agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2007, 00:04   #31
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
1-Tohum konusunda ziraat diyebileceğiniz sabit bir yer yoktur. Tarım il ve İlçe Müdürlükleri tohum satmazlar ama belki ziraat odalarını kastediyorsunuzdur onlar evet satabilirler. Paket olarak tohum aldığınız sürece korkmayın kullanın. Çok özel olmadığı sürece sebzelerde açık tohum kullanmayın, paketli tohumlara güvenebilrisiniz ancak yine de üzerini iyi okuyun irtibat telefonları tüketici şartları açısıdnan açıklamalar olan firmaları tercih edin. Bu manada genelde Prattiker de Anadolu, Genç, Beta, May, Sygenta, Toba, Yaprak, İstanbul, Bursa, Agromar, Asgen tohumculuk gibi tohum firmaları işini iyi yapan firmalardır. Praktiker gibi marketler bir anlamda tohum bayileridir tohumlarına güvenebilirsiniz. Ancak tohum paketlerinin üzerindeki üretim ve son kullanma tarihlerine bakın tarihi geçmiş tohumları almayın.

2-Tohum satan zirai ilaç bayilerini veya çiçekçileri dolaşın istediğiniz tarzda tohumu bulmak ancak aramaktan geçer, bulduğunuzda da orayı kaybetmeyin. Tohumu aldığınızda burayada bildirin filanca yerden aldığım tohumlar istediğim gibi çıktı diye forumdaşlara referans olsun. Genelde bu tarz fantastik tohumlar eski esnafların bulunduğu çarşılarda olur bu da size bir kolaylık olsun (BUrsa için Tuz pazarı, belediye çiçekçiler çarşısı)

3-Sebze fidesi ekeceğiniz ortamda mutlaka toprağı tavsiye ederim ancak temiz toprak olmalı. Eğer farklı bir ortam kullanacaksanız özellikle fide torfu arayınız. Aşırı sulamayın ve gübrelemenizde gerekmez fide döneminde fide torfundaki besin maddeleri fide gelişimine yeterlidir.

4-Çok küçük fide yetiştirme kaplarına yetiştiricilik çok özeldir, kendi imkanlarınızla yetiştirecekseniz bu tarz viyoller en az 45 lik olmalı, aksi taktirde fidelerinizi yetiştirmede sıkıntı yaşarsınız.

5-Pulverize sulamak demek suyu olabildiğince toz zerreler halinde toprağa püskürtmek demektir.

6-Tohumları ekince direkt balkona koyabilirsiniz ama izole veya yalıtmazsanız etmezseniz ya çimlneme geç olacaktır **** çimlenirse soğuktan etkileceklerdir.

7-40 cm lik saksı küçük olmakla birlikte imkanınız yoksa en fazla bir adet domates fidesi, 3-4 biber fidesi yetiştirebilirsiniz.

8-Sebzeler verimli bitkilerdir eğer onlara yeetrli beselnme ortamı sağlarsanız yaz boyu meyve yiyebilirsiniz. 40 cm lik saksıdan biraz zor domates hasat edersiniz ama alsanız bile meyveleri küçük ve geç olgunlaşan bir durumla karşılaşacaksınız. Ancak yine de bu saksının toprağına saksı başına bir çorba kaşığı karıştırmak suretiyle 15-15-15 gübre katarsanız belki hazır satılan çiçek cışturan sıvı besinlerden üzerinde yazan tavsiye dozlarda kullanırsanız iyi bir bitki beslemeyle meyve alanız mümkün ama bahçe ortamındaki verimi beklemeyiniz. Eğer sebze fidelerini 10 ºC lik sıcaklıklar arasında yetiştirebilirseniz ışığı, toprak şartlarını da ayarlayabilirseniz sebzeleri mevsimi dışında yetiştirebilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 10:40   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Selahattin Bey çok teşekkür ederim yardımınız için. Bu hafta sonu ekmeyi düşünüyorum, gelişmeleri paylaşacağım sizlerle. Bu durumda 40tan daha büyük saksı alacağım sanırım Acaba ektikten sonra saksıya alana kadar bir müddet içerde güneş alan bir yerde tutsam daha mı iyi olur? Havalar da ısınmış olur bu arada...

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 11:14   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Selahattin bey, ben de 3-4 hafta kadar önce yazılarınızı okuyup bir hevesle domates, biber, patlıcan, maydanoz, dere otu çimlendirdim.Geçen hafta domates ve biberler gerçek yaprakları çıkmış durumdayken bunları biriktirdiğim pet şişeleri ortadan ikiye bölerek bazılarınıda ufak saksılara şaşırttım.şu an itibariyle iyi görünüyorlar . Bu fideler bu ortamda ne kadar durabilirler sizce?

Ben bunları 2 ay kadar sonra İzmirdeki evimin bahçesine götürmeyi düşünüyorum da.Saygılar...

FUSNUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 20:09   #34
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn Mesajı Göster
Selahattin Bey çok teşekkür ederim yardımınız için. Bu hafta sonu ekmeyi düşünüyorum, gelişmeleri paylaşacağım sizlerle. Bu durumda 40tan daha büyük saksı alacağım sanırım Acaba ektikten sonra saksıya alana kadar bir müddet içerde güneş alan bir yerde tutsam daha mı iyi olur? Havalar da ısınmış olur bu arada...
Gündüz güneşte tutup gece içeri alırsanız gece gündüz sıcaklıklarından etkilenmeyecektir ancak güneşte durduğunuz saatlerde streç veya dış örtüsünü alın aksi taktirde aşırı sıcaktan tohumlarınız etkilenebilir. Ancak gece soğukları daha önce de dediğim gibi çimlenmeyi geciktireceğinden tavsiye etmem.

Eski 08-03-2007, 20:13   #35
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FUSNUR Mesajı Göster
Selahattin bey, ben de 3-4 hafta kadar önce yazılarınızı okuyup bir hevesle domates, biber, patlıcan, maydanoz, dere otu çimlendirdim.Geçen hafta domates ve biberler gerçek yaprakları çıkmış durumdayken bunları biriktirdiğim pet şişeleri ortadan ikiye bölerek bazılarınıda ufak saksılara şaşırttım.şu an itibariyle iyi görünüyorlar . Bu fideler bu ortamda ne kadar durabilirler sizce?

Ben bunları 2 ay kadar sonra İzmirdeki evimin bahçesine götürmeyi düşünüyorum da.Saygılar...
Fidelerinizin bulunduğu ortam aşırı sık olmadığı sürece İzmir için nisan sonuna kadar orada kalabilir. Ancak daha net bir şey söyleyebilmem için buraya resim yerleştirirseniz size daha net bir şeyler söyleyebilirim.

Eski 09-03-2007, 09:20   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Domates ve Biber Deneyimim
Yaklaşık 8-9 gün önce domates ve biber tohumu aldım. Tohumları 1 gün boyunca suyun içerisinde tülbente sarılı olarak balkonda bıraktım. Ertesi gün kasaların içerisine torf doldurdum. biber ve domates tohumlarını ayrı kasaya serptim. Üzerlerini 0,5 cm veya 1 cm (tam bilmiyorum) torf kapladım. Püskürtme yoluyla suladım ve üzerine toprağa değmeyecek şekilde naylon kapladım. Her akşam püskürtme yöntemiyle suladım. Üzerinde sürekli naylon kaplı durdu ve hala öyle duruyor. (Ne kadar doğru bilmiyorum) Domates ve Biberlerim ufak ufak yeşermeye başladı.

Kıvırcık
3-4 gün önce kıvırcık tohumunu yukarıda anlattığım şekilde ektim ve üzerini kapattım. (Tek fark tohumu 1 gün nemli tülbent içerisinde bıraktım) Dün baktığımda fideler epeyi çıkmıştı.

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 10:59   #37
Ağaç Dostu

Terikler sayın Gelibolu. . Aşırıs sulamaktan kaçınıon az su ile daha iyi yetiştirirsiniz. Kontrolüde elden bırakmayın...

Eski 12-03-2007, 18:25   #38
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çok teşekkürler Selahattin Bey, çok güzel bir başlık olmuş, dolu dolu.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 10:58   #39
Ağaçsever

Unhappy sebzelerim

Praktikerden badem salatalık, kornişon s., cherry domates, domates ve demre biber tohumları aldım.11 martta her çeşitten 2şer tane tohumu fideleme kaplarına ektim. 20derece sıcaklıkta içeride tuttum tohumları. Direk balkona koymaya korktum çünkü gece sıcaklıkları oldukça düşüktü. Her sabah günde sadece 1 kez fısfısla suladım, aşırı sulamaktan kaçınmaya çalışıyorum bilmiyorum doğru mu? Üzerlerini buzdolabı poşetlerinin kenarlarından açarak örttüm. 19 mart itibariyle badem salatalıklardan biri çimlendi)))) Gördüğüm anda o kadar sevindim ki sanırım meyveleri çıkınca çıldırıcam sevinçten Hemen ardından kornişonun biri çimlendi. Bugün sabah kalktığımda bademin boyu uzamıştı akşamki haline göre ve cherrylerden biri de çimlenmişti Aslında sanırım salatalıkların daha erken çimlenmesi gerekiyordu, hatta endişelenmeye başlamıştım geç kaldı diye. Bir de merak ediyorum acaba aynı şartlarda olmalarına rağmen her iki badem salatalık **** kornişon neden aynı anda çimlenmedi acaba??
Çimlenenlerin üzerini artık açık bırakmam lazım değil mi? Yaprakları çıkmaya başladığı için aydınlıkta mı olmaları lazım? İçeride ısının 20derece olduğu yerde tutmaya devam mı etmeliyim? Fidelerin iyi yetişmesi için daha mı az sulamalıyım yoksa günde 1 kez suya devam mı?
Gelişmeleri paylaşacağım

Eski 20-03-2007, 13:15   #40
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Bende 4 gündür suda tuttuğum, süs biberi tohumlarımı ve 1 gün suda beklettiğim, hibrit domates tohumlarımı küçük pet bardaklara ektim. Çimlenirse resimlerini ekleyeceğim )

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 00:55   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2007
selahattin bey bütün bilgiler için çok teşekkürler.doğal yoldan beslenmeyi çok seven bir insanım.sürekli balkonda birşeyler yetiştirmeye çalıştım ama başarılı olamadım.ama sanırım artık olacağım.çok teşekkürler.bu arada rokadan hiç bahsetmemişsiniz ama roka da marul gibimidir?
toprakta ormanda çam ağaçlarının altındaki topraklar yeterli olurmu yoksa satılan yerlerden toprak mı almak gerekir?

salihzekip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 08:23   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn Mesajı Göster
Aslında sanırım salatalıkların daha erken çimlenmesi gerekiyordu, hatta endişelenmeye başlamıştım geç kaldı diye. Bir de merak ediyorum acaba aynı şartlarda olmalarına rağmen her iki badem salatalık **** kornişon neden aynı anda çimlenmedi acaba??
Çimlenenlerin üzerini artık açık bırakmam lazım değil mi? Yaprakları çıkmaya başladığı için aydınlıkta mı olmaları lazım? İçeride ısının 20derece olduğu yerde tutmaya devam mı etmeliyim? Fidelerin iyi yetişmesi için daha mı az sulamalıyım yoksa günde 1 kez suya devam mı?
Gelişmeleri paylaşacağım
Tohumlarınızda çimlenme başlayana kadar suyu çamur olmayacak şekilde biraz daha fazla verebilirsiniz. Çimlenen fidelerinizi güneş ışığını direkt görmesinde fayda var aksi halde ışık kaynağına doğru eğik büyürler. Fideleriniz çimlenmişse o zaman fısfısa devam toprak yüzü hafif nemli olsun suyu buna göre ayarlayın...

Eski 21-03-2007, 08:36   #43
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihzekip Mesajı Göster
...sürekli balkonda birşeyler yetiştirmeye çalıştım ama başarılı olamadım.ama sanırım artık olacağım.çok teşekkürler.bu arada rokadan hiç bahsetmemişsiniz ama roka da marul gibimidir?
toprakta ormanda çam ağaçlarının altındaki topraklar yeterli olurmu yoksa satılan yerlerden toprak mı almak gerekir?
Sevgili salihzekip, öncelikle sizinde sebzeciliğe ilginizden dolayı tebrik ediyorum. Sorunuzu yanıtlamadan önce Türkçenin kullanımına uygun olartak yazılarınızı yazmanızı öneriyorum, aksi halde nokta kullanmanın bir önemi yok. (Noktadan sonra bir boşluk bırakın ve büyük harfle başlayın).

Sorunuza gelince roka için mevsim itibariyle pek uygun değil daha ziyade sonbaharda ekilip kış aylarında yaprakları yenilerlerek (marul gibi) tüketilen bir sebze.

Ormanda çam ağaçlarının altındaki yapraklar tek başına kullanılmaz zira bu gübre organik olması dışında fazla besleyici değildir. Kullansanız bile verimli bir bahçe toprağı ile karıştırınız.

Eski 21-03-2007, 14:32   #44
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Benim de domates tohumlarım canlanmaya başaldı.Bunları damacana veya daha büyük bir yere dikeceğim.Bu dikeceğim damacananın en altına drenaj olarak çakıl taşı koyabilirmiyim?

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 14:47   #45
Ağaç Dostu

Koysanızda olur koymasanızda olur...

Eski 24-03-2007, 17:52   #46
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu arada azmin elinden hiçbirşeyin kurtulmayacağını bize kanıtlayan bir sayfa gördüm. Bakın insan evinde sebze yetiştirmeye kararlıysa neler yapıyor.

http://www.geocities.com/duvartarimi/

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 21:21   #47
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Haklısınız Mine hanım..
Ağzım açık kaldı inanın. Tebrik ettim .Azim başka bir şey...

Eski 24-03-2007, 21:42   #48
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Mine hanım bu kadarını görmemiştim.
Adamlar yer kalmamış duvarlara çicek dikmişler. 3 boyutlu çiçekçiliğe dönmüş.

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 10:45   #49
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

"Bende 4 gündür suda tuttuğum, süs biberi tohumlarımı ve 1 gün suda beklettiğim, hibrit domates tohumlarımı küçük pet bardaklara ektim. Çimlenirse resimlerini ekleyeceğim )" demiştim..

Bunlar domateslerim. Lakin biberler de hala çıt yok. Domateslerden bir kaç tohumu ıslatmadan direk ekmiştim. Ve üzerini başka bir bardakla kapattım. Kuru olarak ekilen domates tohumum da diğer tohumlarla aynı anda filizlendi.

Name:  PHOT0034.jpg
Views: 37394
Size:  30.8 KB

Name:  PHOT0037.jpg
Views: 24702
Size:  29.4 KB

Eski 26-03-2007, 10:59   #50
Ağaç Dostu

Çok güzeller. Fazla sulamadan az az su vererek ölmeyecek kadar sulayın. Zamanla gövdenin kalınlaştığını ve üçüncü ve gerçek yaprakların ortadan çıkacağını göreceksiniz zaten domateslerde başlamış çıkmaya. Biberler geç çimlenir acele etmeyin onlar da çıkacaklar.

Eski 26-03-2007, 11:10   #51
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Selahattin bey uzman birinden güzel şeyler duymak yüreklendirici oluyor inanın. Biberler için de sabırla bekleyebilirim artık.
Unutmadan, enginarlar da iyi. Ellerinizden öperler. )

Eski 27-03-2007, 11:00   #52
Ağaçsever

Bunlar da benim sebze adaylarım Tohumları ekeli 16 gün oldu. Hala filizlenmemiş badem salatalık, kornişon ve domatesim var. Artık çıkmazlar mı acaba? Bir de çıkanlar da bana çok cılız geliyor, normal mi görünüyorlar?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 27-03-2007, 14:08   #53
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Şirinelerinizi güle güle büyütün sdcrmn.

Eski 27-03-2007, 18:49   #54
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Anadolu Tohum'un "Murat f1" cinsi hıyar tohumlarından almıştım.Tohumları ekmeden önce bir gün nemli bez içerisinde bekletmek gerekiyor.Ben ısladıktan sonra hastalanıp, gerekli zamanda ekemedim.Bugün yani ısladıktan 2 gün sonra tohumları ekmek için bezi açınca hemen hemen tüm tohumların ıslak bez içerisinde 1-2cm. kadar filizlendiğini ve hafif pamukçu bir yapıya döndüğünü gördüm.Her ihtimale karşı yine de torfa alıp, seraya koydum ama tohumları kaybettim mi merak ediyorum.Yoksa bu noktadan sonra da normal devam edebilirler mi gelişimlerine?

Teşekkürler

Eski 27-03-2007, 19:17   #55
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Duvarda sebze işi harika..Benim yer kalmadı balkonda acaba duvarlara poşetleri sıralayıp sebze eksek mi? Bir deniyelim.Çilek bulursam bir deneme yapalım..Biber Vs..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 21:14   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
...tohumları ekmek için bezi açınca hemen hemen tüm tohumların ıslak bez içerisinde 1-2cm. kadar filizlendiğini ve hafif pamukçu bir yapıya döndüğünü gördüm.Her ihtimale karşı yine de torfa alıp, seraya koydum ama tohumları kaybettim mi merak ediyorum.Yoksa bu noktadan sonra da normal devam edebilirler mi gelişimlerine?..
Tohumları iki gün bekletmekle hata etmişsiniz kabakgillerden karpuz ve kavun hariç diğer çeşitler inanılmaz hızla çimlenirler. Tohumları ıslak bezde bekletmek şart değildir ama bekletmek erken çıkış sağlar. Torfa aktardığınıza iyi etmişsiniz. Eğer tohumların çıkardığı radikula (kökçük) zarar görmediyse sürgünlerede zara vermediysesni sorun olmaz, yetişir. Korkmayın tohumlarınızdan fide elde edersiniz. Ancak bir daha ki sefere ya salatalık tohumlarını ıslak bezde bekletmeyin **** 1 gün bekletin...

Eski 27-03-2007, 21:33   #57
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Marketten aldığım minik hormonsuz domateslerin, bir tanesinin içindeki çekirdekleri, saksılara diktim, 35 tane 3 yapraklı fidem oldu . 30 gün kadar önce dikmiştim.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 08:29   #58
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Tohumları iki gün bekletmekle hata etmişsiniz kabakgillerden karpuz ve kavun hariç diğer çeşitler inanılmaz hızla çimlenirler. Tohumları ıslak bezde bekletmek şart değildir ama bekletmek erken çıkış sağlar. Torfa aktardığınıza iyi etmişsiniz. Eğer tohumların çıkardığı radikula (kökçük) zarar görmediyse sürgünlerede zara vermediysesni sorun olmaz, yetişir. Korkmayın tohumlarınızdan fide elde edersiniz. Ancak bir daha ki sefere ya salatalık tohumlarını ıslak bezde bekletmeyin **** 1 gün bekletin...
Çok teşekkürler, umarım dediğiniz gibi kurtulurlar.Hastalanıp yatakta kalınca, istemeden geciktirdim.Ziraat çok zor iş, balkonda salatalık yetiştirmeyi bile kontrol edemiyoruz, bir de 50 dönüm hıyar serası kursak yandık biz

Eski 30-03-2007, 10:19   #59
Ağaçsever

Biber, salatalık ve domates karışık olmak üzere toplam 10 tane tohum ekmiştim. 5 tanesi çimlendi, 5 inde hiç hareket yoktu. 20 gün olmuş hala çimlenmemiş salatalık ve domates vardı. Ben de dayanamayıp dün akşam açtım içlerine baktım. Domates ve biberler tamamen tohum halinde duruyordu, hiç bir gelişme yoktu. Salatalık da biraz kök salmış,yaprağı da oluşmuş fakat sararmış ve çürümüş gibi görünüyordu, toprağın dışına çıkamamış. Yeniden tohum ıslattım, en baştan dikmeye karar verdim. Merak ediyorum acaba çok mu derine ekmişim ki çıkamamış salatalık. Sulama konusunda da bir türlü düzen tutturamadım. Sabahları 1 kere suluyacaktım fakat baktım ki hiç gelişme yok ve toprakları hafif kuru. Heralde az suluyorum dedim gün içinde 2-3 kez az sulamaya başladım. Hangisi doğrudur Selahattin Bey? Çıkan fidelerim de hala 2 yapraklı, çimleneni 2 haftayı geçti ama başka yaprak çıkmadı, bu da sulamayla ilgili bir problem midir? Yoksa daha zamanı var mıdır?

Eski 30-03-2007, 11:09   #60
Ağaç Dostu

Çimlenen fideleriniz sadece nemli toprakta kalsınlar sadece nemli olacak şekilde sulamaya devam ediniz. İki yaprak olması normaldir, bekleyin daha az su verdikçe ortadan gerçek yaprakları çıkaracaklardır, biraz sabır.

Yeniden ekeceğiniz tohumları 1 cm derinden aşağıya gömmeyin, kaybettiğiniz süreyi kazanmak için ekmeden önce de 2 gün suda bekletin ve aşırı çamur haline getirmeden yine nemli kalacak şekilde sulayın.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024