agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2007, 21:00   #1
Ağaç Dostu

küpeli's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Yılan Börülcesi

Merhaba arkadaşlar;

Geçtiğimiz yıl annemin bana verdiği bir börülce tanesini toprağa ekmiştim. Belki de ektiğimi unuttuğumdan olsa gerek geçen yıl çimlenmedi. Bu yıl ise annem bana değişik bir fasulye cinsi verdi. Onuda aynı saksıya ektim. Şimdi upuzun bir ipliğe sarılmış fasulye mi börülce mi olduğunu bilemediğim bir bitkim var. İkisi arasındaki fark nedir, nasıl ayırt edilir diye internette araştırırken bu haberi gördüm. Biraz eski bir haberde olsa çok ilginç geldi. İlk kez böyle bir börülce gördüm sizlerle paylaşmak istedim. Hem kadıncağız soyunun tükenmemesi içinde olağanüstü çaba sarfediyormuş...

http://www.sarigol.gov.tr/07.2006/tem%20(11).htm

küpeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 00:54   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Merhabalar.
Benim çocuklugumda Aydında Arşın börülce diye satılırdı.Babamlar Sapancaya gelince orada ekmeye başladılar.1997 yılında ben ABD ye gittim.Orada Asparagos been(Kuşkonmaz)diye Asya marketlerinde Japonlar Çinliler,Uzak dogulular(bize göre)tarafından çokca alındıgını gördüm.Egeli olmam nedeniyle orada kendim üretip bilenlerle paylaştık.Tatillere geldiğimde epey tohum getirmiştim.Bu sene bahçeye ektim.(25 ocak-10 narlı).Çicek açmaya başladılar.Elimde yeterince tohum var,ekilmemeiş.Yardımcı olabilirim.Saygılar.

Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 09:35   #3
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33

Bu börülcenin "nesli tükeniyor" korkusu mevcutsa eğer, Manisalı bir üye arkadaşımız varsa bu tohumlarların dağıtımıyla ilgilense. **** Wallnut arkadaşın ailesinde ki börülce bundan ise isteyen üyelere dağıtımı yapılabilse ne iyi olurdu.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 17:52   #4
Ağaç Dostu

küpeli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut Mesajı Göster
Merhabalar.
Benim çocuklugumda Aydında Arşın börülce diye satılırdı...
Sn. Wallnut,
Kuşkonmaz bitkisi sanki biraz daha farklı gibi geldi bana. Asparagos been ismi ile internette aradığımda kuşkonmaz bitkisi ile karşılaştım. İlgili haberdeki görüntüler ile kuşkonmaz karşılaştırıldığında yaprak, tohum ve bitki yapısının farklı olduğu açıkça görülüyor. Yetişdirdiklerinizin fotoğraflarını ekleyebilirseniz farkı anlarız herhalde. Kuşkonmazın bitki yapısına ilişkin birkaç fotoğraf ekliyorum. En sondaki fotoğraf "Yard Long Been" isimli bitkiye ait.

Name:  kuskonmaz2.jpg
Views: 9717
Size:  17.4 KB

Name:  kuskonmaz3.jpg
Views: 4834
Size:  33.8 KB

Name:  kuskonmaz5.jpg
Views: 4136
Size:  26.7 KB

Name:  long_beans_004.jpg
Views: 6738
Size:  66.1 KB

Eski 20-06-2007, 17:58   #5
Ağaç Dostu

küpeli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster

Bu börülcenin "nesli tükeniyor" korkusu mevcutsa eğer, Manisalı bir üye arkadaşımız varsa bu tohumlarların dağıtımıyla ilgilense. **** Wallnut arkadaşın ailesinde ki börülce bundan ise isteyen üyelere dağıtımı yapılabilse ne iyi olurdu.
Sevgili Habibe,
Bitki çok ilgimi çekti. Eğer elinde olan arkadaşlarımızın bizlerle paylaşma şansı varsa, sizden sonra bende talibim. Bu arada küpe çiçekleri sizin "tamamdır gönder" demenizi belkiyorlar.

Eski 25-05-2008, 01:52   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi küpeli Mesajı Göster
Sevgili Habibe,
Bitki çok ilgimi çekti. Eğer elinde olan arkadaşlarımızın bizlerle paylaşma şansı varsa, sizden sonra bende talibim. Bu arada küpe çiçekleri sizin "tamamdır gönder" demenizi belkiyorlar.
Merhabalar.
Sayın küpeli;Asparagos bean diye ingilizcede geçiyor bu börülce.Kuşkonmaz ayrı ******.Bahçemdeki kuşkonmazları resimleyip gönderirim inşallah.
Habibe hanım siz İzmit te mi oturuyorsunuz.Bu arada aşagı yukarı hergün Derincedeki Hastahaneye gidip geliyorum hastam olduğu için.
Bu konuyu çok geç okudum.Elimde yeterince tohum var.Bu sene ekemedim,hasta bakımlarından dolayı.Adres belirtebilir seniz size tohum verebilirim. İsteyen arkadaşlara postayla ben gönderemem vaktim olmuyor.İzmit ,Adapazarı haftanın 5 günü gidip geliyorum.Sitede bendeki tohumları satışa cıkaracaktım olmadı,arkadaşların yurt dışından getirttiği tohumlardan almıştım onları da ekemedim.Saygılar.
nevzataydemir@gmail.com 0 538 854 4856

Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 09:19   #7
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Merhaba Wallnut , Çok geçmiş olsun. Olur da vakit bulabilirseniz memnun olurum.
Teşekkür ederim adres bilgilerimi gönderdim.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 15:16   #8
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Piyazlık börülceyi saksıya eksem börülce çıkarmı acaba ?Deneyen oldumu ?

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 11:35   #9
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
çıkar...

buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024