agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2017, 00:23   #781
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Benim sadece bir saksıda biber var şu an,iki ay kadar önce ilk çiçekleri açtı komple döktü,fırçaladığım halde.Bitki tam gelişimini sağlayamadığı için meyve tutmuyo ilk çiçeklerde,dallanıp budaklanması lazım,gövdenin kalınlaşması lazım,yani zamana ihtiyacı var sizle bir alakası yok dökülmenin.Siz rutin olarak çiçekleri fırçalayın,vakti geldiğinde tutacaktır,resimlerden gördüğüm kadarıyla bitkiniz daha küçük,biraz zamana ihtiyacı var.Tepe alma işlemine gelince daha kısa bile yapabilirdiniz.

Benim biberler 10 günden fazladır aynı boydalar hiç büyümüyor,Bitkiye yeşil bitler vs ne varsa çöktüler,yaprakların altı kapkara,bitki meyveleri büyütemiyor demek ki.Ramazan ayı diye ilgilenemiyorum da vakitsizlikten,sonunda elim değdi 2 gün önce iyice bi neemazal yağı sıktım yapraklarına,3-4 gün arayla iki üç sefer uygulayabilirsem çok iyi,inşallah bir an önce kaybolurlarda,bende şunları büyütürüm.

Diğer saksılara gelince onlarda gerek gövdenin yeteri kadar gelişmemesinden gerekse zararlılardan dolayı çiçek açıp döküyor,ama inanıyorum ki yakın zamanda onlarda meyve tutacaktır,sabredecez ve görecez.

Eklenen Resimler

Erdal Hoca, Milla ve hcgo beğendi.

Düzenleyen erkanbey : 17-06-2017 saat 01:01 Neden: Fotoğraf eklendi
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2017, 03:51   #782
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2015
geçmiş olsun biberde yeşil bit oluyormuymuş:-o sanki ilk defa görüyorum genelde badem ağacında rastlardım bu haşereye annem bol köpüklü sabunlu suyla yıkardı yaprakları

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kozmik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2017, 11:02   #783
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Erkan Bey merhabalar,
" Benim sadece bir saksıda biber var şu an " demişsiniz. Acaba bu saksıda tepe alma işlemi yapmış mıydınız? Yoksa diğerlerinden mi? Tepe alma işlemi de ürün verim zamanını geciktirebiliyor sanırım. Tepe alındıktan sonra bitkinin kendine gelmesi, toparlanması zamana ihtiyaç duyar diye düşünüyorum.

Umarım en kısa zamanda yapraklardaki zararlılardan da kurtulursunuz.

hcgo beğendi.
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2017, 11:06   #784
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Tepe alma işlemi yapmadığımda biber var.Tepe alma işlemi erken verimliliği etkiliyor ama ileriye yönelik,daha sağlam,daha gür ve verimi yüksek oluyor.

Eski 17-06-2017, 11:19   #785
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

17 Haziran

Bunlar da benimkilerin son hali. ( En son 6 haziran'da fotoğraf koymuşum )
Fotoğraflara geçmeden aklıma takılan bazı sorular var. Yardımlarınızı bekliyorum:

1- Artık saksıyı büyütme zamanı gelmiş mi?
2- 10 lt lik bir saksı bu tür için yeterli mi?
3- Kafamı en çok kurcalayan konu da şu: Tepe alma işlemi yapmasam ne olur? ( Yapmak zorunluysa hepsine değil de sadece birine yapmayı düşünüyorum; çünkü bir an evvel dalındaki biberleri görmek istiyorum )

Eklenen Resimler

erkanbey, Milla ve hcgo beğendi.
Eski 17-06-2017, 11:24   #786
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

1.Evet gelmiş
2.Yeterli olabilir,ama imkanınız varsa 20 lt lik çok iyi olur.
3.Bir tanesinde tepe almayın,diğerlerini alın bu kadar 😀

Erdal Hoca beğendi.
Eski 17-06-2017, 19:44   #787
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Aklıma gelmişken, tepe alma işlemini yapıp sonra mı saksı değiştireyim arkadaşlar? Ne dersiniz

Eski 18-06-2017, 20:25   #788
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2016
Ustalarım elinde kendi yetiştirdiği carolina reaper tohumu olan var mı bende bi deneme yapmak istiyorum birde sorum kaç günde cimleniyor elimde Isıtıcılı sera mevcut sıcaklık derecesi ne olmalı acaba beni bilgilendirir misiniz

Kanasci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 10:19   #789
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2016
Merhaba arkadaşlar;
Tepe alma işlemini yaptığım carolinalarin iki tanesinin yeni Filizlerinde maalesef bu yaprak buruşukluğu meydana geldi. Yaprakları incelediğimde herhangi bir haşere göremedim. Bir çok kaynaktan araştırdım fakat hepsi bite dayalı sıkıntı olduğunu belirtiyor. Acaba bu konuda bilgisi olan beni bilgilendirebilirmi?

hcgo beğendi.
Senvedat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 11:57   #790
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Senvedat Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar;
Tepe alma işlemini yaptığım carolinalarin iki tanesinin yeni Filizlerinde maalesef bu yaprak buruşukluğu meydana geldi. Yaprakları incelediğimde herhangi bir haşere göremedim. Bir çok kaynaktan araştırdım fakat hepsi bite dayalı sıkıntı olduğunu belirtiyor. Acaba bu konuda bilgisi olan beni bilgilendirebilirmi?

Thrips olabilir gözle çok zor görülür.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 14:36   #791
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2016
Alıntı:
Merhaba arkadaşlar;

Aynı konudan bende muzdariptim cok araştırdım...gözle goremesenizde yaprak biti **** trips olabilir ilaç kullanmanızda fayda var... Araştırdığım kadarıyla neemazal etkili ve işe yarıyor.
Eğer haşere kaynaklı değilsede kalsiyum veya magnezyum eksikliğinde yaprakta deformasyon oluyor.

hcgo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 14:54   #792
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hcgo Mesajı Göster
Aynı konudan bende muzdariptim cok araştırdım...gözle goremesenizde yaprak biti **** trips olabilir ilaç kullanmanızda fayda var... Araştırdığım kadarıyla neemazal etkili ve işe yarıyor.
Eğer haşere kaynaklı değilsede kalsiyum veya magnezyum eksikliğinde yaprakta deformasyon oluyor.
Anlıyorum. Fakat topraktan kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü aynı toprakta tepe alınmamış carolinalarda sorun yok. Tepe alınmış olanlarda taze surgunlerde meydana geldi. Dediginiz gibi Trips **** mikroskopik bitler olabilir. Sanırım ilaç kullanmam gerekecek

Eski 21-06-2017, 23:55   #793
Ağaç Dostu

Elinde tohum olan var mı **** tavsiye edeceğiniz bir yer acaba

Eski 22-06-2017, 10:10   #794
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kanasci03 Mesajı Göster
Elinde tohum olan var mı **** tavsiye edeceğiniz bir yer acaba
Gerçek tohum sadece burada satılıyor https://puckerbuttpeppercompany.com/ buranın haricinde alacağınız yerlerden %99 sahte çıkar

Eski 22-06-2017, 11:08   #795
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hcgo Mesajı Göster
Gerçek tohum sadece burada satılıyor https://puckerbuttpeppercompany.com/ buranın haricinde alacağınız yerlerden %99 sahte çıkar
Birde benden alırsa orjinal çıkar 😀 ama şu an tohum yok,fide istiyorsanız,satabilirim belki,bende fazlasıyla saksı var.Koca saksıyı da kargoyla vs yollayamayacağımıza göre,o seçenekte zor gibi,gelirim Samsundan alırım derseniz,orası ayrı.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 22-06-2017, 11:18   #796
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

On günde 3 defa neemazal kullandım biberlere,bitlerden eser kalmadı gibi görünüyor,tek tek yaprakları kontrol ediyorum,yakalarsam idam ediyorum anında.Üç sene peşinden koştuğum biberleri,fazla ihmal ettik.Açan bütün çiçekleri tek tek fırçayla dölleme yapıyorum,bu sabah baktığımda iki üç saksıda beşer altışar biberler görünüyordu.Sonunda işler yoluna girdi gibi görünüyor.Az daha büyüsünler resimleri eklerim zaten.

Erdal Hoca ve hcgo beğendi.
Eski 22-06-2017, 14:23   #797
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Birde benden alırsa orjinal çıkar 😀 ama şu an tohum yok,fide istiyorsanız,satabilirim belki,bende fazlasıyla saksı var.Koca saksıyı da kargoyla vs yollayamayacağımıza göre,o seçenekte zor gibi,gelirim Samsundan alırım derseniz,orası ayrı.
sabırsızlıkla bekliyoruz

Eski 22-06-2017, 18:43   #798
Ağaçsever

Arkadaşlar bu neemazalı fisfisla yapraklara uygulayacagim degilmi? Bazı yerlerde pamukla yaprakları silin diyor?

Eski 22-06-2017, 22:04   #799
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar bu neemazalı fisfisla yapraklara uygulayacagim degilmi? Bazı yerlerde pamukla yaprakları silin diyor?
Konunun dağılmaması adına neemazal ın konu linkini veriyorum,oradan ayrıntılı takip edebilirsiniz,uygulama şekline gelince,fısfıslayın,özellikle yaprakların altına ve her yerine.İki,üç gün ara ile iki,üç sefer uygulamanızda fayda var.
NEEMAZAL®–T/S Organik Böcek İlacı

Eski 22-06-2017, 22:12   #800
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Konuyu takip edenler hatırlar,geçtiğimiz eylül gibi,önce pepper joe adlı satıcıdan sonrada garanti olsun diye puckerbuttpeppercompany den almıştım,iyiki almışım.Karışmasınlar diye pepper joe den aldıklarımı kayınpederimin balkonuna götürdüm,benim balkonda sadece puckerbuttpeppercompany den aldıklarım kaldı,onların orjinalliğinden şüphemiz yok zaten,fakat pepper joe den aldıklarım da sahte gibi geldi bana.
Şu anda pepper joe den aldıklarım da bir tane biber var resmini ekliyorum,bana kalırsa carolina reaper ile alakası yok gibi.

Eklenen Resimler

Erdal Hoca ve dalperen beğendi.

Düzenleyen erkanbey : 22-06-2017 saat 22:14 Neden: Resim ekleme
Eski 22-06-2017, 23:30   #801
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
puckerbuttpeppercompany'den aldığınız tohumun doğru çeşide ait olduğunu nerden biliyorsunuz?

Alıntı:
Konuyu takip edenler hatırlar,geçtiğimiz eylül gibi,önce pepper joe adlı satıcıdan sonrada garanti olsun diye puckerbuttpeppercompany den almıştım,iyiki almışım.Karışmasınlar diye pepper joe den aldıklarımı kayınpederimin balkonuna götürdüm,benim balkonda sadece puckerbuttpeppercompany den aldıklarım kaldı,onların orjinalliğinden şüphemiz yok zaten,fakat pepper joe den aldıklarım da sahte gibi geldi bana.
Şu anda pepper joe den aldıklarım da bir tane biber var resmini ekliyorum,bana kalırsa carolina reaper ile alakası yok gibi.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 00:46   #802
Ağaç Dostu

Peki şu konuda bilgi alabilir miyim kaç derecede ve kaç günde çimlenme oluyor bilgi verirmisiniz

Eski 23-06-2017, 02:57   #803
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın birnefestoprak,Kolcay nickli üyemize de ben vermiştim,onunkinin resimlerini gördük,benden önce yetiştirdi,benimkilerin de küçük olmalarına rağmen şeklinden belli,781 nolu mesajımda fotoğrafını eklemiştim.

Çimlenme şartları normal biber gibi,10 günden sonra çimlenmeye başladılar,ben eylül ayında çimlendirmiştim.

kozmik beğendi.

Düzenleyen erkanbey : 23-06-2017 saat 03:00 Neden: Düzeltme
Eski 25-06-2017, 14:55   #804
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

25 Haziran

8 gün sonra yeni fotoğrafları koyuyorum. Bu arada neler yaptım? Saksılara kaliteli toprak ve sönmüş keçi gübresi araştırdım. Yaşadığım yerde herkes kendi bahçesinden toprak edindiği, ben de 4. katta oturduğum için aklıma ormandan ağaç-çam diplerinden toprak almak geldi. Bir zamanlar özellikle çam ağaçlarının dibindeki toprağın çok kaliteli olduğunu okumuştum sanırım

Cuma günü gittim, 4 büyük poşet toprak doldurdum eve getirdim. Keçi gübresi de buldum Dün de gerekli değişiklikleri yaptım. Pek olmasa da sönmüş gibi duran keçi gübresi ve perlitle toprağı karıştırdım. Eldeki saksılara aktardım. Şimdilik iyi ve diri görünüyorlar. Umarım böyle devam eder ve ben de ürün almayı başarırım.

Not: Hiçbirinde tepe alma işlemi yapmadım. Tepe aldıktan sonra biberlerin yeniden toparlanıp filiz ve çiçek vermesini bekleyecek sabrı kendimde göremedim. Bakalım, bunlar da böyle olsun

Tek olan fotoğraflar küçükten büyüğe doğru sıralandı...

Eklenen Resimler

kamil35, TCM ve hcgo beğendi.

Düzenleyen Erdal Hoca : 25-06-2017 saat 15:24 Neden: Ekleme yapıldı
Eski 26-06-2017, 21:34   #805
Ağaçsever

Aksilik aksilik üstüne arkadaşlar. Yaprak buruşmasından sonra şimdide güneş çarpması biberler zor durumda bakalım ne olacak bu işin sonu. Erdal hocam sizinkilerin maşallahı var umarım hersey yolunda gider.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 26-06-2017, 21:40   #806
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Aksilik aksilik üstüne arkadaşlar. Yaprak buruşmasından sonra şimdide güneş çarpması biberler zor durumda bakalım ne olacak bu işin sonu. Erdal hocam sizinkilerin maşallahı var umarım hersey yolunda gider.
Aynı dertlerle bende boğuşuyorum sıkmayın canınızı,her şey yoluna girer inşallah.Bitlerden kurtulduk,yapraklar da zamanla düzelirler inşallah.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 27-06-2017, 02:05   #807
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2015
Alıntı:
Erkan bey pepper joe ile irtibata geçtinizmi tohumlarınız böyle çıktı diye bir teyit yapsanız bakalım ne cevap verecek,yok yani çinliler kandırıyor onları anladıkta resmi satış yapıyor bu adam insanlar kandırılmasın

kozmik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2017, 09:50   #808
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kozmik Mesajı Göster
Erkan bey pepper joe ile irtibata geçtinizmi tohumlarınız böyle çıktı diye bir teyit yapsanız bakalım ne cevap verecek,yok yani çinliler kandırıyor onları anladıkta resmi satış yapıyor bu adam insanlar kandırılmasın
İngilizcem,google çeviriden ibaret,o yüzden hiç uğraşmaya gerek yok diye düşünüyorum.Ayrıca orjinalini,patentli sahibinden aldık zaten,daha kurcalamaya kendimi yormaya gerek yok.

Eski 02-07-2017, 16:24   #809
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Merhaba bu yıl balkondaki biberlerimin boyu cok uzun fakat hic tomurcuk vermiyor. Yaprak aralari cok acik. Sorun nedir

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2017, 12:51   #810
Ağaç Dostu

Biberlerinizin son durumları nasıl arkadaşlar

Erdal Hoca beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024