agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2015, 09:50   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2014
çok güzel biberlerin var. benim biberler bitki olarak muazzam ama çiçekleri sürekli dökülüyor.

kolcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 10:27   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-11-2010
Tozlasma olmuyordur belki

erkanbey ve kolcay beğendi.
drclnie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 13:08   #153
Ağaç Dostu

biberler zaten balkonda bende fırça ile tozlaşması için takviye yapıyorum yinede çiçek döküyor.

drclnie beğendi.
Eski 17-08-2015, 20:06   #154
Ağaç Dostu

Toprak yetersiz geliyo olabilir belkide

kolcay beğendi.
Eski 18-08-2015, 08:32   #155
Ağaç Dostu

saksı küçük olduğunda bitkide küçük oluyor. benim saksılar 30 lt bitkiler gayet sağlıklı. akşam arka balkona alayım güneşi az görsünler belki aşırı sıcaktan oluyordur.

drclnie ve alazmk beğendi.
Eski 21-08-2015, 08:42   #156
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Sayın redchili sizin biberlerin son durumu ne bir resim daha ekleyin isterseniz.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2015, 22:30   #157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2015
Son durumlar çiçek açtı birisi

Eklenen Resimler

redchili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2015, 23:24   #158
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İyi az kalmış bakalım ne çıkacak inşallah olması gerekendir.

redchili ve Jakin beğendi.
Eski 27-08-2015, 19:20   #159
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmesne Mesajı Göster
Öncelikle merhabalar ben sadece dünyanın en acı biberini denemek için bu biberleri yetiştirmek istiyorum yani öyle bir yetiştirmecilik bitkicilik fidancılık bilgim yok çok bir bütçem de yok ekstra malzemeler alacak kadar

Biliyorum biraz bana karşı çıkacaksınız kötüleyeceksiniz ama yardımlarınızı bekliyorum

20 Carolina Reaper Seeds HP22B Hottest Pepper on Earth World Record Extreme Hot | eBay

Burdan 20 adet tohum alacağım

Mersin'de bahçeli bir sitede 7. katta yaşıyorum yani bahçede yetiştirebilme imkanım da var balkonda yetiştirebilme imkanım da şimdi saksı ve toprak için ne gerekiyorsa harcayabilirim ama diğer ekstra şeyleri alamam

Birde dediğim gibi tamamen acemiyim hatta sıfırım bu konuda
-nasıl yetiştirilir
-nerede yetiştirilir
-bakımı nasıl yapılır
-önemli her türlü bilgiye ihtiyacım var çünkü hiç bir şey bilmiyorum

kısacası hiç bir bilgim yok ve düzgün bir şekilde carolina reaper yetiştirmek istiyorum

Yardımlarınıza çok ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ederim
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.Bu anlattıklarınızı bende çok yapmak istedim ebaydan siparişte verdim bu yaz 30-40 saksı diktim hepsi sahte çıktı malesef.Bu riski gözönünde bulundurun.Verdiğiniz linkteki satıcıdan tam 10 gün önce bende sipariş verdim daha gelmedi ama,sağlam bir satıcıya benziyor 5 yıldır ebay üyesiymiş.Önceki kandırıldığım satıcı 2014 üyesiymiş şu andada aktif değil zaten yani kriterlere dikkat etmekte önemli akıllandım ama geç oldu resimlere kanmıştım.

Fide dikmek için viyol alın 1 tl dir.Torf alın 2-3 tl dir.Fideler büyüdükten sonra sadece torf yetmez bahçe toprağı ve torfu karıştırın içine solucan gübresi veya yanmış hayvan gübresi ekleyin hangisini bulmanız kolay ise.İhtiyacınız olanlar bunlar pek masraflı değil.

Tohumlarınız geldikten sonra en az 6 saat olmak üzere 24 saat de olabilir suda bekletin sonra viyole torf doldurun her göze 1 veya 2 tohum koyun üstünü çok az pirinç tanesi kadar torfla örtün çok aşırı olmamak kaydıyla sulayın torf çamur gibi olmasın az miktarda sulayın.Daha sonra tohumların üstünü streç film ile kapatın iki üç tane küçük delikler açın 5-15 gün arasında çimlenir.3-4 yaprak olduktan sonrada toprak hayvan gübresi torftan oluşan karışıma en az 2 lt lik saksı olmak kaydıyla dikin daha büyüğü varsa daha iyi.
Sonrada oturup aşşağa bekleyin acaba orjinal mi diye

Erdal Hoca ve Jakin beğendi.
Eski 27-08-2015, 21:23   #160
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Benim gibi çok meraklıysanız şimdide ekip kışı ılıman ışık gören cam kenarı bir odada çiçek büyütür gibi büyütür yazında erkenden biberleri olur diye düşünüyorum.Ama yeni başlıyorsunuz en uygun tohumları şubat gibi toprakla buluşturmanız olur sanırım.

Fideler 3-4 yaprak olunca viyollerin altı deliktir parmağınızla alttan itiklersini kalıp olarak çıkar her saksıya 1 fide dikin.Streç filmi çimlenmeler başladığı zaman kaldırın fidelerin havaya ihtiyacı olacak ilk kapatırkende 2-3 delik açın zaten.Bence 3 lt bir saksı kullanın bir tanede 5 lt lik alın yetiştirdiğiniz zaman daha iyi anlarsınız gelişiminden.

Şimdi bir resim ekliyorum viyoller 45 lik 70 lik vs çeşitleri oluyor size uygun olanı alın.Şarküterilerde murat bey burgu peyniri kabı var ben ondan koyuyorum altına etrafta pislenmiyorüstünüde streçliyorum.Peynir kabının içine 4 e 4 :16 göz sığıyor.
Tohumları streçledikten sonra daha sulamayın çimlenene kadar.

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2015, 17:32   #161
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bence arada google'ı kullanmalısın biber saksısı ne kadar olmalı diye yazsan seni istediğin cevapları bulacağın yere götürür bulamazsan biz gene yardımcı oluruz tabi.

Normalde 15-20 lt olmalı diyorlar hesabını sen yap bu konu ile alakalı forumda konuşmalar olmalı.Fideler 3-4 yaprak olunca viyollerin altı deliktir parmağınızla alttan itiklersiniz kalıp olarak çıkar her saksıya 1 fide dikin.

Hava sıcaklığı müsaitse balkonda besleyin soğumaya başlarsa içeri cam kenarına alın şu anda havalar iyi ama birden soğuyabilir.Bunu havaya göre siz ayarlıcaksınız bu saatten sonra bahçede olacağını sanmam.

Jakin beğendi.
Eski 28-08-2015, 22:50   #162
Ağaç Dostu

Tohumda yetistirecek olanlara tavsiyem su anda ekmemeleri onumuz kis ufacik bitki kisi geciricek ilk baharin basinda ekseniz daha hizli gelisicek yaz ortasi meyve vericek bence sabredin.
Ama ben evde isi ve isik sartlarini sagladim diyorsaniz ki ben yaptim biraz pahaliya mal oldu 95 watt 10 adet t5 florasan la ekebilirsiniz
Herkez bir an once yetistirmek istiyor ama zamaninda eken kisilerin biberleri daha hizli gelisicek

Jakin beğendi.
Eski 30-08-2015, 22:23   #163
Ağaç Dostu

dostlar benim bitkinin çiçekleri dökülüyor neden dökülür bilen var mı

kolcay beğendi.
Eski 31-08-2015, 23:42   #164
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redchili Mesajı Göster
dostlar benim bitkinin çiçekleri dökülüyor neden dökülür bilen var mı
Bende de dokulenler var ama uzeride 10 cicek varsa 1-2 si dokuluo sanirim bir sikinti var redchli isik isi ya da toprak ta

kolcay beğendi.
Eski 01-09-2015, 08:08   #165
Ağaç Dostu

benimkide dökülüyor. biberleri henüz fidanken budamıştım kök kısmı kalınlaştı sonra bitki açıldıkça açıldı çapı 70 cm . yaprakları önce iriydi şimdi küçük küçük ama çok gür ve canlı. üzerinde sayısız çiçek var ve heryeri tomurcuk. günlük enaz 20 çiçek döküyor.

Eski 01-09-2015, 16:55   #166
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Öncelikle merhabalar ben sadece dünyanın en acı biberini denemek için bu biberleri yetiştirmek istiyorum yani öyle bir yetiştirmecilik bitkicilik fidancılık bilgim yok çok bir bütçem de yok ekstra malzemeler alacak kadar

Biliyorum biraz bana karşı çıkacaksınız kötüleyeceksiniz ama yardımlarınızı bekliyorum

20 Carolina Reaper Seeds HP22B Hottest Pepper on Earth World Record Extreme Hot | eBay

Burdan 20 adet tohum alacağım

Mersin'de bahçeli bir sitede 7. katta yaşıyorum yani bahçede yetiştirebilme imkanım da var balkonda yetiştirebilme imkanım da şimdi saksı ve toprak için ne gerekiyorsa harcayabilirim ama diğer ekstra şeyleri alamam

Birde dediğim gibi tamamen acemiyim hatta sıfırım bu konuda
-nasıl yetiştirilir
-nerede yetiştirilir
-bakımı nasıl yapılır
-önemli her türlü bilgiye ihtiyacım var çünkü hiç bir şey bilmiyorum

kısacası hiç bir bilgim yok ve düzgün bir şekilde carolina reaper yetiştirmek istiyorum

Yardımlarınıza çok ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ederim
Bu yazı sizin siteye ilk yazındığınız yazı üstünden daha 3 gün geçmiş ve buna istinaden bir sürü cevap verdik neden aynı soruyu vede aynı sayfada tekrar soruyorsunuz anlamış değilim.Verdiğimiz cevaplar ikna edici olmadıysa forumda tohum ekme ile alakalı bölümler var bence biraz incelemelisiniz.

kolcay ve redchili beğendi.
Eski 01-09-2015, 17:38   #167
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kolcay Mesajı Göster
benimkide dökülüyor. biberleri henüz fidanken budamıştım kök kısmı kalınlaştı sonra bitki açıldıkça açıldı çapı 70 cm . yaprakları önce iriydi şimdi küçük küçük ama çok gür ve canlı. üzerinde sayısız çiçek var ve heryeri tomurcuk. günlük enaz 20 çiçek döküyor.
çiçekler döküldükten sonra tekrar çıkıyo demi yani bu sene içinde

erkanbey ve kolcay beğendi.
Eski 01-09-2015, 17:44   #168
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Bu ne bibermiş yahu kimisi alınır sahte çıkar(ben) kimsi alır 5 aydır bir biber alamaz valla ben sizinkilerin sonucunu sizden fazla merak ediyorum.Sayın Redchili sizin biberler balkonda mı içeride mi acaba?

Erdal Hoca beğendi.
Eski 01-09-2015, 20:44   #169
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hocam yardımcı olurmusunuz biraz ekim fidan dikim işinde hiç bir bilgim yok

tohumları burdan 10 Carolina Reaper Pepper Seeds World's Hottest Pepper | eBay

veya burdan alacağım https://www.crazyhotseeds.com/shop/c...-reaper-hp22b/

Nasıl ne zaman nerede dikmeliyim

bahçeli bir sitede 7. katta oturuyorum mersinde yaşıyorum Tohum harici ayırabileceğim bütçe maksimum 40-50 tl
Mart ta ic mekan da ek tohumlari toprak karisimi ilk sayfada yazio okursan gorursun .

Eski 01-09-2015, 22:45   #170
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Bu ne bibermiş yahu kimisi alınır sahte çıkar(ben) kimsi alır 5 aydır bir biber alamaz valla ben sizinkilerin sonucunu sizden fazla merak ediyorum.Sayın Redchili sizin biberler balkonda mı içeride mi acaba?
her yerde var

Eski 01-09-2015, 22:55   #171
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bu kadar zamanda hiç meyve vermemiş olması garip ve üzücü.

Eski 02-09-2015, 08:20   #172
Ağaç Dostu

Alıntı:
biberlerin çapını ölçtüm tam 70 cm çap var. şuan üzerinde belki 100 tane çiçek var ve bunun enaz 2 katı tomurcuk var. sürekli çiçek döküyor ve yerine yenisi geliyor. benim biberlerin yaprakları yukarıdaki resimlerde olduğu gibi iri değil mektup pulundan az irice. bitkinin yapraklarında sararma veya buna benzer şeyler yok genel görünümü çok sağlıklı.

Erdal Hoca ve erkanbey beğendi.
Eski 02-09-2015, 09:08   #173
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
biberlerin çapını ölçtüm tam 70 cm çap var. şuan üzerinde belki 100 tane çiçek var ve bunun enaz 2 katı tomurcuk var. sürekli çiçek döküyor ve yerine yenisi geliyor. benim biberlerin yaprakları yukarıdaki resimlerde olduğu gibi iri değil mektup pulundan az irice. bitkinin yapraklarında sararma veya buna benzer şeyler yok genel görünümü çok sağlıklı.
İmkanınız varsa resim koysanız aslında yardımcı olmak isteyebilecekler için çok faydalı olur bence.

kolcay beğendi.
Eski 02-09-2015, 21:13   #174
Ağaç Dostu

Alıntı:
ooo valla maşallah diyelim bende budadım da zamanında fazla büymediler ama yaprakları kocaman onlarında fideyken 5 6 yaprak sonra tepesinden kesmiştim

Eski 02-09-2015, 22:42   #175
Ağaç Dostu

benim koca yaprak 15 cm oldu kolcay bende her çeşit var büyük küçük ince şişman ama gerçekten de küçük yapraklılarda daha çok meyve oluyor ilginç

Eklenen Resimler

Eski 02-09-2015, 23:03   #176
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alttaki resimi bir tanede yakından çekseydin keşke meyve var gibi onda benmi yanlış görüyorum ki?Birde neden yapraklar o kadar hırpalanmış kenarlar yanmış.

Eski 03-09-2015, 00:09   #177
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Alttaki resimi bir tanede yakından çekseydin keşke meyve var gibi onda benmi yanlış görüyorum ki?Birde neden yapraklar o kadar hırpalanmış kenarlar yanmış.
yaprakların bazıları toprağa deyiyodu küçükken toprağa değen yerler öyle oldu ben de makasla kesmiştim yaprağın ucuzndan kese kese öyle oldu en sonunda komple yaprağı kestim resmi de sabah atarım meyve yok ta tomurcuk var

Eski 07-09-2015, 07:47   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Arkadaşlar benim carolinalarda çiçekler çıkmaya başladı ama fotoğrafta da gorulsufu gibi çiçekler sararıyor, bunun nedeni ve çözümü nedir acaba?

sinbas beğendi.
esclamazione Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 07:50   #179
Yeni Üye

Hocam yardım lütfen son attığım resim ile ilgili ��

Eski 08-09-2015, 19:33   #180
Yeni Üye

Arkadaşlar çıkan bibere bakinca sanırım carolina reaper değil bu yıl geçti artık ama seneye tekrar denemek istiyorum güvenilir bir satıcı biliyor musunuz ebay ya da başka bir sitede?

sinbas beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024