agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni393Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2006, 20:26   #1
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Süs Biberleri

Merhaba, önce şunu açıklığa kavuşturalım, Türkiye'nin çok değişik coğrafi bölgelere ayrılması ve dolayısıyle aynı derecede farklı kültürlerin olması nedeniyle bazı bitkilerin adları yer yer değişik olabiliyor. Ben "süs biberi " derken yenebilen, küçük, değişik renklerde ve adeta bir çiçek güzelliğinde görünüşü olan küçük yapılı biberleri kastediyorum. Benim bunlara karşı özel merakım var; yazları yetiştirir, kışın da turşu yaparım (vahşice mi), herbirinin ayrı bir renk ve özelliği vardır, pek çok tropik salon bitkisinin güzelliğiyle yarışır bence, bir kusurları ise mevsimlik olmalarıdır. Meraklı olan arkadaşlarla tohum alışverişi yapabilirim, Türkçe adlarını yazarız (biliyorsak Latinceleri daha iyi olur), özelliklerini filan, bence bunları da yaşatmamız gerekli.

kasap.94 ve zakharion beğendi.
Ful Sokağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2006, 23:51   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
bir kusurları ise mevsimlik olmalarıdır
Benim tek kök süs biberim bu yaz 4 . yılını yaşıyor...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2006, 23:56   #3
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

Ben bir türlü yaşatmayı beceremedim, evim sobalı olduğu için kaloriferli işyerine bile götürdüm ama nafile. Bir püf noktası varsa bana da söyleyin lütfen

Eski 02-06-2006, 00:14   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Benimkini hiç içeriye almadım. Sadece kar yağdığı zamanlar (üzerine yağıyor çünkü) gazete kağıdı + naylon gibi bir örtüyle kapattım.

Diğerlerinin değil de bunun yaşamasının nedeni bence saksısının çok büyük olması (50-60 cm yükseklikte)

kasap.94 ve celikmen beğendi.
Eski 02-06-2006, 00:38   #5
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

Bu dediğiniz yenen biber değil mi

Eski 02-06-2006, 00:41   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ful Sokağı biberleriniz böyle mi?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2006, 00:59   #7
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

evet, tam benimkiler gibi, çok güzellermiş, keşke dijital kameram olsa da ben de fotoğraf gönderebilsem

Eski 02-06-2006, 01:02   #8
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

en üstteki "Yedi Kardeş" mi?

Eski 02-06-2006, 01:02   #9
agaclar.net

malina's Avatar

yaşlı biberim bu cins... Gençken siyah, olgunlaşınca kırmızı...

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2006, 01:26   #10
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

Sayın Malina, çok güzel bibermiş, tam benim istediğim gibi, peki bunlarla ilgili olarak da diğer bitkilerde olduğu bilimsel bilgi alabileceğimiz bir kaynak var mıdır acaba?Doğrusu benim gözümde çiçekten farksızlar, yazları balkonumu bunlarla doldururum. Ama dişe dokunur bir bilgim yok hep el yordamıyla sağdan soldan duyduklarımla bir yere kadar oluyor. Ben daha ciddi bilgi edinmek ve çeşitlerimi arttırmak istiyorum.İlginize teşekkür ederim.

kasap.94 beğendi.
Eski 02-06-2006, 02:23   #11
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Gerçekten çok güzel bir konuya değiniliyor. Mevsimlik olduğu bilinen biberin Malina Ablamızda 4. yaşına girmesi çok enteresan bir şey. Nice yıllara inşallah.

Bu konuyu takip etmeye çalışacağım. Özellikle mavi renkli biberler çok ilgimi çekti.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2006, 11:35   #12
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Süs biberinin bu kadar çeşidi oldğunu bilmiyordum. Annemin yetiştirdiği daha ince ve uzun. Rengi de daha kırmızı. Bizim de soframızı süslüyor ama biberin bilinen yararları bu biberlerde de var mı acaba?

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2006, 12:33   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Ben 7 tür yetiştirmiştim.

Eski 02-06-2006, 12:34   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necat Yılmaz, acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloid madde "kapsaisin"in, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etkiye sahip olduğunu belirlediklerini söyledi.

Prof. Dr. Necat Yılmaz, kırmızı biberin insan sağlığı üzerine etkilerini inceleyen çalışma yaptıklarını belirtti.

Çalışma sonuçlarına göre; kırmızı biberin içerisinde bol miktarda bulunan "Kapsaisin" maddesinin insan sağlığı üzerine birçok olumlu etkiye sahip olduğunu belirlediklerini ifade eden Yılmaz, "Örneğin ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisini P- maddesi yok ediyor, kanser önleyici etkisini ise içindeki kırmızı karotenoid maddesi sağlıyor. Ayrıca kırmızı biberin kolesterol düşürücü, mide asidini düzenleyici ve mikrop öldürücü etkilere sahip. Sanıldığının aksine kırmızı biber zayıflatıcı etki de gösteriyor" diye konuştu.

Yılmaz, bu faydaların sağlıklı kurutulmuş ya da taze yenilen kırmızı biber de görüldüğünü bildirdi.

Kırmızı biberin insan sağlığı üzerindeki faydalı etkilerini gösteren birçok temel çalışmanın mevcut olmasına rağmen Türkiye'deki araştırmacıların bu konu ile yeterince ilgilenmediğini savunan Prof. Dr. Yılmaz, şöyle konuştu:

"Ne yazık ki, ülkemizin araştırmacıları kırmızı biberle ilgili konuya yeterli derecede ilgi göstermemiş ve bu konuda sınırlı sayıda çalışma yapılmış. Uzakdoğu ve batılı araştırmacılar bu konuda daha fazla araştırmaya yer vermişler.

Halbuki biber üretimi ve tüketiminde ülkemiz eşsiz. Bu çalışma ile amacımız ülkemiz araştırmacılarının, halkımızın ve kamuoyunun dikkatini bilimsel veriler ışığında kırmızı biber üzerine çekmektir."

KANSERİ ÖNLÜYOR

Yılmaz, geçtiğimiz yıllarda ABD'de bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucuna göre, kırmızı biberin içinde etkin olarak bulunan ve acılığını veren bir maddenin, prostat kanseri hücrelerinin "intiharına" neden olduğunu ortaya çıkarıldığını anımsattı.

Los Angeles'teki Cedars-Sinai Hastanesi Kanser Enstitüsü ve California Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloid madde "kapsaisin", kanserli prostat hücrelerine enjekte edildiğinde, bunların parçalanarak yok olmalarını sağladıklarını anlatan Yılmaz, araştırmada, laboratuar farelerine nakledilen kanserli insan prostat hücrelerinin yüzde 80'inin "kapsaisin" karşısında imha olduklarının ortaya çıktığını kaydetti.

Yılmaz, sonuçları Kanser Araştırması dergisinde de yayınlanan bilgileri inceleme fırsatı bulduğunu, kapsaisinin, insanlarda kanserli prostat hücre kültürleri üzerinde, yayılmayı önleyen güçlü etkisi bulunduğunu söyledi.
Yılmaz, dünyada 700 bin erkeğin prostat kanserine yakalandığına dikkati çekti.
forum.mezun.com

kasap.94 beğendi.
Eski 02-06-2006, 22:05   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42
Süs biberinin bu kadar çeşidi oldğunu bilmiyordum. Annemin yetiştirdiği daha ince ve uzun. Rengi de daha kırmızı. Bizim de soframızı süslüyor ama biberin bilinen yararları bu biberlerde de var mı acaba?
Aynı faydalara bunlar da sahip Hasan Bey

Eski 07-06-2006, 19:11   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
ben de fotoğraf ekleyecektim
ama yukarıdakilere tekrar bakınca utandım
ayrıca ilk defa mor süs biberi gördüm
biber demeseniz kesin patlıcan derdim

celikmen beğendi.
backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 11:39   #17
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

Biber seven pek yok galiba...

Eski 20-06-2006, 13:55   #18
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Olmaz mı. Bibersiz yemek yenir mi hiç

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 17:43   #19
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
komşuda biberden çok güle benzeyen çok farklı bir biber var.
hayal dünyasını zorlayan bir şey .bu sene çıktıysa resmini ekleyeyim

kasap.94 beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 20:38   #20
macbeth

Giriş Tarihi: 07-06-2006
benim biberlerim böceklendi ne yapmam gerekiyor arkadaşlar?

cnn82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 20:59   #21
macbeth

Giriş Tarihi: 07-06-2006
Firdevs Dediki Uğur Böcekleri Onlari Yiyor..ama Nerden Bulurum Akşamin Bu Saati Uğurböceği

cnn82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 22:26   #22
(sercan)

Giriş Tarihi: 04-04-2006
Arkadaşım eğer bitkin yaprak bitine maruz kaldıysa firdevs doğru söylemiş.ugur böcekleri predatör olarak biliniyor bitlere karşı.Ama senin için zor bir yöntem.Arap sabununu suyla çözelterek bitkine püskürtebilirsin.bu bi yöntem böceklerini kaçırmak için.Eğer bitkinde parlak lekeler kalıyorsada bunlarıda yıkıyarak geçirebilirsin.Eğer hiç oladı diyorsan böcek ilaçları öneririm.ANCAK BU İLAÇLARDA TİCARİ AMAÇLA KULLANILAN TÜRLERDİR.EV İÇİNDE **** KÜÇÜK ALANLARDA KESİNLİKLE TAVSİYE ETMEM.

durustsahtekar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 22:42   #23
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnn82
benim biberlerim böceklendi ne yapmam gerekiyor arkadaşlar?

zararlılar için evde hazırlanabilecek kolay tarifler

Eski 20-06-2006, 22:48   #24
(sercan)

Giriş Tarihi: 04-04-2006
Bunları öğrendiğim ii oldu kaydedip bi kösede saklıyacam.Elbet bir gün kullanırım.Ancak ismi yalnış koyulmuş gibi.Bunlar koca karı ilaçlarına benziyor.Örneğin domates bitkisinin suyu taş düşürmeyede ii gelebilir mi? )

durustsahtekar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2006, 14:02   #25
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

Sayın memet, 19 nolu mesaj konusunda bir gelişme var mı...Çok merak ettim de....

Eski 27-07-2006, 14:13   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Süs biberleri tek mevsimlik değil ,ancak don olayından korumanız lazım, hersene biber veriyorlar .Bende de var hersene biber alıyorum.

Bu sene ilk defa mor olanlarını gördüm çiçekleri de mor... zannadersem genetiği ile oynanmış... yani yararlı mı zararlı mı bilemem.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2006, 14:53   #27
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
Bu sene ilk defa mor olanlarını gördüm çiçekleri de mor... zannadersem genetiği ile oynanmış... yani yararlı mı zararlı mı bilemem.
Onlar hibrit tohumdan yetişmiş denizakvaryumu. Genetiği değişmiş değil.

Melezleme çalışmalarından tarım sektöründe çok faydalanılır. Bir organizmanın genetiğini değiştirip de seri üretime geçmek çok da ucuz ve kolay teknılojiler değil. Süs biberi gibi bitkilere değil de, ticari önemi olan bitkilerde uygulanmaktadır.

kasap.94 beğendi.
Eski 27-07-2006, 15:08   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu konuda yanılabirim ama, merak ettiğim şu:

Hibrit için mor biber olması lazım.. benim bildiğim yok.yani hangi iki biber den, bu mor biber çıktı??

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2006, 10:39   #29
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

Sıradan bir vatandaş olarak benim melezleme ne de genetiğiyle oynama konusunda ne bilgim var ne de tekniğim. Fakat bende çok değişik renk ve biçimlerde biberler var bunların tohumlarından tekrar dikiyorum ve aynı biberleri elde ediyorum. Bizim süs biberi dediğimiz yerel biberlerin üzerinde oynandığını hiç düşünmüyorum çünkü çocukluğumdam beri gördüğüm kadarıyla sürekli tohumdan tekrar dikiliyorlar ve aynısı çıkıyor.

kasap.94 beğendi.
Eski 28-07-2006, 11:39   #30
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
bende çok değişik renk ve biçimlerde biberler var bunların tohumlarından tekrar dikiyorum ve aynı biberleri elde ediyorum
Bu tam olarak böyle olmuyor

Bunu sıradan bir vatandaş olarak yazıyorum, çünkü ben de senin gibi bu konularda bilgi sahibi değilim.

Her yıl diktiğim 7 farklı tip biber vardı. Sonuçta bu iş için sadece bir terasınız varsa, bitkiler fazla iç içe büyümek zorunda kalıyor. Geçen yıllarda şöyle bir şey gözlemledim:

Yedi kardeş adı verilen biberi bilirsin. Aynı yerden 7 tane biber çıkar, tipleri uzun ve incedirler. Yukarıda fotoğrafı olan siyah rekli biber ise bir yerden tek olarak çıkar.

İki biberin özelliklerinin birleştiği bir biberim oldu. Renk ve biçim olarak siyah biberin tüm özelliklerini taşıyor olmasına rağmen, aynı yerden 7'şer adet çıkıyordu...

Yani çok sayıda biber değişime uğramadıysa da bu mümkün...

kasap.94 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024