agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2016, 00:05   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2016
Wink Biberlerim çıktı ama türü hakkında hiç ama hiç fikrim yok.

Sevgili Dostlar

Çinden Carolina biberi diye 200 adet tohum getirttim. Diktim 2 adet fidan çıktı. Büyüdü hatta forumda resimlerini paylaştım. Şimdi gayet güzel biber verdi 1 tanesinin üzerinde resimlerdeki gibi 10 adete yakın biber var, diğeri de çiçek verdi. Henüz hiç birini koparmadım ( nezaman ideal boya gelir bilmiyorum)
Bu biber sanırım carolina değil ancak hangi tür olduğunu bilmiyorum... Çok acı bir görüntüsü var yeşilinin koyuluğundan... Ancak sevgili dostlar bunun türünü bilen varsa lütfen paylaşınız... 5 aydır gözünün içine baktım ancak maalesef Biberden tabir yerindeyse soğumak üzereyim... Yardımlarınızı bekliyorum ilginize teşekkür ederim saygılarımla...

Eklenen Resimler

asturias35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2016, 03:33   #482
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alazmk Mesajı Göster
Hangi siteden aldiniz acaba
Hocam AliExpress ten aldım. Yeni resimleri de paylaştım. Bir bakarmısınız bu biber türü nedir. Acılık durumu vasat mıdır iyi midir bir fikriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim

Eski 05-09-2016, 11:12   #483
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2014
artık bunlar carolina reaper diyebilirmiyiz. portakaldan daha pürüzlü dış yüzeye ve belirgin kuyruklara sahipler.

Eklenen Resimler

kolcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2016, 11:13   #484
Ağaç Dostu

resimler davem

Eklenen Resimler

Erdal Hoca ve telato beğendi.
Eski 05-09-2016, 11:40   #485
Ağaç Dostu

nette carolina reaper forumunda bulduğum resim. benim biberlerde sanırım böyle bişey olacak çok benziyor.

Eklenen Resimler

Erdal Hoca ve telato beğendi.
Eski 05-09-2016, 14:34   #486
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2016
Sevgili kolcay,
Yabancı forumlarda senin için sorular sordum. Ve ortak bir cevap buldum.. O hep gördüğümüz tombul, buruşuk ve sivri kuyruklu biberlere mükemmel carolina veya kusursuz carolina deniyor-muş. Yani Carolina Reaper'in 3 adet belirleyici özelliği var, 1-Tombulluk 2-Buruşuk Yüzey 3-İğnesi veya kuyruğu. Bu üçünün de olduğu bir biber mükemmel Carolina. Ayrıca Carolina Reaper melez bir biber olduğu için Carolina diye aldığımız biberler atalarına daha çok benzeyebilirmiş. Ama bence arada çok bir fark yok. Çünkü milyon derece scoville'den bahsediyoruz. Seninkiler de Carolina aslında, ama Bhut Jolokia olması daha büyük ihtimal. Kırmızılaşmaya başlayınca belli olur. Yine de yeni attığın resimlerle bir daha sorayım.

getirmesebari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2016, 15:42   #487
Ağaç Dostu

bhut olmadığına eminim. bhutlar daha pürüzsüz ve uzun. benimkiler daha kısa ve tombul.

Eski 05-09-2016, 16:31   #488
Ağaçsever

Biber büyüdükçe o buruşukluklar gerilip daha pürüzsüz bir yapıya dönüşebilir. Ama tam bilmiyorum. Yabancılar daha bilgili bu konuda, onlar bir cevap versin buraya yazarım.

Eski 06-09-2016, 07:38   #489
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asturias35 Mesajı Göster
Sevgili Dostlar

Çinden Carolina biberi diye 200 adet tohum getirttim. Diktim 2 adet fidan çıktı. Büyüdü hatta forumda resimlerini paylaştım. Şimdi gayet güzel biber verdi 1 tanesinin üzerinde resimlerdeki gibi 10 adete yakın biber var, diğeri de çiçek verdi. Henüz hiç birini koparmadım ( nezaman ideal boya gelir bilmiyorum)
Bu biber sanırım carolina değil ancak hangi tür olduğunu bilmiyorum... Çok acı bir görüntüsü var yeşilinin koyuluğundan... Ancak sevgili dostlar bunun türünü bilen varsa lütfen paylaşınız... 5 aydır gözünün içine baktım ancak maalesef Biberden tabir yerindeyse soğumak üzereyim... Yardımlarınızı bekliyorum ilginize teşekkür ederim saygılarımla...
Maalesef biberinin Carolina Reaper ile alakası yok. Zaten çinden 200 adet tohumu getirtilmesi bile kulağa garip geliyor. Çünkü Çin de Carolina ne arasın? Fabrikada yapılmıyor ki bu tohum. O iklimde de işi zor. İnsanlar zor dayanıyor o havaya.. Üstelik keşke 5 ay beklemeseydin. Bir yere yazsaydın bu biber Carolina Reaper mi? Diye. Çünkü olmadığı çok belli yaprak yapısından. Neyse, tekrar geçmiş olsun. Türü de çok önemli değil bence, çinden gelmiş sonuçta. Beklet, sarılaşmadan koyu bir renge geçip kırmızılaşıcak o.

Eski 06-09-2016, 21:37   #490
Ağaçsever

Kolcay, yabancı arkadaşlar biberinin Carolina veya Bhut olmadığı konusunda hemfikir. Yani dediğim mükemmellik seviyesinde değil. Hibrit olduğunu söylüyorlar. Zaten dediğim gibi bu tur yapay bitkilerde genetik karışıklık sık görülüyormuş. Ama yinede acılığı bence 1.000.000 scoville den az değildir. Çünkü çaprazlanma ihtimali olan biberler bu seviyedeler zaten. İlerideki yetiştirmelerinde başarılar dilerim

Eski 06-09-2016, 23:15   #491
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Sayın getirmesebari, bu forumdaki acı biber meraklılarının tamamen ORİJİNAL bir tohum elde edip istedikleri biberden yetiştirmelerinin bir yolu yok mu

Düzenleyen Erdal Hoca : 08-09-2016 saat 23:08 Neden: yazım yanlışı
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 23:30   #492
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2015
sayın site sakinleri para toplayıp aramızdan birini yurtdışına yollayalım gidip alsın gelsin

Erdal Hoca beğendi.
redchili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 23:56   #493
Ağaç Dostu

benin biber tamda bu işte 36889 satışta % 100 olumlu geri bildirim. o kadar insan yanılmış olamaz sanırım.
buda linki
Carolina Reaper Chilli Pepper 10 Seeds | eBay

Eklenen Resimler

telato beğendi.
Eski 07-09-2016, 00:36   #494
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi getirmesebari Mesajı Göster
Kolcay, yabancı arkadaşlar biberinin Carolina veya Bhut olmadığı konusunda hemfikir. Yani dediğim mükemmellik seviyesinde değil. Hibrit olduğunu söylüyorlar. Zaten dediğim gibi bu tur yapay bitkilerde genetik karışıklık sık görülüyormuş. Ama yinede acılığı bence 1.000.000 scoville den az değildir. Çünkü çaprazlanma ihtimali olan biberler bu seviyedeler zaten. İlerideki yetiştirmelerinde başarılar dilerim
ben 1.000.000 luk bu biberleri zaten yetiştiriyorum sırf siteye resmini koymak için 10 dk önce topladım. bu biberi bu haliyle yiyebilen insan evladı henüz çıkmadı. en son biri en acı biberleri leblebi niyetine yerim dedi verdik 20 sn sonra kendini duvardan duvara vurmaya başladı perişan oldu. üstelik kurutulmuşundan çok az yediği halde.

Eklenen Resimler

Eski 07-09-2016, 03:00   #495
Yeni Üye

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kolcay Mesajı Göster
ben 1.000.000 luk bu biberleri zaten yetiştiriyorum sırf siteye resmini koymak için 10 dk önce topladım. bu biberi bu haliyle yiyebilen insan evladı henüz çıkmadı. en son biri en acı biberleri leblebi niyetine yerim dedi verdik 20 sn sonra kendini duvardan duvara vurmaya başladı perişan oldu. üstelik kurutulmuşundan çok az yediği halde.
KOLCAY HOCAM SELAMLAR

BİBERLERİN ÇOK GÜZEL GÖRÜNÜYOR. SİZE EĞER ZAHMET OLMAZSA ÖZELDEN KARGO BİLGİLERİNİ İLETSEM ÇOK DEĞİL 2-3 TANE KARGO İLE GÖNDEREBİLİR MİSİN.. iLGİLENİRSEN ÇOK MEMNUN OLURUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Eski 07-09-2016, 13:25   #496
Ağaçsever

Valla diğer forumda hibrit olduğunu, muhtemelen arada kaldığını vs. Söylediler. Ama yanılmışlardır belki. Bekle biraz daha büyüsün kırmızılaşsın, o zaman belli olur. Şimdi ne durumdalar?

Eski 07-09-2016, 13:29   #497
Ağaç Dostu

Alıntı:
Valla diğer forumda hibrit olduğunu, muhtemelen arada kaldığını vs. Söylediler. Ama yanılmışlardır belki. Bekle biraz daha büyüsün kırmızılaşsın, o zaman belli olur. Şimdi ne durumdalar?
hibrit olsa içinde çekirdek olmaz sanırım. geçen bitane yemiştim hatırladığım içinde çekirdekleri vardı. uzamaları durdu tombullaşmaya başladılar. yarın resim koyarım. sonra bayram dönüşüne kadar yokum. cinsini bilmem ama ben böyle verimli biber görmedim ufacık bitkide şuan 50 kadar irili ufaklı biber var ve sayısız tomurcuk ve çiçek var.

Eski 07-09-2016, 22:14   #498
Ağaçsever

Keşke benimkilerde çiçek açsa. 1 tanesi Türkiye'den aldım bir yetiştiriced. Hala tutmadı. 5 tane de ingiltereden getirttim. Onlardan biri çiçek açıyor o da sürekli çiçek döküyor. İşin garibi çiçeklerde hiç sarı polen yok.. ( ya da ben yanlış biliyorum oyle polenleri yok) Rica etsem verimli gördüğünüz bir çiçeğin iç kısmının fotoğrafını çeker misiniz?

Eski 07-09-2016, 22:53   #499
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Alıntı:

Onlardan biri çiçek açıyor o da sürekli çiçek döküyor.
Ahhhhhh... o çiçek dökmeler ahhhh.. Benim bu seneki bütün bir yaz mevsimimi burnumdan getirdi...

Bu kadar uzmanın olduğu, bu kadar kalabalık ve aktif bir forumda bu derde bir çözüm bulunamaması da garip bir durum değil mi ?

Eski 08-09-2016, 10:31   #500
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca Mesajı Göster
Ahhhhhh... o çiçek dökmeler ahhhh.. Benim bu seneki bütün bir yaz mevsimimi burnumdan getirdi...

Bu kadar uzmanın olduğu, bu kadar kalabalık ve aktif bir forumda bu derde bir çözüm bulunamaması da garip bir durum değil mi ?
biber içerideyse dışarıya al. gündüz günün en sıcak olduğu zamanlar gölgede kalsın. gece hava 15 derecenin altına iniyorsa içeriye al. sulu boya fırçası ile düzenli döllendir.

aynı biber evde ve işyerinde var. işyerindekinde sayısız biber var evdeki yeni biber tutmaya başladı. işyerinde klima sürekli çalışıyor gündüz serin gecede dışarıya göre sıcak güzel biber oluyor. evde hep dışarıdaydı biber olmuyordu 1 haftadır gece içeriye alıyorum biber olmaya başladı.

Erdal Hoca beğendi.
Eski 08-09-2016, 20:06   #501
Ağaçsever

Fotoğraf bekliyoruz kolcay bey ))

Eski 08-09-2016, 20:23   #502
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
İki yıldan uzun süredir carolina forumunu takip ederim,redchili'nin bir tane biberini gördük kuyruklu onun haricinde orjinal kuyruklu bir carolina göremedik.Bu ne bahtsızlıktır,hadi ben orjinalini bulamadım,yahu bulanıda göremedik ki.

Erdal Hoca beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2016, 22:22   #503
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kolcay Mesajı Göster
biber içerideyse dışarıya al. gündüz günün en sıcak olduğu zamanlar gölgede kalsın. gece hava 15 derecenin altına iniyorsa içeriye al. sulu boya fırçası ile düzenli döllendir.

aynı biber evde ve işyerinde var. işyerindekinde sayısız biber var evdeki yeni biber tutmaya başladı. işyerinde klima sürekli çalışıyor gündüz serin gecede dışarıya göre sıcak güzel biber oluyor. evde hep dışarıdaydı biber olmuyordu 1 haftadır gece içeriye alıyorum biber olmaya başladı.
Sayın kolcay, yaşadığım yer oldukça sıcak. Gece bile 23-24 derece civarındadır sanırım... Belki yeni yeni bugünlerde 3-5 derecelik düşüşler olabilir.

Aşırı sıcağın zarar verdiğini öğrendiğimden beri önce saksının etrafını aliminyum folyo ile sardım sonra da biberi balkonun en kuytu, güneşi uzun süre doğrudan görmeyen köşesine aldım. Hem suluboya fırçası ile hem de kulak pamuğu ile çiçekleri de kurcaladım. Ama hiçbiri çiçeklerin dökülmesine çare olamadı.

Belki de erkanbey'in söylediği gibi arıza tohumun kendisinde...

Bende şu an için toplam 4 tane bhut jolokia var. Eğer gelişmeler böyle devam eder ve ben hiçbirinden biber alamazsam kışa girerken dördünü de iyice budayıp kış uykusuna yatırmayı ve baharda canlanmalarını beklemeyi düşünüyorum...

Artık bhut işinden gönlüm yoruldu... O nedenle hep birlikte yeni maçlara hazırlanacağız

Yeni siparişler, yeni tohumlar ve yeni umutlar..........

erkanbey beğendi.

Düzenleyen Erdal Hoca : 08-09-2016 saat 22:24 Neden: ekleme
Eski 08-09-2016, 22:52   #504
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Bhutları kes at hocam sana daha kralının sözünü verdik işte 😀
Ben carolina için bu kadar uğraşıyorum dünyanın en acısı olduğu için.Sen neden bu kadar mücadele veriyorsun,bhut için değermi bu kadar sıkıntıya?İllede bhut yetiştirecem dersen tohum paylaşım erkinliğinde illaki paylaşan olacaktır,böylelikle tohumun sağlamlığını garantilemiş olursun.

Erdal Hoca beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2016, 22:53   #505
Ağaçsever

Erdel Hocam, yaşadığınız yer şu an oldukça sıcak ise muhtemelen kışın uygun sıcaklıkta olacaktır. Ki ben budamayı hiç mi hiç düşünmüyorum. 4 mevsim meeyve veren bir bitki sonuçta, ve uzman yetiştiricilerin birkilerine bakarsak bir insan boyundan uzunları var. Onlar budamış olamazlar değil mi?

Erdal Hoca beğendi.
Eski 08-09-2016, 23:01   #506
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Bhutları kes at hocam sana daha kralının sözünü verdik işte 😀
Ben carolina için bu kadar uğraşıyorum dünyanın en acısı olduğu için.Sen neden bu kadar mücadele veriyorsun,bhut için değermi bu kadar sıkıntıya?İllede bhut yetiştirecem dersen tohum paylaşım erkinliğinde illaki paylaşan olacaktır,böylelikle tohumun sağlamlığını garantilemiş olursun.
prünün üstünde 2 inatçı keçi var:
Biri ben, diğeri de jolokia

Şaka bir tarafa erkenbey, benim bu çok acı biber türleri arasında ilk tanıştığım ve hala hiçbir zaman yetiştiremediğim bir tür bhut...O nedenle hırs yaptım denilebilir.

Yukarıda yazdığım gibi yeni tohumlar ve yeni umutlara hazırım...Bhut dursun bir köşede

Tohum paylaşım etkinliğini de dört gözle bekliyorum zaten. 3-5 tohum yeter de artar bile

Eski 08-09-2016, 23:05   #507
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Alıntı:
Erdal Hocam, yaşadığınız yer şu an oldukça sıcak ise muhtemelen kışın uygun sıcaklıkta olacaktır. Ki ben budamayı hiç mi hiç düşünmüyorum. 4 mevsim meeyve veren bir bitki sonuçta, ve uzman yetiştiricilerin birkilerine bakarsak bir insan boyundan uzunları var. Onlar budamış olamazlar değil mi?
Evet, kışın da diğer bölgelere göre oldukça sıcak bir iklimi var yaşadığım yerin. Sanırım sizin Antalya iklimine de çok yakındır. Ama özellikle aralık sonu ile ocak ortasında don olabiliyor. Bir de budarsam sanki nadasa bırakılmış tarla gibi ertesi yıla daha bol ürün verir gibi düşünüyorum.umut işte....

Eski 09-09-2016, 12:06   #508
Ağaçsever

Ben öyle düşünmüyorum ne söyleyeyim.. Ama siz bilirsiniz

Eski 09-09-2016, 16:04   #509
Ağaç Dostu

izin öncesi son resimler 20 gün kadar izindeyim. babamın bahçedikerin durumu nasıl ekleyebilirsem onlarıda eklemeye çalışacağım.

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2016, 16:05   #510
Ağaç Dostu

resimler devam...

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024