agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2010, 15:19   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Saksıda Mısır Yetiştirmek

Merhabalar ben geçenlerde topraga fasülye ekiyim dedim ekerken içine 5 veya 6 tane patlatmalık mısır attım topraga ve fasülyeler büyüdü ondan sonra bakdımki yanından ot gibi bişey çıkıyor dibini kazıdım bide baktımki mısır dan kök felan çıkmış ve bu günde büyük saksıya alarak dahada büyümesini saglayacagım bu benim ilk tecrübemdir(evin içinde sıcak ortamda filizlendi)

eseslim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 18:40   #2
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bilemiyorum mısır oldukça derin kök yapısı olan bir bitki..

Çok gelişebileceğini sanmıyorum.

Saksıda ne kadar verim alabilir siniz sizden öğreneceğiz artık.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 12:57   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2010
o zaman şişeye koyarım

eseslim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 22:39   #4
fck
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2009
merhaba,

ben geçen sene 30 litrelik saksıda ikişer tane mısır yetiştirdim. biri 2 diğeri 3 mısır verdi ve olgunlaştılar. oluyor yani yalnız oturduğunuz yerde karga varsa dikkat edin, çok meraklılar mısırlara.

fck Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 23:35   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Balkonda mısır

Başını bir soru için ağrıtacaktım arkadaşlar. Kaç gün önce olduğunu hatırlamamakla beraber 10 cm. derinliğinde bir saksıya 5-6 tane patalamalık bir mısır atmıştım. Balkonun bir köşesinde duruyorlardı; unutmuştum. Bir gün yine orada suya koyduğum ananas köklenmiş midir ki ? diyerek bakmak istedim.. Bir de göreyim bir karış boy yapmış(-tı) mısırlar. Ama bir hafta içerisinde hepsi öldüler ilk önce yaprakları üstten kurudu altlar yeşildi çok su verdiğimden sandım.. Suyunu azalttım bir sabah uyandığımda hepsini yere serilmiş buldum. Kolay çimlenmesi açısından yetiştirmek istiyorum mısırı. (yeniden)

Kaç cm derinliğinde bir saksı kullanmalıyım, mısır alabilmek için.
Ve tohumları ektikten kaç gün sonra hasat alırım.
Sulama sıklığı nasıl olmalıdır.

Şimdiden çok teşekkürler.
İyi akşamlar.

Dangerously34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 14:08   #6
Yeni Üye

Dogaaski's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Bence onun kökleri fazla sudan veya topraktan kaynaklı çürümüştür. Size tavsiyem balkonda birşey yetiştirmeyin. Asla bahçedeki gibi olamaz ve bir iki minyatür ürün için değmez. Balkonu toprak ettiğinize değmez. Ancak süs bitkisi yetiştirebilirsiniz örneğin karanfil gibi. Saygılar..

Düzenleyen Dogaaski : 27-09-2010 saat 14:09 Neden: imla
Dogaaski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 13:09   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Merhaba arkadaslar bende mısırı plastık su bardagında yetıstırdım ve uzerınden ıkı adet mısırımıda alıp afıyetle yedım ama nedense bahceye dıkılen mısırlarım olmadı bu ıste bır terslıkmı var ben oraya takıldım buyuk ıhtımal ıle bu mısırlar kısa hemen hemen 1 metrelık boyları oluyor ama bardak ve saksıda oluyor tarlaya gelınce cekınıyorlarmı anlamıyorum...
Mısır arkadsımızın kok boyları sert ve derınlere kadar ınıyor saksıda yetıstırecek ısenız saksının genıslıgı degıl boyutu onemlı derın bır kap olur ıse mesala pımas borulardan yapabılırsınız 20lık pımas bunun ıcın uygun olur dusuncesındeyım ve bu sene balkonumun heryerını dolduracagım.. denemenızı tavsıye ederım arkadaslar.

lolla beğendi.
thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 15:36   #8
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
bende gecen gun dresena nın saksısına 2 tane atmıstım patlamalık mısır, bi baktım cıkmıslar vede uzuyorlar bende kucuk bir saksıya ektim cimlenmelerini bekliyorum bakalım. mısırını yiyemesekte yeşili seviyorum ben umarım uzun sure gider

lolla beğendi.
jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 18:40   #9
Ağaçsever

toruga's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2010
üç tane denemelik tohum atmıştım üçü de kafalarını çıkardılar.mısırda şaşırtma yapabiliyormuyuz? ne zaman?

toruga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2011, 22:04   #10
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Süs Mısırı

Bahçemde değişik şeyleri yetiştirmeyi seviyorum.

Kanada'dan bir tane süs mısırını koçanıyla birlikte geçen yıl almış ve gelince tohumlarını çıkartmıştım. Orada manavlarda satıyorlar.

Bu yıl çıkarttığım tohumlardan 7-8 tanesini ektim. Bir birinden renkli mısırlarım oldu.

Name:  100_2085.jpg
Views: 18265
Size:  69.6 KB

Bu mısırlar hakkında biraz bilgi vereyim. Bunların İngilizcesi "Indian Corn". Bu Hintli mısırı diye çevrilebilir. Ancak, buradaki Hintli kelimesi Hindistanlı anlamına değil Kızılderili anlamına geliyor. Avrupalılar Amerikaya gitmeden önce Kızılderililerin yetiştirip yedikleri mısırlar bunlar.

Bu mısırlar son derece sert ve hazmı zor bir mısır. Kızılderililer bu mısırları küllü su ile bir müddet fermente ettikten sonra yiyorlarmış.

Saygılar selamlar..

Serpent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 19:36   #11
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eseslim Mesajı Göster
Merhabalar ben geçenlerde topraga fasülye ekiyim dedim ekerken içine 5 veya 6 tane patlatmalık mısır attım topraga ve fasülyeler büyüdü ondan sonra bakdımki yanından ot gibi bişey çıkıyor dibini kazıdım bide baktımki mısır dan kök felan çıkmış ve bu günde büyük saksıya alarak dahada büyümesini saglayacagım bu benim ilk tecrübemdir(evin içinde sıcak ortamda filizlendi)
Sevgili eseslim

Keşke mısırlarınızı ayırmasaydınız. Köylerde zaten bir mısıra iki fasulye aynı cukura atılarak dikim yapılır böylece fasulyenize sırık ihtiyacınızıda ortadan kaldırmış olurdunuz.

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 21:27   #12
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bakınız

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 17:19   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2012
bu mevsimde mısır ve fasülye ve bezelye ekilir mi ?

aysunhacer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 01:18   #14
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Sayın aysunhacer

evet geç kalmış sayılmazsınız. erkenci cesitlerle normal cesitlerin ekimi farklı oluyor sanırım yaşadığınız bölgeninde etki faktörleri olacaktır.

mısır için nisan ayı başları
fasulye ekimi ilkbaharın son donlarının bitmesinden sonra başlıyor. nette 30 dereceye kadar çimlendiği yazıyor bazı kaynaklarda
bezelye mart ayından itibaren hazirana kadar ekilebilir

ayrıca emre ilhanın vermiş olduğu baglantıdan kardeş bitkiler başlığıyla birarada yetiştiği bitkileride yanyana ekebilirsiniz.

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 00:57   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2012
sayın adonis
kardeş bilgiler başlığına da baktım mısır ve fasulyeleri birarada deneyeceğim çok sağolun

aysunhacer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 18:02   #16
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Konu başlığı saksıda mısır yetiştirmek diye geçiyor. Ancak ben mısırlarımı bahçede yetiştiriyorum.

En son yetiştirdiğim mısırlardan bir tanesi çilek mısır denilen mısırlar oldu. Bunlar iri bir çilek görünümünde. Ayrıca, renkli süs mısırları da yetiştiriyorum. Onların hasatına daha zaman var. olgunlaşan bir tanesini hasat ettim.

Koyduğum çakı, büyüklük karşılaştırması için.

Name:  IMG-20120921-00326.jpg
Views: 16268
Size:  55.9 KB

Serpent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 22:03   #17
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Harika Karadenizde karışık renkli mısırlar var. Kızılderililerde de varmış.Bizimkiler kırmızı lacivert **** kırmızı sarı oluyor.

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 22:06   #18
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Bu yil ilk defa fasulye ve misir ekecegim bahceme. Acaba hangi sezonda ekilmesi daha uygun olur acaba? yasadigim yerde yazlari cok asiri sicak bolge degil (genelde 20-30 derece).
Forumdan ogrendigim kadariyla, herhalde direk ekilecegi yere ekiliyormus, saksiya filan gerek yok herhalde.
Fasulye ile misir ayni donemde mi ekilmesi lazim ve tohumlari yan yana mi koymak lazim yoksa belli mesafe birakmak gerekiyor mu?
Cevaplariniz icin cok tesekkurler.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adonis- Mesajı Göster
Sevgili eseslim

Keşke mısırlarınızı ayırmasaydınız. Köylerde zaten bir mısıra iki fasulye aynı cukura atılarak dikim yapılır böylece fasulyenize sırık ihtiyacınızıda ortadan kaldırmış olurdunuz.

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 11:43   #19
Ağaçsever

toruga's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zebra Mesajı Göster
Bu yil ilk defa fasulye ve misir ekecegim bahceme. Acaba hangi sezonda ekilmesi daha uygun olur acaba? yasadigim yerde yazlari cok asiri sicak bolge degil (genelde 20-30 derece).
Forumdan ogrendigim kadariyla, herhalde direk ekilecegi yere ekiliyormus, saksiya filan gerek yok herhalde.
Fasulye ile misir ayni donemde mi ekilmesi lazim ve tohumlari yan yana mi koymak lazim yoksa belli mesafe birakmak gerekiyor mu?
Cevaplariniz icin cok tesekkurler.
Bildiğim kadarıyla ikisinde de şaşırtma yapılmıyor.Bahçede olduğu yere ekiyorsunuz.Fasulyelerin mısıra sarılarak büyümesini tasarlıyorsanız önce mısırları ekmeniz lazım,yoksa fasulyeler daha hızlı çimlenip boy atarken mısırlar daha çıkmamış olurlar,mısırlar fasulyeye sarılabilir. !!

Sofii beğendi.
Eski 11-03-2013, 12:20   #20
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toruga Mesajı Göster
Bildiğim kadarıyla ikisinde de şaşırtma yapılmıyor.Bahçede olduğu yere ekiyorsunuz.Fasulyelerin mısıra sarılarak büyümesini tasarlıyorsanız önce mısırları ekmeniz lazım,yoksa fasulyeler daha hızlı çimlenip boy atarken mısırlar daha çıkmamış olurlar,mısırlar fasulyeye sarılabilir. !!
tesekkur ederim, o zaman nisan sonu fasulyeleri, mayis ortasi da misirleri ekerim.

Eski 12-03-2013, 09:55   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Sayın zebra, yanlış anlamadım ise önce mısırları, daha sonra da fasulyeleri ekmek gerekiyor.

wisdom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 11:39   #22
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wisdom Mesajı Göster
Sayın zebra, yanlış anlamadım ise önce mısırları, daha sonra da fasulyeleri ekmek gerekiyor.
Evet dogru soyluyorsunuz, dun aklim baya karisikti, bu yuzden yerlerini degistirmisim bitkilerin, uyariniz icin tesekkurler.

Eski 09-07-2013, 09:31   #23
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Yenile biliyormu ?

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 12:25   #24
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Bir saksıda mısır denemesi de benden..Mavi mısır tohumlarını saksılara ektim yanlarına da 2 şer 3 er fasulye tohumu da attım...Herkes olmaz bu mevsimde diyor bakalım sonuç ne olacak..Çıkmaya başlasınlar resimlerini de paylaşacağım..Mavi patlatmalık mısırlardan...

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 19:44   #25
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
arkadaşlar bu renkli mısırları köyde yetiştirmek istiyorum. mavi kırmızı hatta rengarenk olan mısırlardan almak istiyorum. haşlanarak veya közlenerek yenir mi?
zengarden satıyor çok da hoşuma gidiyor. yetiştiren var ama yiyen yok heralde... paylaşımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 15:43   #26
Ağaçsever

toruga's Avatar

Balkonda bu seneki mısırlar boy attı gidiyorlar ancak çok rüzgar var sanırım o yüzden yaprak uçları çatallaşıp yırtılıyor.

Eski 19-10-2013, 17:21   #27
Ağaçsever

toruga's Avatar

son durum

Biraz geç kaldım bu sene. Havalar bir açıp bir kapatıyor ama yinede mısırım kafasını uzattı. Bu saksı kaç litralik bilemiyorum ama 10 lt'teki denememde mısır çok küçük kalmıştı. Ayrıca işler güçler falan çokta ilgilenemiyorum. Saksı için besin çubuklarından koydum bide suladım o kadar.

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2018, 21:34   #28
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alıntıdır

Name:  prod003168.jpg
Views: 7008
Size:  39.7 KB

Düzenleyen Kerem Örenç : 12-09-2018 saat 21:34 Neden: .
Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 21:35   #29
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Alıntıdır

Name:  maxresdefault.jpg
Views: 6683
Size:  68.1 KB

Eski 12-09-2018, 21:38   #30
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024