahayyül edilemeyecek renklerde güller olduğunu görüyorsunuz. Aldığınız mavi bir gülü vazoya koyun bir müddet sonra vazo içindeki suyun masmavi olduğunu gül renginin de neredeyse beyaza dönüştüğünü göreceksiniz.

Eski 14-04-2014, 19:45   #10
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Güler Hanım, ben birebir simsiyah güller gördüm ancak başka bir arkadaşın da söylediği gibi sadece fırat kenarında...

Bana da o zaman demişlerdi, başka yere götürürsen siyah açmaz, bu güller sadece burada siyah açıyor diye ama inanmamıştım.

Yaklaşık 3 yıl boyunca bu efsanenin sadece efsane olduğunu defalarca (hiç uğraşmadıysam 500-600 kere denemişimdir, daha fazla da olabilir çünkü takıntıya dönüşmüştü) ispatlamaya çalıştım ama olmadı.

En son, simsiyah gülleri açılmış haldeki bitkiyi köküyle toprağıyla aldım götürdüm... Üzerindeki güller kuruyup döküldüler, bitki çok sağlıklıydı yeni güzel tomurcuklar verdi ama hiçbiri siyah açmadı!
Gözlerime inanamadım ama o simsiyah gülden, kıpkırmızı güller açmaya başladı...
Bunun üzerine ben, söylediğim gibi yüzlerce kez bunu tekrar tekrar deneyimledim.
Aynı şeyleri etrafımdaki arkadaşlarım da tecrübe ettiler, defalarca.
Hatta birçok denememde alıp götürdüğüm fidanların 1-2 tanesini geri getirdim tomurcuklarıyla ve kırmızı açmış gülleriyle, yeni tomurcuklar yine simsiyah açtılar!!! Sihir gibi bir şeydi... Düştüğüm hayretten bir türlü sıyrılamıyordum! Tekrar, tekrar, tekrar.....
Yöre ahalisi artık beni eğlence kaynağı olarak görür olmuşlardı, yine geldi gül alacak diyorlardı ve hep aynı tavırla ''ne oldu, siyah açmadı değil mi? Eh biz sana söylüyoruz sen inanmıyorsun be kızım, emeğine yazık'' nasihatleri, az sofralarına misafir olmadım, sağolsunlar...
Bir de alay etmeselerdi iyiydi ama
Sonunda pes ettim, o simsiyah güller yerlerinde güzeller dedim, üstlendikleri görev var dedim, kendimi ikna etmeye çalıştım.
Bana da sonunda efsanenin önünde saygıyla eğilmek düştü
Evet, doğal siyah gül var ama onlar yas tutuyorlar, bölgelerinin dışında siyah çiçek vermiyorlar
Saygılarımla arkadaşlar...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 20:16   #11
Ağaç Dostu

Evet Sn. Güler, yanına da gittim, kokladım da. Uzaktan bakmadım. Tekrar aynı şeyleri yazmak zorunda kalıyorum ama ilk mesajımda da belirttiğim gibi koyu bordo değildi. Bahsettiğiniz acayip renkteki gülleri beyaz güllere renkli suyu emdirerek elde ediyorlar, evet. Hatta her yaprağı farklı renkte olan güller bile satılıyor, her taç yaprağın altına başka bir renk enjekte ediyorlar heralde. Fakat benim bahsettiğim siyah gül bir çiçekçide, orda burda değil, müstakil bir evin bahçesinde oldukça büyümüş bir güldü.

Eski 14-04-2014, 20:28   #12
Moderatör

Güler's Avatar

Halfeti'yi ben de duydum ve hakkında da çok şeyler okudum, ama diğerleri hakkında pek bilgim yok.

Eski 14-04-2014, 21:17   #13
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Tohumu nerde satılıyor bilmiyorum ne yazık ki. Ben siyah gülü gördüğüm zaman orda arkadaşlarla kamptaydım, bahçe sahibini de göremediğim için gül hakkında konuşamadım. Zor da bulunuyor olsa mutlaka bir yerden temin edilebiliyor demek ki, en azından artık bunu biliyorsunuz
Evet Esin hanım en azından bunu biliyorum artık. Çok şanslı birisiniz bence bu kadar nadir bulunan bir bitkiyi görmek size nasip olmuş. Umarım banada nasip olur

-Esin- beğendi.
Eski 14-04-2014, 21:23   #14
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

A NOMAD arkadaşım paylaşımın için teşekkür ederim. Sizi de Esin arkadaşım gibi çok şanslı buluyorum. Anlattığınız tekrar deneme olaylarını sizin yerinide bende olsaydım yüzlerce binlerce defa denerdim eminim.. Yetiştikleri topraklarda onların mutlaka resimlerini çekmiş sinizdir diye düşünüyor ve varsa resimlerini paylaşmanızı umuyorum. Saygı bizden teşekkürler..

A_NOMAD beğendi.
Eski 15-04-2014, 12:25   #15
Ağaç Dostu

ismail seyrek's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Galeri: 27
Ben de o yörede yaşamış biri (urfa) olarak Halfeti'de gülün siyaha yakın olmasının nedeni
tamamen Halfeti bölgesinin ekosistemi ile ilgili olduğudur. ben uğraşmadım ama A NOMAD'ın saygıdeğer inadına sahip birçok insanın denediğini biliyorum. Bırakın uzak yeri bir saat mesafedeki Urfa merkezde bile gülün rengi açılıyor. O güle kara denmesinin nedeni renginin siyah olduğundan değil, koyu renkli birçok şeye kara denir. "kara toprak, kara kabak" vb.
Sayın çiçek umudunuzu yitirmenizi istemem, arayışa devam edin.

A_NOMAD ve Ç İ Ç E K beğendi.
ismail seyrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 15:48   #16
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Sayın İsmail Seyrek, haklısınız bildiğimiz yeşil kabaktan daha koyu grimsi yeşil kabağa kara kabak diyoruz ama ben genede siyah ya da siyaha çok çok yakın bir gül, çiçek olması gerektiğini düşünüyor ve umudumu kaybetmek istemiyorum.. Yüce Rabbimin kudretinden tabikide sual olunmaz o isterse yaratır ve ya yaratmış olabilir.. Saygılar herkeze.

YeniBON beğendi.
Eski 15-04-2014, 19:36   #17
Ağaç Dostu

Sn. A NOMAD'ın ve sizin siyah gül hayranlığınızı ve sevginizi anlıyorum Sn. ÇİÇEK. Siyah bir çiçekte sıradışı bir renk, şaşırtıcı ve gerçekten dikkatleri bir anda kendine topluyor ama ben siyah renge çok mistik, sihirli veya ulvi bir anlam yüklemiyorum. Çiçeklerde renklerin oluşumu hem genetik hem de çevresel faktörlere dayanır. Halfeti'deki siyah güllerin yer değiştirince renginin değişmesi de bu yüzden zaten. Sadece genetik bunda etkili olsaydı dünyanın neresine götürürseniz götürün o gül siyah olarak kalmaya devam ederdi. Bölgenin sıcaklığı, bitkinin güneş görme süresi, toprağın kimyasal yapısı, sulama suyunun pH'ı gibi faktörlerin hepsi çiçek rengini değiştiren şeyler. Eğer hepsini Halfeti'deki ortamla aynı hale getirebilirseniz ordan aldığınız gül yine siyah açar.
Bu arada siyah olarak gördüğümüz renk bitkinin hücrelerinde mor ve kırmızı pigmentlerin aşırı oranda birikmesiyle oluşur. Dolayısıyla Sn. Güler'in bahçesinden örnek gösterdiği güldeki gibi koyu bordo bir renk de siyah olarak tabir ettiğimiz güle çok yakın ancak ondan biraz daha az pigment depo etmiş bir gülde görülür. Olay yalnızca bundan ibaret. Ayrıca siyah sadece gülde görülebilen bir renk değil, başka bir sürü çiçekli bitkinin siyah varyeteleri var. Örnek olarak petunya, gülhatmi, hercai menekşe, lale, gala, nemophila gibi bitkileri verebilirim.

Sevgiler...

musbet ve Ç İ Ç E K beğendi.

Düzenleyen -Esin- : 30-04-2014 saat 00:31
Eski 17-04-2014, 13:30   #18
Ağaç Dostu

ismail seyrek's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Galeri: 27
Ne Halfeti'de, ne de başka bir yöremizde siyah gül denmiyor. Kara gül deniyor. Siyah direkt bir renk tabiridir. Kara ise benzetme ve yakıştırmada kullanılır genellikle. Saygılar.

ismail seyrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 03:10   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Merhaba

http://i.hizliresim.com/8nZ26k.jpg evet siyah gül denilen çeşit mevcuttur,bir yakınımız tohumunu satmaktadır.

yusuf-said Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024