agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2016, 19:12   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2015
gönderdiğiniz tohumları ektim şuan 4 tanesi filizlendi sizce budama yapmalı mıyım yaparsam ne zaman yapmalıyım ?

syncsta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 19:34   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2014
budama yap gövde daha kalın ve sağlam oluyor

kolcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 20:36   #243
Yeni Üye

ne zaman yapmalıyım peki 6-7 yaprak oluşunca mı yoksa biraz uzamasını bekliyim mi ?

Eski 01-02-2016, 18:09   #244
Yeni Üye

gönderdiğin tohumların hepsi filizlendi iyi gidiyorum şuan için

Eski 02-02-2016, 20:40   #245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kolcay Mesajı Göster
evet şimdi bir arkadaşa resimdeki biberlerden birer parça yedirdim dediği iki biberde neredeyse aynı acılıktaymış ama tat olarak benim yetiştirdiğim biber daha iyiymiş. sebebide bence şu benim biber dalından koparılalı 1 hafta ancak oldu diğer biber belki 6 aydır poşedin içinde. görünüşleri falan farklı olsada benim yetiştirdiğim biberlerinde orjinal carolina reaper olduğunu düşünüyorum.
ben de tekrar geçen seneki aldığım satıcıdan tekrar tohum alcam. Ama bu sefer sadece carolina yetiştireceğim benimkilere jolokia poleni karıştı galiba.

redchili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2016, 12:13   #246
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redchili Mesajı Göster
ben de tekrar geçen seneki aldığım satıcıdan tekrar tohum alcam. Ama bu sefer sadece carolina yetiştireceğim benimkilere jolokia poleni karıştı galiba.
bitki çiçekteyken çapraz döllenebilirde bitkiye jolokia nasıl karıştı onu anlamadım. jolokiayı ayırdımı yeni çiçekler saf carilna reaper olarak döllenmiyormu.

Eski 03-02-2016, 17:52   #247
Ağaç Dostu

Alıntı:
bitki çiçekteyken çapraz döllenebilirde bitkiye jolokia nasıl karıştı onu anlamadım. jolokiayı ayırdımı yeni çiçekler saf carilna reaper olarak döllenmiyormu.
benim jolokia ve carolinada nerdeyse hiç polen yoktu hele carolinada hiç yoktu zaten çok çektim onları dölleyen kadar yazmıştım forumada bütün bitkiler bir arada duruyodu ordan oraya karışmış olabilir belki hepsi thai ile döllenmiş de olabilir

Eski 08-02-2016, 18:36   #248
Ağaç Dostu

kolcay teşekkür ederim tekrar posta geldi bhutu denedim galiba seninki çikolatalı bhut tadı gerçekten çikolata gibi acılığına gelirsek benimki biraz daha acı geldi bana . Scorpion da dünyanın en acı 2. si ama bendeki de acı gelmedi senin yolladığında . Carolina başka bi şey carolina gerçekten sağlam acısı var bendeki de hemen hemen aynı acılıkta ama seninki biraz daha acı gibi.

kolcay beğendi.
Eski 08-02-2016, 19:44   #249
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redchili Mesajı Göster
kolcay teşekkür ederim tekrar posta geldi bhutu denedim galiba seninki çikolatalı bhut tadı gerçekten çikolata gibi acılığına gelirsek benimki biraz daha acı geldi bana . Scorpion da dünyanın en acı 2. si ama bendeki de acı gelmedi senin yolladığında . Carolina başka bi şey carolina gerçekten sağlam acısı var bendeki de hemen hemen aynı acılıkta ama seninki biraz daha acı gibi.
ben sana bhut göndermedim. 3 tane gönderdim. scorpionun içine kağıt yazdım. diğerlerinde yazmıyor. kırmızı benim evde yetiştirdiğim Carolina ,siyahda dışarıdan gelen.

Eski 08-02-2016, 23:41   #250
Ağaç Dostu

Alıntı:
ben sana bhut göndermedim. 3 tane gönderdim. scorpionun içine kağıt yazdım. diğerlerinde yazmıyor. kırmızı benim evde yetiştirdiğim Carolina ,siyahda dışarıdan gelen.
ama tadı çikolata gibi chcoolat bhut sandım

kolcay beğendi.
Eski 09-02-2016, 00:19   #251
Ağaç Dostu

scorpionumu bhut sandın. birde benim yetiştirdiğimin tadı ve acılığı nasıl

Eski 09-02-2016, 02:56   #252
Ağaç Dostu

Alıntı:
scorpionumu bhut sandın. birde benim yetiştirdiğimin tadı ve acılığı nasıl
Bi şey yazmayan poşet vardı ya onu bhut sandım tadı çikolatalı gibi geldi bana. Senin yetiştirdiğinin tadı güzel hemen hemen benimkinin acılığında. Scorpion bana neden acı gelmiyor anlamadım senin gönderdiğin de benim yetiştirdiğim de acı değil gibi.

kolcay beğendi.
Eski 11-02-2016, 12:23   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2014
Değerli üstadlar elinde carolina reaper tohumu olan var mı? Yaklaşık 3 yıldır değişik yerlerden tohum aldım ama her seferinde kandırdılar .Ücreti önemli değil sadece doğru tohum olsun verdiğim onca emek boşa gitmesin artık .Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ediyorum.

Neptunus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 18:50   #254
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2015
evet toplam 10 tane tohum ektim viyol bulamadığım için küçük pet bardaklara ektim üstlerini jelatinleyip delikler açtım 6 gün oldu hala hiç bir değişim bir çiçeklenme yok sizce normalmi

Birde çiçeklendikten ne kadar sonra normal saksıya almalıyım (saksım 13 lt) ve bu aşamada neler yapmalıyım (şaşırtma budama vs)

kmesne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 19:22   #255
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmesne Mesajı Göster
evet toplam 10 tane tohum ektim viyol bulamadığım için küçük pet bardaklara ektim üstlerini jelatinleyip delikler açtım 6 gün oldu hala hiç bir değişim bir çiçeklenme yok sizce normalmi

Birde çiçeklendikten ne kadar sonra normal saksıya almalıyım (saksım 13 lt) ve bu aşamada neler yapmalıyım (şaşırtma budama vs)
Biraz sabır 10 günü bir devirsin 10 gündede çimlenebilir 20 gündede.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 22:33   #256
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Biraz sabır 10 günü bir devirsin 10 gündede çimlenebilir 20 gündede.
Hocam tamam bekliyeceğim birde bu aşamada su vermek gerekiyor mu gerekiyorsa ne kadar vermeliyim tahminen ?

birde çimlendikten ne kadar süre sonra ana saksıya almam daha iyi olur

kmesne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2016, 23:51   #257
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmesne Mesajı Göster
Hocam tamam bekliyeceğim birde bu aşamada su vermek gerekiyor mu gerekiyorsa ne kadar vermeliyim tahminen ?

birde çimlendikten ne kadar süre sonra ana saksıya almam daha iyi olur
ben 5 6 yaprakken aldım saksıya biraz kendine gelsin öyle al saksıya çimlenen biberler de 30 güne bulan bile vardı benim ama bir şekilde çıkıyorlar jeletini 1 saat felan açıp havalandırabilirsin fısfısla da sularsan iyi olur

Eski 22-02-2016, 13:08   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2016
selam herkese kolay gelsin abiler bana caroline reaper biber lazım batman oturuyorum bi türlü satışını yapanı bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim ****** kolay gelsin.

yturann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 11:27   #259
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Merhabalar geçen hafta güneşi görünce eylül ayında ektiğim ve cam kenarında gözüm gibi baktığım carolinalarımı hemen asıl yerlerine alıp tepe alma işlemlerini gerçekleştirdim.Geçen yıldan beri süren carolina hasretinin sona ermesine az kaldı.

Eklenen Resimler

Milla ve eurosat55 beğendi.
Eski 25-02-2016, 16:37   #260
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Merhabalar geçen hafta güneşi görünce eylül ayında ektiğim ve cam kenarında gözüm gibi baktığım carolinalarımı hemen asıl yerlerine alıp tepe alma işlemlerini gerçekleştirdim.Geçen yıldan beri süren carolina hasretinin sona ermesine az kaldı.
Sn. erkanbey, Kare şeklinde kovalarınız çok güzelmiş, güle güle kullanın. Umarım başarı ile yetiştirirsiniz. Bende bekliyorum mart olur olmaz tohumları ekeceğim.

erkanbey beğendi.
putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2016, 16:44   #261
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Teşekkür ederim sayın putko beklemeyin martı artık bu saatten sonra geçen her gün gecikme sayılır bence.Mesleğim şarkütericilik o yüzden sağolsun turşu kovaları imdadıma yetişiyor 19 lt tamda ayarında olduğunu düşünüyorum.

Eski 28-02-2016, 15:48   #262
Yeni Üye

sirke sineklerinden korunmanın yolunu bilen var mı ? caroline filizlerimin saksısında çıkmaya başladılar.

Eski 12-03-2016, 13:48   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Herkese merhaba.
Altta linkini verdiğim ürünü satin aldim bugun. en gec mart sonu elimdeymis. Filiz çıktıktan ne kadar sonra meyve vermeye başlıyor? Ve yabancı kaynakları okurken biraz tatli olsun istiyorsaniz normalden fazla su verin diyordu, dogru olabilir mi?

http://m.ebay.com/itm/Carolina-Reape...=1517857066007

Düzenleyen dracarys : 12-03-2016 saat 18:55 Neden: Linki koymayı unutmuşum
dracarys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 13:54   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Carolina Reaper'in boyu ne kadar uzuyor?

Yetiştirenler veya bilenler varsa 1 yıl boyunca Carolina Reaper'ın boyu ve eni ortama ne kadar oluyor? Saksı serası yapmayı düşünüyorum onun için.

dracarys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 10:40   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2016
Tohumlarım gelsin, yetişme aşamalarını blog yapmak istiyorum

kırmızıacıbiber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 09:42   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2016
arkadaşlar merhaba.

Uzun zamandır bu başlığı takip ediyorum ama yeni üye oldum. Bir sorum olacak; geçen hafta ben de 15 tohum ektim carolina reaper ve 5 tane de trinidad maruga scorpion. Başlıkta büyük saksılardan bahsedilmiş.

1-Bu tohumlar ilk çimlenince kafasını topraktan çıkarınca ne kadar süre sonra saksıya geçmem lazım (şu an plastik bardak ve yumurta kutusundalar)

2-direk çıkar çıkmaz 80lt saksıya koysam saçma mı olur evde 80 lt bir saksı var onu kullanabilir miyim ilk sayfadaki video gibi

3-evim kuzey cephe ve direk güneş almıyor, sadee akşam üstü yandan 1-2 saat akşam 5 güneşi alıyor. direk güneş almadan da büyür mü bunlar yoksa bir aydınlatma ışığı almam gerekir mi ultraviola.

Teşekkürler.

abidinberkay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 10:31   #267
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhaba Sn. abidinberkay,
Sorularınıza bildiğim kadarı ile cevap vermeye çalışayım.
1) Tohum topraktan çıktığında ilk iki yaprağı kotiledon ismi verilen geçici yapraklardır. Bundan sonra açacak olanlar gerçek yapraklardır. 3-4 gerçek yaprak olmadan yerinden oynatmak tavsiye edilmiyor. Ben seyreltmek amacı ile söktüklerimin çoğunu kaybettim. 3-4 yaprak olduğunda şaşırma amaçlı daha büyük bir plastik bardağa alabilirsiniz. Yerine ne zaman ekeceğiniz biraz da iklim ile alakalı. Son geç don tarihinden sonra dikmekde fayda var dışarıya. Eğer saksıda ev içinde yetiştirecekseniz 3-4 yaprakdan sonra direk orayada alabilirsiniz, ama şaşırtma, gelişim için faydalı. Şaşırtacaksanız, 10 yaprak civarı gerçek yerine aktarabilirsiniz.
2) 20 litrelik saksılar yeterli deniyor. Eğer çok yıllık bitki olarak düşünüyorsanız, kışın taşıyabilmeniz gerek. Ama madem elinizde var, fazla toprak zarar vermez. Yatay bir saksı ise, 30 cm falan derinliği olsa iyi olur. 30-40 cm ara ile ekebilirsiniz. Bunlar ideal rakamlar, daha sık ekersenizde sanırım sorun olmaz. Tarlada ekim için 50 cm okumuştum.
3) Bu türleri aldığınıza göre acıya çok düşkünsünüz. Memleketim adana'da biberin acıması için güneş alması gerektiğini söylerlerdi. Okuyup öğrendiğinde sulamanın daha büyük etkisi olduğu kanısına vardım.

Lütfen yazdıklarımı dikkate alırken, bunların araştırmalarımdan oluştuğunu ve herhangi bir pratik geçmişim olmadığını göz önüne alın. En güvenlisi, sizinde bu fikirlerden yola çıkarak araştırma yapmanız ve kendi durumunuza göre karar vermeniz.

Kolay gelsin, umarım başarılı olursunuz.

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 20:04   #268
Ağaç Dostu

bugün biraz hasat yaptım

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2016, 21:07   #269
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bu sene şovunu yap bakalım rakibin yok gibi gözüküyor ama bu yaz seni geride bırakacağım nasip olursa ona göre.Bu arada harika görünüyorlar.

Erdal Hoca ve kolcay beğendi.
Eski 24-03-2016, 21:14   #270
Ağaç Dostu

yokbe şov falan değil. amacım o olsa hepsinin resmini çekip koyardım. 10 gün kadar önce bu kadar daha topladım bunun yarısı kadarda abim toplamış 2-3 gün önce. şuan kızarmayı bekleyende bunun 2-3 katı var.

benim gönderdiklerimden yurtdışından gelen tohumlardan çimlendirebilen varmı. benimkiler 1 ay oldu hiç gelişme yok.

erkanbey ve putko beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024