agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2015, 15:35   #961
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EAkpınar Mesajı Göster
Merhabalar, ben de iki yıldır çekirdekten limon yetiştiriyorum. İkisi bir saksıdaydı. Bu yıl ayrı ayrı saksılara aldım. Yaprak uçlarında kurumalar var. Cam balkonda duruyor. Balkon öğleden sonra 2-3 gibi güneş alıyor 2- 2,5 saat kadar. Hep dışarı almalı mıyım? Yoksa burda bakmaya devam edeyim mi? Aşı için ne kadar daha büyümesi gerekir? Teşekkür ederim.

Eklenti 556733 Eklenti 556734

Eklenti 556731 Eklenti 556732
Soruma cevap alamadığım için tekrar yazma ihtiyacı duydum. Yazı dışarda geçirdi limonlarım. Bu hafta tekrar cam balkona aldım. Şu anki boyu 50 cm civarında biraz dal çıkarsın diye büyük saksıya almak istemediğimden 2 lt lik saksıda duruyor. Toprağı da yapı marketten aldığım toprak ve torf karışımı. Sanırım içine perlitte koydum. Ne kadar olunca aşı yapılması gerekiyor. Ayrıca cinsini de bilemiyorum ******, salatanın limonundan aldığım çekirdek.

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 21:59   #962
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2015
Arkadaşlar limon ağacı toprağın üst tarafından kararmaya başladı bu konuda sizlerden yardım istiyorum

bloke35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 18:34   #963
Yeni Üye

cicek sevgisi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2015
Arkadaslar,Konyadayim. Yazin Manavgattan aldigim limon fidesi simdi odada kaloriferin onunde 5 gun once kadar cicek acmaya basladi. Cicekler limona donusur mu,benim yapmam gereken seyler var mi? yazilari okumaya calistim ama o kadar cok yazi var ki,en iyisi yazip sorayim istedim. Umarim limonlarim olur,tesekkurler.

evandevan5 beğendi.
cicek sevgisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 10:35   #964
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cicek sevgisi Mesajı Göster
Arkadaslar,Konyadayim. Yazin Manavgattan aldigim limon fidesi simdi odada kaloriferin onunde 5 gun once kadar cicek acmaya basladi. Cicekler limona donusur mu,benim yapmam gereken seyler var mi? yazilari okumaya calistim ama o kadar cok yazi var ki,en iyisi yazip sorayim istedim. Umarim limonlarim olur,tesekkurler.
MİNE PAKKENAR hanım size yardım edebilir.

limon ağacınız kendini insan gibi düşünüp deniz kenarında güneşleniyor hissetmiş. işin espirisi.******.

cicek sevgisi beğendi.
evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 17:44   #965
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2016
Selam Arkadaslar.Ben de yeni katildim buraya.umarim banada yardimci olursunuz

nigarB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 17:51   #966
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2016
Ben iki ay once limon agaci ekdim saksiya evde cam onunde tutuyorum.fakat agacda hec bir gelisme yok.ekdikden sonra yapraklarini dokdu simdi yapraksiz durumda sadece agac.ben ne yapa bilirim ne onerirsiniz?gelismesi icin besin gibi sey ne kullana biliim lutfen yardimci olun

nigarB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2016, 18:26   #967
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2016
Benim bir tane limon ağacı var ona en iyi hangi gubreyi onerirsiniz

Ferli_102 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2016, 22:18   #968
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Herkese merhaba
2 adet saksıda limon ağacım var ve beni o kadar heyecanlandırıyorki anlatamam sizlere, bana o kadar faydası olduki yazılanların herkese çok teşekkür ediyorum, yalnız forum son zamanlarda pek aktif değil galiba, hadi biraz canlanalım...

rambo42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 00:31   #969
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2016
merhaba. internetten bir limon ağacı aldım. gelince bir saksıya ektim ve torf toprağı koydum. Bir süre sonra bolca çiçek açtı. Kış olduğu için evin içinde cam kenarındaydı. Bir süre sonra çiçekler döküldü küçük limonlar kaldı. Sonra bunlar da döküldü. Şu an 2 adet limon kaldı üzerinde. Yapraklar da hafif kabarık ve açıklı koyulu yeşil renkli oldu. Bir taraftan da 2 dalı orantısız uzadı. Yolunda gitmeyen birşeyler var ama anlayamadım. Bitki havalar iyi olduğu için balkona çıkarmıştım. Ne yapmam lazım.
Name:  WP_20160626_001.jpg
Views: 2135
Size:  55.8 KB

Name:  WP_20160626_002.jpg
Views: 2095
Size:  58.1 KB

erenbilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2016, 17:14   #970
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2016
bende bo yaz çekirdekden limon yetiştirdim şuanda şu dakikada havalar sertleştiği için odaya aldım ve cok canlı ben gübre olrak fazla anlamam ama faydasını gördüğüm yumurta kabuklarını kum haline getirip ve kuş kumu mineral ilava ederek topraga serptim daha güçlü limonum okadar büyük değil ama canlı kışın fizlizlenmesine rahmen şimdi çok daha güzel görünüyor birdahaki yaz bakalım nasıl olucak saksiyı değiştirebilirim belki resim paylaşmayı bilmiyorum şimdi telefondan cekdim ama nasıl buraya atarım fikrim yok

batuhan tk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2016, 19:03   #971
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batuhan tk Mesajı Göster
...resim paylaşmayı bilmiyorum şimdi telefondan cekdim ama nasıl buraya atarım fikrim yok
Forumu kullanma hakkında fikir edinmeniz için yardımcı olacak linkler aşağıda:

agaclar.net Forum Kuralları - agaclar.net

SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU - agaclar.net

Aşağıdaki linkte kendinizi kısaca tanıtmanız güzel bir başlangıç olabilir:
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595

Foruma fotoğraf yükleme konusunda özel başlık ise aşağıda:
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Aramıza hoş geldiniz

Ozlem A ve sardunya18 beğendi.

Düzenleyen A_NOMAD : 20-10-2016 saat 19:29 Neden: Bir 'hoş geldiniz' demeyi unutmuşum, mendebur görünmemek için de gülümseme ekledim :))
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2016, 19:50   #972
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2016
çok ilginç bilgiler bunlar

toprak_kokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2016, 22:51   #973
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Merhaba arkadaşlar
Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok çok teşekkürler,
Ustalarıma bir sorum olacak benim iki adet limonum var bu yıl almıştım, çiçek açtılar bir tanesi bir limon bir taneside 2 adet limon verdi hatta bir tanede limonu yedik törenle kızlarım o kadar mutlu oldularki, sorum;
şimdi ben limonlarımın daha çok çiçek vermesini ve daha çok meyve tutmasını istiyorum gübre olarak ne yapmalıyım ne zaman gübre vermeliyim, aldığımdan beri sulamalarına dikkat ettim ve limonum geliişmeye devam etti yaprakları da maşallahı var gübre konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum,
ayrıca kamkat ve mandalinada var şuan bende gübreleme konusunda onlarada yardımcı olabilecek olursanız müteşekkir olurum, şimdiden çok çok teşekkürler

rambo42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2017, 21:31   #974
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Saksıda limon ve qumquat fidelerim

Merhaba arkadaşlar,

Çok uzun zamandır forumu takip ediyorum fakat ilk mesajım bugüne nasip oldu. Bundan 2,5 yıl önce Manavgat'a yerleştim ve evimin terasında ve bahçesinde bilgi düzeyimin sıfır olmasına rağmen, internette araştırdıklarımla ve forumunuzda takip ettiğim kadarıyla kendimce birşeyler yapmaya çalışıyorum (henüz ne yapmaya çalıştığımı kendimde anlamış değilim bu arada çünkü bir türlü istediğim sonuçları alamıyorum).

Evim bir site içerisinde ve kuzişiminde deyimiyle benim bahçe tam bir verimsiz arazi. Geçen yıl bir bahçivan kiraladım, adam işinin ehli diyerek tonla para döktüm ama adam aldıklarımı (lime fidesi, dalları edilebilen dut ağacı, karanfil, begonvillerin hem sarmaşık türünden, 3 adette baston ağaç şeklinde olanlarından, bir ton farklı çok yıllık ve sezonluk çiçekler ve çim) ekti gitti ve ektiklerinin 90% yıl içinde çöp oldu.

Bu yıl ise işin ehli dedikleri ustaları elimin kenarıyla bir ittim, ordan burdan biraz akıl alarak, internetten ve sitenizden yararlanarak kendim birşeyler yapmaya karar verdim. Geçtiğimiz yıla nazaran bu yılki sonuçtan çok çok dah memnun kaldım. En azından bir düzen oturdu bahçeme ve görüntüsü beni şimdilik yeteri kadar tatmin ediyor.

Geçen yıldan tek kurtarabildiğim sarmaşık begonvillerim oldu ve ağaç begonvillerim oldu. Hoş begonvil ağaçlardan 3 adet vardı fakat bunlardan birini kendi bahçemde değerlendirdim ve diğerlerini sitenin bahçivanına verdim sitede değerlendirmesi için. Lime ağacım ise (o kadar büyük bir hevesle almıştım) üzerindeki meyvelerini benim bahçemde döktü, yapraklarının yarısıyla birlikte. İlk bahara bu ağacı sitenin en fazla güneş alan yerine diktik bahçivanla birlikte. Düzenli gübrelendi, ilaçlandı, sonra bir çoştu pir coştu. Her dalından 10 larva çiçek verdi ve çiçeklerin çoğundan meyve oluşumu gerçekleşti, tabi bunu gören bendeniz kıskançlıktan çatladı ve ağacın ilk meyvelerine benden başkası dokunacak olursa bu sitede tek canlı bırakmam tehditleri yağdırmaktan geri kalmadım. Şimdi o meyveler bana gelmesinde göreyim :-)) Dut ağacımın yeri değişince zavallım ilk önce küstü sonra ünlü bit sorunu yaşattı bize ama ilaçlamayla kurtardık ve tek partide olsa meyvelerini toplayıp afiyetle yendi, bir kase zar zor çıktı ve 4 çocuk hiç görmemiş gibi saldırdı dutlara, biz yetişkinlere bir tanecik bile düşmesede ve tadına bakamamış olsakta çocukların dutları yerken dört köşe olduklarını görünce tamam bu dut seneye manyak coşar dedirtti:-)) Söktüğüm tüm diğer bitkilerin yerine ise 'ya bismillah' diyerek boydan boya biberiye, minik gül ve papatya diktim. Bunların hepside tuttu. Güllerim ara sıra nazlansada gelişimleri devam ediyor ve gayet memnunum. Çim olayı istediğim gibi tutmuyor bir türlü o yüzden seneye çimin tamamını kaldırmayı planlıyorum. Drenaj sorunundan tutun, kırmızı örümcek, beyaz sinek, salyangoz, unlu bit, toprakta mantar ve yosunlaşma, hangi sorunu arıyorsanız, tamamı bahçemde mevcuttur efenim. Ha tabi bu arada benim bahçem ve balkonum tam güneş almıyor, yarı gölge diyebilirim.

Bu kadarı bahçedeki başarı ve başarısızlıklarım. Gel gelelim asıl mevzuma, oda balkon/terasımdaki bu yıl aldığım beton saksılarıma ektiklerime, bunlardan 2 tanesinde qumquat dikili ve bir tanesinde ise limon dikili (napim bir türlü vazgeçemiyorum limondan, abi ya tutacak ya tutacak başka yolu yok dermişim). Limonu çok sevdiğim için onu bana teyzem ve eniştem hediye getirdi, qumquatlarımı ise bir fideciden aldım. Qumquatları aldığımda üzeri meyve doluydu, hepsi yendi bitti, bir kaçı kendiliğinden döküldü, 2 hafta önce çiçeklenmişti ama çiçekler kurudu ve döküldü, şimdi teker teker yapraklardada sararma ve dökülme başladı, her sabah mutlaka saksıda 3 **** 4 adet kuruyup dökülmüş yaprak topluyorum. Hediye gelen limon ağacım o kadar güzeldiki anlatamam, bir tek dalında bir tanecik meyvesi vardı ama yeşilliği cezbediyordu insanı. Saksıya ektiğimden beri yavaş yavaş ilk önce yeşilliğini kaybetmeye başladı ve tek tük yaprak dökmeye başladı. Bırakın çiçek açmayı hiçbir gelişim göstermedi. Mevsimi olmadığını biliyorum ama acil birşeyler yapmazsam üçünüde kaybedeceğinden emin olduğum için qumquatlarımın ve limonumun bazı dallarını budadımki diğer dalları daha sağlıklı gelişsin ve hava alsın. (Bu arada ilk budamamdı inşallah yanlış yapmamışımdır diyede dua etmekteyim). Bugün ise yanmış büyükbaş hayvan gübresi satın aldım (maalesef koyun/keçi gübresi bulamadım). Saksıdaki toprağın yarısını yere döktüm, bu toprakla gübreyi iyice harmanladım. Hazırladığım harcı tekrar saksıya doldurmadan 3/4 avuç sade gübreden saksıya serpiştirdim, elimle biraz karıştırdım ve hazırladığım harcı bunun üzerine doldurdum. En son en üst kata bir iki avuç daha sade gübre serpiştirdim ve sanki ilk defa dikmişim gibi ardından doyasıya can suyu verdim. Bu işlemleri üç saksının üçündede tekrarladım.

Son olarak bizim bahçivan benim bu uğraşlarımı görünce lime ağacında kullandığı bir ilaç karışımı varmış bana ondan hazırlayıp verdi, bu karışımda mantar ilacı, dursban 4 ve bir ilaç daha varmış, sonuncusunun ismini unuttum ama kabuklu bit ve beyaz sineğe karşı kullanıldığını hatırlıyorum. Bunlar geçen seneden beri benim bahçemdeki böceklerle mücadelemde fayda edermi bilmem ama lime ağacında işe yaradı bunlardada işe yarar dedi. Her 15 günde bir kullanmam gerektiği söylendi.

Şimdi ben bunları yaptım falan ama okuduklarımı doğrumu anlamışım yoksa hiçmi anlamamışım ve boşamı uğraşmışım bir türlü bilemedim. Hikayem biraz uzun oldu ve alakasız bölümlerde var biliyorum ama gerçekten yeşilliğe dalınca onun uğraşının verdiği huzur bir başka. Şimdi ise çiçeklenme ve meyve verdiğini görecek azıcıkta gururunu yaşamak istiyorum o yüzden yönlendirmeye çok ihtiyacım var. Şayet yanlış uygulama yaptıysamda hatamın nerde olduğunu doğrusun nasıl yapabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim ve minnettar olurum. Fidelerimin resimlerini aşağıya ekliyorum:

Eklenen Resimler

sardunya18 beğendi.
Gülşahan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2017, 20:47   #975
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Limon ağacı için saksı değişimi çalışmam

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 19:56   #976
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2013
Limonuma neler oluor yardımcı olurmusunuz 😔

Merhaba arkadaslar aralık ayında cok severek aldıgım lımon fıdem hıc buyumuor ve zaman zaman yaprak dokuor yerını hıc degıstırmıorum gunesı en cok alan koseye koymama ragmen neden buyumuor yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tsk ederım

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
hanımeli06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2017, 14:16   #977
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanımeli06 Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar aralık ayında cok severek aldıgım lımon fıdem hıc buyumuor ve zaman zaman yaprak dokuor yerını hıc degıstırmıorum gunesı en cok alan koseye koymama ragmen neden buyumuor yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tsk ederım
Benimde limon ağacım var meyve verdiğinden dolayı. Büyümesi kesildi. Belki limon ağacınız meyve vermeye başlayacaktır. Gerekli besinlerini verdiniz mi ?

Mehmet KÖKNAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2017, 22:53   #978
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Merhaba, limon ağacımdaki yeni yapraklar sarı ama damarları yeşil sanırım demir eksikliği var ürün olarak ne tavsiye edersiniz ?

onurksk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2017, 21:55   #979
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurksk Mesajı Göster
Merhaba, limon ağacımdaki yeni yapraklar sarı ama damarları yeşil sanırım demir eksikliği var ürün olarak ne tavsiye edersiniz ?
Forumun bu tarafları kimsesiz olduğu için kendi sorumu 6 gün sonra kendim cevaplıyayım. Zirai ürün satan bir yerden demir sülfat aldım mavi toz tarzı kristal görünümlü nemli bir ürün 1 litre suya 5 gr 15 günde bir ver birde ağacın dibine 2-3 yemek kaşığı serp tamamdır dedi bakalım denedik sonucu yazarım

Selma_321 beğendi.
Eski 31-08-2017, 12:29   #980
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2015
Evdeki limonum

Herkese merhabalar
Evimde saksıda yetiştirdiğim limonum hakkında fikir, görüş ve tavsiyelerinizi almak istiyorum. Limonum yaklaşık 2 yaşında 2 ay öncesine kadar gelişiminin durduğuna inandığım ama bir anda boy atıp yeşillenmeye başlayan bir limon olmaya başladı. Yapabileceğim şeyleri söylerseniz sevinirim. Budama yapmalı mıyım nasıl yapmalıyım bilgilerinzle yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

kamil35 ve Selma_321 beğendi.
alpyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 21:42   #981
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2017
merhaba arkadaşlar. Bir amatör olarak kısa bir sorun olacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir meksika lime ve finger lime fidanım var. Balkonumda 7 lik saksıda yetiştiriyorum. Mersinden yazıyorum hava çok sıcak. Ne yaptıysam mutlu olmadılar. Geldiklerinden beri yaprakları kapalı. haftada bir su veriyorum anlamadım ne oluyor? Nerde hata yapıyorum yardımcı olacak olandan şimdiden Allah razı olsun. Selamlar

ismet damar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2017, 18:07   #982
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2017
Limon ağacım benden ne istiyor :-)

Limonumu Antalya'dan aldığımda yaprak doluydu,3 tane limonu vardı,4 ay kaldı limonlarim ve yeni kopardim.gecen hafta iki tane cicek verdi.bi kaç gün sonra düştü.sonrada yapraklar döküldü.ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz:-)

Eklenen Resimler

Baharin meleği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2017, 21:16   #983
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Albino Limon

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 08:59   #984
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Merhaba, malum kış geldi havalar soğudu limon ağacını içeri almak gereklimi ? izmirdeyim gece sıcaklık sıfır oluyor zarar görürmü 1-2 gün içeri aldım hemen yaprak döktü normalmidir ?

Eski 08-12-2017, 23:22   #985
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurksk Mesajı Göster
Merhaba, malum kış geldi havalar soğudu limon ağacını içeri almak gereklimi ? izmirdeyim gece sıcaklık sıfır oluyor zarar görürmü 1-2 gün içeri aldım hemen yaprak döktü normalmidir ?
Eğer içeri aldığınız yer az ışık görüyorsa normal bir şekilde yaprakları dökülür. Benim Konya'da dışarda duran fideler var şuan herhangi bir sorun olmadı tabi yaprakları yok şuan =) ama kuytu bir yerdeler rüzgar görmüyor ve ocak gibi büyük ihtimal soğuktan bir kısmı ölecek.

onurksk beğendi.
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 11:53   #986
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Bunlarda benden

Eklenen Resimler

cooler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 09:08   #987
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baharin meleği Mesajı Göster
Limonumu Antalya'dan aldığımda yaprak doluydu,3 tane limonu vardı,4 ay kaldı limonlarim ve yeni kopardim.gecen hafta iki tane cicek verdi.bi kaç gün sonra düştü.sonrada yapraklar döküldü.ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz:-)
oda içerisinde limon büyütmek çok zor. İllaki gün ışığı alması lazım değilse bitkiniz ölmeye mahkumdur.
Sanırım sizin limonda bu yüzden gelişimi geriliyor.

cooler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 15:34   #988
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2018
arkadaşlar merhaba,

foruma yeni üye oldum. 2 yaşında ve 1,5 metre boyunda evde saksıda yetiştirdiğim bir limon ağacım var. boyunca bayağı uzadı. ve daha da uzayacak mı bilemiyorum fakat evde duracağından boyunun 2 metreden sonra uzamasını istemiyorum. resimde de görüldüğü gibi tabiri caizse kendisinin bedeni şu an süt ve yeşil tam kabuk kıyafetini toprak kısmından yavaş yavaş yukarıya doğru giymekte.. fidanın bulunduğu ev ortamından uzaklaşmaması için uzamasını nasıl engelleyebilirim.? yardımcı olursanız sevinirim.

limondalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 16:25   #989
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limondalina Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba,

foruma yeni üye oldum. 2 yaşında ve 1,5 metre boyunda evde saksıda yetiştirdiğim bir limon ağacım var. boyunca bayağı uzadı. ve daha da uzayacak mı bilemiyorum fakat evde duracağından boyunun 2 metreden sonra uzamasını istemiyorum. resimde de görüldüğü gibi tabiri caizse kendisinin bedeni şu an süt ve yeşil tam kabuk kıyafetini toprak kısmından yavaş yavaş yukarıya doğru giymekte.. fidanın bulunduğu ev ortamından uzaklaşmaması için uzamasını nasıl engelleyebilirim.? yardımcı olursanız sevinirim.
fiyanınıza tepe budaması yapmanız gerekiyor.böylece limonunuz yan dallara büyüyecek

Bengrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 18:27   #990
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2018
cevap verdiğin için teşekkür ederim. en üst kısmı budayım yani doğru mu anladım. biraz cahilim bu konuda kusura bakmayın.

limondalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024