agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni275Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2015, 00:12   #151
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Aromas çilek fidesi alabilirsiniz internette bulabilirsiniz hem yediveren cinstir memnun kalırsınız.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 07:53   #152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Merhabalar. Ben de saksıda çilek yetiştiriyorum. Sorunum bir sorun mu yoksa doğal birşeymi bilmediğimden yardım rica ediyorum. Çilek fidelerimi ilk satın aldığımda üzerlerinde çilekler vardı. Daha sonra da 3 4 tane kadar çilek aldım ancak şu anda bir sürü sarmaşık şeklinde saksıdan aşağıya yapraklı kollar inmeye başladı. Yerde de ilerlemeye devam ediyorlar. Bu durumda ne yapmalıyım? Çilek vermeyi durdurmasının sebebi bu olabilir mi? Teşekkürler

hira beğendi.
gekren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 09:12   #153
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gekren Mesajı Göster
Merhabalar. Ben de saksıda çilek yetiştiriyorum. Sorunum bir sorun mu yoksa doğal birşeymi bilmediğimden yardım rica ediyorum. Çilek fidelerimi ilk satın aldığımda üzerlerinde çilekler vardı. Daha sonra da 3 4 tane kadar çilek aldım ancak şu anda bir sürü sarmaşık şeklinde saksıdan aşağıya yapraklı kollar inmeye başladı. Yerde de ilerlemeye devam ediyorlar. Bu durumda ne yapmalıyım? Çilek vermeyi durdurmasının sebebi bu olabilir mi? Teşekkürler
Bu bir sorun değil eğer bahçede olsaydı o şekilde kol atarak yayılıp çoğalabilecekti. Meyve vermemesinin nedenide artık vaktinin geçmiş olması

Bsracar10 beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 20:37   #154
Ağaçsever

Bunu bilmiyordum zamanının geçme durumunu. Bu kolları yerde bırakmalı mıyım tekrar toprağa mı dikmeliyim? Bunu keserek mi yapmalıyım? Çok soru sordum ama

hira ve erkanbey beğendi.
Eski 14-08-2015, 20:53   #155
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gekren Mesajı Göster
Bunu bilmiyordum zamanının geçme durumunu. Bu kolları yerde bırakmalı mıyım tekrar toprağa mı dikmeliyim? Bunu keserek mi yapmalıyım? Çok soru sordum ama
Bu konuda bilgim yok. Ben onları kesip atıyorum Siz çoğaltmak için kesmeden toprağın üzerine yatırıp, hafiften toprak serperek köklendirebilirsiniz bence. Yanlışta olabilir, bilmiyorum.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 00:43   #156
Ağaçsever

Teşekkürler bilgi için.

Eski 15-08-2015, 01:11   #157
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Çilek fidesi çoğaltmak istiyorsanız toprağa temas ettirin toprağa temas ettirdiğiniz yerden sonrasında uzamaya devam eden kısımı kesin zaten köklendiğini anlarsınız 10-15 günde köklenir ondan sonra ana çilek saksısıyla bağlantısını kesin artık yeni bir çilek saksınız daha oluştu hayırlı olsun.

Çileğiniz yediveren cins ise çilek fidesi çoğaltmaya ihtiyacınız yoksa o kolları kesin bir an önce meyveye dönsün.
Çilekte meyve lazımsa kollar kesilir,bitki çoğaltmak gerekiyorsa çiçekler koparılır,veya her ikisi birden yavaş gelişerek süreci devam ettirirler.umarım bu saatte anlaşılır yazabilmişimdir.

Eski 15-08-2015, 01:32   #158
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Geçen yılki çoğalttıklarımdan resim buldum ekliyorum daha anlaşılır olur.Kes diye işaretlediğim yeri kesmezsen ikinci bir kökte elde edebilirsin ama süreç çok uzun sürüyor örneğin 1 ay gibi bunları deneyerek tecrübe edersiniz zaten işin özünü kavramanız yeterli.

Çoğalttığınız çilek 4-5 yaprak olduktan sonra emin olmak için gövdesinden hafifçe sallayın toprağa iyice tutunmuşsa ana gövdeyle bağlantısını kesin ama bu süre en az 10 gün onu belirteyim.

Eklenen Resimler

kursun, hira, Milla ve 3 kişi beğendi.
Eski 15-08-2015, 07:35   #159
Ağaçsever

Çok açıklayıcı olmuş çok teşekkürler. Zaten inceledim dirsek şeklinde kökler mevcut. Onları toprağa temas ettiriyorum.

Eski 15-08-2015, 07:36   #160
Ağaçsever

Bu arada yediveren cinsi çileğim.

Eski 19-08-2015, 23:36   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2015
Benim balkonda da uzun saksıda 5 kök çilek var. Coştu gitti bütün saksılara kök saldı lakin ilk başta 4-5 meyve aldık daha da alamadık. (Mükemmel lezzetli, en organiğinden). Yazın sıcağından mı, toprağından mı, yoksa uzama eğiliminden mi bilemedim.
Esas kışın ne yaparız onu düşünüyorum. Poşetle sarsak mı eski usul donmasın diye. Dağdaki çilek donmuyorsa buna birşey olmaz diyeceksiniz ama yavrucukları düşünüyorum işte N'apsak acaba var mıdır önerisi olan bu apartman bahçıvanına?

rottenlycan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 23:52   #162
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Çilek soğuğa dayanıklıdır,geçtiğimiz yıl Samsunda çok nadir görülen bir soğuk oldu -4 sanırım herkesin balkonlarındaki çiçekler kurudu benimde baya bir çiçeğim kurudu,ama çileklere hiç birşey olmadı.Yukarıdada bahsettiğim gibi uzayan sürgünler verimi düşürür.
Cinsleri yediverense 1-2 aya kadar tekrar meyve verecektir.Kısacası özel bir şey yapmanıza gerek yok -5 ten daha soğuk olmuyorsa.

Eski 17-11-2015, 23:42   #163
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-11-2015
Dün ormandan çilek fidesi topladım.acaba nasıl bir meyvesi var ve nasıl çoğalta bilirim

Ereny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 11:32   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Değerli Posthuman kardeş merhaba.

İstanbul için Camarosa cinsi çileği tavsiye ederiz. Satın almak için solucan Gübresi : madrasol.com sitemizden sipariş verebilirsiniz. Aroması güzeldir. Biz geçtiğimiz yıl topraksız tarımda çilek yetiştirdik ve deneyimlerimizi buradan vetman996/Ticari Topraksız Tarım Deneme Serası paylaştık.

Çileği organik gübre ile yetiştirdiğinizde (özellikle solucan gübresi ile) çok lezzetli oluyor. Çileği satmak için pazara girdiğinizde her yeri mis gibi çilek kokusu da sarınca elinizdeki çilek çok kısa sürede bitiyor.

Biz iş yoğunluğu nedeniyle çilek yetiştiriciliğine ara vermek zorunda kaldık ama en kısa zamanda tekrar başlayacağız.

Size kolaylıklar dilerim. Selamlar...
Merhaba
Camarosa saksıda yetişir mi?
Verdiginiz linkte en az 1000 adetlik satis var, daha az alınabiliyor mu? Kendim için 3-5 fide yeter açıkçası.
Camarosa yediveren bir tür mü? Sanırım yediveren değil. Anladığım kadarıyla sadece nötr gün olanlar(Kabarla Aromas Albion) yediveren oluyor, kısa gün ve diğerleri yediveren olmuyor, doğru mudur? Bu mantıkla bakarsak yıl boyu çilek yemek için albion veya benzeri yediveren dikmek daha iyi olmaz mı? Bir uzman bilen beni aydınlatırsa çok mutlu olacağım.

Düzenleyen ozgurke : 06-12-2015 saat 13:00 Neden: konuyla ilgili yeni bilgiler edindim, bu nedenle güncelledim.
ozgurke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 01:00   #165
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2015
Merhaba arkadaşlar,

Çileklerim hastalandı sanıyorum Çilek hastalıkları sayfasına post attım ama görmediler muhtemelen. Bu posttaki fotoğraflara bakabilir misiniz rica etsem?

Yaprakları gördüğünüz üzere büzüştü acaba neden? Evin içerisinde duruyorlar. Ev istanbulda, çok soğuk değil, pek kombi de yakmıyoruz henüz. Neden böyle yapmış olabilir? Son fotoğrafta gördüğünüz iste toprağı. Yüzeyinde böyle beyazlıklar var. Acaba onlar nedir? Musluk suyu döküyorum ara sıra, sudaki kireç midir?

Arakil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2016, 20:00   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2016
geçmiş olsun

hanefi bilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 21:06   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Merhaba arkadaşlar;
Geçen yazdan küçük bir saksıda çileğim var ve çoğaltmak istiyorum ne yapmaö gerekiyor ?

Manolyaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 21:57   #168
Yeni Üye

seroş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2016
çilek

arkadaşlar bu gün saksıya çilek Tohumu diktim gübre falan koymadım gerek var mı illa bilmiyorum ne yapmalıyım nasıl bakmalıyım lütfen yardım edin..

seroş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2016, 20:59   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2016
Mrbalar ben araniza yeni katildim bende bir bilene sormak istedikleri vardi bir turlu nasil nerde mesaj yeri derken sizin sorunuzu gordum nacizanede olsa dag cilegi hakkinda bilgim var.. Cok sanslisiniz dag cilegi bulabilmissiniz meyveleri cok kucuk ama muthis lezzetlidir diger cilekler gibidir yetistirmesi.

Acemi cilekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 08:33   #170
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bunlarda bizdeki saksılar.

Name:  IMG_3657.jpg
Views: 2710
Size:  72.8 KB

Name:  IMG_3659.jpg
Views: 2733
Size:  73.1 KB

Name:  IMG_3660.jpg
Views: 2734
Size:  73.1 KB

efeege, Milla, A_NOMAD ve 2 kişi beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 23:54   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
Yeni Çileklerim

Merhabalar.Bugün ektim çilekleri.Cinsi nedir bilmiyorum.Bir tanıdığımızın bahçesinden söktüm topladım evin güneşi iyi olduğu için saksılara ektim.Umarım tutturabilirim.

Konuyu okudum baştan aşağı.Çilekler olduğu zaman toprakla temasının kesilmesi gerekiyormuş.Ama altlarına plastik metaryel koymak güneş altında zararlı olabileceğini düşünüyorum.Ufak çakıl taşları koymayı düşünüyorum,yine de çürürler mi?Ve varsa başka önerileriniz?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
turannavruz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 19:17   #172
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Name:  ImageUploadedByTapatalk1458321238.221195.jpg
Views: 2708
Size:  59.9 KB
Name:  ImageUploadedByTapatalk1458321250.426243.jpg
Views: 2739
Size:  67.2 KB

Merhabalar , gecen hafta satin aldigim cileklerimin yaprak uclari kararmaya baskadi. Yakinda tum yapraklar kararip, sonrada kuruyacak. Gecen seneki cileklerim hep bu sekilde öldü. Acaba benim balkonda bir hastalik mi kapiyorlar. Yardimci olabilirseniz memnun olurum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

efeege ve Milla beğendi.
modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 20:15   #173
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi modelci Mesajı Göster
Eklenti 600787
Eklenti 600788

Merhabalar , gecen hafta satin aldigim cileklerimin yaprak uclari kararmaya baskadi. Yakinda tum yapraklar kararip, sonrada kuruyacak. Gecen seneki cileklerim hep bu sekilde öldü. Acaba benim balkonda bir hastalik mi kapiyorlar. Yardimci olabilirseniz memnun olurum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
..Yaprakları posumediği surece bir tehlike yok.
Çilekleriniz şu anda çok sağlıklı goruluyor ..
Çileklerde çoğaltma ya kökten verdiği uzanan kollarında oluşturduğu fidelerden ya da kokun kenarlarında oluşan yeni çilek fidelerinden olur..
Kollarda oluşan minik fideler ,bu kollarda başka bir saksıya ekilebilecek hale gelince en dipten çilekten çıkan kol kesilir..ucundaki fideyle birlikte başka bir saksıya ekilir..
Sonra tekrar uçtaki fide buyuyunce tekrar başka bir saksıya..Çoğaltmak istemezseniz oluşan kolları kesersiniz..Allah ne güzel yaratmış..Ne kadar isterseniz o kadar çoğaltabilirsiniz..

samur beğendi.
banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 20:18   #174
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arakil Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Çileklerim hastalandı sanıyorum Çilek hastalıkları sayfasına post attım ama görmediler muhtemelen. Bu posttaki fotoğraflara bakabilir misiniz rica etsem?

Yaprakları gördüğünüz üzere büzüştü acaba neden? Evin içerisinde duruyorlar. Ev istanbulda, çok soğuk değil, pek kombi de yakmıyoruz henüz. Neden böyle yapmış olabilir? Son fotoğrafta gördüğünüz iste toprağı. Yüzeyinde böyle beyazlıklar var. Acaba onlar nedir? Musluk suyu döküyorum ara sıra, sudaki kireç midir?

Çileklerinizi dışarı alın..

Eski 20-03-2016, 20:20   #175
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arakil Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Çileklerini dışarı güneş gören bir yere koyarsanız duzelirler.Koku kurudukça sulayın..

Kok kısmındaki toprağı da bir çubukla kok kısma zarar vermeden karıştırınız..

Eski 21-03-2016, 11:19   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2016
arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım ve dün formu baya bir okudum. internetten 3 adet çilek fidesi sipariş ettim ve bunları saksılara ektim 2 si evde pencerenin önünde 1 tanesini iş yerine getirdim. sizlere bir kaç sorum olacak. evde bulunan çilekler pencerenin önünde ve sabah 7 den sonra 2-3 saat güneş alıyorlar pencereden gelen güneş yapraklarını yakar mı ? sulamayı ne sıklıkla yapmalıyım suyu çok mu sever az mı sever pek bilemedim. saksıya ekerken yine internetten sipariş ettiğim sebze ve bitki toprağı kullandım ve üzerine de biraz solucan gübresi koydum yorum ve önerilerinizi bekliyorum. Birde bir fideden kol çıkartmış bunu ne yapmalıyım. fotoğrafı birazdan ekliyorum.

kerem.cimen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 11:35   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2016
fideyi ektikten sonra yeni filizler çıkmaya da başladı bunlarda fotoğraflar

Eklenen Resimler

efeege, Milla ve eurosat55 beğendi.
kerem.cimen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 22:51   #178
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Name:  P_20160321_123502_1_p (512 x 288).jpg
Views: 2480
Size:  48.2 KB

bu da benim çileklerimden ilk açanı şu anda.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 16:08   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Arkadaslar merhaba 2 gun once marketten cilek fidesi aldim aralarinda en temiz bunlardi hic bakmamislar kupkuru topragin icindeydi.Eve getirdim bahce topragi ve torfla karistirdim diktim.Kokleri ayirarak saksiya yaymayi dusundum ama cesaret edemedim.Yapraklar bu sekilde 2 gundur hafif sulamami yapiyorum gunes isigida aliyor sizce hastaliklimidir ?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Milla beğendi.
Tolgahan61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 17:32   #180
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
aşırı derecede yıpranmış bu fideler o nedenle güneşi tamamen kes 10 gün boyunca güneşsiz havadar ortamda dursun toprağını çok aşırı sulamamak kaydı ile nemli tut düzelir muhakkak. 2 günde farklılık olması imkansız yeni sürgünleri sağlıklı gibi duruyor 10 gün sonra zaten yeni sürgünlerinden anlarsın düzeldiğini. çiçekçilerin sattığı torfu kullanma bu arada sebze türü bitkilere verimi öldürüyor illa torf takviyesi yapacaksan doğal torf kullan Hindistan cevizi torfu bunlardan bir tanesi yapı marketlerin bahçe ve çiçek bölümlerinde bulabilirsin. çiçekler için olan torftan çok fazla suyu tutabildiği gibi gübre ve bahçe toprağı karışımı şeklinde kullanırsan iyi sonuç alırsın. benim koyduğum resimdeki saksının içeriği bu karışımdan yapılmış durumda üstü ne kadar kurusada dibi kurumuyor hep nemli.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çıplak kök, çilek

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024