agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-11-2016, 20:48   #601
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Üsdat kargosu çok pahalı mektup gibi gönderemiyorlarmı sen nasıl getirttin

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kozmik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2016, 20:56   #602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kozmik Mesajı Göster
Üsdat kargosu çok pahalı mektup gibi gönderemiyorlarmı sen nasıl getirttin

ben getirtmedim. kargo pahalı diyorsan başka yerlerden sahtesini almaya devam edeceksin.

Erdal Hoca beğendi.
kolcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2016, 16:52   #603
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Bu usulde de saksıları sıcaktan koruyabilirsiniz:
1.saksının alt çapı kadar 2. saksıyı delin
İki saksının arasına serinliği muhafaza edecek maddeler koyabilirsiniz benim aklıma ince ağaç talaşı geldi talaşı sürekli ıslatırsak iç kısımdaki saksı sıcaktan korunmuş olacak,2.saksıyı delmemizdeki amaç 1.saksı su tutmıycak araya koyduğumuz talaşın fazla suyu akacak 1.saksıyıda dilediğimiz zaman sulaya biliriz.

Eski 17-11-2016, 19:32   #604
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Merhaba,2017 ylı carolina reaper yetiştirme maceram başlamış bulunmakta,bu sefer olacak bu iş hayırlısı ile.15-25 gün arasında çimlenme tamamlandı,şu anda evin en manzaralı yerini onlara ayırdım.Yaz gelene kadar gelişmeleri beraberce göreceğiz.Geçen yıldan edindiğim tecrübe ile bu yıl mayıs 10 gibi dışarıya çıkacaklar.
Erkan bey selam bunlar pepper joe's den gelenlermi acaba?

bende aldım ordanda 12 adet Carolina tohum şeklinde ve 2 adet ayrı poşette biberin kendisini göndermiş ben biberin içindeki tohumları deniycem suya koydumda dibe çöken olmadı acaba ölü olabilirler mi yani tohumlar tam olgunlaşmadan dalından kopartılmış siz hangisini ekmiştiniz 12 adetlidenmi yoksa hediyedenmi?

Eski 17-11-2016, 20:48   #605
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Ben tohumu ektim,ayrıntılı olarak hangisinden kaç tane ektiğim şurada Kağıt havluda tohum çimlendirme yazıyor inceleyin.
Carolina reaper tohumu alacak olanlar,tohumu esas kaynağından(üreticisinden)buradan Smokin' Ed's Carolina Reaper Seeds | PuckerButt Pepper Company alsınlar.

kolcay ve redchili beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 09:18   #606
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Cam önünde bugünlerde bol bol güneş gören carolina'larımın son durumları...

Eklenen Resimler

Eski 19-11-2016, 09:29   #607
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Sonucu merakla bekliyoruz. Takipteyiz.

Kumdereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 21:21   #608
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2016
Merhabalar,

Zevkli ve bol acılı maceranıza ben de ortak olmak isterim. Bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum.

Fakat tohum temini konusunda sıkıntı yaşıyorum.

Tohumlar için ebay vs sitelerden araştırma yapıyorum ama tek ödeme methodu paypal olarak görünüyor. Siz bu konuyu nasıl çözdünüz?

Umarım bu sene herkes aradığı tohuma ulaşır.

Kumdereli ve Memory67 beğendi.
Incaia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 07:17   #609
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Bende 3-5 çeşit biber var, Ağustos ayında hepsi çiçeklerini döktü, meyve oluşturmadılar (balkon koşulu da etkiliyor tabii). Bilgi olsun diye yazıyorum...

Kontrol ettim (fotoğraflardan) şimdi, Temmuz ayında da aynı durum söz konusu...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca Mesajı Göster
Sayın Kumdereli, biberlerin çiçek dökmesine ( deyim yerindeyse ) ben bir yaz tatilimi verdim. Bazı günlerde onlarca mesaj, yazı okudum. Anlamadığım şeylerden biri de şu: Bu forumda bu derdin çaresi nasıl bulunamadı Çünkü birçok üyenin ortak derdi biber konusunda, bu.

Çiçek dökme konusunda " Aman dikkat, saksının dolayısıyla toprağın fazla ısınması, biberin aşırı sıcağa maruz kalması bitkiyi strese sokar ve çiçek dökülmesine yol açar." tarzında çok uyarı var. Siz de benzer şeyler söylüyorsunuz.
Alıntı:
Sayın Kumdereli, söylediklerinize inanıp rahatlamak istiyorum; ama şu an balkondaki 4 bhutttan hiçbirinde meyve olmaması, birinin yüzlerce çiçek açıp 0 ürünle sezonu kapatmak üzere olması, diğerlerinin de çiçek bile açmadan sapır sapır tomurcukları dökmesi sadece " iklimle-ortamla " ilgili olabilir mi bilemiyorum .... ?
Alıntı:
Ben inat ediyorum, Bence bu sitede acı biber için bol sıcak ve bol güneş olması gerektiği söyleniyor.YAZIN EN SICAK NOKTADA GÜNEŞİN ALTINDA YETİŞTİRİN diyor adamlar ...

Hatta burada şöyle bir not daha vardı: Ne kadar bol güneş, o kadar bol acı biber, diye... Şimdi aradım ama o cümleyi bulamadım. Yani adamlar bol güneş ve sıcağın biber için vazgeçilmez olduğunu iddia ediyorlar. Neye göre, hangi coğrafyaya göre, hangi rakam aralığı..... söylediğiniz gibi bunlar havada kalan ifadeler...Ama o sitedeki en yetkili birilerinin bu yazıları okuduğuna eminim... Çünkü bol bol isimleri geçiyor, bunu onlar da biliyor olmalı

Bana göre tohum Satıcılarının Ezbere yazarak, bu biberlerin bol bol sıcakgı sevdikleri konusu palavradır .
(Tabi biberimiz Meyve tuttuktan sonra, maruz kalacağı güneşin,sıcaklıgın acılıgı etkilemesi konusu başka)

Aşagıdaki fotograflarda görüldüğü gibi, yazın çiçek döken biberlerimi deneme amaçlı Ekim ayında budamıştım. Bhut jolokia (acı biber)
yeni sürgünler ve çiçekler neticesinde meyve tomurcuklarını Allaha şükür dün görmüş bulunuyoruz.
Tekrar etmek gerekirse bence ürün alamadığımız bu tip biberleri kışın öldürmeyelim, Budayalım. Donmayacakları bir yerde kışı atlatsınlar. seneye sıcaklar gelmeden önce gövde gelişimi ile zaman kaybetmemiş olur, turfanda ürün alırız.
Tohumları, fideleri yine bir çok kişinin yaptıgı gibi evde büyütüp çiçeklerini çok sıcak günlere yakalatmadan erkenci ürün alabiliriz, veya sadece bu tipler için Güzlük geç dikim yaparak ekim-kasımda hasat yapabiliriz.
Not: çok sıcak memleketler içindir. iyi günler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kumdereli : 24-11-2016 saat 08:04 Neden: Not: çok sıcak memleketler içindir.
Eski 24-11-2016, 15:34   #610
Ağaçsever

kozmik's Avatar

İzmirli saksı üreticisiyle konuştum çiçek dökülmesine bir çözüm olarak toprak saksı kullan demişti dediği mantıklı geldi bilirsiniz toprak testiler suları hep serin tutar aynı mantık

Eski 05-12-2016, 18:26   #611
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Bunlar da benim şekerler...

Bakalım tohumlarını alabilmek kısmet olacak mı?
Maşaallah üsdat biberleri bu seviyeye getirirken negibi faaliyetler yaptınız açık alandamı duruyorlar? Bulunduğu alan rüzgar alıyormu? Direkt güneş görüyormu?Toprak yapısı nasıl? Birde son halini Paylaşırsanız sevinirim.

Eski 07-12-2016, 13:32   #612
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Tohum isteği

Forumda yazılanları biraz daha geriye giderek okudum.
Ne acı biberi severim ne de şimdiye dek yetiştirmeyi denedim.Ancak öteden beri tohumdan yeni bireyler üretme keyfiyle hemhal olduğum için, dostlarımın ricası ile ben de acı biber yetiştirme denemesine katılmak istedim.
Eh, araştırmak da sevdiğim bir uğraş. Vay canına, konu düşündüğümden de zengin ve meraklısı da oldukça çokmuş.Hele ki biber acısının da bir ölçümü olduğunu öğrenince..
Öncelikle tohumdan bir şeyler üretip de bilgisini paylaşanlara gönülden teşekkürlerimi sunarım.
Konuyu yurt içi ve dışı araştırınca yeterli bilgiye ulaştığımı söylesem de eksik kalan bir şeyler var.Öncelikle doğru tohum. Malum biber zaten Anadolu kökenli değil. En acı olanları da güney Amerika kökenli.
Paypal, Türkiye'den çekilinceye kadar yurt dışından tohum getirtmek gayet kolaydı, şimdi ise
elim kolum bağlandı. Aliexpress vs. gibi uzak doğu kökenli firmalardan alış veriş ise, deneyimlerime dayanarak yazıyorum,kesinlikle tavsiye etmem.Evet tohum geliyor ama, hadi diyelim ki biber tohumu ama, ne resimdeki biber, ne de ismini yazdıkları çıkar. Biber tohumu yerine olmadık bir bitki tohumu da gelirse de şaşmayın.
Öncelikle bulduğum bir kaynağı paylaşayım:
https://pepperhead.com/top-10-worlds-hottest-peppers/
En acı biberler, resimli de olduğu için, aldığınız tohumdan çıkacak nesnenin doğru olup olmadığı konusunda fikir verecektir.
Aklıma gelmişken, open pollinated (OP)olursa, ne çıkarsa bahtınıza.Mümkünse hand pollinated (HP) olmalı.

YeniBON ve Memory67 beğendi.

Düzenleyen tabus : 08-12-2016 saat 21:49 Neden: Yanlış ve eksik yazılmış kelimeler düzeltildi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2016, 20:18   #613
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2015
2 kere basarisiz denememden sonra (biri hic tutmadi biri kucuckken oldu) parasi neyse verip paradan emekten zamandan kismayip ugrasmak istiyorum artik duzgun olsun

Sizce tohumlari nerden alayim nereye ekeyim nasil yapayim en bastan en sona biraz aydinlatirmisiniz

Mersin de oturuyorum balkonda yetistiricem

kmesne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2016, 16:59   #614
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmesne Mesajı Göster
2 kere basarisiz denememden sonra (biri hic tutmadi biri kucuckken oldu) parasi neyse verip paradan emekten zamandan kismayip ugrasmak istiyorum artik duzgun olsun

Sizce tohumlari nerden alayim nereye ekeyim nasil yapayim en bastan en sona biraz aydinlatirmisiniz

Mersin de oturuyorum balkonda yetistiricem
*** konunun başından sona doğru okuyunuz detaylı bilgiler mevcut

Erdal Hoca beğendi.
Eski 18-12-2016, 14:10   #615
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kozmik Mesajı Göster
*** konunun başından sona doğru okuyunuz detaylı bilgiler mevcut

Hocam 21 sayfa olunca sey ettim biraz

Kucuk bi ozet ve link yapsaniz sevinirim

kmesne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 15:39   #616
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmesne Mesajı Göster
Hocam 21 sayfa olunca sey ettim biraz

Kucuk bi ozet ve link yapsaniz sevinirim
Baştan sona okursan bu biber uğruna ne mücadeleler verildiğini anlarsın piyasada satılan tohumların çoğu sahte, bir kısmı da orjinal değil hibrit, orjinal tohumlar için bazı amerikan biber üreticilerinin siteleri var pepperjoe gibi onlardan temin edebilirsin veya amerika veya asya'da tanıdığın varsa onlardan temin edebilirsin. Bunun dışında burada emek verip yetiştirenlerden tohum paylaşım etkinliğinde paylaşan varsa alabilirsin. Böylece seneye sen de tohumlarını paylaşabilirsin

Erdal Hoca beğendi.
Incaia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 15:59   #617
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

O kadar sayfayı okumanıza gerek yok,son sayfada var sorunuzun cevabı,onuda okumaya eriniyorsunuz belli.Siz bu tohumu bulsanız yetiştirmeyede erinirsiniz bence.Pepperjoe'den carolina almayın derim.

kolcay beğendi.
Eski 20-12-2016, 20:06   #618
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

[/I]Bu biberi çeşidini bilen varmı? adını hatırlayamadıgım biri paylaşmıştı. Bhuttanda, diger tattıgım caroline melezlerindende acı geldi bana, tam bir kabus.

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2016, 20:21   #619
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Not: Hepsi aynı köktendir.
yeni hasat edildi. şekil ve renk aldatmasın ama R. sevina habenero veya S.Bonnet çok benzetti.

Eski 20-12-2016, 21:18   #620
Ağaç Dostu

erken hasat etmişin tam kızarmamış. Carolina reaper diye yetiştirdiğimiz sonrada moruga scorpion olduğuna karar verdiğimiz biberden bunlar.

Eski 21-12-2016, 18:31   #621
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kolcay Mesajı Göster
erken hasat etmişin tam kızarmamış. Carolina reaper diye yetiştirdiğimiz sonrada moruga scorpion olduğuna karar verdiğimiz biberden bunlar.
Katılıyorum, bence de moruga

Eski 03-02-2017, 12:29   #622
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2016
uzun süredir kimseler bişey paylaşmamış

hcgo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2017, 16:22   #623
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Paylaşalım o halde,kış ayında bu kadar paylaşılıyor işte.Benim evlatların son hali,son günlerde bir kıpırdanma var.

Eklenen Resimler

Eski 13-02-2017, 16:02   #624
Ağaç Dostu

etkinlikten gelen tohumlardan 3 tanesini bugün toprakla buluşturdum.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2017, 16:01   #625
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Paylaşalım o halde,kış ayında bu kadar paylaşılıyor işte.Benim evlatların son hali,son günlerde bir kıpırdanma var.
erkanbey, ne yaptınız? Tepe alma işlemini yapabildiniz mi? Yeni fotoğraflar var mı

Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2017, 21:16   #626
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Yok Erdal hocam daha uç alma işlemini yapamadım,aslında geç kalıyorum bile,çiçek tomurcukları oluşmaya başladı

Üç beş güne tepe alma işlemini yapacağım ondan sonra resim eklerim buraya.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 02-03-2017, 12:49   #627
Ağaç Dostu

3 sene önceden kalma bhut tohumları, yurt dışından carolina reaper diye aldığım ama başka tür çıkan biber tohumlar ve etkinlikten gelen carolina reaper tohumlarını hepsini aynı gün diktim. 3 senelik bhut tohumları bile firesiz çimlendi etkinlikten gelen carolina reaper tohumlarından hiç çimlenen olmadı. etkinlikten tohum gelenlerden çimlendirebilen varmı.

Erdal Hoca ve Resulgur beğendi.
Eski 02-03-2017, 15:19   #628
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Çimlenmeyen Tohumlar

17.02.2017 Tarihinde bardaklara aynı ortamda ve şartlarda ekmiş olduğum tohumlardan 2 bardaktaki diğer cins biberler çimlendiler. Fakat etkinlikten edindiğim Carolina reaper acı biberi tohumları çimlenmediler. Bekliyoruz

Name:  carolina.jpg
Views: 568
Size:  33.2 KB

Erdal Hoca, Milla ve kolcay beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2017, 15:35   #629
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Diğer cins biberlerin çeşitleri nedir?

kolcay ve Tdoganay beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2017, 15:57   #630
Ağaç Dostu

bhut vardı tohum 3 senelik. moruga scorpion 2 senelik. cinsini bilmediğim moruga kadar acı olan tazeydi. tazeler 3 günde çıktı zaten. çekirdekler geldiğinde hava çok soğuktu yolda dondumu acaba anlamadımki.

bahcedenn beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024