agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2017, 18:11   #811
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2016
Benim biberlerin yaprak sorunu devam ediyor sürekli kivrilip duruyorlar. Ama aralarda tomurcuklanma mevcut. Budamadigim biberlerde ise çiçeklenme var bakalım gidişat neyi gösterecek; )

Erdal Hoca beğendi.
Senvedat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2017, 20:43   #812
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Üç yıl kovaladık bu sene bulduk fakat bu senede ne kadar talihsizlik varsa bizden yana,ama yinede geç olsada iyi verim alacağımı düşünüyorum,en azından seneye orjinal üretime devam etme imkanım olacak.

Ramazanda ilgilenemeyip biberlerimi bitlere rehin bırakmıştım daha sonra temizledik ama yapraklar kıvrık kıvrık bi acayip şekillere girdi,bitkinin büyümesi durdu diyebilirim.Onun üstüne birde havalar aşırı ısındı,biber tutumuyor daha,çiçekler sürekli döküyor,hem sıcaktan hemde hastalıktan tam kendine gelemediler.Aşşağı resimleri ekleyeceğim,ilk resim dikkat edin,tam sıcaklar başlamadan döllediğim ve tutan biberler,sıcaklara maruz kalınca döküldüler.
İki üç saksıyı şimdilik içeri aldım,bir kaçını daha almayı düşünüyorum.İlk görünen biberler leblebi büyüklüğünde kızardılar,hastalıktan büyüyemediler.Şu anda 6 adet büyüyen biberim var,küçük kızaranları kopardım,ucundan dişledim ve bir kişiyede kürdan ucu kadar ısırttım,bu kişi bayan vede kendisini uyardım,o yüzden bana acımasız demeyin sakın .Kızcağız hayatının deneyimini yaşadı Biber harika ötesi,tam büyüyüp kızarsınlar o zaman daha net test edeceğiz bakalım.

Bu kadar aksiliğin üzerine birde bina da dış cephe çalışmasına başlamasınlar mı,bu sene doğa ve insanlar el ele verip beni engelleme yarışına girdiler sanırım.Benim biberler balkonda, adamlar balkonların iç kısımlarını da yapacaklar.Artık hepsini içeri alacağım sanırım,güneş göremeden ne kadar verim alacaksak.
İşte biberlerimizin son durumları bu,genel olarak sıkıntı üstüne sıkıntı,ama hedefime ulaşmış olmanın verdiği bir rahatlık ta var.

Kolcay nickli üyemize ben vermiştim tohumları,dün resim atma fırsatı bulmuş,şu anda bir kaç tane alabilmiş ama biber ben orjinalim diyor.En sona koyacağım kırmızı biber resimleri onunkiler.

Eklenen Resimler

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2017, 20:47   #813
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Şimdi büyümekte olan sağlam carolina larımı ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-07-2017, 15:23   #814
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
4 Temmuz

24 Haziran günü ormandan aldığım toprakları kullanarak biberleri yeni saksılarına almıştım. Dikkatimi çeken şu oldu: Yeni yerlerini hiç yadırgamadılar, canlı-sağlam-diri görünüyorlar.

İl dışı tayin istedim, başka bir yere taşınacağım. Bu hengamenin içinde , taşınma-nakliye sırasında zarar görmelerinden korkuyorum. Bazı önlemler almak zorundayım

Bu yıl forumda carolina yetiştirenler arasında ben biraz geriden geliyorum. O nedenle daha katedeceğim çok yol var.

Yeni fotoğraflarda büyükten küçüğe doğru bir sıralama izledim. Bu sefer her biberin bir tane karşıdan bir tane de üstten fotoğrafını kullandım. En son fotomuz da küçükten büyüğe doğru, üçü bir arada :

Eklenen Resimler

Senvedat ve hcgo beğendi.

Düzenleyen Erdal Hoca : 04-07-2017 saat 22:04 Neden: Düzeltme
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2017, 15:26   #815
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

En küçük ve hepsinin genel görünümü:

Eklenen Resimler

Eski 04-07-2017, 16:08   #816
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2016
Kolcay bey uzun zamandır paylaşım yapmıyor

Erdal Hoca beğendi.
hcgo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2017, 19:33   #817
Ağaçsever

Iyiki evde bi tane bırakmışım diğerleri olmazsa bu kesin olacak gibi

Erdal Hoca, erkanbey ve hcgo beğendi.
Eski 07-07-2017, 15:01   #818
Ağaç Dostu

Benim reaperların son durumu bakalım ne zaman meyve vericekler.

Eklenen Resimler

Eski 09-07-2017, 15:10   #819
Ağaçsever

Maşallah üstünde baya tomurcuklanma mevcut. Benim biberlerdede baya tomurcuk var ama çiçek açmadan döküyor acaba aşırı sicaklardan kaynaklanıyor olabilirmi?

kolcay ve hcgo beğendi.
Eski 10-07-2017, 18:27   #820
Ağaçsever

andronova's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Senvedat Mesajı Göster
Maşallah üstünde baya tomurcuklanma mevcut. Benim biberlerdede baya tomurcuk var ama çiçek açmadan döküyor acaba aşırı sicaklardan kaynaklanıyor olabilirmi?
Heralde bu sorunu budama çözecek bekliyoruz bakalım

andronova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2017, 18:40   #821
Ağaçsever

Türlü hastalıklar ve sıkıntılardan sonra biberlerim kendini toparladı ve atağa geçtiler üstündeki çiçekler gün aşırı artıyor. Ve havanında rüzgarlı olması sebebiyle döllenme konusunda da sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. Bende son durum böyle. Biber alanlarda atsalarda fotoları gözümüz gönlümüz şenlense hayırlı günler dilerim

Erdal Hoca ve hcgo beğendi.
Eski 14-07-2017, 19:59   #822
Ağaç Dostu

Daha biber görmek nasip olmadı benimkilerde son durum

Eklenen Resimler

Erdal Hoca beğendi.
Eski 14-07-2017, 20:27   #823
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hcgo Mesajı Göster
Daha biber görmek nasip olmadı benimkilerde son durum
Hiç çiçek dökmedi dimi seninkiler hocam?

Eski 14-07-2017, 21:44   #824
Ağaç Dostu

Daha yeni ciceklendiler zaten...şimdilik bir çiçek düştü

Eski 16-07-2017, 18:31   #825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2017
İstanbul Bayrampaşa dayım arkadaşlar
Carolina reaper tohumu arıyorum.
ücreti karşılığı da alabilirim.
Gönderebilecek arkadaşlar özelden ulaşabilirler.

Godshand Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2017, 09:22   #826
Ağaç Dostu

Açan çiçeklerin çogu döküldü bakalım ne zaman meyveye dönücekler

Eski 17-07-2017, 19:54   #827
Ağaçsever

Alıntı:
Açan çiçeklerin çogu döküldü bakalım ne zaman meyveye dönücekler
Kapalı ortamda besliyorsaniz tozlanma gerceklesmiyor olabilir sizin el ile yapmanız gerekecektir

Eski 17-07-2017, 20:13   #828
Ağaç Dostu

Hergun yapıyorum zaten fircayla

Erdal Hoca beğendi.
Eski 17-07-2017, 22:47   #829
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

16 Temmuz

Carolinalar problemsiz büyüyor. İyi ki ormandan o toprağı getirip sönmüş keçi gübresiyle karıştırarak saksıları değiştirmişim. Keşke daha önce bunu yapsaymışım.

Nokta şeklinde tomurcukları göründü. Daha önce söylediğim gibi tepe alma işlemi yapmak yerine o minik tomurcukların ilk 4-5 ini koparmayı düşünüyorum. Çünkü ben bu iş için çok geç kaldım

İşte 16 Temmuz tarihinde çektiğim fotoğraflar:

Eklenen Resimler

kamil35 ve hcgo beğendi.
Eski 17-07-2017, 22:49   #830
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Bunlar da küçük tomurcuklarımız :

NOT: Fotoğrafları fazla küçülttüm sanırım, tomurcuklar pek belli olmamış

Eklenen Resimler

kamil35, hberbul ve hcgo beğendi.

Düzenleyen Erdal Hoca : 17-07-2017 saat 22:50 Neden: Ekleme
Eski 19-07-2017, 13:02   #831
Ağaç Dostu

erkanbey sizin biberlerinizde son durum nedir. Diğer fideler meyve verdimi acaba

Eski 19-07-2017, 15:01   #832
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
erkanbey sizin biberlerinizde son durum nedir. Diğer fideler meyve verdimi acaba
Malesef bu sene tüm olumsuzluklar benden yana,15 gün oldu ustalar anca boyadı binanın dışını,bugün balkonu temizleyip ,açık havaya kavuşturacam biberleri,bu saatten sonra tekrar çiçekleyip verecekler diye beklemekten başka yapacak bişeyim yok.Evin içinde ne çiçek kaldı ne yaprak,bu sene biberi bulduk,bu seferde ortamı bulamadık,hadi hayırlısı diyorum.

hcgo beğendi.
Eski 19-07-2017, 18:22   #833
Ağaçsever

andronova's Avatar

Bunlarda benimkilerin son hali gövdesi hakkında fikri olan varmı meyve tutması için yeterlimi budama işleminden sonra tekrar çiçeklendi sonuç nasıl olur

Erdal Hoca ve hcgo beğendi.
Eski 20-07-2017, 16:22   #834
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Biberleri hayırlısıyla hasat ederseniz ne yapacaksınız? Sos mu, kurutup pul biber mi? Yoksa başka bir planınız mı var? 28 sayfa mesaj var ama çiçek tuttu tutmadı, fazla suladım sulamadım, hava sıcaktı değildi, budama yaptım yapmadımdan başka birşey göremedim. Bunlar Biber başlığının konusu değil mi? Carolina Reaper'la ne yaptığıyla ilgili özel bir bilgi verecek kimse yok mu? Verdiyseniz bile bulmak çok zor, aralarda kaybolmuştur.

Bu biberin üreticisi olan Ed Currie (Smokin Ed) kısa bir belgeselin konuğu olmuş, biber hakkında konuşuyor. Burdan izleyebilirsiniz: https://www.greatbigstory.com/storie...hottest-pepper. Belgeselde ayrıca Carolina Reaper'den iki kat daha acı olduğunu ve henüz piyasaya sürmediğini söylediği başka biber çeşitlerini ürettiğini de belirtiyor.

Erdal Hoca beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 17:47   #835
Ağaçsever

andronova's Avatar

Arkadaşların geneli bu işte yeni öyle bol ürün alıpta şunu yaptım bunu yaptım diyen biri zor çıkacak heralde hele bir iki biber alalım şapkayı uzaya atacaz o derece yani, çok meşakkatli cavurun tomu)

hcgo beğendi.
Eski 20-07-2017, 18:24   #836
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yetiştirme koşulları bakımından diğer biberlerden farkı nedir?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi andronova Mesajı Göster
Arkadaşların geneli bu işte yeni öyle bol ürün alıpta şunu yaptım bunu yaptım diyen biri zor çıkacak heralde hele bir iki biber alalım şapkayı uzaya atacaz o derece yani, çok meşakkatli cavurun tomu)

Eski 20-07-2017, 19:51   #837
Ağaçsever

andronova's Avatar

şunu diye bilirim carolina dan önce ektiğim sıradan cin biberlerim meyve verdi hatta ilk meyveleri kızardı dal kalınlıkları falan carolina ya göre baya iyi,şu zaman itibariyle carolinalar çiçekte büyüklük oranlarıda cin biberlerine yakın,sorulması gereken soru carolinalar neden meyveye geçmiyor?

Eski 20-07-2017, 20:05   #838
Ağaçsever

andronova's Avatar

cin biberiyle carolinaların arasında 30 cm var yani her ortamı aynı sıcaklıksa,fazla suysa,toprak yapısıysa bunlardan değil gibi genetiği farklı heralde sanırsam bilgi eksikliğimiz var mesela biberler elimize ulaştığında biberin nasıl çimleneceği bilgisi verildi,üretimi konusunda detaylı bilgi alan oldumu(ilk elden) paylaşan olmadı hatırladığım kadar

Eski 20-07-2017, 20:17   #839
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu, tohumu doğadan toplanmış yabani bir biber çeşidi değil. Bhut Jolokia ile Habanero'nun hibritlenmesiyle üretilmiş bir Capsicum chinense biberi. chinense biberlerinin hem çimlenmesi hem de çiçeğe dönüp meyve vermesi genelgeçer (örneğin kıl ya da cin) biberlere göre daha uzun zaman alıyor. Genelde hasat edilmesi, fideler şaşırtıldıktan sonra 100-120 gün kadar sürer.

Hasat süresi uzadıkça, bitkinin hastalıklara, sıcağa, aşırı veya az neme, zararlıların hasarına uğraması olasılığı artıyor. Biberin çaprazlanmasında kullanılan ebeveyn biberler de tropik iklimlere ait olduğu için Carolina Reaper, adaptasyon sorunu yaşıyor olabilir ama Türkiye'de yetiştirip başarılı sonuç alanlar da var. Ayrıca, pek bilinmez ama Türkiye'de de chinense türüne ait biberler var.

Sizler Carolina Reaper'ı yetiştirene kadar üreticisi daha acısını piyasaya sürecek

Alıntı:
şunu diye bilirim carolina dan önce ektiğim sıradan cin biberlerim meyve verdi hatta ilk meyveleri kızardı dal kalınlıkları falan carolina ya göre baya iyi,şu zaman itibariyle carolinalar çiçekte büyüklük oranlarıda cin biberlerine yakın,sorulması gereken soru carolinalar neden meyveye geçmiyor?

Eski 20-07-2017, 20:19   #840
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Carolina Reaper'la (chinense) cin biber (annuum) birbiriyle çapraz tozlaşır. Burda esas olan, sizin Reaper'dan tohum alıp kendi iklim koşullarında yetiştirdiğiniz tohumu devam ettirmek olduğu için tohumun saflığını korumanız, yani iki farklı çeşit biberi birbirinden izole etmeniz gerek.

Alıntı:
cin biberiyle carolinaların arasında 30 cm var yani her ortamı aynı sıcaklıksa,fazla suysa,toprak yapısıysa bunlardan değil gibi genetiği farklı heralde sanırsam bilgi eksikliğimiz var mesela biberler elimize ulaştığında biberin nasıl çimleneceği bilgisi verildi,üretimi konusunda detaylı bilgi alan oldumu(ilk elden) paylaşan olmadı hatırladığım kadar

andronova beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024