agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2011, 21:11   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2011
istigkeit / Balkon

Selamlar arkadaşlar. Kendimi tanıtma bölümünde üstün körü değinmiştim. Bugün ilk defa bu uzun zamandır içinde olmak istediğim bu hobi adına adım atabildim. Apartmanda yaşadığım için balkon bahçesi kurulumuna başladım. Evin yaylada, kışın kar yağmasa da soğuk oluyor. Bu yüzden bitki seçimim biraz kısıtlıydı. Bir de yaşadığım yerde bulunan kısıtlı türler... Üzerine benim acemiliğim ve bilgisizliğim...
Neyse efendim, başlangıç bitkilerim şöyle:
1 adet yasemin (yaban yasemini değil, beyaz çiçek açan kalın yapraklı, ithal dediklerinden)
1 adet fesleğen
1 adet arakorya
2 adet lavanta
2 adet biberiye
3 adet türünü bilmediğim ama merak ettiğim, fotoğrafları yüklediğimde bu konuda yardım isteyeceğim cins bitki.

Tabi bunlar başlangıç diyebiliriz Şuan ufak dikdörtgen balkonumun kısa kenarı dolu yalnızca, en az bir uzun kenar daha kaplanacak. Yasemine tavandan sarkacak şekilde yol verilecek yeterli uzunluğa geldiğinde.

Adet dediğim saksı Bu bitkiler soğuğa dayanıklıdır dendi, zaten yabani yasemin yetişiyor, biliyorum. Görüş ve yardımlarınızı rica edeceğim başlangıç aşamamda. Aslında bitki yetiştiriciliği konusunda tecrübeliyim ama ben hep su bitkileri yetiştirdim Bitkili akvaryumlar konusunda deneyimliyim ama balkonum konusunda 0 ım diyebilirim.

Fotoğrafları aydınlıkta çekip ekleyeceğim.

istigkeit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2011, 22:09   #2
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
Sayın istigkeit. Yasemin, biberiye, lavanta bunlar soguya oldukça dayanıklıdır. saksı halinde dışarıda kalabilirler.
diğerleri soguya dayanıklılıktan ziyade ev ortamının sıcaklıgını ister buda kışın dışarıda durmasını engelliyor.

Lakin bitkileriniz şimdiye kadar ev ortamında baktıysanız dışarıya alıştırmadan bi anda bitkilerinizi dışarı koymayın. Kışı bitkileriniz daha dirençli girmesi için potasyum agırlıklı gübre vermenizi tavsiye ederim. Sakın azotlu gübre atmayın bu mevsimde bitki büyümesi kışa dayanıklılıgını azaltacaktır.

Saygılar

alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 00:35   #3
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Alacağınız bitkinin soğuğa dayanıklılığını o bitkinin latince ismini yazarak ve yanına (hardy zone) diye ekledikten sonra aratın bilgi çıkacaktır.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024