agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen jokerkan
  • 2 Gönderen şehnaz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2010, 10:02   #1
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
salon bitkisi besinleri ile sogan yetiştirmek

Arkadaslar benzer bir konuyu daha once soru amaclı sormustum ama herhan gibir cevap alamadım malesef bende aksiyona gectim.
soda şişelerine arpacık soganlarımı koydum, suyu belli aralıklarla havalandırıyorum (buyuk bir sırıngayı hergun içine sokup hava basıyorum.ayrıca soda şişelerinin dibinde bir miktar maden suyu var). gecen gun birkac gunde bir soda şişelerine birer damla yesil bitkiler icin sıvı gubre damlatıyorum, sonucları gorecegiz simdilik gayet iyi gidiyor. bu konuyu burda acmamın sebebide belli bir seviyeden sonra topraga aktaracak olmam ve benzeri besinleri (maden sulu su ve yeşil bitkiler icin besin takviyesi) ordada kullanacak olmam.tavsiye ve onerileriniz varsa sevinirim arkadaslar.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 10:16   #2
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

kimsenin bir onerisi yok sanırım malesef bu forumun bu durgunlugu beni uzuyor,((

Eski 07-01-2011, 10:24   #3
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sevgili Jokerkan,

Forumu tam incelemediğiniz belli oluyor. Aramıza hoş geldiniz ama yanlış sayfadasınız. Sizi Topraksız Tarım başlığına davet ediyorum. Orada sorularınıza daha net cevaplar bulabilirsiniz.

Soğan yetştirmek için salon bitkisi besini kullanmanıza gerek yoktur. Bunun için forumda bu amaç için üretilmiş sıvı besin bulabilirsin.

Ve sende kendi soğanını daha verimli olarak yetiştirebilirsin.

Tekrar hoş geldin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 10:50   #4
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Benim gübreler hakkinda bilgim yok ama soganlar konusunda uzman sayilirim artik
Her sene cücüklenen soganlari ya saksiya ya da topraga dikeriz , ne gübre ister gariblerim nede soda . Her tür bahce topraginda yetisirler. Bol bol taze soganimiz olur . Ama arpacik soganindan bas sogan yapmak icin nasil bir gübre gerekir bilemem. Benim bilgim sadece taze sogana kadar.

Eklenen Resimler

Sutut ve Bilge Kerem beğendi.
şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 10:53   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın Jokerkan, eğer belirli bir süre sonra toprağa geçireceksen neden soda şişeleri ve sıvı besinler ile başlangıç yaptığını anlayamadım ben. Topraklı ve topraksız ortamlarda bitkilerin geliştireceği kök sistemleri farklı olacaktır.

Sanırım hemen her markette satılan, 3'ü birarada aldığınızda epey ucuza gelen besinleri kasdediyorsunuz. Soğanı bilemeyeceğim ama, benim bu şekilde köklendirip yetiştirmeye çalıştığım cam güzeli bitkilerinde sararma oldu (yeşil, turuncu ve pembe olan şişeleri kombinasyonla ve ayrı ayrı denememe rağmen hepsinde gözlemledim bunu) Bir tanesini denemek için toprağa geçirdim, düzeldi sayılır. Dolayısıyla yaprakların yeşil kalmasını ne sağlıyorsa bu sıvı gübrelerin içinde yeterince yok, ya da cam güzeli bir başka nedenden dolayı bu besini alamıyor.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 11:12   #6
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Arkadaşlar burada salataya malzeme olmuş arpacık soganların 20-25 günlük hikayesini okuyabilirsiniz.

http://mehmetsarican.blogspot.com/20...sil-sogan.html

Eski 07-01-2011, 11:37   #7
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

degerli arkadaslar aslında olayın ozu şu;
ben ilk once koklenmelerini gormek ve birazda meraktan koydum bu soganları su dolu soda şişelerine , daha sonra yine meraktan birer damla sıvı gubre ekledim yani sudaki besin miktarını artırmak amacıyla ki bunu tamamen amatorce ve ogrenmek icin yaptım.suan bu soganlarım bir saksıda toprakla bulusmus durumda fotograflarını ekleyecegim. buyumeleri fena gorunmuyor ama salon bitkileri icin uretilmiş bir maddenin (sıvı besinler) bu sebzelerde kullanılması acaba saglıklı mı biraz endişeliyim. sonucta direk olarak tuketiyoruz bu bitkileri salon bitkileri gibi degil. bu endişelerim nedeni ile artık soganlarımı normal su ile suluyorum ama bu konu kafama takılmıs durumda. cunku soganlara iyi geldi gibi gordum ben

Eski 07-01-2011, 12:08   #8
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Topraklı yetiştirmede normal su kullanabilirsiniz. Çünki bitkinin ihtiyacı olan ana elementler N (Azot), P (Fosfor) ve K (Potasyum) saksı içindeki toprakta vardır ve bitki buradan kullanılır. Her sene toprak değiştirilmesinin bir amacıda saksıda tükenen bu elementlerin yenilenmesi içindir. Ya da saksı toprağına gübre ilave edilir. Bu yüzden bitkinin ihtiyacı olan elementleri içeren sıvı besin ilave etmeden sağlıklı bitki yetiştirmek mümkün değildir. Sadece soğanı köklendirir ve çimlendirebilirsiniz ama biraz zaman geçince soğanın yeterince büyüyemediğini veya çok soluk renkli bir uzantı yetiştirdiğinizi görürsünüz. Bitkinin tohumdan tabağa gelinceye kadar muhtelif besin elementlerine ihtiyacı vardır. Bu besinleri ya toprak ile vermek ya da suya ilave etmek zorundasınız.

Eski 07-01-2011, 14:34   #9
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Topraklı yetiştirmede normal su kullanabilirsiniz. Çünki bitkinin ihtiyacı olan ana elementler N (Azot), P (Fosfor) ve K (Potasyum) saksı içindeki toprakta vardır ve bitki buradan kullanılır. Her sene toprak değiştirilmesinin bir amacıda saksıda tükenen bu elementlerin yenilenmesi içindir. Ya da saksı toprağına gübre ilave edilir. Bu yüzden bitkinin ihtiyacı olan elementleri içeren sıvı besin ilave etmeden sağlıklı bitki yetiştirmek mümkün değildir. Sadece soğanı köklendirir ve çimlendirebilirsiniz ama biraz zaman geçince soğanın yeterince büyüyemediğini veya çok soluk renkli bir uzantı yetiştirdiğinizi görürsünüz. Bitkinin tohumdan tabağa gelinceye kadar muhtelif besin elementlerine ihtiyacı vardır. Bu besinleri ya toprak ile vermek ya da suya ilave etmek zorundasınız.
sıvı bitki besini ustundede azot fosfor demir gibi elementler yazıyor zaten ozaman arada sulama suyuna eklememde bi sakınca yok sanırım ??

Eski 07-01-2011, 15:07   #10
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Mutlaka faydası olur ama yeterli olur mu bilemiyorum? Etiket üzerinde belki yüzdeleride yazıyordur. Çiçekler için satılan sıvı besinler çeşit çeşittir. Herbiri yaprak veya çiçek açtırmaya yönelik olarak farklı formüllere sahiptir. Bizim kullandığımız sıvı besinde bile domates için ayrı, marul için ayrı formüller var ama yinede çiçekler için satılandan farklıdır. Elinizdeki bitki besinini kullanın. Memnun kalmazsanız Topraksız Tarım bölümünden Kudret Bey' den isteyebilirsiniz. Soğan için özel formül bile hazırlar umarım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024