agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2007, 18:46   #1
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Brüksel Lahanası

BRÜKSEL LAHANASI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Brüksel lahanası serin iklim sebzesi olup, lahana, karnabahar, brokkoli, alabaş ve şalgam ile aynı familyada yer alır. Brüksel lahanasının yenilen kısmı genellikle 60-90 cm boyunda dallanmamış, tek gövde boyunca yaprak koltuklarında gelişen, çok sayıda küçük minyatür lahana başlardan oluşur. Çeşit özelliklerine bağlı olarak bir bitkide yaklaşık 30-50 adet minyatür baş bulunur.
YETİŞTİRME İSTEKLERİ
Yetişme dönemi uzun ve optimum sıcaklığın 15-180C olan bölgeler Brüksel lahanası yetiştiriciliği için uygundur. Diğer lahanagillere göre düşük sıcaklıklara oldukça dayanıklıdır. Özellikle geççi çeşitler daha dayanıklı olup, -100C derecedeki sıcaklıklara dayanabilmek-tedirler En iyi başlar özellikle sonbaharı serin ve uzun, kışları ılımlı olan deniz kıyısı alanlardan elde edilmekle beraber, orta şiddete kışa sahip bölgelerde de yetiştirilebilir. Sıcak bölgelerde üretim mümkün olmakla beraber başlar daha uzun şekilli ve gevşek bir gelişme gösterirler.
TOPRAK İSTEKLERİ ve GÜBRELEME
Brüksel lahanası çok çeşitli topraklarda yetiştirilebilirse de orta derecede ağır, yüksek organik madde içeren ve bünyesinde orta seviyede azot bulunduran topraklarda daha iyi gelişme gösterir. Erkenci çeşitler için hafif, geççi çeşitler için ağır topraklar tercih edilmelidir. Toprağa verilecek gübre miktarlarını saptamadan önce topraktaki besin maddelerinin analiz edilmesi ve yapılacak olan tavsiyelere göre gübre verilmesi gereklidir. Fosforlu ve potasyumlu gübrelerin tamamı ile azotlu gübrelerin üçte biri dikim sırasında, azotun geri kalan kısmının ise; yetişme periyodu boyunca yetiştirilen çeşide bağlı olarak iki seferde verilmesi gerekir.
YETİŞTİRİCİLİĞİ
Brüksel lahanası yetiştirilecek topraklarda münavebeye dikkat etmek ve en az 3 yıl boyunca aynı tarlada lahanagillerden bir sebzenin o toprakta yetiştirilmemiş olmasına dikkat etmek gerekir. Toprak yüzeyinin altında oluşan sıkıştırılmış sert tabakanın derin sürüm yapılarak, 2-3 yılda bir kırılması gerekir. Brüksel lahanası yetiştirilecek topraklara mümkünse sonbaharda 2-3 ton ahır gübresi verilerek derin sürüm yapılır, ve ilkbahara kadar tezekli bir şekilde bırakılır. İlkbaharda yağmur ve karlarla dağılan kesekler daha yüzlek bir sürüm yapılarak dağıtılır. Bu sürümden önce fosforlu gübre pulluk altına verilmelidir.
Brüksel lahanasının üretimi tohum ile yapılmaktadır. Üretim için tohumlar bölgelere göre Nisan ortasından haziran ortasına kadar olan dönemde yastık veya viyolere ekilir ve fideler 4-6 hafta sonra dikim büyüklüklerine gelirler. Fideler, Haziran ve Temmuz aylarında tarladaki yerlerine dikilirler. Hasat periyodu çeşidin erkencilik durumuna göre değişmekle birlikte, Ağustos sonundan Aralık ayına kadar devam eder. Brüksel lahanasında tohum ekiminden ilk hasada kadar 80-140 günlük süre gereklidir. Genel olarak bitkiler arasına verilecek mesafeler sıra arası 70-90 cm ve sıra üzeri 45-60 cm' dir. Brüksel lahanasının ihtiyaçları lahana ile benzerlik gösterir Brüksel lahanası suyu çok sevdiğinden, yağışlar yeterli değilse sulama ihmal edilmemelidir. Yüksek kaliteli ve verimli bir üretim için yağış durumu dikkate alınarak haftalık aralarla sulama yapılmalıdır. Sulama yöntemi olarak en uygun sulama şekli damla sulama olmakla birlikte, karık sulamada kullanılabilir. Yağmurlama sulama ise; mantari enfeksiyonları artırması nedeniyle önerilmemektedir.
HASAT
Brüksel lahanasında hasat yaprak koltuklarında oluşan başların sıkılaşıp 2.5-5 cm çapına ulaşarak, parlak bir görünüm aldığında ve sararmadan önce yapılmalıdır. Hasatta geç kalınmamalı başlar gevşeyip, patlamadan toplanmalı-dır. Hasat işlemi başın altındaki yaprağın kırılarak ana gövdeden uzaklaştırılmasıyla yapılır. Başların hasadı 3-5 seferde tamamlanabildiği gibi pazar kalitesinden kayıplar olmadan bir seferde tüm gövde ile birlikte hasat edilebilir. Daha sonra kapalı bir ortamda başlar daha rahat toplanabilir. Brüksel lahanasında alttaki başlar üstekilerden daha hızlı geliştiğinden, hasatta en üstteki başların tam büyüklüğüne ulaşmasını bekleyinceye kadar gecikilirse, alttaki başlar gevşeyerek çürür. Alttaki başların büyümesini geciktirmek, bitki aralıklarına verilecek mesafenin azaltılması ile kısmen sağlanabilirse de daha etkili bir yol olarak yaz sonu veya sonbaharda esas büyüme noktası kırılarak üstteki başların olgunlaşması hızlandırılabilir Uç alma işlemi özellikle yetişme mevsimi kısa olan bölgelerde hasat periyodunu kısaltmak ve üreticilerin kış başlamadan önce hasat işlemlerini tamamlayabilmeleri amacıyla uygulanır. Uç alma genellikle en alttaki başların 1.25 cm büyüklüğüne ulaştığında tepesinin kırılması olarak uygulanabildiği gibi, eylül ve ekim aylarında ilk ve ikinci hasattan sonra da uygulanabilir, daha sonra bir veya birkaç hasat daha yapılır. Geç dikimlerde çok erken uç kesilmesi alttaki başların küçük kalmasına ve hasat edilen baş sayısının azalmasına neden olur. Tepe alma işlemi geç yapılırsa, üstteki başlar normal büyüklüklerine ulaşmadan alttaki başlar çok büyür ve aşırı olgunluğu erişir. .Başlar uç noktasının kırılmasından 3-4 hafta sonra olgunlaşarak hasada uygun hale gelirler. En iyi kalitede başlar gündüz güneşli, geceleri don olaylarının hafif görüldüğü dönemlerde elde edilir. Sıcak hava yumuşak, gevşek veya açılmış zayıf kalitede başların meydana gelmesine neden olur. Bir bitkiden yaklaşık 1 kg ürün alınmaktadır. Brüksel lahanasında ortalama verim iri başlı çeşitlerde dekara 1-2 ton küçük başlı çeşitlerde ise 3 ton' dur.

Kaynak: T.C.TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Uz. Nurten SÜRMELİ

Eklenen Resimler

ayred beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 18:47   #2
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Biz yanlış zamanda ekim yapmışız. Nisanda ekiliyormuş

Eski 22-08-2007, 20:36   #3
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
İnanmıyorum ya.
Kürşad bey belki bizi bilgilendirir.
Ben tohumları kendisinden temin etmiştim.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 23:04   #4
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Benimkiler de aynı kanaldan gelme. Zaten O'da ekim yapmış
Bakalım ne olacak?

Biz de geç yeriz artık

Eski 22-08-2007, 23:09   #5
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Kürşad beyin kendi aldığı tohumlar değil mi bunlar?
Geç derken, ne kadar geç?
Kaç ay sonra mesela?

Eski 24-08-2007, 08:15   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Penelophe,
Ben büruksel lahanası tohumlarını Haziran-Temmuz ayında toprağa serpip, fidelerini de 30-35 gün sonra aynen lahanalar gibi şaşırtarak tarhlara ekiyorum.
Pıtır pıtır çok da veriyorlar. Ama evdekilerin pek hoşlarına gitmedi tadı. her yapışımda yemesi saadece bana düşüyor. Ben de salata ve garni olarak tüketiyorum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 11:12   #7
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Güler hanım, çok teşekkür ederim.
2-3 gün önce tohumları bardaklara ekmiştim ben. Bu durumda eylül ortası gibi şaşırtacağım, sizce ürün alabilir miyim?

Eski 24-08-2007, 14:00   #8
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili penelophe,
Zannımca biraz geç kaldın, 10-15 gün evvel ekmen lazımdı. Demek istediğim şaşırtman gerekirdi.

Düzenleyen Güler : 24-08-2007 saat 14:01 Neden: ilave
Eski 24-08-2007, 14:04   #9
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Güler hanım, teşekkür ederim.

Eski 24-08-2007, 15:46   #10
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Bahsedilen zamanda da tohum çimlendirdim, hepsi güneşin gazabına uğradı. Kurudular gittiler. Şu anda mevsim normellerinden sıcak gidiyor zaten, hava sıcaklığından da bahsedilmiş yukarıda 36 oC de bahçeye şaşırtalım da hepten şaşırıp kalsınlar. İmam bildiğine okusun da bir deneme yapıp boyumuzun ölçüsünü alalım. Bendekiler 9-10 cm oldu viyolde, 1 hafta daha bekletir toprağa alırım. Üstelik siz bu konuda ne biliyorsanız ben de onu biliyorum bir farkla; bu elinizdekiler hibrid tohum değil, tohum almaya bakın derim olmadı dondan korumak için tepesine bir çadır kondurun.

Alexus beğendi.
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 15:52   #11
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Benimkiler daha çıkmadı bile. Çıksınlar 10-12 cm olunca şaşırtmayı düşünüyorum. İzmir'de don olmuyor. Şansım var yani?

Eski 24-08-2007, 16:08   #12
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Penelophe biz ekmişiz zaten. Olan olmuş.

Ben gelecek yıla, yol göstersin diye(bir de bizim acemiliğimiz başkalarına ders olsun diye ekledim yazıyı. Boşverelim, çıkmazlarsa onların sorunu

Eski 24-08-2007, 16:23   #13
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Olmaz Nevsuneciğim, o kadar ektim değil mi, şöyle şirin şirin lahanalarını da yemeliyim.

Eski 24-08-2007, 20:30   #14
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Ben gönderirim.

Hani benim herşeyim çıkıyor ya. Ortalık yeşillikten geçilmiyor da daha hiç bir şey görmedim

Eski 29-08-2007, 02:36   #15
Yeni Üye

femin's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
merhabalar
daha önce görev yaptığım ordu ilinde, küçüçük bir bahçede,brüksel lahanası yetiştirme şansım oldu.
6,7 köktü ama yinede ceviz büyüklüğünde yetiştiler..
gel gelelim. hasadını yaptıktan sonra yemeye kıyamadım arkadaşlar, ev ahalesi katletti brüksel lahanalarımı

femin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 21:15   #16
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Bizim viyoldekileri tırtılcıklar yemiş biraz.
Demond25 vardı evde, "içeriği" 500cc suya 0.2cc kadar karıştırıp spreyle püskürttüm, ayrıva pasifloralarda yaprak galeri güvesi ve kivinin yapraklarında da yinikler vardı, düzbastı hepsine uyguladım.
Yetinmedim üstüne de 15-40-15 yaptım 1 kova. Saksılara ve viyollere biraz biraz sulama yaptım. Akşam baktım hepsi şaha kalkmış gidiyor.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 15:23   #17
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben de bu sene ilk defa yetiştireceğim buranın iklimine göre ne zaman ekmeliyim dersiniz...

Marullarım bile 20 günde acılaştı...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 19:11   #18
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Tekin Bey mart ayında ekebileceğimi söylemişti tohumları gönderdiğinde. Ben dayanamayıp Ocak sonunda ekmiştim, denemek için. Şimdi hepsi dört parmak kadar oldu. İzmir ile Bodrum arasında çok fark olduğunu sanmıyorum, bence siz de bu ay ekin. Ben de kalan tohumlarımı saksıya ekeyim diyorum.

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 19:25   #19
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Evet şimdi Ekebilirsiniz arkadaşlar. Yaz boyu sürekli yapraklarını budayın ki boya gitsin. Kışa yakın yumruları gövdesinde fazla yer bulsun.
Yaprakları kara lahana yerine değerlendirebilirsiniz. Bilmeyenler fark etmez bile yerken bürüksel lahanası olduğunu. Sarması yapılır çorbası olur. Haşlanıp süzülünce biberli kavurması da güzel olur.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 10:04   #20
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Yeri mi bilmiyorum ama Tekin Bey size birşey sormak istiyorum. Pazardan aldığım brüksel lahanaları son zamanlarda hep böcekli çıkıyor. Mevsimi geçmek üzere olduğundan mı? Artık almıyorum ben de.

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 00:05   #21
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Evet Mevsimi geçiyor. Havalar ısındıkca hem böcek sarar. Hem artık top yapmayıp çiçeklenmeye başlar.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 21:16   #22
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sevigili Tekin bey, gönderdiğiniz tohumları geçen yıl ekmiştim, boylandılar ancak yeterli gövde kalınlığı oluşmadı ama birkaç tane lahana topu yaptılar ama açık kül yeşili renginde bit düştü. daha sonra tepesi uzayarak tohuma durdu. O tohumlardan almıştım. Ekim kalitesi normal midir acaba.

Bu yıl iki tane kendisi çıkmıştı saksıda ve serada devamlı boya gidiyor. Yaprakları küçük gibi çapı 10 cm ancak var.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 21:00   #23
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Evet şimdi Ekebilirsiniz arkadaşlar. Yaz boyu sürekli yapraklarını budayın ki boya gitsin. Kışa yakın yumruları gövdesinde fazla yer bulsun.
Yaprakları kara lahana yerine değerlendirebilirsiniz. Bilmeyenler fark etmez bile yerken bürüksel lahanası olduğunu. Sarması yapılır çorbası olur. Haşlanıp süzülünce biberli kavurması da güzel olur.
güzel bilgiler teşekkürler

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 15:51   #24
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bu gün Brussels Sprouts 'Red Bull' tohumlarım geldi.
Bahçemi sadece çiçek için değil de biraz da besin kaynağı olarak kullanayım diyorum.

Name:  Brussels Sprouts 'Red Bull'.jpg
Views: 9198
Size:  51.2 KB

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 17:27   #25
Moderatör

Güler's Avatar

Hayırlısı olsun, Red Bull'u hiç görmemiştim.

Eski 02-03-2011, 21:48   #26
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Ne kadar değişikmiş sevgili Jezebel.
İzmir ılıman iklim. Hemen ekersin herhalde.
Ben mart sonunu bekleyeceğim Brüksel lahanalarımı çimlendirmek için.
Bahçeyi besin kaynağı olarak kullanmak geçen yazdan beri yaptığım birşey.
Bence çiçeklerden daha keyifli, hele yerken doğal diyerek yemek apayrı bir zevk.
Kolay gelsin.

NOT: Bu başlığın neden balkon bahçeciliğinde olduğunu anlamadım. Brüksel lahanası sebzeler başlığında olmalı bence.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 21:52   #27
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Teşekkürler arkadaşlar.
Hemen çimlendirmeye alacağım sevgili uzman16.
Fide halini alınca bahçeye şaşırım.
Birkaç da salatalık tohumu ekeceğim, çıtır çıtır, organik olarak yeriz.
Geçen yaz ağız tadıyla salatalık yiyemedim, " hormon", "gübre" söylentilerin sonu gelmedi...

Eski 03-03-2011, 08:33   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Brussels Sprouts 'Red Bull' ne kadar değişik,sanki kırmızı lahananın minyatürü . Afiyetle yemek nasip olsun Ben de dikim mevsimini kaçırmadan tohumundan temin edip yetiştirmek için araştırmalarıma başlıyayım.

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 08:43   #29
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Değil mi ama, çok sevimli, yiyeceksek bari kırmızı olsun...
Kırmızı, mor,turuncu pigmentlerin yaşlanma üzerindeki olumlu etkileri konusunda çok konuşuluyor.
Lahananın da antioksidan etkinliğini düşününce, tam bizlik bir ürün...

Eski 03-03-2011, 16:50   #30
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Teşekkürler arkadaşlar.
Hemen çimlendirmeye alacağım sevgili uzman16.
Fide halini alınca bahçeye şaşırım.
Birkaç da salatalık tohumu ekeceğim, çıtır çıtır, organik olarak yeriz.
Geçen yaz ağız tadıyla salatalık yiyemedim, " hormon", "gübre" söylentilerin sonu gelmedi...
Bence birkaç kök domates, birkaç kök biber ve patlıcan da ek.
Sebzeler de fideden büyüyüp çiçeklenip meyveye dönerken, olgunlaşırken ve tabii yerken ayrı güzel.
Hatta seni bu başlığa beklerim.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024