agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2016, 20:05   #541
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Biber tohumunu meyvenin içinde, sonraki senenin ekim zamanına kadar (yaklaşık bir sene yapıyor) saklamamanızı tavsiye ederim; ya çimlenme oranları ciddi oranda düşer ya da tamamen ortadan kalkar.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 20:26   #542
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Tohumu biberin içinde saklama konusunda biraderime kıl biber yolladım bütün halde tohumu içinde ne hikmetse bir biber bile yetiştirememiş belkide denk geldi bilemem ama sayın birnefestoprak'ın yazdıklarından sonra kafama donk etti.Ama herkesin kıymetli yorumlarına teşekkür ediyorum.

Erdal Hoca beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 21:46   #543
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Merhabalar erkanbey

................Ne zaman oradan alacaksınız, işaret parmağınızla bi küçük fiske vurun, içinden tıkırtılar gelmeye başladı, işte o artık tohumluk olarak gelecek yıla ayrılabilir.

Kurutma işlemi sonrası saklama koşulunuza göre ister biberi ile birlikte hiç tohumunu ayırmadan; veya biberini kırıp tohumları içinden alarak saklayın. Saklama alanınızda nem ve ışık olmaz ise uzun yıllar saklayabilirsiniz.

Not: Bitkilerin anotomisinde gördüğüm bi detay varsa o da; ne kadar üzerine titrersen o kadar kırılgan oluyorlar.Sevelim ama sıkmayalım

Mehmet

Ninelerimizin yöntemi... Çok doğal ve tanıdık geliyor. Ancak bizim bu nazlı biberlerde de işe yarar mı? O kadar nazlılar ki " yağmur yağacak" desek " vay, bana ördek dedin" diye alınganlık gösteriyorlar, her durumda...

2 biber varsa, birinden sizin söylediğiniz yöntemle, diğerinden de sayın birnefestoprak'ın tavsiye ettiği şekilde tohumunu almak lazım

merlict beğendi.

Düzenleyen Erdal Hoca : 20-09-2016 saat 21:47 Neden: yazım düzeltme
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 22:03   #544
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Öncelikle erkanbey'e teşekkürler. O kadar zahmete girip bana kargoyla gönderdiği biberler için.

O ebaydan gelen ve henüz " adı konulamayan " aşağıdaki biberden bu akşam yemeye çalıştım. Bir biberin yarısını, yarım kg kadar tam yağlı yoğurt ve 4-5 dilim ekmekle yedim. En az yarım saat ter döktüm Ben ki bu yaşıma kadar acı konusunda iddialı biriydim; ama bu biber beni zorladı.

Pişman mıyım, elbette hayır.

Yarın akşam da moruga denemesi yapmayı düşünüyorum

Eklenen Resimler

oz26 ve erkanbey beğendi.
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 10:12   #545
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Sn Erkanbey in bana verdiği biberlerden

"TRİNİDAD SCORPİON" etiketli biberin 2 adet meyvesi.
Henüz kızarmadılar.

Name:  20160901_163444.jpg
Views: 559
Size:  35.8 KB

Carolina Reaper etiketli de henüz çiçeklenme olmadı. Yanlız carolinanın kırılan bir dalını 2 ya ayırıp (çatal üstünden ) suya koydum. 1 tanesi çok güzel köklendi.
Onuda ayrı saksıya ekeceğim.

Name:  IMG_9275.jpg
Views: 612
Size:  42.6 KB

Muda, erkanbey ve andronova beğendi.
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 16:21   #546
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın saleri eğer üstünde ben verirken plastik isim yazdığım çubuklardan var ise o scorpionlardan ben yetiştiremedim malesef.Tohumlarnet sitesinden almıştım sanırım iki çeşit, trinidat moruga ve trinidat scorpion.Böylece birinide olsa sizde görmüş olduk.

Eski 21-09-2016, 18:05   #547
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Sayın saleri eğer üstünde ben verirken plastik isim yazdığım çubuklardan var ise o scorpionlardan ben yetiştiremedim malesef.Tohumlarnet sitesinden almıştım sanırım iki çeşit, trinidat moruga ve trinidat scorpion.Böylece birinide olsa sizde görmüş olduk.

Evet beyaz plastik den etiket vardı. 2 kök T. scorpion 1 kök C. reaper yazıyordu.

Scorpionların diğerinde de 3 adet meyve var. Henüz meyveler çok küçük onlar arsada.Kendi döllendi.. Resimdeki ise işyerinde cam kenarında. Fırçalanarak döllendi. .

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 18:44   #548
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Biber tohumunu meyvenin içinde, sonraki senenin ekim zamanına kadar (yaklaşık bir sene yapıyor) saklamamanızı tavsiye ederim; ya çimlenme oranları ciddi oranda düşer ya da tamamen ortadan kalkar.
Size katılıyorum bu konuda birnefestoprak. Eğer uzun yıllar saklamak niyetimiz varsa biberden ayırmak gerek.Lakin eylül ayında tohum alıp önümüzdeki şubat-mart gibi fide yapmak istersek, kışı geçirmesi adına biber ile saklamak sağlıklı oluyor.

Mehmet

Erdal Hoca ve erkanbey beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 19:03   #549
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
çok acı biberler yemesi hem çok güç hem keyifsiz

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 19:11   #550
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sonuç olarak biber gerçek rengini akdıktan sonra (genelde kırmızı olur)tohumlar çıkarılıp kurutulabilir,hatta bu şekilde daha uzun dayanır diyebiliriz.Biberin içinde kurumamış bölge kalma ihtimali,içindede tohum kalma ihtimali olabilir,bende bundan sonraki çalışmalarımda kızarınca tohumları çıkarıp kurutacağım.Sayın merlict sizce tohumlar kaç günde kurur odanın içinde,aşşağı yukarı kaç gün?

Eski 21-09-2016, 19:36   #551
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Siz forumu trollemiyorsunuz, değil mi?

Alıntı:
Sonuç olarak biber gerçek rengini akdıktan sonra (genelde kırmızı olur)tohumlar çıkarılıp kurutulabilir,hatta bu şekilde daha uzun dayanır diyebiliriz.Biberin içinde kurumamış bölge kalma ihtimali,içindede tohum kalma ihtimali olabilir,bende bundan sonraki çalışmalarımda kızarınca tohumları çıkarıp kurutacağım.Sayın merlict sizce tohumlar kaç günde kurur odanın içinde,aşşağı yukarı kaç gün?

remus2 beğendi.
Eski 21-09-2016, 19:48   #552
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Siz forumu trollemiyorsunuz, değil mi?
Trollemek nedir bilemem ama yapmaya çalıştığım,merak ettiklerimi ve başkalarının merak edebilecekleri sorulara daha tecrübeli kişiler aracılığıyla çözüm bulmak.Herkes aynı fikirde olmaz deil mi bende buradaki paylaşılan fikirler arasında doğru bulduğumu yazdım.Anlamadan yanlış bir olay mı oldu acaba?

Tohum çimlenme zamanını merak etmek yanlış birşey mi?Tohumlar üzerine usta olduğunu yazdığı için böyle bir soru yönelttim.
Şöyle bir örnekte vereyim,bazı kişiler para sahtemi diye tırnaklarıyla kabartmasına bakarak anlar ama kimiside bunu hissedemez tırnakları ile.Kimi insan elleyince anlar tohumun kuruluğundan kimiside anlayamaz,kendisine tavsiye edilen günden sonra kuruduğuna inanmaya başlar.
İnşallah düşündüklerimi doğruca anlatabilmişimdir.

Düzenleyen erkanbey : 21-09-2016 saat 19:56 Neden: Ekleme yapıldı
Eski 21-09-2016, 20:01   #553
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Bunlar da benim şekerler...

Bakalım tohumlarını alabilmek kısmet olacak mı?

Eklenen Resimler

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 20:04   #554
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Trollemek=internet ortamında karşıdakinin iyi niyetinden yararlanarak bir konu üstünden onunla dalga geçmek.

Birçok yolla defalarca yanıtlanmış bir soruyu tekrar tekrar sormanızın anlamını çözemiyorum. Kurutacağınız altı üstü bir biber tohumu. Meyvenin içinden çıkartacaksınız, tabağa/peçeteye/kaba her nereyeyse sereceksiniz ve kurutacaksınız.

Sayfalar dolusu yazışmanın olduğu bir başlıkta bir sorunun cevabı aralarda bir yerde vardır da gözden kaçmış olabilir, yardımcı olabilecek birisi tekrar yanıtlar ama burda size aynı cevap birçok kişi aracılığıyla ve kısa bir zaman aralığında defalarca verilmiş zaten. Bunun daha nesini tartışacağız anlamıyorum ki.

Alıntı:
Trollemek nedir bilemem ama yapmaya çalıştığım,merak ettiklerimi ve başkalarının merak edebilecekleri sorulara daha tecrübeli kişiler aracılığıyla çözüm bulmak.Herkes aynı fikirde olmaz deil mi bende buradaki paylaşılan fikirler arasında doğru bulduğumu yazdım.Anlamadan yanlış bir olay mı oldu acaba?

merlict, A_NOMAD ve remus2 beğendi.
Eski 21-09-2016, 20:19   #555
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2016
Son durum. Carolina olmadığı kesinleşti. Ama baştan beri illa Carolina olsun diye bir inadım yoktu Allahtan.

Eklenen Resimler

getirmesebari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 20:21   #556
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster

Gokte ararken yerde bulduk. Bu kuyruklu biber icin hercesit biberi yetistirdik

kolcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 20:24   #557
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2016
Kolcay'a katılıyorum. Keşke aldığınız yeri vs. paylaşsanız da Carolina Reaper almak isteyen arkadaşlar doğru kaynaktan faydalansa

bahcedenn beğendi.
getirmesebari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 20:28   #558
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sonunda kuyrukluları görmeye başladık şükür.Sayın bahçeden çok güzel görünüyorlar.

Erdal Hoca ve bahcedenn beğendi.
Eski 21-09-2016, 20:35   #559
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Alıntı:

Bende bahcedenn ne zaman süpriz yapacak diye merakla bekleyip duruyordum. Malum, bu tür (özellikle acı biber konusunda) sürprizler olsa olsa bahcedenn'den çıkar Umarım yetişir sezona.

oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 21:09   #560
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi getirmesebari Mesajı Göster
Kolcay'a katılıyorum. Keşke aldığınız yeri vs. paylaşsanız da Carolina Reaper almak isteyen arkadaşlar doğru kaynaktan faydalansa
Maalesef ben de şimdilik bilmiyorum. Bir arkadaşım yurt dışından hediye gönderdi. Şu anda tohum alabilecek gibiyim, farklı sıkıntılar yaşamazsak. Agaclar.Net Tohum Takas Etkinliği'ni takip edin. Başka birçok tohum ile beraber orada paylaşıma açacağım tohumları.

Eski 21-09-2016, 22:55   #561
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Alıntı:

Tek Cümleyle ; Ayakta alkışlıyorum

Kumdereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 00:09   #562
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2015
Alıntı:

hocam tozlaşma olayını nasıl başardınız çapraz mı yoksa

redchili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 00:20   #563
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redchili Mesajı Göster
hocam tozlaşma olayını nasıl başardınız çapraz mı yoksa
Bir saksıda iki bitki var. Tozlaşma için hiçbir şey yapmadım. Kendi hallerine bıraktım.

redchili beğendi.
Eski 22-09-2016, 11:12   #564
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Elimdeki 9 adet bu yabancı çeşitlerin 8 tanesi çiçekleri döke-döke sezonu kapattı , 1 tanesi sonradan büyüdüğü için çiçekli ve hala tek bir ürün göremedik. onuda diğer süs biberlerinin yanına taşıdım,belki bir çaprazlama sonucu mürüvvetini görebiliriz. Bekleyip göreceğiz artık.

Tozlaşma sorununu araştırdım Net bir bilgi yok, bir çok sebepten bahsediliyor
Şöyle çiçekleri incelediğimde çiçekteki dişi organın diğer yerli cinslerdekilere nazaran çok-çok cılız olduğunu gördüm. Bence Nem, Sıcaklık ortalaması ve gece gündüz sıcaklık farkı ile alakalı zannederim %100 yaz-kış sera ortamı istiyor.

Bana gelince, havalar Sıcak budama yapmam. Sonradan yalancı baharlarda obur dal ve yaprak istemiyorum, iyice ihtiyarlasınlar. Nasipse (Y) şeklinde bir budamayla kış istirahatı yapabilirsek, Seneye sezona güçlü girip, tomurcuk dönemindede ev ortamına alıp, yeni yaş günlerini kutlayacağız.

Eski 22-09-2016, 15:56   #565
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

chinense (ör. Habanero, Carolina Reaper) çeşitlerinin çoğu tropik iklimlere ait. Nemi ve sıcağı severler ancak Sn bahcedenn'in koşullarının tropik iklime ait olmadığını da bildiğimize göre, meyve hasat edebilmeniz için Güney Amerika'da yaşamanız gerektiğini de söyleyemeyiz. Kaldı ki Mersin, sıcak ve nemli iklim bölgesinde yer alıyor.

Eğer bitki çiçeklerini döküyorsa, bir stres faktörü söz konusu olmalı. Çok suluyor olabilirsiniz.

Eski 22-09-2016, 18:08   #566
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Red face

Alıntı:
chinense (ör. Habanero, Carolina Reaper) çeşitlerinin çoğu tropik iklimlere ait. Nemi ve sıcağı severler ancak Sn bahcedenn'in koşullarının tropik iklime ait olmadığını da bildiğimize göre, meyve hasat edebilmeniz için Güney Amerika'da yaşamanız gerektiğini de söyleyemeyiz. Kaldı ki Mersin, sıcak ve nemli iklim bölgesinde yer alıyor.

Eğer bitki çiçeklerini döküyorsa, bir stres faktörü söz konusu olmalı. Çok suluyor olabilirsiniz.

Tamam Mersinin havası sıcak-nemli ve bunu bitki seviyor.
Sizce hangi zamanda bu kadar sıcak ve nemi seviyor?
Bence Nisan-Mayıs-Haziran da, kök ve gövde yapma aşamasında.
Temmuz- Agustosta çiçek açtıgında.
işte o zaman Mersin. Ben tropikal bir yer değilim diyor.
yılın en soguk günü Ocak 3 °C, en sıcak günü ise Agustos 39.8

Venezualla ve Trinidad adasında Nem; yılın her ayı %80 üstüde,
En yüksek Ocak ayı sıcaklıgı 30°C ,
En yüksek Agustos sıcaklıkgı 33°C
Yılın en soguk günü 23°C
Yılın en sıcak günü 33 °C

www.temperatureweather.com/caribic/.../tr-hava-

Eski 22-09-2016, 18:34   #567
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Öyle düşünecek olursak, bütün biberlerin anavatanı Güney Amerika. Bir çeşidin adaptasyon süreci sonucu etkiliyor da olabilir ama adaptasyon konusu bazen abartılıyor. Çok farklı iklimde yaygın şekilde yetiştirilmesiyle bilinen bir bitkinin apayrı bir iklimdeki ilk mevsiminde de çok başarılı sonuçlar verdiğini görebiliyoruz.

Sn bahcedenn, sizde verim nasıl oldu?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kumdereli Mesajı Göster
Tamam Mersinin havası sıcak-nemli ve bunu bitki seviyor.
Sizce hangi zamanda bu kadar sıcak ve nemi seviyor?
Bence Nisan-Mayıs-Haziran da, kök ve gövde yapma aşamasında.
Temmuz- Agustosta çiçek açtıgında.
işte o zaman Mersin. Ben tropikal bir yer değilim diyor.
yılın en soguk günü Ocak 3 °C, en sıcak günü ise Agustos 39.8

Venezualla ve Trinidad adasında Nem; yılın her ayı %80 üstüde,
En yüksek Ocak ayı sıcaklıgı 30°C ,
En yüksek Agustos sıcaklıkgı 33°C
Yılın en soguk günü 23°C
Yılın en sıcak günü 33 °C

www.temperatureweather.com/caribic/.../tr-hava-

Eski 22-09-2016, 19:26   #568
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Bende 3-5 çeşit biber var, Ağustos ayında hepsi çiçeklerini döktü, meyve oluşturmadılar (balkon koşulu da etkiliyor tabii). Bilgi olsun diye yazıyorum...

Kontrol ettim (fotoğraflardan) şimdi, Temmuz ayında da aynı durum söz konusu...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 20:49   #569
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Alıntı:
Öyle düşünecek olursak, bütün biberlerin anavatanı Güney Amerika. Bir çeşidin adaptasyon süreci sonucu etkiliyor da olabilir ama adaptasyon konusu bazen abartılıyor. Çok farklı iklimde yaygın şekilde yetiştirilmesiyle bilinen bir bitkinin apayrı bir iklimdeki ilk mevsiminde de çok başarılı sonuçlar verdiğini görebiliyoruz.

Sn bahcedenn, sizde verim nasıl oldu?
Bhut jolakia hindistan menşeili, srilankalı olanda var.
Bence biber varyasyonlarının hiç biri Türkiye ye adepte edilemez. O başarıların bir çoğu eksikliklerin insan tarafından suni olarak tamamlanmasıyla oluyor.
Şahsen ben bir canlı türevinin Doğada yardımsız türünü devam ettirebiliyormu ona bakıyorum.
Bu yağış alımıyla yazın solar, sağ kalan olursada kışın istisnalar hariç soguktan donarlar.
Bu bitkiler o tropikal memleketlerde yaz-kış aktifler.

Eski 23-09-2016, 15:45   #570
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bugün ticari amaçla en çok kullanılan genelgeçer biber (Capsicum annuum), doğada kendiliğinden biten bir bitki değil ki. Zirai amaçlarla kullandığımız için tabii ki insan eliyle yetiştiriliyor. Bunun adaptasyonla bir ilgisi yok.

Biber aslında anavatanı olan Güney Amerika'dan Avrupa'ya getirildikten sonra evcilleştirme konusunda büyük aşamalar kaydedilmiş (Avrupa'ya getirilmeden önce de bir aşamaya kadar yerliler tarafından evcilleştirildiği biliniyor).

Capsicum annuumda adaptasyon sorunu azdır. Belki tropik iklimlerde yaban ortamında yetişen çeşitler (Capsicum chinense ve diğerleri), başka iklimlerde aynı performansı sergileyemeyebilirler ama bir şekilde adapte olamayacaklarını söyleyemeyiz. Zaten yukarda da görülebileceği gibi, Sn bahcedenn yetiştirmiş (adaptasyon= biberin büyümemesi değil). Verimi gerektiği gibi olmasa da o da sonraki senelerde toparlar. Siz, kendi ikliminizde doğru zamanda ekerseniz, başarılı sonuç alırsınız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kumdereli Mesajı Göster
Bhut jolakia hindistan menşeili, srilankalı olanda var.
Bence biber varyasyonlarının hiç biri Türkiye ye adepte edilemez. O başarıların bir çoğu eksikliklerin insan tarafından suni olarak tamamlanmasıyla oluyor.
Şahsen ben bir canlı türevinin Doğada yardımsız türünü devam ettirebiliyormu ona bakıyorum.
Bu yağış alımıyla yazın solar, sağ kalan olursada kışın istisnalar hariç soguktan donarlar.
Bu bitkiler o tropikal memleketlerde yaz-kış aktifler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024