agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 2 Gönderen COYOTE
  • 1 Gönderen COYOTE
  • 1 Gönderen nevsune
  • 4 Gönderen Jezebel
  • 1 Gönderen Jezebel
  • 1 Gönderen COYOTE

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2007, 15:04   #1
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Sap Kereviz / Kök Kereviz

İYİ TANIMADIĞIMIZ KEREVİZ
Kereviz, ülkemizde üretim ve tüketim alışkanlığı çok fazla olmayan bir sebze türüdür. İki yıllık bir bitki olup, birinci yıl kök kerevizin yumru şeklindeki patatesi andıran kökü teşekkül eder, ikinci yılda çiçeklenip tohum bağlar. Ancak bu tür içinde yer alan ikinci grup olan sap **** yaprak kerevizlerinde yumru meydana gelmez.
ÖNEMLİ BİR TIBBİ BİTKİDİR
Yüzyıllarca tıbbi bitki olarak yetiştirilen kerevizin sebze olarak kültüre alınması diğer sebzelerden oldukça sonraya rastlanmaktadır. Bugün hem halk arasında hem de modern tıpta, kerevizin yapısında bulunan vitamin ve diğer maddeler nedeniyle iştah açma, sinirleri yatıştırma böbrek ve mafsal hastalıklarında kullanılabilen şifalı bir bitki olduğunda birleşilmektedir.
KENDİNE HAS KOKUSU İLE TANINIR
Kerevizin bünyesindeki eterik yağlardan dolayı yaprak, kök ve tohumunda kendine has bir koku vardır. Bu koku bazı tüketicilerin beğenisini toplarken, bazıları bu kokuyu beğenmemektedir.
NEMLİ DENİZ KIYILARINI SEVER
Kereviz bitkisi ılık ve serin iklimleri sever. Nemli deniz kıyılarında ve kuvvetli topraklarda bol mahsul verir. soğuklara karşı oldukça dayanıklı olduğu halde sıcak ve kurak şartlardan hoşlanmaz. En iyi geliştiği iklim, nispeten serin ve yağışın gelişme periyodu içinde muntazam dağıldığı iklimlerdir.
TINLI-KUMLU TOPRAK İSTER
Kerevizin tercih ettiği topraklar, derin ve süzek, humus ve besin maddelerince zengin, tınlı-kumlu topraklardır. Bunun yanı sıra iyi drene edilmiş turbiyer topraklar da kereviz ziraatı için elverişlidir.
İYİ BİR TOPRAK HAZIRLIĞI
Kereviz ziraatında toprak altındaki yumru şeklindeki kökler ile toprak üstü aksamın iyi bir gelişme gösterebilmesi için toprağın çok iyi hazırlanması gerekir. Bu bakımdan toprak oldukça derin işlenmeli taş, tezek ve diğer yabancı maddeler temizlenerek iyi tesviye edilmelidir.
BİRAZ FAZLA GÜBRE İSTER
Kereviz toprakta uzun müddet kaldığından ve oldukça fazla besin maddesi kaldırdığından, yetiştirilen yerin organik madde ve diğer besinlerce zengin olması gerekir. Bu nedenle dekar başına 3-4 ton kadar iyi yanmış çiftlik gübresini fidelerinin dikiminden önce toprağa yaymak gerekir. Buna ek olarak, toprak analizi yapılmamışsa yine dekar başına 30 kg süperfosfat, 20 kg amonyum sülfat, 25-30 kg da potasyum sülfat gübreleri verilir. İyi bir kök gelişimi için azotlu gübrenin gereğinden fazla verilmemesine dikkat edilmelidir.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 15:07   #2
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

SAP KEREVİZ
Ülkemizde yaygın üretimi olmayan sap kereviz veya yaprak kereviz sadece yaprak ve sapları için üretilir ve kök oluşturmaz. Yetiştirme şekli kök kerevizinde olduğu gibidir.

Tarım ve Köy İşleri sitesinden alınmıştır.

Eski 01-10-2007, 15:11   #3
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Ektiğim sap kereviz tohumları şu an 1 cm kadar oldular. Resimdeki gibi olurlar mı bilmem ama sap kereviz bildiğimiz kök kerevize göre daha lezzetli bence. Eğer yetiştirmiş olanlar var ise deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 01-10-2007, 18:09   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Sap kerevizi çok severim, buldukça alırım. Özellikle yeşil salataya çok yakışır. Tohumları nereden buldunuz? Ben de yetiştirmek isterdim.

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 18:27   #5
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Kesme kereviz fideciklerini şaşirtma yaptım. Biraz büyüsünler yerlerine alacağım. Çok çelimsizler, bakalım nasıl toparlanacaklar?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 00:36   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Nefsune, aslına bakarsanız Londrada yaşadığım süre içinde canim terbiyeli kereviz yemeği çekti. Ama orada kök kereviz bulamadım. Türklere yakın olan Yunan pazarında bile yoktu. Bir deneme olarak bildiğimiz zeytinyağlı terbiyeli kereviz yamağini sap kereviz ile yaptım. Sonuç malum cobul cobul su oldu yemek.
Bu da çok ilginç aslında. Bizim demet demet aldığımız tür maydonoz onların tabakları süsleme bitkisi.Anların türü maydonoz ise burada fahiş fiyata satılıyor.
Bana sap kereviz tohumu gönderirseniz minnattar kalırım. Size özelden adresimi göndereceğim
Bu da aile içinde bir şakadır aslında. Yurt dışına çıkan kibarlıktan ne istediğimi sorar ve ben de onlara sap kereviz derim. Ama kelime de bu.

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 01:06   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Merhabalar.
ABD den getirdiğim tohumları ekmiştim.İşlerim dolayısıyla bakamadım,yemek te nasip olmadı.Hepsi tohuma kalktı.Herkeze yeter .Yeni tohumlardan önümüzdeki sene için ekeriz artık.Yaklaşık 50 kök var.Saygılar.

Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 17:52   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2009
kereviz yetiştiren varmı

bende ilk kez balkon bahçeciliği yapıyorum.kasaya kereviz tohumu ektim yeni çimlendiler ama çok sık ekmişim. ben kerevizin sadece yaprağından yararlanmak istiyorum fazla olanları koparmam gerekir mi?

kavacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 18:02   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2009
nihayet kerevizcileri buldum
bende balkonuma kereviz ektim yaprağı için fakat sap kereviz bulamadığım için kök kereviz ektim. yine de yaprak verir mi.
bide yeni çıkmaya başladılar. tohumları çok sık ekmişim ne zaman ne yapmalıyım?

kavacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 20:27   #10
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
bende tohumlari,acemice serpmisim maydanoz gibi oldular,zavalliciklar nasil kok yapacak,endisesi ile aralarda seyreltme yaptim cok iyi oldu.
yapraklar buyudu saplar uzadi,umarim toprak altinda da kokler gelisiyordur.

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 21:16   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Tohumları biraz erken ektiniz sanırım. Bursa yöresinde kereviz fideleri haziranın 2. yarısı ile temmuz ayı içinde dikiliyor. Dikim tarihine görede tohumlar ekiliyor. Ben iki yıldır hazır fide alarak yetiştiriyorum. Yaz sıcaklarında fideler iyi bir bakım ve sulama istiyorlar. Havalar serinledikten sonra işler kolaylaşıyor. Kışında yaprak ve yumruları afiyetle yiyebiliyorsunuz. Yaz döneminde sık sık ot almak gerekiyor. Benim alan küçük olduğu için bu işi çapa ile hallediyorum. Bu işin ticaretini yapan çiftçiler bol bol ot ilacı kullanıyorlar. Hastalıklara karşı da ilaç kullanıyorlar. Diğer sebzelere göre üretimi (tarla bazında) daha kolay. Söküm ve temizleme (toprak) ayrı bir teşkilat istiyor. Tarla kenarına elektrik veya benzinle çalışan fırçalama makineleri kuruluyor.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 08:22   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
sap kereviz bulmakta zorlananlardan biri de benim
evimin yakınındaki markete sorduğumda, bu kerevizlere amerikan kerevizi dendiğini, bir zamanlar getirttiklerini ama artık olmadığını söylediler
metro'da olduğunu duydum, bir de orayı kontrol edeceğim
belki tohumunu da bulur yetiştiririm

küflü peynir (blue cheese) sosu ile harika oluyor

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 10:08   #13
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Agustos ayının sonunda ekmiş olduğum kerevizler 15-20 cm boyundalar, fakat yaprak mı, kök mü olduğunu bilmiyorum. Arada yapraklarını koparıp maydanoz gibi yeşil salatada, çorbada ve yemeklerde kullanıyorum. Tohum geç bulduğumdan ekimi geç yaptım. Vakit bulduğumda deneme amaçlı kökünden çıkrıp kök gelişmesine bakmak lazım. Yapraklarından ayırmak zor olmalı.

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 09:24   #14
Ağaçsever

akrepkızı's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2009
Ben hersene mart ayında tohumunu gelişi güzel çiçekligin içine serpiştiriyorum çok güzelde gelişiyor hem yapragını hemde kökünü kullanıyorum.4-5 kök bırakıyorum onlar yaz kış sürekli yeniden yeşeriyorlar.Kökleride çok büyük oluyor.

akrepkızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 10:19   #15
Ağaç Dostu

sibel774's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
merhaba
geçen yıl ziraatten kök kerevizi almıştım ama biriikisi dışında diğerlerinin kökü olmadı. sadece yaprakları var. bu yaprakları nasıl değerlendire bilirim? yemeği yapılırmı? arada koparıp yemeklerin içine atıyorum fakat tümünü kullanabileceğim bir yemek çeşiti bilen varmı?

sibel774 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 18:19   #16
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Ben de filimlerde kıtır kıtır kereviz kemiren yabancılara özendim.
Çok denedim, bizim kereviz sapları yenmiyecek kadar sert/ kart oluyor.
Celery Golden Self Blanching tohumu aldım,

Name:  CELERY, GOLDEN, SELF BLANCHING.JPG
Views: 7624
Size:  12.8 KB

resimde böyle de gerçekte nasıl bilmiyorum.
Şimdiki halleri...

Name:  DSC07734.jpg
Views: 5124
Size:  27.4 KB

.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 20:52   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Bunu nasıl yetiştirmeyi düşünüyosunuz? Fide yapıp toprağa mı alacaksınız? Ayrıca bu mevsimde kereviz olur mu?

KOlay gelsin.

sarin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 20:58   #18
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bilmem, olur mu?
Deneyip göreceğiz. Sonuçta sadece kereviz, ne kadar zorlu bir bitki olabilir ki...
Zaten 1 $' a 3000 tohum aldım, dene dene bitmez
7-8 cm. olunca bahçeye şaşıracağım.
Zaten kış sebzesi, kışa kadar anca gelişir.

sarin beğendi.
Eski 19-06-2012, 21:47   #19
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Sn Jezebel benim sap kerevizler de cok sert oldular bir kac kere denedim ve pes ettim umarim sizinkiler resimdeki gibi olur.

Jezebel beğendi.
Eski 20-06-2012, 07:10   #20
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Neden acaba? İklimden mi, yoksa topraktan mı?
Bakalım, göreceğiz.

Eski 27-06-2012, 15:42   #21
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Bogaz doldurması yapıyormusunuz acaba ?

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024