agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2016, 02:39   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2015
Geçen seneden kalan fideleriniz var mı ? Ben bu sene birşey ekmedim diyebilirim hep geçen senekiler var.

redchili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 18:38   #392
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2014
ilk çiçekler açtı bakalım Carolina reaper çıkacakmı

Eklenen Resimler

Erdal Hoca ve erkanbey beğendi.
kolcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 09:16   #393
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
İnşallah çıkar,hint kumaşı oldu mubarek bi türlü ulaşamadık.Gerçi acılığı için değil sonuçta ona sahip olmak için istiyorum,yoksa emin ol senin biber(yani trinidat moruga) fazlasıyla acı.Yeşil iken yedim bütün bir tane,ben acısız yemek yemem perişan etti beni.Aslında ağızdaki acısı zamanla geçiyor katlanılabilir yani ama midemi çok kötü yaptı.
Kolay kolay bütününü yemem artık samimi söylüyorum bir insanın kendine yapabileceği en büyük işkencelerden biri o biberi bütünüyle yemek.Kasıklarınız ayaklarınız her yeriniz titriyor sıtma tutmuş gibi.Birde kızarıp susuz bıraktığımda daha da acılaşacak o zaman hiç yenmez bu.

Birine yedirecekseniz yaşlı biri olmasın benden tavsiye.Her ne kadar anlatsamda yemeden tam olarak ne demek istediğimi yemeden anlamanız biraz zor olacak ama ben tecrübemi paylaştım.Bana bir gün bir biberi yemeye korkacaksın deseler hadi ordan derdim ama artık korkuyorum 😀

Kolcay sende orjinal carolinaları yetiştirde artık bizde nasiplenelim.Paypal türkiyeyle çalışmayı durdurdu daha yurtdışından bişeyde satınalamıyoz inşallah seninki orjinal çıkar.

Erdal Hoca beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 14:40   #394
Ağaç Dostu

erkan denedim ben de alamadım ebaydan

Eski 31-07-2016, 17:25   #395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2015

acaba bu biberler bhut jolokia mı???

alazmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2016, 18:30   #396
Yeni Üye

https://imageshack.com/i/pnBystHdj
http://imageshack.com/a/img921/6294/vh3Xmb.jpg

http://imageshack.com/a/img923/6184/LmlOCC.jpg
http://imageshack.com/a/img922/346/QLWgNe.jpg
http://imageshack.com/a/img924/9833/pepA25.jpg
arkadaşlar ben internetten biber tohumu aldım bhut jolokia diye siz bilirsiniz acaba bunlar bhut jolokia biberimi yardımcı olursanız sevinirim

Eski 31-07-2016, 23:20   #397
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alazmk Mesajı Göster
https://imageshack.com/i/pnBystHdj
http://imageshack.com/a/img921/6294/vh3Xmb.jpg

http://imageshack.com/a/img923/6184/LmlOCC.jpg
http://imageshack.com/a/img922/346/QLWgNe.jpg
http://imageshack.com/a/img924/9833/pepA25.jpg
arkadaşlar ben internetten biber tohumu aldım bhut jolokia diye siz bilirsiniz acaba bunlar bhut jolokia biberimi yardımcı olursanız sevinirim
bunlar bhut

Eski 01-08-2016, 06:55   #398
Yeni Üye

Ne zaman kizarir acaba ve ayrica kopardim bu halinde yedim hic aci degil

Eski 03-08-2016, 14:57   #399
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alazmk arkadaşınki bhut orası bellide ben benimkini bi ırka benzetemedim.Ne bhut,ne carolina,ne trinidat cinslerinden nede habenaro.Bugün kolcaydan alıp büyüttüğüm trinidatlardan sonra ebaydan aldığım cinsi belirsiz biberlerimden tatmak istedim.Geçen hafta çektiğim sıkıntılardan sonra bu sefer daha bütün yememeye gayret ettim,ucundan az ısırdım ama şunu söyleyebilirim morugadan aşşağı olmadığı kesin.Tabi doğal olarak gerisini yemeyeceğim bu biberler böyle çiğ yenecek bir şey değil.

Acaba diyorum buda kuyruksuz bir cins carolina mı bişey anlamadım ki bu işten.Acılığı süper gövdesi yapraklarıda o cinslere benziyor ama şekli karışık.Satıcıyla diolağa geçtim ben orjinal carolina satıyorum ama onlar bhuta benziyor yanında bhut yetiştiriyormusun diye sordu.Çiçekleyip meyve bağlarken yanında bir tek kolcaydan aldığım moruga vardı ama çarprazlama yapmamıştır çünkü döllemeyi fırça ile yapmasam tutma bile tutmuyordu.Ayrıca aynı fırçayı ikisine kullanmadım kullandıysam bile yıkayıp kuruttuktan sonra kullandım.

Kolcay ve Redchili arkadaşlar sizin biberler ne durumda şu an?

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2016, 16:18   #400
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
...
Acaba diyorum buda kuyruksuz bir cins carolina mı bişey anlamadım ki bu işten.Acılığı süper gövdesi yapraklarıda o cinslere benziyor ama şekli karışık.Satıcıyla diolağa geçtim ben orjinal carolina satıyorum ama onlar bhuta benziyor yanında bhut yetiştiriyormusun diye sordu.Çiçekleyip meyve bağlarken yanında bir tek kolcaydan aldığım moruga vardı ama çarprazlama yapmamıştır çünkü döllemeyi fırça ile yapmasam tutma bile tutmuyordu.Ayrıca aynı fırçayı ikisine kullanmadım kullandıysam bile yıkayıp kuruttuktan sonra kullandım.
...
Eğer biberiniz satın aldığınız tohumlardan ilk elde ettiğiniz bitki ise, meyvelerin şekli-şemali sizden kaynaklanan çaprazlamadan etkilenmez, bu durum tamamen tohumun satıcısını bağlar. Fotoğraftaki meyveler eğer çaprazlamaya uğrayarak oluşmuşsa, onun tohumlarından ürettiğiniz yeni bitkiniz carolina(?)-moruga melezi olur. Şekli ve aroması da artık Allah bilir ne olur

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2016, 17:21   #401
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İlk yetiştirmem evet.Tadı aroması gayet etkili onda sıkıntı yok.Ürünü koyacak bir katagori bulamadım.Dış kabuğun görünüşü carolina ile aynı tırtıklı bir yapıya sahip.Ama belliki carolina değil, satıcı yetiştirirken çarprazlama oldu sanırım her ne kadar kabullenmesede.

Sizin söylediklerinizden anladığım benimkilerle çarprazlama yapsa bile bu seneki bitkilerde değil önümüzdeki seneki hasadımda farklı ürün oluşur diyorsunuz.
Yabancı dil eksik olunca tarzanca anlaşıyoruz satıcıyla.Sonuç olarak buda carolina çıkmadı,ama iyi bir melezimiz oldu sanırım acısı süper.

Eski 04-08-2016, 02:54   #402
Ağaç Dostu

Selam carolina maduru arkadaşlar benim ev kuzeyde kaldıgı için az güneş görüyor ve anca çiçeklenmeye başladı en az 1 aya meyve görürüz ayrıca çıkan biberleriniz hayırlı olsun erkanbey senin biberler de bhut olması lazım güneşten topraktan etkileniyor şekilleri galiba

Eski 07-08-2016, 11:12   #403
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asturias35 Mesajı Göster
Hocam ben tohum ekeli 2 ay oldu baya bir boylandı. yapraklarıda canlı ve büyük. Yanlız biber vermedi çiçeklenmedi henüz. İlk vakit bulduğumda resimleri yüklerim nasipse. Yanlız bu meret ne kadar zamanda ürün verecek duruma gelir. bizim birşeyler yapmamız gerekirmi? yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla
Maalesef aldığın biber Carolina Reaper değil. Büyük ihtimalle Thai Pepper. Çin'den alınan tohumların neredeyse hepsi bu biberden. Bende sipariş verdikten sonra araştırdım ve hatamı anladım.

Eklenen Resimler

getirmesebari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2016, 11:38   #404
Ağaçsever

Bunlar da benim Carolina Reaper'lerim. (Öyle umuyorum). Büyük olanı fide şeklinde Türkiye'den getirttim. Diğerlerini İngiltere'den kargo ile getirttim. Küçükler 5, büyük 6 aylık. Toprakta yetişen le küçük saksıda yetişen aynı kaynaktan. Ama topraktaki çiçek tomurcuğu verdi bile. Bu tür biberler Türkiye'dekilerin aksine ağaçsı olduğu için geç yetişiyorlar. Eğer hızlı yetişsin istiyorsanız toprağı sürekli kontrol edin, kökler dolanmaya başlamadan daha büyük bir kaba alın. Torfun 4/2si gübre olsun (en iyisi keçi gübresi), 4/1 i torf, 4/1i de perlit olsun. Bu arada bu dediğim saksı büyütürken kullanılan karışım. Sıvı Gübre de kullanabilirsiniz fakat yabancı Kaynaklar bunun sadece bitkiyi çalılaştırdığını söylüyor. Antalya'da yaşıyorum ve bitki gölgede durduğu halde sıcaktan bunalıyor. Böyle zamanlarda fısfısla su püskürtüyorum. Hâlâ sorularınız olursa cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Eklenen Resimler

Eski 07-08-2016, 12:22   #405
Ağaçsever

Alıntı:
Alazmk arkadaşınki bhut orası bellide ben benimkini bi ırka benzetemedim.Ne bhut,ne carolina,ne trinidat cinslerinden nede habenaro.Bugün kolcaydan alıp büyüttüğüm trinidatlardan sonra ebaydan aldığım cinsi belirsiz biberlerimden tatmak istedim.Geçen hafta çektiğim sıkıntılardan sonra bu sefer daha bütün yememeye gayret ettim,ucundan az ısırdım ama şunu söyleyebilirim morugadan aşşağı olmadığı kesin.Tabi doğal olarak gerisini yemeyeceğim bu biberler böyle çiğ yenecek bir şey değil.

Kolcay ve Redchili arkadaşlar sizin biberler ne durumda şu an?
Erkanbey, maalesef biberiniz Bhut Jolokia veya o tarzda çaprazlanmış bir biber. Çünkü Carolina Reaper dediğimiz biber çok zor bulunan ve yetiştirilen bir biber. Bu tür türk forumlarına pek girmiyorum ama gerek İngiliz Gerek Amerikan forumlarında fark ettiğim kadarıyla oralarda satın alanlar bile meyveyi vermeden ne olduğunu bilmiyor. Büyük bir şans işi Carolina Reaper. Bende 5 Adet Carolina Reaper adıyla aldığım bitki var şu an. Henüz meyve vermediler, dalların saçaklanışı, yaprak boyutu ve damar yayılış şekili Carolina Reaper ile aynı. Fakat ben hiç bir zaman Carolina Reaper yetiştiriyorum demedim, çünkü hiç belli olmaz. Ama olasılığı yükseltmek isterseniz işi ofis formatına sokmuş satıcılardan almanızı tavsiye ederim. Benim aldığım kaynak Ebay üzerinden chilliwizards'dı yanlış hatırlamıyorsam. Aldığım yerin bilgileri bi önceki entry'mde var. Ayrıca maalesef Carolina Reaper kuyruksuz olamaz. Genetiği gereği.

Eski 13-08-2016, 19:51   #406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2014
Sizden gelen tohumlardan carolina reaper yetişti biber bile aldım teşekkürler.

Neptunus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 06:47   #407
Yeni Üye

Yedinizmi peki neptunus sayin neptunus

Eski 15-08-2016, 10:57   #408
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2016
Arkadaşlar selamlar

aylardır gözünün içine baktığım carolina biberler çiçek açtı. Suluboya fırçası ile dölleme işlemini yaptım. ( doğru yaptımmı bilmiyorum ama sulu boya fırçasını çiçek çeneklerinin içinde gezdirdim.)

ancak çiçekler resimde görüldüğü gibi kurudu. Sonraki aşama nedir bilmiyorum. çiçek mi dökecek yoksa biber mi verecek anlamadım. Bu işte acemiyim. Bu ilk denemem. Lütfen bana tecrübeli arkadaşlar yardımcı olunuz.... Ilginize şimdiden teşekkürler.

asturias35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2016, 11:07   #409
Yeni Üye

Arkadaşlar selamlar

aylardır gözünün içine baktığım carolina biberler çiçek açtı. Suluboya fırçası ile dölleme işlemini yaptım. ( doğru yaptımmı bilmiyorum ama sulu boya fırçasını çiçek çeneklerinin içinde gezdirdim.)

ancak çiçekler resimde görüldüğü gibi kurudu. Sonraki aşama nedir bilmiyorum. çiçek mi dökecek yoksa biber mi verecek anlamadım. Bu işte acemiyim. Bu ilk denemem. Lütfen bana tecrübeli arkadaşlar yardımcı olunuz.... Ilginize şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 15-08-2016, 11:16   #410
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Kurumuyor biber oluşuyor şu an, fakat yaprakların görünümü carolina değil gibi gösteriyor,yakında belli olur zaten.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 15-08-2016, 19:18   #411
Yeni Üye

Bu biber carolina degil yapraklarindan belli

Eski 15-08-2016, 22:30   #412
Yeni Üye

Hocam hayırlı akşamlar.
Çiçek dökecek sandım başlangıçta. genelde forumda arkadaşlar bu durumdan dert yanmışlar. Bir de büyük umutlarla carolina diye getirttim size ce hangi tür biber bu? tecrübelerinize dayanarak... ( en azından cinsiyetine vakıf olalım aylardır hiçbir bitkiyle bu kadar mesai harcamadım )

Eski 16-08-2016, 11:05   #413
Yeni Üye

Hangi siteden aldiniz acaba

Eski 20-08-2016, 15:53   #414
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Acı tecrubeler

https://www.youtube.com/watch?v=dyuy4OLzoq8

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 21:06   #415
Ağaçsever

Bende çin den Carolina Tohumu aldım zannettim ama bana da bunu yollamışlardı. Thai pepper. Bizim cim biberlerin biraz büyüğü. Kırmızı.

Eski 22-08-2016, 21:09   #416
Ağaçsever

Benim Carolina Reaper'lerimden sürekli çiçek dökülüyor. Sulu boya fırçası ile suni dölleme yaptım. Fakat çiçek açıyor, bir sure sonra dökülüyor. Antalya'da yaşıyorum. Saksıyı yeni büyüttüm. Ne yapmamı önerisisiniz? İlk deneyimim

Erdal Hoca beğendi.
Eski 26-08-2016, 11:17   #417
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi getirmesebari Mesajı Göster
Benim Carolina Reaper'lerimden sürekli çiçek dökülüyor. Sulu boya fırçası ile suni dölleme yaptım. Fakat çiçek açıyor, bir sure sonra dökülüyor. Antalya'da yaşıyorum. Saksıyı yeni büyüttüm. Ne yapmamı önerisisiniz? İlk deneyimim
Bu dünyada her şeye bir çözüm var; ama gözünün içine baktığımız üstüne titrediğimiz biberlerimizin çiçek dökmesine bir çözüm yok...

Günlerce, saatlerce araştırma yaptım, gözlerim patladı yazı okumaktan... O yazılardaki tavsiyelerin tamamını uyguladım. Sonuç: Sıfıra sıfır, elde var yine sıfır...

Balkonda kocaman ve sağlıklı bir çınar gibi duran bhut jolokianın her sabahki gibi az önce de etrafındaki 10 dan fazla dökülmüş çiçeği görünce bunları yazmak istedim

Aman doktor, canım doktor, derdime bir çareeeeeeee

erkanbey beğendi.
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 11:34   #418
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın Erdal hoca,bu konuyu çözebilmek için tohumun tam olarak ne olduğunu bilmek lazım(hibrit vs) ben trinidat tohumunu kolcaydan aldım.20 lt lik saksıdaki bol bol verdi 7 lt lik saksıdakide 7-8 tane verdi (fırçayla döllemeden hiç vermiyorlardı) 10 ltlik başka bir saksım hala vermedi.Bende düşünüyorum neden olduğunu ama bazen her soruya tanıt bulamıyor insan.Bu saksımın dibinde ayrıca bi bölme var fazla su orada kalıyor altı komple delik değil yani ev içinde çiçek bakmaya daha yatkın bir tip.Belki saksıdan dolayı vermedi diyorum ama synı saksıdan yine var ondada kıl biberlerim var ve bir sürü verdiler.Dedim ya bazen nasipten ilerisi olmuyor,bakın ben 2 senedir sürekli tohum alıyorum carolinaya hala sahip olamadım nasip değilmiş demek.

Geçen sene Türkiyede bir siteden trinidat moruga ve scorpion tohumları aldım.İkiside kocaman oldu biri hiç çiçeklemedi diğeride çiçek açıp açıp döktü.Şu anda nasıllarmı? Makası vurdum dipten idam ettim😀 Beni bu kadar üzmeye hakları yok.Yani bizlerin üretip birbirimize verfiğinin dışındaki tohumlarda meyve alamama şansımız yüksek bence.Yinede biz şansımızı denemeye devam edecez fırçalıcaz vs gerisi nasip yani.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 26-08-2016, 12:01   #419
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Alıntı:

Geçen sene Türkiyede bir siteden trinidat moruga ve scorpion tohumları aldım.İkiside kocaman oldu biri hiç çiçeklemedi diğeride çiçek açıp açıp döktü.Şu anda nasıllarmı? Makası vurdum dipten idam ettim😀 Beni bu kadar üzmeye hakları yok.Yani bizlerin üretip birbirimize verfiğinin dışındaki tohumlarda meyve alamama şansımız yüksek bence.Yinede biz şansımızı denemeye devam edecez fırçalıcaz vs gerisi nasip yani.
İdam..... hımmmmm....... güzel fikir Benim çınar jolokia da dipten bir ana kök ve yanlarından çıkan 2 kök olmak üzere 3 büyük daldan oluşuyor. Az önce elime bıçağı aldım ( Çünkü makasla kesilmez, çok kalınlar ) sadece ana kökü bırakıp diğerlerini kesecektim. Üzerlerinde onlarca çiçek olmasına rağmen... Eşim son anda engel oldu

Sizin Türkiyeden tohum aldığınız siteyle bu durumu görüşme imkanınız oldu mu hiç? yani ne dediler, bir çözüm ya da sebep söyleyebildiler mi?

Ben görüştüğümde bana "CROPSET" diye bir ilaç önerdiler. Bulamadım zaten.. Muadili için de 70 lira istedi birisi... Vazgeçtim..

Elbette nasipten ötesi olmuyor.. ama yine de şarkıda söylediği gibi: Bişey yapmalı

erkanbey beğendi.
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 12:47   #420
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Üzgünüm ama bazen yapacak bişey olmuyor.
Mesela geçen sene ziraatçiden hıyar tohumu aldım,böyle bir çiçek yok boy oldu üç metre ama sonuç sıfır hıyarla yaz bitti.Bu sene sitenin etkinliğinde gelen hıyarlardan ektim ortalama 15 cm lik iki üç hıyar aldım.Demen o ki olay %75 tohumla alakalı oluyor bence.

Size bu sene tohum göndereceğim önümüzdeki sene aynen bu şekilde başarılı olamazsanız o zaman bi sıkıntı arayın kendinizde ama baktınız bıl verim aldınız demekki sizin uygulamalarda sorun yok.Kısacası tohum işe yaramıyorsa sizin veya bizim çabamız ölüyü diriltmeye çalışmaya benzeyecektir.Tabikide size uğraşmayı bırakın demiyorum,ama fırçalayın yeteri kadar sulayın,güneş gören bi yerde olsun hepsi bu.Yok şu ilaç yok bu gübre uğraşmayın sadece kendinizi yorarsınız.Verecek olan çakıldada verir inanın.
Firma yetkilisini aramaya gerek duymadım.Zaten çok umutlanarak almamıştım öylesine bir denedim.

Erdal Hoca beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024