agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2014, 16:51   #871
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2014
kuzey cepheli evde mayer limon yetişir mi?

tüm ağaçseverlere ve doğaseverlere selamlar,

bu başlığı yeni gördüm, biraz önce limon başlığında da aynı soruyu sormuştum, evim kuzeye baktığı için doğrudan güneş almıyor, mayer limon fidanı almak istiyorum ama limonun güneşi sevdiğini duydum, güneşsizlikten kuruyacaksa hiç bu işe girmemek istiyorum, bilgisi veya tecrübesi olan varsa paylaşabilir mi? şimdiden teşekkürler.

hakan321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 11:21   #872
Yeni Üye

bin453's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2014
Limonnn ımm söylerken bile ağzım sulanıyor ekşiyor.

Çekirdekten yetiştirmeyi denediğim limon fidem umarım yaşatabilirim.Daha büyüsün meyve için aşı denemesi yapacağım.

Eklenen Resimler

Emre İlhan beğendi.
bin453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 14:50   #873
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2014
limonumun yaprak uçları sarardı neden olduğunu anlayamadım çok mu su veriyorum yan yana durmaktan birbirlerine hastalık bulaştırıyorlar gibime geliyor ne yapmam gerekiyor ben aydınlatır mısınız

tugba. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 10:49   #874
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Arkadaşlar isyerinde yetitirmeye çalıştığımız limon tomurcuklandı paylaşmak istedim.
Sinoptan selamlarımla...

Eklenen Resimler

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 10:57   #875
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Çekirdekten çimlendirdiğim yavru limonlar bonzai yapmaya çalışacağız

Eklenen Resimler

GothiCat beğendi.
Eski 02-03-2015, 20:25   #876
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Limonumuzun son hali

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2015, 17:29   #877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2015
Arkadaşlar yaklaşık kasım sonunda arkadaşıma bir limon ağacı hediye ettim.. üzerinde meyveleri vard, gayet sağlıklı ve diriyd. daha sonra arkadaşım bana yapraklarını döktüğünü söyledi. bende kışın yaprak dökmesi normal dedim. (tüm çiçekçiler böyle söylediği için) daha sonra araştırdığımda limon ağaçlarını kışın yaprak dökmediğini öğrendim. kısa süreli bir şok geçirdim daha sonra ise üzüntüye döndü bu durum. ağacın ilk ve son halini atıyorum sizce kurtarılabilinir mi ?

Eklenen Resimler

elif30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 09:25   #878
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2015
Merhabalar bunu bende merak ediyorum. Benim limon ağacı bahçede toprağa dikili Kasım ayında başka bahçeden alıp bahçemize dikmiştik boyu yaklaşık 1.60cm gibi dalları birbirine sarılmış sarmaşık gibi olmuştu, akıllı bir arkadaşımın gazı ile tüm dallarını kestik ardından da kar yağdı. Şu an 2ci resimdeki gibi ve dallar git gide solmaya başladı henüz hiç bir yerinden sürgün veya ona benzer bişey göremedim. Yapılabilecek bir şey varmıdır?

laser69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 19:50   #879
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2015
Merhabalar öncelikle ben dün istanbul eminönü çiçek pazarından limon fidesi aldım aldığım limonun cinsini misket limon dedi aldığım adam 3 , 4 tane meyvesi var üzerinde yanlız yaprakları sararmış kurumuş bide bazı dallar kırılmış gibi yarılmıi yani ama yeşil dalları gübre aldım aynı kişiden gübre koydum suladım sorum şu nezaman yaprakları yeşirir ve güzel meyve alırım saygılarımla lütfen cevaplarınızı bekliyorum ...

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Düzenleyen roset34 : 27-03-2015 saat 23:33
roset34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 16:50   #880
Yeni Üye

26ömer's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2013
Galeri: 1
limon ağacı

Limon ağacımın önceki durumu bu şekildeydi.daha sonra yaprak dökülmeleri başladı.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
26ömer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2015, 16:44   #881
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Arkadaşlar isyerinde yetitirmeye çalıştığımız limon tomurcuklandı paylaşmak istedim.
Sinoptan selamlarımla...
sayın mühendis 57 benimde 3 limonum var bahçemde 1 tanesini daha dikmedim saksısında. gördüğüm kadarıyla genelde saksıda evde balkonda yetiştiriyorsunuz. acaba bahçeye ekmekle hatamı ettim .. saksıdaki limonu mu bahçeye diksem mi acaba. bilgilendirirseniz sevinirim. ayrıca limonunuza da maşallah..

mühendis57 ve sevdam beğendi.
sardünya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 20:42   #882
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var 2007 yılında askere giderken yediğim salatadan çıkan limon çekirdeğini ektim askere giderken küçücük çıktı yerinden. sene 2015 oldu ağacım 1 metreyi geçti, kök kalınlığıda parmak kadar. sürekli yeni yeni yapraklar açıp büyüyor ama bi türlü çiçeklenme ve meyve çıkmadı 2 kez göz aşısı yaptırmayı denedim onlarda tutmadı . limon vermesi için ne yapmam gerekir. bu konuda tecrübeli olan arkadaşlara selamlarımı iletiyorum

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 14:42   #883
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Üreyen bitki nasıl? Yani tohumdan ürediği için açılma olmuştur. Turunç fidanı üretmiş olmalısınız.

Aşı konusunun üzerine daha da düşmelisiniz. "Göz aşısı neden tutmadı? Aşılama mevsimi uygun değil miydi?" gibi...

Keşke uygun mevsimde göz aşısını tekrar deneseniz. Daha usta bir elden.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 12:25   #884
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2015
Thumbs down

Merhabalar, bir yerden yediveren cinsi limon fidesi aldım iki ay önce. Eve geldigimde poşet içinden çıkarıp o an elimde bulunan bir saksıya diktim. Biraz da sıvı besin gubresi verdim. Bir ay oldu olmadi üst kısmında yeni yapraklar çıkmaya başladı. Ağacım yaklaşık 20 cm kadar büyüdü hızla. Sonra (yazarken bile kızıyorum kendime) büyük bir saksı aldım ve değiştirdim, bahçe toprağı ve torf karışımı ile. Üstte yeni çıkan yapraklar büzüldü hemen, aşağı dogru eğildi yeni çıkan dallar. Bir gün sonra biraz toparlamışlardı ama şimdi 15 gün oldu dik duruyorlar ama hala eskisi gibi değiller, büyüme de durdu. Daha önce çıkan yeni yapraklardan küçük olanlar dökülüyor. Ne yapmam gerek, lütfen bir fikir verin

leila.l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 12:34   #885
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2015
Bunlar da fotolar...

Eklenen Resimler

leila.l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 17:27   #886
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Merhabalar,biraz moladan sonra yeni maceralara atılmaya karar verdim bu sene :P Limon hakkında kafam acayip karışık.Her türlü bilgiye,yardıma muhtacım anlayacağınız...İthal tohum getirip çimlenme saksısına diktim ama limonumun cinsini bilmiyorum! Nadir bulunan iç mekan-dış mekan limon ağacı diye geçiyordu.Gelen pakette de cinsi hakkında herhangi bir bilgi çıkmadı.Biraz araştırdım İtalyan limon ağacına benziyor(tabii satıcı aynı resmi kullanmadıysa)...Minyatür bir tür olduğunu düşünerek aldım ama neticede emin değilim.Eğer minyatür limonsa,esas saksı ölçüleri için ideal olan nedir deneyimli olanlar yazarsa sevinirim.Aksi takdirde zaten fideyi bahçeye dikeceğim...Bir de bu tür(küçük) limon ağaçlarında da aşı gerekiyor mu?

Aldığım tür şu:

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 14:26   #887
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2015
Merhabalar.
Haftalardır beğeniyle mesajlarınızı okuyordum üye olmak bugüne nasip oldu.

Benimde terasımda yetiştirmeye çalıştığım Portakal, Limon, Kumkuat, Calamondin ve Obovata fidanlarım var.

Fidanları mersinden bir fidancıdan satın aldım ve bir tanesinin saksısında karınca kolonisi de gelmiş... Terası tamamen istila etti. Şu an tüm fidanlar çiçekte ve bu karıncalar çiçeklerin diplerinde sanki hareketsiz sabit olarak kalıp çiçek ve meyve diplerinden besleniyorlar. Fidanlarımda herhangi bir zararlı mevcut değil, yani karıncaların faydalandıkları bit veya diğer zararlılar yok. Bu konuya çok dikkat ediyorum. Bir süre sonra tüm fidanlarda günde 6-10 adet arası çiçek ve sonrası meyve oluşumlarının dökülmesi baş gösterdi. Bu gidişte meyve alamamaktan korkuyorum.

***Sulamayı toprağın 2-3 cm altının kuruluğuna göre 3-5 günde bir yapmaktayım.
***Yapraklar normal görüntüsünde yeşil, kuruma, solma, kıvrıklaşma, kloroz veya besin eksiklikleri nedeniyle renk değişiklikleri yok. Her dalda filizlenmeler mevcut ve sağlıklı görünüyor.
*** İstanbulda bulunan terasım yarı kapalı ve fidanlar gün boyu güneş ve hafif rüzgar alıyor.
*** Saksılar 30-40 lt büyük plastik saksılar. Tabanlarında 2 cm mıcır var, drenaj konusunda bir sıkıntı görmedim.
*** 15-20 günde bir fidancının gönderdiği sıvı besin gübresini sulama suyuna katıp sulama yapıyorum.

Siz değerli üyelere sormak istediğim özellikle kafama takılan Karınca olayı... Karıncalar bu dökülmelere sepep olabilirler mi? yoksa karıncalar tozlaşma dahil bitkiler için tamamen yararlı böcekler midir?
Birde turunçgiller çiçekte iken veya normalde direkt güneşi mi sever yoksa yarı gölge bir ortam mı sağlamalıyım.

Jakin beğendi.
mourate Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 14:42   #888
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mourate Mesajı Göster
Merhabalar.
Haftalardır beğeniyle mesajlarınızı okuyordum üye olmak bugüne nasip oldu.

Foruma hoş geldiniz Sn. mourate. Fotoğraf ekleyebilirseniz bilgili arkadaşlar sorunuzu daha iyi
yanıtlayabilirler. Konu hakkında bilgim yok ama sayenizde ben de heveslendim. Bol bol ürün almanızı dilerim.

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 02:19   #889
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
İnternette araştırırken aşı konusunda şöyle birşey öğrendim:Tek çekirdekten limon diktiysek meyve için aşılama gerekiyormuş,birkaç çekirdek (en az iki) diktiysek aşıya lüzum yokmuş çünkü doğal tozlanma ile meyve oluştuğundan aşı gerekmezmiş.Doğru mudur?

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 22:25   #890
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar 8 senelik limon ağacım var. Çekirdekten ekmiştim. Bu 8 sene de baya bir büyüdü sürekli yeni yapraklar çıkarıyor, uzuyor, büyüyor yaprakları falan gayet sağlıklı. 2 kere göz aşısı yapmayı denedik sanırım ikisinde de başarılı olamadık ama, son yaptığım göz aşısı tutmadı diye çıkarmıştım ondan 10 gün kadar sonra her yerinden çok miktarda yeni yapraklar ve dallar çıkmaya başladı. İlk defa bu kadar çok yaprak çıkardı.

Demek istediğim;

yapılan aşı tutmuşmudur ?
tutmamışsa Ankara'da bu işi yapan bildiğiniz bir yer varmı ?

yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum
resimleride ekliyorum

Eklenen Resimler

mühendis57 beğendi.
Eski 29-05-2015, 15:31   #891
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi djtunc Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar 8 senelik limon ağacım var. Çekirdekten ekmiştim. Bu 8 sene de baya bir büyüdü sürekli yeni yapraklar çıkarıyor, uzuyor, büyüyor yaprakları falan gayet sağlıklı. 2 kere göz aşısı yapmayı denedik sanırım ikisinde de başarılı olamadık ama, son yaptığım göz aşısı tutmadı diye çıkarmıştım ondan 10 gün kadar sonra her yerinden çok miktarda yeni yapraklar ve dallar çıkmaya başladı. İlk defa bu kadar çok yaprak çıkardı.

Demek istediğim;

yapılan aşı tutmuşmudur ?
tutmamışsa Ankara'da bu işi yapan bildiğiniz bir yer varmı ?

yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum
resimleride ekliyorum
Merhaba resimlerde aşı yaptığınız yer belli olmuyor yakından çekerseniz net birşey söylerim. Ankarada size en yakın il ya da ilçe tarım müdürlüğüne giderseniz oradaki mühendis arkadaşlardan birisi size yardımcı olur diye düşünüyorum.

Eski 30-05-2015, 21:10   #892
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba resimlerde aşı yaptığınız yer belli olmuyor yakından çekerseniz net birşey söylerim. Ankarada size en yakın il ya da ilçe tarım müdürlüğüne giderseniz oradaki mühendis arkadaşlardan birisi size yardımcı olur diye düşünüyorum.
Aşı yerlerini resimde gösterdim,ilginize teşekkür ederim

Eklenen Resimler

GothiCat beğendi.
Eski 01-06-2015, 09:08   #893
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Aşı yerlerini resimde gösterdim,ilginize teşekkür ederim
merhaba aşı yaptığınız yerde bir hareketlilik yok yabani kısımdan sürgün vermiş. göz aşılarında aşının tuttuğu yaprak sapının dokunma ile düşmesiyle anlaşılır resimde H harfiyle gösteriliyor yaprak sapı düştüğünde aşı tutmuş demektir.
Sizin aşınız tutmamış gibi tam net olarak da görünmüyor zaten yanda kalmış resimde belli olmuyor.eğer tutmuşsa alttaki yabani sürgünleri kopartmanız gerekir.

Eklenen Resimler

djtunc beğendi.
Eski 01-06-2015, 09:23   #894
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Evdeki limon fidanım epey bir meyve tuttu.Portakal fidanim da çiçekte umarim onda da bu yıl meyve görürüm.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2015, 14:01   #895
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evdeki limon fidanım epey bir meyve tuttu.Portakal fidanim da çiçekte umarim onda da bu yıl meyve görürüm.
aşıyı kendiniz mi yaptınız yoksa aşılı mı aldınız ?

Eski 02-06-2015, 14:04   #896
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
aşıyı kendiniz mi yaptınız yoksa aşılı mı aldınız ?
Aşılı fidan almıştım

Eski 02-06-2015, 14:21   #897
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Merhabalar, ben de iki yıldır çekirdekten limon yetiştiriyorum. İkisi bir saksıdaydı. Bu yıl ayrı ayrı saksılara aldım. Yaprak uçlarında kurumalar var. Cam balkonda duruyor. Balkon öğleden sonra 2-3 gibi güneş alıyor 2- 2,5 saat kadar. Hep dışarı almalı mıyım? Yoksa burda bakmaya devam edeyim mi? Aşı için ne kadar daha büyümesi gerekir? Teşekkür ederim.

Name:  limon.jpg
Views: 2155
Size:  40.1 KB Name:  limon1.jpg
Views: 2152
Size:  41.8 KB

Name:  limon2.jpg
Views: 2081
Size:  29.7 KB Name:  limon3.jpg
Views: 2188
Size:  36.0 KB

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 14:44   #898
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Tohumdan yetiştirdiğim Lime ?

Merhabalar resimlerini görmüş olduğunuz 5 yılönce lime tohumu diye aldığım ağacın son hali ektedir. Bulunduğum ilde aşı bulamadım ve daha önce aşı yapmadım. fakat lime ağacı olduğunu resimleri gösterdiğim bir kaç ziraatçi söyledi ama aşı konusunda yardımcı olamadılar ve ağaç iğnelenmeye başladı konu başlığı altında incelediğim resimlerde ağaçların iğnelenmediğini gördüm. ağacımın aşıya uygun olup olmadığını ,uygusa nereden,nasıl yapacağımı ,aşıyı nasıl temin edeceğim konusunda (eskişehirde veyahut kargo gönderebilecek herhangi bir yer) yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

djtunc beğendi.
faceofftr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 23:50   #899
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Merhaba,
Benim aralikda aldigim limonum kisin cicek acti ama dokuldu. Son 3 haftadir dallari hizlica buyudu ve cicek acti. Cicekler bu sefer tutmusmu bakar misiniz?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

GothiCat ve sardünya beğendi.
modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 16:59   #900
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faceofftr Mesajı Göster
Merhabalar resimlerini görmüş olduğunuz 5 yılönce lime tohumu diye aldığım ağacın son hali ektedir. Bulunduğum ilde aşı bulamadım ve daha önce aşı yapmadım. fakat lime ağacı olduğunu resimleri gösterdiğim bir kaç ziraatçi söyledi ama aşı konusunda yardımcı olamadılar ve ağaç iğnelenmeye başladı konu başlığı altında incelediğim resimlerde ağaçların iğnelenmediğini gördüm. ağacımın aşıya uygun olup olmadığını ,uygusa nereden,nasıl yapacağımı ,aşıyı nasıl temin edeceğim konusunda (eskişehirde veyahut kargo gönderebilecek herhangi bir yer) yardımcı olursanız çok sevinirim.

keşke yanıt verseniz

djtunc beğendi.
faceofftr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024