agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni221Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2017, 21:10   #241
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Bu yıl ilk defa deneyeceğim dikenli kabağım çimlendi...

Name:  PicsArt_1488053337320.jpg
Views: 1236
Size:  74.0 KB

Jezebel, Muda, efeege ve 2 kişi beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 21:35   #242
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Diken kabağının dayanabileceği en düşük sıcaklık ve en yüksek sıcaklık kaç derecedir?

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2017, 08:41   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2016
Alanya da kızarttıktan sonra talaturlayarak yeriz çok severim 😍 tohum yok kendiliğinden çimleniyor .

07plumeria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 15:59   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Diken Kabağı

Tesadüfen rastlayıp birisini tohum olsun diye aldığım diken kabağını aralık ayı sonunda toprakla buluşturdum.Saksıya ektiğim kabağım, mutfakta cam kenarında, şimdi 60-70 cm kadar oldu.
Ağaçlar.net'ten bitkiyi tanıdım, bilgi sahibi oldum. Herkese teşekkürler.
Yarım santim kalınlığında halkalar halinde kesilmiş dikenli kabaklara avakado sos sürerek yemiştik ve çok beğenmiştik.

Lonicera beğendi.
Nevin Marangoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 19:01   #245
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Bu yıl ilk defa deneyeceğim dikenli kabağım çimlendi...

Eklenti 639521
Alanya’da olanlar bu şekilde dikenli olmuyor hafif dikenli gibi ama bu kadar dikenli değildi benim gördüklerim başka bir çeşiti herhalde bu.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2018, 15:11   #246
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sabırsızlardan biri de benim.
İki kabak da ben ektim

Name:  kbk1.jpg
Views: 951
Size:  55.9 KB

.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 12:24   #247
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Demek kabak toprağa gömülüyor,ben bugün kabağın içini açıp çekirdeği çıkarıp saksıya öyle ekmiştim,o şekilde çimlenmez mi acaba? Gerçi göreceğiz.Yanlız bu kabak öyle böyle büyümüyor bildiğiniz üzüm asması,benim çiftçilerden bir tanesi tohumu olmuyor onun filan demiştide olmaz öyle şey deyip baya tartışmıştık,ben içini açınca bir sürü tohumla karşılaşırım diye düşünürken 1 tane tohumla karşılaşınca şaşırdım doğrusu,o da çok tohuma benzemiyor herhalde daha zamanı var deyip yinede o şekilde tohumları saksıya ektim,umarım çimlenirler.Keşke buraya baksaydım içlerini açmadan önce

Eski 21-11-2018, 13:04   #248
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

İçini açıp çıkardığım çekirdekler çimlenmediler ,şimdi bir tane daha edinip kabağıyla birlikte yarısına kadar toprağa gömdüm bakalım kaç günde çimlenecek..

Eski 21-11-2018, 14:11   #249
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sayın Devran bildigim kadarıyla kabagı hemen topraga gömmüyorsunuz.Mutfak gibi nemli bir yerde cam önüne koyuyosunuz o filizleniyor.Nisan -mayıs gibi dısari dikiyorsunuz.Ama sıcak iklim bitkisi.Bu sene ben denedim hatta 2 tane diktim.Sarmasik gibi büyüdüler gelişimi cok güzeldi.Lakin ekim sonu geldi hala cicek acmadi ve sonunda dona yakalandılar..

KAPTANzst ve sernur beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 18:17   #250
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sayın Devran bildigim kadarıyla kabagı hemen topraga gömmüyorsunuz.Mutfak gibi nemli bir yerde cam önüne koyuyosunuz o filizleniyor.Nisan -mayıs gibi dısari dikiyorsunuz.Ama sıcak iklim bitkisi.Bu sene ben denedim hatta 2 tane diktim.Sarmasik gibi büyüdüler gelişimi cok güzeldi.Lakin ekim sonu geldi hala cicek acmadi ve sonunda dona yakalandılar..
@zekoş
Çok teşekkürler sanki toprağa yarıya kadar gömülüyor o da kendi çimleniyor anlamıştım ben,nemli bir yer ayarlayayım,zorlu bir bitkiymiş gerçekten.

Zekoş beğendi.
Eski 22-11-2018, 14:53   #251
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Merhaba arkadaşlar ben yaklaşık beş yıldır dikenli kabak yetiştiriyorum ilk kez bu yıl ürün aldım,yanlış yer seçimi yapmışım önceleri,bol güneşli yerleri seviyor,çok gelişip yayılıyor benim bahçemdeki tüm ağaçları kapattı.Yetiştirilmesi oldukça kolay,tohumlukları mümkün olduğu kadar geç koparıp serin bir yerde bekletmek lazım hemen filizlenmemesi için.Ocak,Şubat gibi ılık bir yere alıp filizlenmesini bekleyip filizler iyice uzayınca Mart ayı gibi kalıcı yerine dikiliyor,kabakları yan yatırıp filizleri yukarıya bakacak şekilde üzeri toprakla kapatılıyor bol suyu seviyor. Bana tozlaşmasını sağlamak için çift dikin demişlerdi ama ben kabak gelişip tüm bahçeyi kaplayınca dalları seyreltmek için budadım yanlışlıkla ikinci kökünüde budamışım.Tek kökten gelişip ürün verdi.
Bolca güneş su ve kuvvetli bir ağaç dibinde şahane gelişiyor ama adı üstünde Chayote,Kasım kabağı, dikenli kabak bazı yerdeyse Rodos kabağı deniyor kışları soğuk geçen iklimleri sevmiyor.Aztekler zamanından beri yetiştirilip tüketiliyormuş bu arada.

Zekoş, KAPTANzst ve efeege beğendi.
sernur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 16:01   #252
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Tesekkür ederim sevgili Sernur senin bilgilendirmen daha iyi oldu.Tecrübe herzaman en dogrusudur😊

sernur beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 08:21   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Tat olarak bir farkı var mı ki?

Yeşilhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 09:09   #254
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşilhayat Mesajı Göster
Tat olarak bir farkı var mı ki?
Normal sakız kabağına çok benziyor tadı sadece sanki biraz daha şekerli gibi.

KAPTANzst ve sernur beğendi.
Eski 30-11-2018, 21:56   #255
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Kış başı yetişen ve kabakla yapılan her türlü yemek yapılabilen besin değerleri ve vitamin mineral yönünden zengin ve zahmetsiz,hiç uğraştırmayan ve bol verimli bir sebze.

Zekoş ve KAPTANzst beğendi.
sernur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2019, 20:20   #256
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Dikenli kabak

Bende 2 adet edindim. Önce diktim fakat uyarı üzerine söküp yan yatırdım mutfak penceresi yanında. Bir tanesi filiz çıkarıyordu bile. Şubat sonu yan olarak toprak üstüne koymak yeterliymiş. Bir filiz yukarı giderken kök kısmı aşağı toprağa saplanıyormuş. Bu sene deneyip göreceğiz.

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 09:20   #257
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Ben Muğla'da yaşıyorum, bu kabaktan var ama bekletiyorum, yeni cimlenmeye başladı. Toprakla ne zaman bulusturmaliyim?

sernur beğendi.
hanifeceliktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 01:09   #258
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Muğla'da yetiştirip ürün alabilirsiniz. iklimi diken kabağına göre müsait. Trabzon'da yetişmez sıcağı seven bir tür.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 14:53   #259
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Tohum olarak kullanmak üzere bir kaç tane kabak edinmek istiyorum.
Kaş'ta yaşıyorum, sanırım iklim çok uygun. Söz veriyorum, ürün alabilirsem seneye tohum paylaşım etkinliğinde paylaşacağım.
Yardımcı olabilecek var mı?(Kargo ile göndermek, ücret karşılığı göndermek ya da nereden edinebileceğim konusunda bilgi olabilir.)

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 15:03   #260
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
Tohum olarak kullanmak üzere bir kaç tane kabak edinmek istiyorum.
Kaş'ta yaşıyorum, sanırım iklim çok uygun. Söz veriyorum, ürün alabilirsem seneye tohum paylaşım etkinliğinde paylaşacağım.
Yardımcı olabilecek var mı?(Kargo ile göndermek, ücret karşılığı göndermek ya da nereden edinebileceğim konusunda bilgi olabilir.)
Antalya ve Muğla'da pazarlarda satılıyor diye biliyorum isterseniz bir bakın , bende bir tanıdığımdan almıştım. İklim olarakta çok uygun -8 / -9 derecelere kadar dayanıyor diye biliyorum Kaşta zaten don problemi nadirdir

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

meeteine beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 15:27   #261
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Mevsimi mi değil diyeceğim ama burada pazarda hiç karşılaşmadım. Belki Kaş'ta bilinmiyor. Antalya ya da Muğla'da, pazardan alıp bana kargo ile gönderecek bir iyiliksever bu mesajı görür umarım

siflera12 beğendi.
meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2019, 12:12   #262
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Filizlenmiş chayote' yi toprağa geçirirken neresinden kök saldığını gösteren çok güzel bir foto... Kabağı edinip de nasıl dikileceğini bilemeyenler için bir fikir verebilir.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2019, 18:17   #263
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Kaç yıldïr hep toprak üzerine koyup köklenmesini bekliyordum. Bazen çürüyüp fire verirdi. Üst resime internette rastlayınca bir de böyle denemek istedim. Elin oğlu yapar da biz yapamaz mıyız yani...

Bu şekilde iç mekanda küçük saksıya koyup iyice köklenmesini bekleyeceğim. Daha sonra dışarıya 60 litrelik büyük saksıya alacağım

Önce içi su dolu bardağa kabağı suya temas etmeyecek şekilde oturtuyoruz.( resimlerken bardağın içine düşürdük) Tabii bu işlem iç mekanda bol ışık alan ve soğuk olmayan bir yerde yapılırsa iyi olur. Garibim suya erişebilmek için iyice uzuyacak. O uzadıkça biz suyu azaltacağız. Yani bir nevi çölde bedevi işkencesi yaşatacağız.

Yeterli uzunluğa eriştiğinde oradan alıp doğru saksıya. Havalar uygunsa bahçedeki yerine.

Eklenen Resimler

Eski 28-02-2019, 05:19   #264
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Kaç yıldïr hep toprak üzerine koyup köklenmesini bekliyordum. Bazen çürüyüp fire verirdi. Üst resime internette rastlayınca bir de böyle denemek istedim. Elin oğlu yapar da biz yapamaz mıyız yani...

Bu şekilde iç mekanda küçük saksıya koyup iyice köklenmesini bekleyeceğim. Daha sonra dışarıya 60 litrelik büyük saksıya alacağım

Önce içi su dolu bardağa kabağı suya temas etmeyecek şekilde oturtuyoruz.( resimlerken bardağın içine düşürdük) Tabii bu işlem iç mekanda bol ışık alan ve soğuk olmayan bir yerde yapılırsa iyi olur. Garibim suya erişebilmek için iyice uzuyacak. O uzadıkça biz suyu azaltacağız. Yani bir nevi çölde bedevi işkencesi yaşatacağız.

Yeterli uzunluğa eriştiğinde oradan alıp doğru saksıya. Havalar uygunsa bahçedeki yerine.
Benimki de toprağın üstünde ama bendeki çürümedi

Eski 28-02-2019, 06:37   #265
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Benimki de toprağın üstünde ama bendeki çürümedi

Kabağı yarısına kadar gömüyordum şimdiye kadar. Sulama da yapınca içlerinden bazıları çürüme yapıyordu. Şimdi risk yok denecek kadar azalmış oldu.

Eski 28-02-2019, 06:38   #266
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Kabağı yarısına kadar gömüyordum şimdiye kadar. Sulama da yapınca içlerinden bazıları çürüme yapıyordu. Şimdi risk yok denecek kadar azalmış oldu.
Ben gömmedim sadece üstüne bıraktım belki de o yüzden çürümemiştir.

Lonicera beğendi.
Eski 28-02-2019, 06:40   #267
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Günaydın tüm dostlara...
Bu kabağın normal kabağa göre üstünlüğü nedir? Yani tadı mı güzel de herkes böyle heves ediyor öğrenebilir miyim tadan varsa?

siflera12 beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2019, 08:43   #268
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Günaydın tüm dostlara...
Bu kabağın normal kabağa göre üstünlüğü nedir? Yani tadı mı güzel de herkes böyle heves ediyor öğrenebilir miyim tadan varsa?
Ben bahçemde kabak yetiştiremiyorum ürün vermiyor bende diken kabağınıda bir deniyeyim dedim belki bu ürün verir

AkisSoftware beğendi.
Eski 28-02-2019, 11:33   #269
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

[QUOTE=AkisSoftware;1560756]Günaydın tüm dostlara...
Bu kabağın normal kabağa göre üstünlüğü nedir? Yani tadı mı güzel de herkes böyle heves ediyor öğrenebilir miyim tadan varsa?[/QUOTE

Hiçbir üstünlüğü yok, hatta normal kabaklara göre eksisi çok bence. Lezzetlendirmek için bir sürü şey ekliyorsunuz pişirirken. Belki taze olarak rendeleyip salatada farklı bir lezzet alabilirsiniz.

Niye bu kadar peşinden koşuyorum çünkü çok nadir bir bitki. Benim de en büyük zaafım nadir bitkiler.

Ayrıca tam da arkamızda ikamet eden emekli astsubay Kenan beyi kıskançlıktan çatlatayım diye.

Eski 28-02-2019, 11:54   #270
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
[quote=Lonicera;1560794]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Günaydın tüm dostlara...
Bu kabağın normal kabağa göre üstünlüğü nedir? Yani tadı mı güzel de herkes böyle heves ediyor öğrenebilir miyim tadan varsa?[/QUOTE

Hiçbir üstünlüğü yok, hatta normal kabaklara göre eksisi çok bence. Lezzetlendirmek için bir sürü şey ekliyorsunuz pişirirken. Belki taze olarak rendeleyip salatada farklı bir lezzet alabilirsiniz.

Niye bu kadar peşinden koşuyorum çünkü çok nadir bir bitki. Benim de en büyük zaafım nadir bitkiler.

Ayrıca tam da arkamızda ikamet eden emekli astsubay Kenan beyi kıskançlıktan çatlatayım diye.
Kenan beyi çatlatamıyorsanız ben hiç bir şey demiyorum size ))
Adamın şimdiye ikiye parçalanması gerekirdi sizdeki bitkilere bakarak...

Yurtdışında 1 adet tohumunu 5euro fiyatla satıyorlar yanlış görmediysem. Tadı güzel olsa uğraşılırdı. İnsana zor gelen şeyler hep hoşuna gidiyor sanırım...

Lonicera beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024