agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2011, 11:42   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2011
Tohumlarım filiz vermeye başladı :)))

Arkadaşlar resimlere bi bakarmısınız? Sağlıklı mı nasıl görünüyolar? Artık üzerlerindeki streçleri de açtım.

Büyük kaptakiler evdeki domatesten aldığım tohumlar. Diğerleri limon Limonlarda çıktı çıkacak gibi ) yaşasınnnn inşş verim de alırım

Domatesleri dün gece farkettim beyaz beyaz iplik gibiydiler.. üzeri streçli olunca bi anda sabaha uzamışlar biraz kıvrılmışlardı..

Not: bu arada dün de nane ektim uzun saksıya.. ondan da umutluyum tabii önemli olan sonunu getirebilmek...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
domatesci_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 11:55   #2
Ağaçsever

bu arada bu tohumların kapları delik değil.. yani sulamayı fısfısla yapıyorum zaten ama iyice büyüdükten sonra 5 lt su kabını alıcam orda altına delik açarak büyütmeyi düşünüyorum. altının açık olmamasının sakıncası varmı? hala fısfısla mı yapayım yoksa normal sulayayım mı? birde malum ekim ayı geliyor.. üzeri açık kalabilirler artık değil mi???

birileri bişeyler yazabilirmi?????

Eski 26-09-2011, 12:56   #3
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sulamayı bence fısfısla yapın altları delik olmadığı için normal sulama çürüme yapar. Zira benimkiler öyle oluyor bazen altları delik olmadan ekim yapıyorum ben de üstlerinin açık kalmasına gelince yanılmıyorsam açık kalmamaları gerek malum sonbahardayız arada sıra da havalandırmanız yeterli diye düşünüyorum. Ama daha tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilirler.

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 13:53   #4
Ağaçsever

ama o zamanda filizler büyümüyo kıvrılıyolar? bu arada pazardan aldığım domates saksılarımın üzerinde bişiler dolanıyo ( bir domatesin üzerinde sanırım 5-10 kadar minicik beyaz böcekler var bide örümcek ağı gibi bişiler ( hastalık bulaştı galiba arap sabunlu su okumuştum burda ama arap sabunu yok evde.. pratik bi öneriniz varmı??? acil!!!

Eski 26-09-2011, 14:51   #5
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2011
Bende yaklaşık birbuçuk ay kadar önce 3 tane özel ukrayna domates tohumunu ekmiştim , aynı sizin gibi cam kenarına koymuştum.

Sulamayı ihmal etmedim ve çok çabuk yaprakları oluştu. yaklaşık bir haftada tamamdı şimdi üç ayrı büyük saksıda yaklaşık 40'ar cm boyuna eriştiler ve gayet mutlu görünüyolar, mevsimleri geçeli çok oldu biliyorum ama kısmet belki meyve görürüm. olmazsa da yapraklarının kokusu bile yetiyor. çok güzel kokuyorlar has öz domates

böyle küçücükken çok hevez veriyorlar insana büyüdümü olcakmı derken 2 yaprak 2 dal oluyor dallar yapraklanıp büyüyünce sabretmeyide öğretiyorlar insana

Umarım domateslerin dilediğin gibi olur ve sağlıklı büyürler

psk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 20:03   #6
Ağaçsever

çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için ben önceleri içerde büyütüyodum. 2 gündür cam kenarına aldım hopp diye çıkıverdiler maşallah inşallah başlarına bir iş gelmeden büyürler..

bu arada diğer domateslerim için dışarda çiçekçiye sordum polendir dedi.. ama pek aklıma yatmadı.. minik minik bi sürü beyaz böcek dolaşıyo domateslerimde biberli su yaptım burdan okuduğum kadar... umarım ölmüşlerdir

lütfen birileri yardımcı olsun ve bi fikir versin lütfennnnnnn

Eski 27-09-2011, 16:43   #7
Ağaçsever

72 kere okunuyo ama 1 tane cvp yok... saolun.........!!!

Eski 27-09-2011, 17:10   #8
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Yakın çekim fotoğraf ekleyebilirsen eğer daha iyi yardımcı olacaklardır bence.

Eski 27-09-2011, 17:38   #9
Ağaçsever

tamam biraz sonra ekliyorum. teşekkürler

Eski 27-09-2011, 17:45   #10
Ağaçsever

saksıdaki domateslerimle ilgili de yardımcı olursanız sevinirim.. hala üzerinde bişiler var..

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 28-09-2011, 00:44   #11
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
biberli su yaptım burdan okuduğum kadar... umarım ölmüşlerdir

Bu durum kullandığınız topraktan kaynaklanıyordur büyük olasılıkla. Çimlendirme için toprağı özenli seçmek gerekir. O böcekler nemli ortamı severler, güneşten hoşlanmazlar. Muhtemelen loş bir yerde duran sürekli nemli tutulmuş bir toprağı kullanmışsınız. Domatesleriniz fide haline gelinceye kadar bekleyin. Temiz topraklı saksıya aktarırsınız.

kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 00:54   #12
Ağaçsever

saksıyı hazır almıştım. bahsettiklerim yukardakiler değil. hazır pazardan aldığım domateslerimin üzerine, yine pazardan aldığım kestane ağacı toprağı imiş onu ekledim.

(ve bu toprağı diğer domates tohumlarımda da mevcut. onlarda bişe yok henüz)

Ama dün o beyaz minik böcekleri görünce şok geçirdim. su spreyledim olmadı biberli suyla geçti ama tamamen değil halen mevcut.. toprağın iyi olup olmadığını nasıl anlayabilirm ki? gübreyle kestane ağacı karışık bi toprak dedi adam bana...?

Eski 28-09-2011, 08:18   #13
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi domatesci_1 Mesajı Göster
...toprağın iyi olup olmadığını nasıl anlayabilirim ki? gübreyle kestane ağacı karışık bir toprak dedi adam bana...?
Her zaman kötü niyetle olmasa da, tam yanmamış gübreyi toprakla veya yanmış gübreyi kötü toprakla karıştırıyorlar. Alıp kullanıyorsunuz sonra bir hafta geçmiyor bir bakıyorsunuz özenle yıllardır baktığınız bitkilerinizi yabani otlar ya da zararlılar istila etmiş. En doğrusu, bildiğiniz bir marketten poşette satılan ağzı kapalı toprakları alıp kullanmaktır.

kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 14:32   #14
Ağaçsever

hmm haklısınız sanırım. zaten arada çokta fark yok.. pazarda 1 milyonsa poşetteki 1.5.. yardımlarınıza teşekkür ederim kallium..

Eski 01-10-2011, 16:06   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2011
masallah

wllmwllc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2011, 18:03   #16
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Güzel bir başlangıç.
Bugün siteye öneride bulunmuştum. Sizinkine benzer bir konuyla ilgili.Tohum ekim zamanları ile ilgili. Ama ilaveten; şaşırtma, çiçeklenme, meyve alınabilme zamanları vs. kapsayan. böylece ben, şahsım adına, acemiliğimin sitedeki uzmanların yönlendirmesi ile üstesinden gelebileyim.
Siz, anında yol gösterici oldunuz.))
İnşallah daha geniş anlamda, bilgilerin aktığı bir foruma dönüşür.

Hoş geldiniz. Saygılarımla lütfen

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2011, 12:57   #17
Ağaçsever

ben dün fidelerimi saksılara aldım. inşallah sağlıkla büyümeye devam ederler..8-9 tane domates 1 tane de limon fidem var şuan dün şaşırtma yaptım ekim ayındayız inşş yanlış yapmamışımdır.. kısacası kafama göre takıldım

Eski 02-10-2011, 22:55   #18
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Bu konuda, diğer forumlardan okuduğum kadarı ile, bilhassa domates için yanlış zaman gibi. Tabii ki uzman kardeşlerimiz bize yol gösterecektir.

Saygılarımla.

Eski 03-10-2011, 17:02   #19
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın arkadaşım;

Keşke sizin kadar dirayetli, sabırlı olabilsem.
Maşallah, ne güzel çabalarınız var. Bizleri utandırdınız. Yılmayan eforunuz ile devam lütfen.

Saygılarımla.

Eski 05-10-2011, 18:29   #20
Ağaçsever

yılmak yok... seçtiğim fidanları ayrı saksılara aldım.. tabi limonumu da.. amam hakkaten ne zormuşş ne emekmiş.. hazır çiçekçiden alıp getirmek ne kadar basit.. neyse uzatmimm fotolar geliyoooooooooo

bu arada çokta sabırlı bi insan olduğumu söyleyemem.. tam tersine çok sabırsızım.. ama bu sefer öyle bi heves var kii belki de ondan bu sabırım en son aldığım topraklarda çıkan koca koca solucanlar böcekler bile beni vazgeçiremediyse sanırım ben vazgeçmem bu işten anneme de bulaştırdım nane ve maydonoz da ektik

Düzenleyen domatesci_1 : 05-10-2011 saat 18:36 Neden: ekleme yaptım
Eski 05-10-2011, 18:42   #21
Ağaçsever

iştee bu çiçek veren eylül ayında pazardan aldığım hazır domatesim.. çiçek veriyo miss gibi kokuyo ama gelen giden yok henüz

aşağıdaki kuru daldaki domatesli saksı; böceklenen pazardan aldığım hazır domatesim.. annemin aklı sayesinde bi güzel yıkayıp, kurumuş yaprakları kopardık.. atmaya kıyamadım yeşillenir diye ümitliyim hala üzerinde domatesler var ve kızarıyo..

diğerleri saksılara aldığım domates fidelerim.. iyice büyüdükten sonra büyük pet su şişelerine ekeceğim.. evdeki domatesin çekirdeğinden ektim bunları

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 05-10-2011, 18:49   #22
Ağaçsever

En baştaki limon çekirdeğinden büyüyen fidem..

Arkadakiler yine aynı domateslerin devamı... bu kadar fideyi nereye ekicem nasıl büyütücem bilemiyorum.. şuan bizim camın önü full saksı dolu

bu arada bu site sayesinde yaratıcılığım baya gelişti.. evdeki plastik peynir kabını bile saksı haline getirdim

teşekkürler ağaçlar.net ; bana bu sevgiyi, bu sabrı, bu hevesi aşıladığınız için

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 05-10-2011, 19:54   #23
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Doğanın gücü, var olma dürtüsü.
Kolu kanadı kalmamış, ama hala neslini devam için çırpınmalarda.

Limon da güzel. Sabrederseniz, iyi cins olmasa bile aşılarsınız. Hatta limona kamkat aşısı bile düşünülebilir.

Sitenize girenler oldukça, yol gösteren kişiler olacaktır.

Saygılarımla, Annenize de hürmetler lütfen.

Eski 05-10-2011, 20:52   #24
Ağaçsever

güzel sözlerinizin için teşekkürler.. inşallah limonumda sağlıklı olur. burda gördüm çok heveslendim. tekrar teşekkürler..

Eski 06-10-2011, 15:14   #25
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

saksıları büyütme imkanın var mı ?

Yoksa bonsai ağaçları gibi domateslerin olmasın :P

Eski 06-10-2011, 15:20   #26
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Bunlarda benim domateslerim, az önce çektim fotoğrafı.

Üçü de aynı gün ekildi, aynı anda aynı boyda filizlendi, şaşırtıldı, aymı cins toprakta yetişti, fakat saksının hacim farkından dolayı boylarını görüyorsun değil mi ?

hoş en erken en sağdaki küçük olan açtı

Eski 07-10-2011, 15:08   #27
Ağaçsever

Ben zaten geçici olarak o saksılara aldım. Daha sonra 5 lt.lik pet şişem var 2-3 tanesini oraya ekicem, biraz büyüdükten sonra. Birde büyük damacana var. Onun da ağzını kesip oraya da 2-3 tanesini ekicem. Ve evde bir tane de boş vileda kovası var. Ona da ekicem bi kaç tane Bunların derinliği genişliği sanırım yeterli olur dimi? Bide benim ektiklerim, evdeki normal oturak domatesten. Nasıl olur nasıl büyür meyve verir mi hiç bilmiyorum.. Allaha emanet ektim kısacası.. Birde 3.5 yaşında oğlum var. O yolmassa umarım sağlıkla büyütebilirim Birde bu pazardan aldığım hazır saksıdaki domatesim çiçek açmaya başladı. Acaba domates verirmi bu mevsimde onu merak ediyorum. Yukarda resmi var çiçekleri de çekmiştim.

Bu arada sizin domateslerde maşallah sağlıklı görünüyo.. saksıdaki diğer küçük otlar nedir?

Düzenleyen domatesci_1 : 07-10-2011 saat 15:09 Neden: ekleme
Eski 07-10-2011, 16:07   #28
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Tamam ozaman sorun yok, sırık domates değilse dediğin saksılar yeterli olması lazım.

Meyve vermesi çok güzel olur ama ben meyveci değilim artık yaprakları o kadar güzel kokuyor ki yetiyor sanki, ama meyve olursa tadından yenmez

Allah bağışlasın oğlunuzu bırakın oynasın pek bulunmuyo bu devirde doğal sebzeler

Meyve olayı bence şansa kalmış, bana da kimi olur kimi olmaz dedi bekliyoruz bakalım, benim domateslerim dış ortamda , ama sizinkiler içerde güneş alan bi yerde olursa sanki daha çok ihtimal gibi.

Domateslerimi mümkün oldukça bol suluyorum, dibindeki otlarda SEMİZ OTU

Başedemiyorum artık bende saldım büyüsünler yoğurtlar yerim. Kendiliğinden çıkıyorlar

Eski 08-10-2011, 12:58   #29
Ağaçsever

evet meyve olayı şansa kaldı.. ama onca da emek verdik inşş boşa çıkmaz.. benimkiler şuan içerde cam önünde küçük saksılarda ama büyüyünce büyük petlere ekince kapalı balkon var arkada oraya alıcam. ne kadar büyür gelişir bilemem tabi..

Domateslerinizi ne kadar suluyosunuz? ben günde 1 kere sulamama rağmen çiçek veren domatesimin yapraklarında sararma ve kurumalar oldu. bi türlü başedemedim bu sorunla. birde su veriyorum, 1 saat sonra toprak kupkuru. bizim ön taraf baya bi güneş alıyo. Acaba daha mı sık sulamalıyım?

semizotu fikri de süpermiş.. yoğurtla falan ohh ohhh.. ama ben taze domates istiyom önce yapraklar dediğiniz gibi miss gibi kokuyo, bide domates çıkarsa düşünemiyorum

Eski 08-10-2011, 14:01   #30
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

sabredip bekleceğiz artık acemiliği atıp seneye zamanında ekeceğim ben de hemde daha çok

ben günde 1 kere suluyorum ama 3 LT yaklaşık her birine su döküyorum, saksılarım büyük olduğu için. Ustalar bol bol sulayın diyor, saksının altında drenaj delikleri olduğu sürece sorun olmaz diyorlar.

Semiz otlarını ben ekmedim nereyi sulasam kendiliğinden bitiyor istesem olmaz

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024