agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2011, 09:15   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 5
Havuçlar çok güzeller,havuç ne kadar zamanda hasata geliyor?

ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 09:21   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2011
cok güzel

murvettuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 14:58   #63
Ağaç Dostu

sertug guray's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
havuçlarınız filizlendikten 2,5 ay sonra hasata hazır hale gelecektir .ama gübre desteği verirseniz biraz daha hızlanabilir.

ipektuğçe beğendi.
sertug guray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 16:26   #64
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Fikir vermesi açısından, Şöyle bir foto buldum.

Name:  Turp.jpg
Views: 3585
Size:  13.3 KB

Bilge Kerem beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 09:30   #65
Ağaç Dostu

sertug guray's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
bU TURPLAR GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL ÜSTELİK TOPRAKSIZ TARIM YÖNTEMİ UYGULUYORLAR.

sertug guray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 11:04   #66
Ağaç Dostu

cegabo's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2012
şimdi tohumlarımı eksem acaba ne zaman yiyebilirim onları? 2 ayda yenilebilir mi?

tk646 beğendi.
cegabo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 19:34   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Bende ektim 1 ay oldu neredeyse yeni çimlendiler . Bakalım ne zaman yeriz

cegabo beğendi.
tk646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 18:59   #68
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Aktardan tohum almak için bekleyemeyeceğim. Yeni şeyler denemeyi çok seviyorum, bu yüzden dolaptaki havuçlardan tepeleri çillenmiş olan 5 tanesini ayırdım. Tepelerinden 5'er santim uzunluğunda kesip npk ve humus katkılı torfa dikeceğim. Çok ama çok heyecanlıyım

Sayın sertug guray, tohum elde etmek için yaptığımız bu işlem için derin bir saksı kullanmamız gerekiyor mu acaba?

Emre İlhan beğendi.
bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 16:51   #69
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Tohum yapmaları için yalnızca 2 havuç ayırdım. Onları diktim ve çimlenmeye başladılar. Kıvırcık yaprakları çıkmaya başladı. Rafta yukarıda duruyorlar ama her gün öğlende güneş alsınlar diye aşağı indiriyorum. Güneş geçene kadar onlarla birlikte ben de birkaç saat güneşleniyorum ve onları rafa koyup ders çalışmaya gidiyorum.

Umarım en kısa zamanda büyürler ve tohum yaparlar.

Emre İlhan beğendi.
Eski 24-04-2012, 19:39   #70
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Havuçlarımdan birini karga kaçırmış Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim. Balkonuma bir canlının gelmesi sevindirse de havucumun kaçırılması yüzünden üzülmedim değil.

Bugün yarım litre suya bir çay kaşığının yarısı kadar sebzeler için olan 8-8-8 besinden koydum. Ne olur ne olmaz diye çok az suladım. 12,5 litre suya 20cc kadar besin koymam gerekiyormuş ama hem o kadar büyük kabım yok, hem de o kadar sulayacak kadar bitkim yok. Ölçüm az mı çok mu, bilemiyorum. Acaba beni aydınlatabilir misiniz?

** Fotoğraflar iki gün arayla çekildi

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2012, 20:20   #71
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavikartal5 Mesajı Göster
havuçların tohumları yok diyorsunuz. tam mevsimi. 2-3 tane küçük havucu, kök tepesine yakın olara 2-3 santim olarak kesin ve dikin. nasıl olsa yeşerecekler ve nasıl olsa tohum verecekler. ben ektim, filizlendiler ve büyümeye başladılar. hem kırmızı ve hem de pembe havuç tohumlarım olacak. bekliyorum.
Merhaba sayın mavikartal5 ben daha önce hiç ne pembe havuç gördüm ne de adını duydum. Netten baktım ama ordada bulamadım aceba fotoğraf paylaşabilir misiniz? İlgimi çok çekti tohum bulabilirsem bende ekmek isterim..

Kıbrıs_Doga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 21:19   #72
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Havuçlarımdan birini karga kaçırmış Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim. Balkonuma bir canlının gelmesi sevindirse de havucumun kaçırılması yüzünden üzülmedim değil.

Bugün yarım litre suya bir çay kaşığının yarısı kadar sebzeler için olan 8-8-8 besinden koydum. Ne olur ne olmaz diye çok az suladım. 12,5 litre suya 20cc kadar besin koymam gerekiyormuş ama hem o kadar büyük kabım yok, hem de o kadar sulayacak kadar bitkim yok. Ölçüm az mı çok mu, bilemiyorum. Acaba beni aydınlatabilir misiniz?

Berna'cım; ölçün 1lt suya 1,5-2 ml. Enjektör yardımıyla gübreyi ölç ve 1 lt suya gübre karışımını hazırla.

Daha sonra toprağa azar azar dök ve akabinde tekrardan duru sulama yap. İşte bu kadar.

Çay kaşığının 1 ml olduğunu varsayarsak, ölçeğin gayet kararında olmuş

Selamlar

Düzenleyen Emre İlhan : 20-06-2012 saat 09:44 Neden: Ölçek hatası
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 16:37   #73
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Arkadaşım çok çok teşekkür ederim. En kısa zamanda enjektör alıp söylediklerini uygulayacağım.

Yarım litrelik su şişesinin kapağına 3-5 tane delik açmıştım. Diğer iki şişeyi de doldurup kapak değiştirerek sulama yapıyorum. -Maksat şişeler değerlensin-Daha büyük bir sulama kabı ayarlayana kadar da tekrar gübreleme yapmam gerekmez zaten.

Eğer kargaların benim balkonumu restorana çevirmeye karar verdiklerini anlarsam işleri çok zor

Emre İlhan beğendi.
Eski 01-05-2012, 21:30   #74
Yeni Üye

jessamina's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Havuclarin tamamen oldugunu nasil anliyacagiz, havucu cikarip bakmak mi gerekiyor sadece, disaridan anlasilir tarafi var mi?

jessamina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 20:18   #75
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

5 günlüğüne Bursa'ya gittim geçen hafta. Ben gelene kadar bir büyümüş ki havuç yeşilliğim, sormayın. Gördüğümde çok şaşırdım. Gittiğimde kimseye anahtar bırakamadığımız için 5 gün boyunca sulanmadı. Bu sayede anladım ki büyümek için fazla suya ihtiyaç duymuyor. Bundan kelli azar azar sulayacağım. Umarım en kısa zamanda çiçeklerini de görürüm

Angel Aki beğendi.
Eski 20-05-2012, 22:43   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Merhaba,
1 Mayısta ektiğim havuç tohumlarım filizlenmeye başladı
Malesef istanbul'daki son yağmurlardan dolayı bazıları zarar gördü. inşallah kalanlardan güzel bir sonuç alırım.

ilk kez birşey ekiyorum . o yüzden yardımınıza ihtiyacım var..

nasıl görünüyor ? sizce seyreltme yapmalı mıyım ? yakın çıkanları boş alanlara mı dikmeliyim?

Bilge Kerem beğendi.
Gkmnoztrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 08:49   #77
Ağaçsever

uugur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
anladığım kadarıyla havuç tohumu çimlendirmek için bu dönem uygundur değil mi?

uugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 10:06   #78
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Havuç tohumunun nasıl elde edileceğinden bahsedebilirmisiniz.
Mesela pazardan satın alınan bir havucun tohumunu alıp ekme gibi bir imkanımız var mıdır.

ahanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 22:21   #79
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Merhaba, çimlendirdiğim havucumun üzerinde üç adet tomurcuğa benzettiğim oluşumlar var. Bu da onlardan biri. İlk defa gördüğüm için emin olamıyorum. Ancak yine de umutluyum. Umarım bu gördüğüm ve diğer ikisi tomurcuktur.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2012, 13:58   #80
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Bir önceki mesajda bahsettiğim oluşumların çiçek tomurcuğu olduğuna artık eminim. Bugün yeniden baktığımda sayılarının üç değil dört olduğunu fark ettim. Yeni tomurcuk henüz çok küçük.

Bu da önceki tomurcuklardan en büyük olanı...

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2012, 18:28   #81
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sayın sanalbahçem, ben epey büyük bir turşu bidonunun karnını açıp domateslerimi ona ektim. Sonbaharda domatesleri söktüğümüzde yerlerine havuç tohumlarını ekmeyi düşünüyorum.25'e 45 cm boyu ve yaklaşık 25 cm de derinliği var. Yeterli olacağı kanaatindeyim. Yine de teşekkür ederim.
Name:  IMG226.jpg
Views: 2526
Size:  47.6 KB
Havuç çiçeklerinin bugünkü hali. Açtıklarında nasıl bir şey olacaklar çok merak ediyorum. Fotoğraftakilerle beraber tam 10 tane tomurcuk var. Ayda bir suyla iyice seyreltilmiş sebze gübresi veriyorum. Sanırım bu coşkunluk ondan kaynaklanıyor. Suyu biraz fazla kaçırınca hemen yapraklarının rengi kaçıyor, bazı yaprakları soluyor. O yüzden neredeyse damla hesabıyla su veriyorum.

Eklenen Resimler

toruga, Bilge Kerem ve Milla beğendi.
Eski 19-06-2012, 21:00   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2012
ml. hatası

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Berna'cım. Ölçün 1lt suya 1,5-2 ml. Enjektör yardımıyla gübreyi ölç ve 1 lt suya gübre karışımını hazırla. Azar azar dök ve daha sonra tekrardan duru sulama yap. İşte bu kadar. Çay kaşığının 5 ml olduğunu varsayarsak senin ki birazcık fazla olmuş ama mühim değil, sorun olacağını zannetmiyorum, rahat ol. Kargalara da korkuluk mu lazım acaba?

Selamlar.
Selamlar arkadaşlar. Henüz kendimi tanıtmaya fırsatım olmadı, kusura bakmayın. Selamlama mesajını da yazarım ama şunu hemen belirtmek istedim ki 1 çay kaşığı 1 ml.dir. 1 tatlı kaşığı 5 ml.dir. 1 çorba kaşığı 10 ml.dir. Ve Amerika'lılar ve İngilizler 1 çay kaşığı dedikleri zaman aksi belirtilmediyse 1 tatlı kaşığını kastederler. Sevgilerimle. Aytaç.
Not: Bu dozlar su içindir. Tepeleme çay kaşığının ağırlığı farklıdır. Tartılan maddenin özgül ağırlığından da haliyle etkilenir. Ayrıca eğer ilaç vs. kullanımında gerekirse (mesela bitki vitamini de olabilir sizin içeceğiniz herhangi bir ilaç da olabilir) 1 ml'de 20 damla vardır.

Düzenleyen chomes : 20-06-2012 saat 23:53 Neden: Not ekleme sebebiyle
chomes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 09:47   #83
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sevgili, chomes; öncelikle aramıza hoşgeldiniz

Uyarınız için teşekkürler, mesajımı düzenledim. Hata yaptığımızda birbirimizi uyaralım ki doğruya kısa sürede ulaşalım değil mi?

Daha önce ki araştırdığım sitelerde hep çay kaşığına 5 ml deniyordu. Bende hiç ölçmeyi denememiştim.

Yanlış bilgilendirilmişim

Ama ne olursa olsun, enjektör en sağlam yöntem bence

chomes beğendi.
Eski 20-06-2012, 09:53   #84
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster

Berna; kusura bakma, ölçek konusunda seni yanlış bilgilendirmişim malesef. Özür dilerim arkadaşım

Ama bence sen ölçümlerine enjektör yardımıyla devam etsen iyi olur. Çünkü; malum en net olanı o, bende öyle yapıyorum

Mesajımı düzenledim.

Eski 20-06-2012, 12:45   #85
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Teşekkür ederim, Emre Emin olamadığım için enjektör kullanmayı tercih ediyorum ben de. Az olur, fazla olur; riske atmak istemiyorum.

Ama maalesef son bir haftadır İstanbulda hakim olan rüzgar yüzünden hem bazı domateslerim kırıldı hem de havucum kurudu. Tomurcuklar henüz açamamışlardı. Pazar günü yapılan lys sınavı ve öncesindeki yorgunluğum sebebiyle sulamayı geciktirmem de etkili oldu. Yeniden çimlendirme deneyeceğim. Bu kez içerde tutacağım. Sıcak rüzgarlarla haşlamayalım yine. Domateslere değil de havucuma çok üzüldüm

Eski 20-06-2012, 23:58   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2012
Sayın Emre Bey, sitedeki ilk mesajımın bir düzeltme gibi algılanabilme ihtimali hoşuma gitmese de bir aydır takip edebildiğim kadarıyla çok düzeyli bir konuşma ortamı cevap yazma konusunda beni teşvik etti. Sizin gibi değerli arkadaşlardan o kadar çok şey öğrendim ki katkıda bulunmamak çok bencilce olacak diye düşünüyorum. Tekrar sevgilerimle.

Emre İlhan beğendi.
chomes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 23:04   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
oldum olası havuca bayılırım :D

arkadaşlar evde havuç yetiştiriciliğiyle ilgili verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. En sevdiğim sebze diyebilirim benim balkonumda patates domates,biber fideleri var acaba hangisinin yerine ekmeliyim ? Ürünleri hasat ettikten hemen sonra mı ekmeliyim yoksa belli bir zamanı mı beklemeliyim.

Emre İlhan beğendi.
eslekehl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 23:18   #88
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

İstediğiniz bitkinin yerine ekebilirsiniz. Önemli olan, bitkiye daha önceden yetişeceği ortamı hazırlamanız.

Söktüğünüz sebzelerin saksılarını dökün, toprağı elinizle gevşetip, havalandırın.

Daha sonra; toprağı tekrar doldurup, sebzeler için uygun bir gübreyle gübreleyin...

Bu işlemlerden sonra, artık tohumlarınızı gönül rahatlığıyla ekebilirsiniz

Yalnız, dikkât etmeniz gereken husus; havuç tohumlarının ekim zamanı

Angel Aki beğendi.
Eski 03-09-2012, 15:13   #89
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
30 Ağustos günü saksıya parmak havuç tohumu ektim, çimlenmelerini bekliyorum. Bakalım ilk filizler kaç gün sonra boy gösterecek

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 13:40   #90
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Minik havuçlarımda 3 Eylül günü başlayan kıpırdanma 4 Eylül de çimlenerek topak üzerinde salınmaya başlamaları ile son buldu. Yani çimlenme 5.günde tamamen gerçekleşmiş oldu, umarım sağlıklı gelişirler

Bu arada benim tohum kartımda havuç tohumlarını çimlendirirken mini sera uygulamasından kaçınılması gerektiğini yazıyordu o nedenle mini sera uygulaması yapmadım.

aydın beğendi.
Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024