agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2020, 13:05   #1051
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Evet ben yardımcı olabilirim.Salı günü tohumlardan gönderebilirim size.
sayın devrann acaba bana da tohum gönderebilir misiniz benim de aldığım hiç bir şey carolina reaper değil maalesef rica etsem sizden alabilir miyim

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2020, 13:52   #1052
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
sayın devrann acaba bana da tohum gönderebilir misiniz benim de aldığım hiç bir şey carolina reaper değil maalesef rica etsem sizden alabilir miyim
Evet yarın gönderebilirim.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2020, 13:01   #1053
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2020
Merhaba erkan bey,

Aliexpressten tohum aldim ama mendille bile cimlenmedi. Sizden ucreti mukabilinde tohum almam mumkun mudur?

aliakin28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2020, 17:08   #1054
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

merhaba tohumu sayın devrann'dan temin ettim ana bunu ekmek için mevsimini bekleyeceğim neredeyse tüm mesajları okudum ama hiçbir yerde ne boyutta bir saksı kullanacağımı kestiremedim toprak yapısı da direkt bahçe toprağına koyacağım

cevaqplayanlara teşekkürler hiç kimse çekinmesin herkesten cevap alabiliriz

iyi günler dilerim herkese

Eski 16-08-2020, 09:25   #1055
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Cevap yok mu acaba ?

Eski 21-08-2020, 13:20   #1056
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2020
selamün aleykümarkadaşlar elinde Caroline reaper tohumu olan varmı

Alpagu_Dumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 12:21   #1057
Yeni Üye

yaz_yeşili's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliakin28 Mesajı Göster
Merhaba erkan bey,

Aliexpressten tohum aldim ama mendille bile cimlenmedi. Sizden ucreti mukabilinde tohum almam mumkun mudur?
Aliexpressten gelen carolina reaper biberleri içindeki tohumlarıyla birlikte fırınlanıyor kurutulup bu sebepten dolayı tohunlar aşırı ısıdan dolayı çimlendirme pek mümkün olmayabilir.

yaz_yeşili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 12:34   #1058
Yeni Üye

yaz_yeşili's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
merhaba tohumu sayın devrann'dan temin ettim ana bunu ekmek için mevsimini bekleyeceğim neredeyse tüm mesajları okudum ama hiçbir yerde ne boyutta bir saksı kullanacağımı kestiremedim toprak yapısı da direkt bahçe toprağına koyacağım

cevaqplayanlara teşekkürler hiç kimse çekinmesin herkesten cevap alabiliriz

iyi günler dilerim herkese
Merhaba
Benim yetiştirdiğim carolina reaper biberleri saksı olarak yaklaşık 10 litre kadar güzel sonuç alınıyorum şahsen
toprak olarak bahçe toprağında olur ama en iyisi fidancılar da **** peyzajcılar da hazır toprak alıp kullanıla bilir
toprağa ek olarak gübrede eklerseniz gayet iyi ürünler alırsınız

Eski 04-09-2020, 11:26   #1059
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2020
Selamlar,

Elinde tohum olan varsa ücreti karşılığında gönderebilir mi? İnternetten sipariş vermek istemiyorum çünkü daha önce sipariş verenlerin farklı tohumlar ile karşılaştıklarını gördüm. İstanbul içi elden alabilirim.

melihcevik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2020, 18:14   #1060
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2020
Selamlar, bende tohum arıyorum elinde olan var ise ücreti ile birlikte belirtirseniz alabilirim.
Ankara içi olur ise elden alabilirim.

legendrams Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2020, 22:27   #1061
Yeni Üye

Ben Erkanbey'den siparişi verdim, yarın kargoya verecek. Tohumların bir kısmını içeride yapay ışık ve ısı ile deneyeceğim. Büyük kısmı gelecek bahara hazırlık olacak. Şimdiden teşekkürler erkanbey.

erkanbey beğendi.
Eski 17-09-2020, 11:19   #1062
Yeni Üye

yaz_yeşili's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melihcevik Mesajı Göster
Ben Erkanbey'den siparişi verdim, yarın kargoya verecek. Tohumların bir kısmını içeride yapay ışık ve ısı ile deneyeceğim. Büyük kısmı gelecek bahara hazırlık olacak. Şimdiden teşekkürler erkanbey.
Merhaba Melih Bey bir sonraki dönem için ocak sonu şubat başı çimlendirme yaparsanız
eylül ayında tüm biberler hasat yapılacak olgunluğa ve tohumluğa ulaşırsınız
ev ortamında peteklere yakın yerde ( fazla ısıdan zara görmeyecek şekilde )ve güneşli havalarda en çok güneşi alan odaya koyarsanız haziran ayı başında **** ortasında çiçeklenme başlar
ben önceki senelerde mart sonu nisan başı çimlendirme işlemini yaptığımda
temmuz ayından çiçeklenip ekim ayında sonbahar dönemi dolayısıyla biberler çoğu yeşil kaldı tam olgunluğa erişemediler.
bu sene 8 fidandan yaklaşık 400 gram kadar biber aldım geçen hafta tümünü hasat ettim
biberleri tohumluk olarak ayırdım kurutmaya bıraktım
gereken ilgi ve bakım gösterildiğinde herkes iyi sonuçlar alır
son olarak çok sık karşılaşacak ve herkesin sorun yaşadığı ( yaprak piti , unlu bit , veya pamuklu bit ) kısaca yaprak bitlerin her çeşidi karşına çıkabilir erken tedavi ile sorun ortadan kalkar.

melihcevik beğendi.
Eski 18-09-2020, 00:09   #1063
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaz_yeşili Mesajı Göster
Merhaba Melih Bey bir sonraki dönem için ocak sonu şubat başı çimlendirme yaparsanız
eylül ayında tüm biberler hasat yapılacak olgunluğa ve tohumluğa ulaşırsınız
ev ortamında peteklere yakın yerde ( fazla ısıdan zara görmeyecek şekilde )ve güneşli havalarda en çok güneşi alan odaya koyarsanız haziran ayı başında **** ortasında çiçeklenme başlar
ben önceki senelerde mart sonu nisan başı çimlendirme işlemini yaptığımda
temmuz ayından çiçeklenip ekim ayında sonbahar dönemi dolayısıyla biberler çoğu yeşil kaldı tam olgunluğa erişemediler.
bu sene 8 fidandan yaklaşık 400 gram kadar biber aldım geçen hafta tümünü hasat ettim
biberleri tohumluk olarak ayırdım kurutmaya bıraktım
gereken ilgi ve bakım gösterildiğinde herkes iyi sonuçlar alır
son olarak çok sık karşılaşacak ve herkesin sorun yaşadığı ( yaprak piti , unlu bit , veya pamuklu bit ) kısaca yaprak bitlerin her çeşidi karşına çıkabilir erken tedavi ile sorun ortadan kalkar.
Değerli bilgiler ve tecrübe paylaşımı için teşekkürler yaz_yeşili, 3 tohumu ayrı ayrı ektim ve kışı geçirmesi için gerekli sıcaklık ve ışığı sağlamak için akvaryum hazırladım. İlk deneme olacağı için özel ilgi görecekler. Diğer tohumlar için tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Bit sorununu ise bu yıl çok kolay çözdüm. Gelecek yıl aynı yönteme devam

Sezon başında çıkan bitler için sigara izmaritlerini suda beklettim ve sprey ile belli aralıklarla bitlerin olduğu yerlere sıkarak çoğalmalarını engelledim. Havaların ısınmasıyla Tekirdağ'dan getirdiğim uğur böcekleri kesin çözüm oldu. Toplayıp getirdiğim böcekleri gece vakti saksılara ( bitlerin olduğu alanlara ) saldım. Daha ilk dakikadan avlanmaya başladılar ve bütün yazı bit sorunu olmadan geçirdim. Kesinlikle tavsiye ederim. Gelecek yaz için imkanı olmayanlara hatırlatmaları halinde ( İstanbul içi ) getirebilirim.

cemilsisik beğendi.
Eski 29-09-2020, 17:59   #1064
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2020
bu biber türünde zamanında bulmuştum ama meyveler dökülüyor neden olduğunu anlayamadım saksısı yeterince genişti ama besin yetersizdi sanırım oysa besin de vermişitim sonra da öldü gitti belki de orijinal biber değildi ama ya öyleyse sağlık olsun

Baruthane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2020, 20:36   #1065
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Merhabalar,bu yılında yaz mevsiminin sonuna geldik,carolinayı yetiştirmeye başladığımdan beri en az bu yıl verim aldım sanırım,sebeplerini edindiğimiz tecrübelerle açıklamaya çalışalım.
Bu sene hariç her sene ocak,şubat gibi tohumları toprakla buluştururdum,cam kenarında yetiştirirdim,bu sene nisan ayında toprakla buluşturdum.Erken ektiğimde her sene,yaprak bitleri fazlasıyla oluyordu,ama bu yıl çok az miktarda oldu.Fidenin tam çiçekleme dönemi yaz sıcaklarına geldiği için,bu bitlerde çok sıcağı sevmediği için yaprak biti az oldu.Erken ektiğimde fide tam gelişim çağındayken,serin nemli zamanlara denk geliyordu ve inanılmaz bir yaprak biti popülasyonu oluyordu.

Bu biberi ocak şubat gibi toprakla buluşturursanız,temmuz ayında verim almaya başlıyorsunuz ve gayet iyi verim alabiliyorsunuz.Nisan gibi toprakla buluşturursanız ağustosun sonlarında veya eylülde verim alıyorsunuz ve çok az alıyorsunuz.Tam çiçekleme dönemi eylül,ekime denk geliyor ve ekim ayının geceleri soğuk olduğu için meyve bağlaması baya zor oluyor.

Şimdi bitler için ev yapımı ilaçlar vs öneren olacakdır,emin olun nemazaal da kullandım,arap sabunuda bu böcekcikleri yok etmek çok kolay deil,en iyisi imece usulü elle temizlemek ,neyse o kısım bir şekilde halledilir.
Resimlerde de göreceğiniz gibi,bu yıl 32 lt lik bir saksının içindeki iki kök ten toplam 10-15 biber alabildim.Önceki yıllarda bu sayı yüzden fazlaydı.
Bitki gelişimini çok iyi tamamladı,gövde çiçeklenme herşey çok iyiydi ama bizim biberlere göre geç verdiği için zamanlamadan dolayı,verim nerdeyse hiç olmadı.Aynı anda dikdiğim kıl biberlerimin de resmini koyacağım,onlar hala veriyor,bugün 4 üncü hasadımı yaptım.

Özet olarak,bu biberi ocak,şubat ayı gibi iç mekanda toprakla buluşturun,hayvan gübresiyle destekleyin,saksılar 15 lt nin altında olmasın,dışarı birden çıkarmayın,alıştıra alıştıra çıkarın ki yaprakları yanmasın,her gün az az sulayın(mümkünse sabahları),bunları uyguladığınızda temmuz ayı gibi çok güzel verim alırsınız.Kulak pamuğuyla dölleme vs bunların hiçbirine gerek yok(zamanında hepsini uyguladık).
Bu arada benim bulunduğum yer Samsun,karadeniz iklimi için bu söylediklerim,akdeniz de ege de nasıl olur bilmem...

Saygılar,iyi mahsuller...

Eklenen Resimler

erkanbey Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 09:25   #1066
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
carolina reaper kadar acı bir şeyi böcek yiyorsa... Bu arada bunu yiyebilen var mı ya ne yapıyorsunuz yetiştirip

erkanbey beğendi.
Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 09:56   #1067
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Merhabalar,bu yılında yaz mevsiminin sonuna geldik,carolinayı yetiştirmeye başladığımdan beri en az bu yıl verim aldım sanırım,sebeplerini edindiğimiz tecrübelerle açıklamaya çalışalım.

Bu sene hariç her sene ocak,şubat gibi tohumları toprakla buluştururdum,cam kenarında yetiştirirdim,bu sene nisan ayında toprakla buluşturdum.Erken ektiğimde her sene,yaprak bitleri fazlasıyla oluyordu,ama bu yıl çok az miktarda oldu.Fidenin tam çiçekleme dönemi yaz sıcaklarına geldiği için,bu bitlerde çok sıcağı sevmediği için yaprak biti az oldu.Erken ektiğimde fide tam gelişim çağındayken,serin nemli zamanlara denk geliyordu ve inanılmaz bir yaprak biti popülasyonu oluyordu.

Bu biberi ocak şubat gibi toprakla buluşturursanız,temmuz ayında verim almaya başlıyorsunuz ve gayet iyi verim alabiliyorsunuz.Nisan gibi toprakla buluşturursanız ağustosun sonlarında veya eylülde verim alıyorsunuz ve çok az alıyorsunuz.Tam çiçekleme dönemi eylül,ekime denk geliyor ve ekim ayının geceleri soğuk olduğu için meyve bağlaması baya zor oluyor.

Şimdi bitler için ev yapımı ilaçlar vs öneren olacakdır,emin olun nemazaal da kullandım,arap sabunuda bu böcekcikleri yok etmek çok kolay deil,en iyisi imece usulü elle temizlemek ,neyse o kısım bir şekilde halledilir.

Resimlerde de göreceğiniz gibi,bu yıl 32 lt lik bir saksının içindeki iki kök ten toplam 10-15 biber alabildim.Önceki yıllarda bu sayı yüzden fazlaydı.

Bitki gelişimini çok iyi tamamladı,gövde çiçeklenme herşey çok iyiydi ama bizim biberlere göre geç verdiği için zamanlamadan dolayı,verim nerdeyse hiç olmadı.Aynı anda dikdiğim kıl biberlerimin de resmini koyacağım,onlar hala veriyor,bugün 4 üncü hasadımı yaptım.

Özet olarak,bu biberi ocak,şubat ayı gibi iç mekanda toprakla buluşturun,hayvan gübresiyle destekleyin,saksılar 15 lt nin altında olmasın,dışarı birden çıkarmayın,alıştıra alıştıra çıkarın ki yaprakları yanmasın,her gün az az sulayın(mümkünse sabahları),bunları uyguladığınızda temmuz ayı gibi çok güzel verim alırsınız.Kulak pamuğuyla dölleme vs bunların hiçbirine gerek yok(zamanında hepsini uyguladık).

Bu arada benim bulunduğum yer Samsun,karadeniz iklimi için bu söylediklerim,akdeniz de ege de nasıl olur bilmem...

Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık, aynı tecrübeyi bu yıl biz de yaşadık . Ekolojik Kent Bahçesi youtube kanalımız için video çekmeyi düşünüyordum ama olmadı malesef bahsettiğiniz gibi geç çiçeklenme oldu, bizde bu yıl verim alamadık. Seneye daha güzel olacak inşallah .. selamlar.

erkanbey beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 11:52   #1068
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:

Merhaba
Aslında saksıda kırmızı örümcek sorunu yaşamanız daha muhtemel,ben sürekli kırmızı örümeklerle ve bitlerle uğraştım bu yüzden iyi tecrübe edindim.Organik ilaçlarla veya başka bir ilaçla bu sorunu çözmeniz çok zor balkonda çünkü ortam müsait hava çok sıcak ve sulama düzensizliği var ya ıslak ya kuru ortasını ayarlamak çok zor.Bu durumda bitkiyi strese soktuğu için bitki gardını düşürüyor ne verim alınıyor ne de zararlılarla mücadele ediyor.
Benim tavsiyem potasmag isminde bir gübre .Bu gübre potasyum ve mağnezyum içermekte.Direk kayaçtan üretildiği için ekotar sertifikalı ve organik tarımda kullanılabiliyor.Mağnezyum bitkide yaprakları epey kalınlaştırıyor ve renkleri son derece koyu hale geliyor.Yapraklar kalınlaştığı ve mekanik olarak dayanımı arttığı için yaprak biti ve örümcek beslenmesi duruyor ve kısa sürede kayboluyor zararlılar.
Şu anda bende biber yetiştiriyorum balkonda ve sıcak havalarda uzun süre çiçek açmadı bunda örümcek ve bitlerinde etkisi var ama şimdi üzerinde belki yüz tane biber var.Reaper geç bir çeşit bu yüzden çiçek açma zamanını serin havaya denk getirecek olursanız daha iyi bir verim alabilirsiniz.

bnymnblr ve Resulgur beğendi.

Düzenleyen devrann : 12-10-2020 saat 13:39
Eski 24-12-2020, 17:13   #1069
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2020
Arkadaşlar merhaba. Elinde tohum olan varsa sipariş vermek istiyorum

zir.mühendis beğendi.
ihsnbyln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2020, 11:15   #1070
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihsnbyln Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Elinde tohum olan varsa sipariş vermek istiyorum
Bana mesaj Atmışsınız ama ben size atamıyorum,mesaj limitinizin dolu olduğunu söylüyor,dikkat edin mesaj kutunuza.

Eski 30-12-2020, 09:39   #1071
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2020
merhaba ben de yeni üyelerdenim bu biber ilgimi çekti bende 1. sayfadan okumaya başladım ve 36. yani son sayfaya kadar okudum öncelikle hepinizi tebrik etmek istiyorum bu biberi bulmak için yıllarınızı vermişsiniz umarım bu biberden hep yüksek verim alırsınız umarım bu biber yüzünüzü hep güldürür bunca yıllık tecrübelerinizi burda herkesle paylaştığınız içi size çok teşekkür ederim çünkü siz burya doğru yanlış herşeyi aktardığınız için belki bu biberi ekmek isteyen başka biri o hatalardan birini yapıp elindeki tohumu veya fideyi kaybedecekti ama sizin tecrübelerinizi burda okuyunca sizin zamanın da deneyimleyerek yaptığınız hataları o yapmayacak ve büyük bir zaman israfında kurtulaca sizin sayenizde

enes turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2020, 23:07   #1072
Yeni Üye

@erkanbey , sizden aldığım tohumun son hali. Yaklaşık 2 ay içerisinde geldiği durum. Havaların da sıcak gitmesiyle sanırım iyi durumda.

Eklenen Resimler

Eski 31-12-2020, 06:45   #1073
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
@erkanbey , sizden aldığım tohumun son hali. Yaklaşık 2 ay içerisinde geldiği durum. Havaların da sıcak gitmesiyle sanırım iyi durumda.
Süper görünüyor,tepe alma işlemi yapın ki boşa uzayıp gitmesin.

Eski 01-01-2021, 18:17   #1074
Yeni Üye

Alıntı:
Süper görünüyor,tepe alma işlemi yapın ki boşa uzayıp gitmesin.
tepeden kaç yaprak almalıyım **** ne kadar kesmeliyim sizce?

Eski 02-01-2021, 19:13   #1075
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
tepeden kaç yaprak almalıyım **** ne kadar kesmeliyim sizce?
En alttan 4-5 buyuk yaprak birakin yeter,o resmin bize bakan buyuk yapragin sol ustundekide kalsin gerisini kesin,internette bunla ilgili bilgi bulursunuz aslinda.

Eski 02-01-2021, 20:32   #1076
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Reaper için çokta gerekli olmayan bir uygulama reaper kaplumbağa hızında büyüyen bir bitki.Şimdi tepeden keseceksiniz yanlardan dal çıkarmak için uğraşacak,havalar çok soğuk değil ama ev ortamında kapalı balkonunuz yoksa çok fazla güneş görmeyecek.Tepeden kesmeyin bence bırakın bitki 40-50 cm yukardan yine sizin yapmaya çalıştığınız gibi üç dala ayrılıp büyümeye devam etsin.Bu sayede bitkinin ana gövdesi daha kalınlaşacak o şekilde herhangi bir askı ya da başka birşeye gerek kalmadan ayakta durabilecek ve üstten çıkan dallar büyüyünce çok güzel bir görüntüye sahip oluyor o şekilde.
Ben ikisinide denedim,küçük bitkinin tepesini kesip çıkan dallarını büyütmeye çalışan bitkiyle belli bir büyüklüğe ve kök aşamasına gelmiş bitki aynı olmuyor.Tepesini yazın kaç ay önce kestiğim seradaki bitkiler 50-60 cm büyüklükte anca.Balkonda büyümesine izin verdiğim bitki 1 metreden fazla boyda yeni çiçeklerini tutuyor ama görünütüsü çok hoş bence.Bir daha da tepe kesme uygulamam reaper ve diğer acı biberler için.Tepe kesmenin bir tek artısı olur biraz erken çiçek açar ama çiçeklerin çoğunu döker kök zayıf olduğu için.
Reaper'ın bir özelliği ise kök sistemi hastalıklara dayanıklıdır bu bitkinin tek istediği bol gübreli,besinli ve nemli bir toprak.Bu bitkiyi sulamaktan korkmayın.Bu sayede iyi sonuç alırsınız.
Ama tabi ki sizde deneyebilirsiniz tepe kesmeyi farkı görmüş olursunuz başka bir bitkiniz varsa onuda bırakırsınız.Birde bitkiyi en son koyacağınız saksıya koysanız iyi olur büyükçe vakti gelmiş.

enes turan beğendi.
Eski 04-01-2021, 00:14   #1077
Yeni Üye

@erkanbey ve @devrann yorumlarınız için teşekkürler. Ektiklerimin bir kısmında tepe alıp diğerlerinde oldukları gibi bırakacağım.

Şu anda havaların güneşli ve iyi gitmesiyle günde en az 5 saat direk güneş alıyor ve oda sıcaklığında.

Saksı değişimini de bu hafta içerisinde yaparım. Sonuçları paylaşmaya devam ederim.

enes turan beğendi.
Eski 04-02-2021, 21:06   #1078
Yeni Üye

SAYKOTURK's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2019
Üstadlar merhaba bunlarda benim (bildiğim kadarıyla) carolina reaper lerim. Kış mevsiminden dolayı içeriye aldım Güney cephe iyi güneş görüyor ama kış diye az sulamaya başlamıştım ama bu başlık altında okuduğum yorumların neticesinde sulamayı bende sıklaştırmaya karar verdim.

bunların hepsi aynı anda tohumlarından çıktı ama büyüme hızları çok farklı gördüğünüz gibi hele sol öndeki güdük kaldı hep aynı yerinde sayıyor.

Bir ara yaprak bitleriyle başım dertteydi zirai ilaç satan arkadaşın tavsiyesi üzerine mavi toz ve kungfu karıştırıp fıs fıs ile ilaçladıktan sonra bitlerden kurtuldum birde şeker gübresi diye bir gübre verdi 15 günde bir diplerine döküp sula dedi 2 defa yaptım sonra bıraktım ona devam etmelimiyim ? @devrann isimli arkadaşımızın önerdiği potasmag gübresinden kullanmayı düşünüyorum. Sizlerin öneri ve yorumlarınız doğrultusunda devam etmek isterim.

Saygılarımla

Eklenen Resimler

SAYKOTURK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2021, 21:48   #1079
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAYKOTURK Mesajı Göster
Üstadlar merhaba bunlarda benim (bildiğim kadarıyla) carolina reaper lerim. Kış mevsiminden dolayı içeriye aldım Güney cephe iyi güneş görüyor ama kış diye az sulamaya başlamıştım ama bu başlık altında okuduğum yorumların neticesinde sulamayı bende sıklaştırmaya karar verdim.

bunların hepsi aynı anda tohumlarından çıktı ama büyüme hızları çok farklı gördüğünüz gibi hele sol öndeki güdük kaldı hep aynı yerinde sayıyor.

Bir ara yaprak bitleriyle başım dertteydi zirai ilaç satan arkadaşın tavsiyesi üzerine mavi toz ve kungfu karıştırıp fıs fıs ile ilaçladıktan sonra bitlerden kurtuldum birde şeker gübresi diye bir gübre verdi 15 günde bir diplerine döküp sula dedi 2 defa yaptım sonra bıraktım ona devam etmelimiyim ? @devrann isimli arkadaşımızın önerdiği potasmag gübresinden kullanmayı düşünüyorum. Sizlerin öneri ve yorumlarınız doğrultusunda devam etmek isterim.ularanız uygulayın bir

Saygılarımla
Merhaba
Gördüğüm kadarıyla sadece toprak içine ekim yapmışsınız ve kökler sıkışmış ve bu durum bitkiye yansımış.Bu durumda hangi gübreyi uygularsanız uygulayın bir sonuç almanız çok zor.
Bitkiler şu an için daha geniş saksılar ve toprak dışında hayvan gübresi ve koko peat karışımına ihtiyaç duyuyor.Potasmag isimli gübreyi bitkiler yeni yerlerine geçtikten sonra uygulayabilirsiniz.

Eski 05-02-2021, 10:09   #1080
Yeni Üye

SAYKOTURK's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Merhaba
Gördüğüm kadarıyla sadece toprak içine ekim yapmışsınız ve kökler sıkışmış ve bu durum bitkiye yansımış.Bu durumda hangi gübreyi uygularsanız uygulayın bir sonuç almanız çok zor.
Bitkiler şu an için daha geniş saksılar ve toprak dışında hayvan gübresi ve koko peat karışımına ihtiyaç duyuyor.Potasmag isimli gübreyi bitkiler yeni yerlerine geçtikten sonra uygulayabilirsiniz.
Şubat ayının sonu gibi büyük saksılara aktarmayı düşünüyorum zaten yeri değişmiş olucak hem saksıları büyümüş olucak. İlk saksısı bu. Saksı değiştirirken neler yapmam gerek önerileriniz nedir ? Çünkü benim o konuda tecrübem çok zayıf. Önceden 7 veren yetiştirirken saksı değişimlerinde yıpratıyordum biraz bi geri düşüp tekrar toparlanmaları gerekiyordu

SAYKOTURK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024