agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2012, 22:26   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Bu sene üçüncü senesi kurumuştur diyordum yeni sürgünleriyle süpriz yaptı.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 18:32   #152
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bu sene pek özen göstermediğim altın çilekler tomurcuk oluşturmuşlar.

Name:  altin_cilek.jpg
Views: 2175
Size:  33.4 KB

mrduran beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 21:06   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2012
Selam herkese. Benim konuyla bir ilgim yok aslında, annem altın çilek yetiştirmek istiyor. Onun bir sorusu var sizlere. Altın Çileğin açan çiçekleri daha meyve tutmadan dökülüyormuş, sebebi ne olabilir acaba?

agaclar33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2012, 11:59   #154
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Altın çileğimin saksısında aşırı derecede karınca var.günlerdir evde gezen tek tük karıncaları görüyor nerden geldigini bilemiyordum..Altın çilek saksısından geliyormuş..bugün patlak verdi,toprak kabarmış resmen.Ne yapmam gerekiyor??Lütfen gören cevap verebilirmi?

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 10:00   #155
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Bende bu sene Adana'da 20 kök kadar altın çilek ektim. Meyve vermeye başladı. Fakat dün bahçeye gittiğimde meyvelerin bir kısmı yere dökülmüştü. Açıp baktığımda meyvelerimiz normalinden daha küçük ve pek çoğu yeşildi. Ayrıca sayfayı gezince dikkatimi çeken şey benim altın çilek fidelerim sayfadaki resimlere göre bodur kalmış. Nedendir acaba? Yardım

peyyide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 11:06   #156
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Fosfor noksanlığı olabilir. Uygun bir NPK gübresiyle ya da keçi, koyun, büyükbaş hayvan gübresi gibi... organik gübrelerle gübreleme yapmak, en uygunu olur bence.

Birde, eğer gübreyi şerbet yaparsak, bitkiye daha hızlı yarar

Fosfor eksikliği, bitkide direk meyve, çiçek(generatif) ve uzun vadede gelişimi engelliyor.

Bu gübrelemeden yaklaşık 15-20 gün sonra da güvercin ya da ta_vuk gübresi(kanatlı) şerbeti ile veya azot oranı yüksek bir NPK gübresiyle gübrelemek, direkmen bitkiyi gelişime teşvik eder.

Böylelikle, hem meyvelerin sağlıklı olmasını hem de gelişimi tetiklemiş oluruz peyyide ablacım

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 08:09   #157
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Çok teşekkürler sevgili Emre. Tavsiyelerini tek tek terine getireceğim.
Bu arada uzun süredir seni göremiyordum buralarda, bu iyi oldu)

Emre İlhan beğendi.
peyyide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 18:08   #158
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Physalis alkekengi:
Name:  Resim 036.jpg
Views: 1701
Size:  45.3 KBName:  Resim 039.jpg
Views: 1671
Size:  49.4 KBName:  Resim 038.jpg
Views: 1622
Size:  41.7 KBName:  Resim 037.jpg
Views: 1648
Size:  37.0 KBName:  Resim 041.jpg
Views: 1675
Size:  26.9 KB

mrduran ve demircool beğendi.
Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 22:22   #159
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
Merhaba,
Bu sene ben de altın çilek yetiştirdim. Birgün iş dönüşü eve gelirken, sokağın köşesinde ki hırdavatçının önünde minicik fide torbalarını gördüm. Ne fidesi olduklarını sorduğumda altın çilek olduklarını öğrendim. Öyle bir dükkanda bu fidelerin ne işi var diye bayağı şaşırdım. Meğer bir tanıdıkları yetiştirmiş fazlasını satsın diye vermiş. Çok bakımsızdılar, ama tanesi 50 krş. deyince bir deneyeyim deyip iki fide aldım.
Birgün hiç ummadığımız kadar yağmur yağdı Ankara'ya, deli gibi bir rüzgar da cabası. Bizim altın çilekler savruldu gitti. 10-15 cm'lik yapraksız sap kaldılar. Ya hero ya mero deyip sulamaya devam ettim Bir hafta geçti bişey yok, iki hafta bişey yok. Tamam dedim hafta sonu saksılarda düzenleme yaparken sapları atarım. Korktular mı ne, bir baktım dipten birileri bana yeşil yeşil bakıyor, çok sevindim
Biri daha hızlı olmak üzere iki fide de büyüdüler. Bir yerde okumuştum, çiçek tuttu mu en alttan bazı yaprakları budamak lazımmış ki güç meyveye gitsin. Ben de öyle yaptım. Ama o sırada kocaman bir yaprak ben istemeden düştü. Kıyamayıp suya koydum. Kızımın daha önce yazdığı gibi(melisa bölümünde) bu yaprak bir köklendi, bir boylandı sormayın. O sırada ne boş saksım var ne de toprak, bir türlü almaya da vaktım yok. Nerdeyse meyve tutacak edepsiz Sonunda saksı ve toprak aldık. Ama o sevmedi ve kurudu
Diğerlerinin meyvesini bayağı yedik. 10-12 gün önce yeniden çiçeklendiler ve meyve tutmaya başladılar(tü tü tü maşallah). Kudret narının çiçekleri meyveye geçemiyor bir türlü düşüyorlar ama bunların azmi bayağı iyi. Terasımız bayağı rüzgarlı, iyi dayanıyorlar. İlk fırsatta yaz boyunca çektiğimiz resimler arasından bulursam resimleri ekleriz.

mrduran beğendi.
hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 17:01   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
Bu sene ilk altın çilek hasatını yaptık. Bu hasat geçen sene meyve aldığımız bu sene budamasını yaptığımız altın çilekler. Böylece altın çileğin 2. yılda ilk yıla göre yaklaşık 1 ay önce meyve hasatı yapılmış oldu.

Eklenti 242122

Eklenti 242123

Eklenti 242124

merhaba bu altın çileklerin budama zamanı var mı ve nasıl budayacağız bilgi verir misiniz?

charchur7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 23:23   #161
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2012
ben geçen ay altın çileklerin meyveleri dolgun olsun diye, ürün vermeyen dalları budadım, atmaya kıyamadığım için kestiğim dalları küçük parçalar halinde boş saksılara diktim, 1 aydan fazla zaman geçti kuruma olmadı acaba bu şekilde çoğaltmak mümkün mü, köklenmişlermidir. birde tohumarı hangi ayda ekmem gerek bilgi berebilirseniz sevinirim

coskun8553 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 09:26   #162
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
Bu sene üçüncü senesi kurumuştur diyordum yeni sürgünleriyle süpriz yaptı.
Altın çileğin son hali.

Eklenen Resimler

mrduran ve Gazi Barış beğendi.
Eski 23-10-2012, 01:39   #163
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

sorum hakkında bilgisi olan tecrübeli bir yetiştirici arkadaşımız yok mu ? ((

Eski 23-10-2012, 08:33   #164
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskun8553 Mesajı Göster
sorum hakkında bilgisi olan tecrübeli bir yetiştirici arkadaşımız yok mu ? ((
Çelik olarak tutarmı bilemiyorum ama tohumları baharda havalar müsait olunca ekebilirsiniz (en geç nisan gibi). Ne kadar erken ekilirse o kadar iyi bol ürün alınır yoksa bitkinin tam yetiştiği meyveye durduğu zamanda kış geliveriyor.

Eski 23-10-2012, 08:37   #165
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Biraz gölgede kalmış gibi! zıyıl gitmiş dallar zayıf kalmış, yoksa 3. senesi olduğundan mı böyle; o zamansa çok yıllıktansa tek yıllık olarak her yıl ekmek daha mantıklı (ürün, şekil açısından).
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
Altın çileğin son hali.

Eski 23-10-2012, 08:47   #166
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gazi Barış Mesajı Göster
Biraz gölgede kalmış gibi! zıyıl gitmiş dallar zayıf kalmış, yoksa 3. senesi olduğundan mı böyle; o zamansa çok yıllıktansa tek yıllık olarak her yıl ekmek daha mantıklı (ürün, şekil açısından).
Haklısınız tamamen gölgede kaldığı için .

Eski 09-11-2012, 01:00   #167
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

son olarak tohumları nasıl muhafaza etmeliyim, kurutmalı mıyım, soğuk bi yerdemi bekletmeliyim **** hiçbir işlem yapmadan bir kaç meyveyi bakara kadar bekletip elde ettiğim tohumları hemen mi dikmeliyim

Eski 09-11-2012, 09:55   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Terasdaki altın çileklerim en sonunda çiçeklendi ve meyveye döndü dönmesine ama İstanbulda havalar da döndü. Merak ettiğim soğuklarda meyve oluşumu devam eder mi,yoksa ölecekler mi?

Dansel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 09:58   #169
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dansel Mesajı Göster
Terasdaki altın çileklerim en sonunda çiçeklendi ve meyveye döndü dönmesine ama İstanbulda havalar da döndü. Merak ettiğim soğuklarda meyve oluşumu devam eder mi,yoksa ölecekler mi?
Kapalı aydınlık bir ortama alırsanız meyveleriniz olgunlaşabilir.

Dansel beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 00:37   #170
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

tohumları nasıl muhafaza etmeliyim, bilgisi olan yok mu

Eski 13-11-2012, 09:14   #171
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskun8553 Mesajı Göster
tohumları nasıl muhafaza etmeliyim, bilgisi olan yok mu
Kurutulmuş tohumları herhangi bir kap içerisinde veya bir poşette saklayabilirsiniz, ben küçük bir poşette sakladım herhangi bir problem olmadı.

coskun8553 beğendi.
Eski 13-11-2012, 09:18   #172
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Kapalı aydınlık bir ortama alırsanız meyveleriniz olgunlaşabilir.
+ bitkilerde hava şartlarını takibediyor olacaklar ki şartlara göre bitki daha çabuk tohuma dönüyor, tohumlar olması gerekenden daha çabuk olgunlaşıyor.

Eski 13-11-2012, 13:21   #173
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

çok teşekkür ederim Gazi Barış

Eski 21-11-2012, 17:28   #174
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Benim altın çileklerim kurumaya başladılar, bakımlarını düzenli olarak yapmama karşın canlanma belirtisi yok. işin kötü yanı üzerlerinde bir sürü meyve var. Acaba nasıl kurtarabilirim. Meyvelerini tohumluk olarak saklamayı düşünüyordum. Byle giderse gövdeden yeterli besini alamadıkları için onlarda olgunlaşmadan dökülmeye başlayacaklardır. Bir önerisi olan var mı acaba

Eski 02-12-2012, 18:35   #175
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Arkadaşlar elimde internetten siparişini verdiğim yediveren ve tayvan biberleri ve çalı tipi cherry domates tohumları bulunmakta. Bunları çimlendirmek için akvaryumumu sera şekline getirip daha iyi sonuç alabilirmiyim. Eğer yapmamın yararı olursa nasıl bir yol izlemeliyim havalandırması olmalı mı ne kadar havalandırma bırakmalıyım bide balıklarıma kullandığım floresanım var kullanmalımıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdikten teşekkür ederim.

mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 21:33   #176
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
47. Ulusal Psikyatri Kongresi notlarından alınmıştır.

Altın Çilek bitkisel preparatının indüklediği manik atak olgusu

Mustafa Burak Baykaran, Yücel Yılmaz, İshak Saygılı, Ömer Yanartaş, Selma Bozkurt Zincir Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları E.A.H. Psikiyatri

Altın çilek bitkisel preparatının induklediği manik atak olgusu

Birçok ülkede bazı bitkisel preparatlar zayıflama amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yazıda zayıflama amacıyla bitkisel altın çilek preparatı kullanan hastada ortaya çıkan psikotik özellikli manik atak olgusu sunulacaktır. Olgu 33 yaşında, bekar, ortaokul mezunu, çalışmıyor. Yaklaşık 5 yıl önce mutsuzluk, keyifsizlik yakınmaları ile psikiyatrik başvurusu olan hasta o dönemde 4 ay kadar sertralin kullanmış. Tedavi sonrasında şikayetleri tamamen kaybolan hastanın başka psikiyatrik başvurusu olmamış. Son 2 haftadır hastanın uykusuzluk, çok konuşma, bağırarak şarkı söyleme, devlet tarafından takip edildiğini söyleme şeklinde tanımlanan yakınmaları olmuş. Hastanın şikayetlerine paralel şekilde eş zamanlı olarak yaklaşık son 2 haftadır günde 7-8 adet olmak üzere altın çilek adlı yemişten zayıflamak amacıyla tükettiği öğrenildi. Hasta 14.07.2011 tarihinde acil servise mevcut yakınmaları ile başvurdu. Yapılan değerlendirmede Bipolar afektif bozukluk tanısıyla yatırıldı. Hastanın yapılan RDM'de, PMA artmış, duygudurum ve duygulanım eleve, konuşma hızı artmış, baskılı bir şekilde konuşuyor, düşünce hızı ve çağrışımlar artmış, persekütif hezeyanları var, olarak değerlendirildi.Hastanın psikotik özellikli bir manik tablo olması gözönüne alınarak tedaviye haloperidol 20mg./gün, biperiden 10 mg./gün paranteral olarak başlandı.Yatışının 15. gününde mevcut yakınmaları gerileyen hasta taburcu edildi.

Tartışma

Altın çilek dışında bir çok bitkisel preparata bağlı ortaya çıkan psikoz, depresyon, mani gibi çeşitli psikiyatrik tablolarla ilgili literatürde bol miktarda olgu bildirimine rastlanmıştır. Olgumuz zayıflamak için düzenli olarak altın çilek kullandığı iki haftanın ardından manik atak semptomlarıyla acil servise başvurmuştur. Olgumuzda mani semptomlarının yanında varsanı ve sanrı gibi psikotik özelliklerde bulunmaktadır ve bu klinik tablo ancak hospitalizasyon ve antipsikotiklerle tedavi edilebilmiştir.

http://www.psikiyatri.org.tr/uploadF...zet-Kitabi.pdf

Fatma Kochan beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 17:08   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2012
çok güzel bilgiler ediniyoruz herkeze çok teşekkürler bu aralar bende taktım altın çileğe topraksız yetiştirme olayınada

korty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 15:08   #178
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Bundan 2 yıl once Kuşadası'ndaki yazlığımızın bahçesine birsürü tohum atmıştık ve 10larca cıktı dip dibe. Öyle bir büyüdü ki altın çilek ormanı oldu resmen Ama o kadar sık olunca hava ve güneş almayınca meyveler cok buyuk olmadı olgunlaşması cok uzun zaman aldı. Sonra söktük hepsini. Gecen yıl da nisan gibi balkona ektim. 20 - 25 ltlik saksılarda 4 saksı altın çilek mevcut. Çok hızlı bir şekilde büyüyüp yayıldı. Suyu çok seviyor vakum gibi emiyor resmen Kış mevsiminde bile 4 günde toprak kuruyabiliyor. Yazın zaten hergun ya da 2 günde bir mutlaka sulamak gerekiyor. Olgunlaşmaya başladığından beri aralıksız çiçek açıp meyve verdi. Üzerinde hala su anda sarı ve yeşil meyveler dolu ve hepsi de kocaman kocaman. Meyveler yazlıkta bile bu büyüklükte olmamıştı. Kışın biraz yavaşladı ilerlemesi yaklaşık 1 aydır yeni çıçek açmadı. Ama açmamasına rağmen üzerinde o kadar cok sarı ve yeşil meyve var ki bu zamana kadar yedim hep Şimdi yeni tomurcuklar çiçekler açmaya başladı. Nerdeyse yılın 12 ayı meyvede olan bir bitki. Bu sene de yazlığa ekeceğim. Orda da 1er mt aralıklarla ekip güneş görmesini ve hava almasını saglayacagım iri ve bol meyve için. Fideler öyle dal yapıyolar ki bayağı yayılıyolar. Bu arada aşırı azotlu gübre de çiçek dökülmesine sebep oluyormuş okuduğuma göre o yüzden aşırıdan kaçınmalı. Topragı da kurutmamalı. Aşırı su değil sık sık düzenli sulamalı.

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 18:07   #179
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2012
bende yetiştirmek istiyorum fakat tohumunu nasıl edinebilirim?

birde bunu topraksız tarıma uyarlar isek besin maddelerini nasıl ayarlayacağız?

Mustafa_cmbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 19:50   #180
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
Sn bluemercan benim de altinçilek tecrübelerim sizinkine çok benziyor ama ben sadece bahçede denedim o nedenle kışın meyve yiyemedik olgunlaşmamış olanları da kar yağmadan topladığımız için reçel yaptık ama hala tadına bakmış değilim.
Bu arada dün tohum satışı yapan bir sitede mor altinçilek gördüm daha lezzetli ve sulu olduğu yazıyordu az daha alacaktım son anda kendimi engelleyebildim. Önce kırmızılarını yetiştireyim de sonra denerim diye düşündüm elimde hem gecen seneden hem de önceki seneden birkaç tohum var ama herhalde eskiler tutmaz zira altinçilek tohumları 1 yıllık cimlenme ömrüne sahip.

cliepy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024