agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2010, 22:20   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Balkonda çim alan oluşturma projesi

Uzun süre uzak kaldım forumdan yine ama beraberce tasarlayabileceğimiz bir projeyle merhaba diyorum.

Eşim balkona çim halı almak istiyor, yeşil bir alan peşinde ama plastik çim işi de benim çok fena canımı sıkıyor.
Balkonda gerçek çim yetiştirmek zor olacaktır biliyorum ama olabilir mi diye biraz düşündüm, aklıma gelenleri bir şemayla size göstermek, fikrinizi almak, önerilerinizi duymak istiyorum.Daha önce deneyenler olduysa, onların tecrübeleri de çok işe yarayacaktır.

Muhtemelen yüksek maliyet ve benim şu anda aklıma gelmeyen sıkıntılar yüzünden uygulanamayacak bir proje ama beyin fırtınası yapmış oluruz.

Aklımdaki alan 2,5 X 2,5mt.

Name:  cimduzenek.gif
Views: 15177
Size:  32.7 KB

Balkonda en önemli sorun fazla suyun tahliyesi, altta kalan alanın hava alması ve alt kata, binaya nem, rutubet iletmemesi.

1. Düzeneğin ilk elemanı profil bir iskelet, bunu alan ölçüsünde ve 20cm yüksekliğinde yaptırabiliriz.Profilde açık alanlar da bırakacağım ki teras yıkanırken su toplanmasın, altından akıp gitsin.Hatta muhtemelen çizimdeki alt profiller olmayacak ve masa şeklinde hazırlanıp duvara kaynatılacaktır profiller.

2. Profilin iskeletin içinde tüm çim alanın altını kaplayacak ve suyun akacağı bir eğimle yerleştirilmiş büyük plastik bir katman, toplama kabı olacak.
Bu neden yapılır bilemiyorum açıkçası

3.Toplama katmanından akan su bu boru ile dışarı, bina su tahliye borusuna bağlanacak.

4. Profil iskeletin üst kısmı emprenye ahşaptan imal edilmiş, dizilmiş bir ızgara ile kaplanacak.Bu ızgara çim ve üzerindeki insanları eşyaların yükünü taşıyacak.Suyun akması için ızgara şeklinde olacak.
Emprenye ahşap yerine belki yine profil düşünülebilir.

5. Izgara ahşabın üzeri paslanmaz sineklik teli ya da benzeri delikli bir malzemeyle kaplanacak.Bu çim altına serilecek torf/ponza taşı malzemenin akmaması için gerekli.

Izgara ahşap ve tel birleşimi yerine, belki paslanmaz ve yük taşıyabilecek, delikli tek bir malzeme de bulunabilir, burada önerilerinizi bekliyorum.

6. Organik gübre, hindistan cevizi torfu ve ponza taşından hazırlanmış rulo çim altı tutucu katman.

7.Akdeniz bölgesi sıcağına uygun, yarı gölgede yetişebilecek hazır rulo çim katmanı.

Tüm bu düzenek, yanlardan kapak şeklinde çıkabilecek, şık ahşap bir kapakla gizlenecek.Tıkanıklık durumunda, ya da bir başka sıkıntıda kapaklar açılıp düzeneğe müdahele edilebilecek.Tersata bir basamakla çıkılabilecek, çim bir platform olacak.

Ne dersiniz, işe yarar mı?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 23:29   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bence o kadar uğraşmaya gerek yok. Balkon zemini zaten eğimlidir, su tutmayacaktır.

En alta tır brandası ve ya sera naylonu, onun üzerine 5 cm pomza taşı, üzerine cocopeat yeterli gelecektir diye düşünüyorum.

Brandayı kenarlarından silikonla duvara yapıştırısanız, altına su geçmesini tamamen kesebilirsiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 08:28   #3
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Teşekkürler Todor,

Evet, terasın çok güzel bir eğimi var, su rahatça akıyor ancak teras sık sık yıkandığı için ve sadece belli bir alanı çim yapacağım için alttan suyun da akması gerekiyor.
Hava da alması önemli sanıyorum, komşuların tavanında bir sorun yaratmak istemem.

Bu durumda sizin önerinizden yola çıkıp şöyle bir şey yapabilirim belki;

1.Emprenye ahşaptan basit bir ızgara yapar, bir kenarı biraz yükseltirim.Üzerini ince OSB panelle kaplar.Panelin üzerine en kalın sera naylonunu, önerdiğiniz şekilde 5cm ponza taşını, torfu ve çimi yerleştiririm.Üzerine basılınca dağılmaması için de kenarlarını 10cm yükseltir, ponza taşını iyice sıkıştırırım.

Bu daha az masraflı ve kolay olur sanırım.Sorun olursa kaldırması, sökmesi de kolay olur.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 12:07   #4
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
teknik detayları bilemem ama cok guzel bir fikir. ozellikle cocuklarımız beton binalar yuzunden dogadan uzak yetişiyor. o balkona birde sarmasık eklersen dogadan bir kesit evinde gibi olur super fikir bence

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 19:35   #5
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
havuz brandaları da işe yarar diye düşünüyorum. balkonun ebatlarına uygun pvc veya strafor bir düzlemin üzerine yerleştirilip kenarları da güzelce (duvarlara) silikonlanırsa balkonun da kendi eğimi sayesinde bir sorun olmaz sanırım.

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 20:08   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Başlık açılalı baya olmuş. Henüz uygulama yapılmadı ise Mebran ile uygulama yapılabilir. Ama mebrab uygulamada biraz ustalık ister itinalı bir uygulama yapmak gerekir.

Daha kolay ve daha kaliteli bir uygulama için YAPFLEKS® 306 Öneririm. YAPFLEKS zemine kolayca uygulanabilir. İki bileşenli bir birine karıştırıyorsunuz fırça ile zemine sürüyorsunuz.
Hiç bir ekleme yeri olmamış oluyor kendiliğinden bir bütün oluşturup her türlü nem su kaçaklarını engellemiş oluyor.

Bu uygulamayı yaptıktan sonra 24 saat iyice kurumasını bekleyip üstüne dişli dere kumu sonra ince taş tozu serip çimini ekebilirsiniz. Rulo çim almanıza gerek yok 1 ay içinde Çim iniz size kendini gösterecektir

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 21:01   #7
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
baklonda rutubet yaparak duvarın sıvası dökülür. duvarlarda Fayans Kalebodur gibi yapı malzemeleri kullanılmış olmalı.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 23:42   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Neredeyse 10 sene önce açılmış bir başlık olmuş ama ben de merak ediyorum nasıl sonuçlandı bu çaba diye.

Bizim evde de bazı inşaat çalışmaları olacak ve yaklaşık 20-25 metrekarelik bir terasım olacak. Ben de orada çim ekmeyi düşünüyorum. Bugün evdeki değişikliklileri yapan mimarla görüştüm, çok uygun bir düşünce olacağını söyledi. Özellikle Saraybosna gibi soğuk bir memlekette ısı yalıtımına da faydası olurmuş.

Bu konudaki tecrübelerinizi merak ediyorum.

Umarım ben de iki ay içinde tecrübelerimi resimli olarak buraya aktarabilirim.

dirimozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024