agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2008, 23:31   #571
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Makul tercihler ancak çokta karanlığa kalmıyorsa ışıklandırma diğer sebzeler içinde yeterli olacaktır. Zira yaz aylarında küresel ısınma nedeniyle zaten ışık yoğunluğu çok yüksek oluyor.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 01:08   #572
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Merhaba arkadaşlar..ben daha çok saksı çiçekleriyle ilgileniyorum.kıbrısta toptan pazarlamasını düşünüyorum.bu konuda bana yardımcı olacagınızı ümit eder,saygılar sunarım hoş vakitler..kdemir

kdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 11:14   #573
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Selamlar. Selahattin hocam hıyar ve domateslerimi asıl yerlerine ekmeden önce toprağa netür bir gübre uygulamalıyım. Marketlerde hayvan gübresi bulunurmu **** hazır gübre olarak ne önerirsiniz. Teşekkürler.

fgumus72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 11:31   #574
Lidya

imperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Merhaba. Hazır konu gübreden açılmışken bende bir çuval güvercin gübresi var. Ben de salatalık, kabak, kavun, karpuz ekicem. Ama önce plastik bardaklara ekicem daha sonra toprağa indiricem. Sizce toprağa biraz da güvercin gübresi karıştırsam fideler için faydası olur mu? Gübre bir kaç yıllık. Hafta başında da güneşe serdim iyice yansınlar diye. Doğru mu yapıyorum?

imperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 11:53   #575
Ağaç Dostu

Sevgili fgumus72, sebze toprağına iyi yamnmış hayvan (Koyun, keçi, sığır) ilaç gibi gelir. Önceden topraya kalınca serin ve güzelce belleyip düzeltin. Bir süre öylece kalsın ki bunu esas fideleri dikmeden çok önce yaparsanız iyi olur.

Sevgili imperfect, eğer dediğiniz gibi güvercin gübreniz eskiyse bahçenize serin ve iyice karıştırarak belleyin. Hatta homojen olması için iki defa beleyin. Toprağa iyi karışrısa ve bunuda fideleri dikmeden çok önce yaparsanız faydasını görürsünüz.

Eski 25-03-2008, 15:40   #576
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,
Kış başında tomatogrowers.com dan aldığım cherry domateslerin bir kısmını çimlendirebildim sonunda. Cherry ler farklı renkte olacak ama ben hepsini yanyana saksılarda büyütmek niyetindeyim. Tozlaşırken renkleri birbirine karışır mı?

Black Cherry (black), Green Grape (green), Isis Candy (bicolored), Snow White (white), Sweet Baby Girl Hybrid (red).

Bunlardı türleri.

Teşekkürler..

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 16:20   #577
Ağaç Dostu

Saksıları birbirinden bir miktar uzak tutun derim bunun dışında tohum alacağınız saksıda gözünüze kestirdiğiniz çiçekleri tül kese gibi bir materyalle daha çiçeiğini açmadan izole edin yani kese içine alın sonrada meyve tutunca onları işaretleyin ve bu şekilde işaretlediklerinizden tohum alın korunacaklardır.

Eski 26-03-2008, 15:52   #578
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
İşte roka ve terelerim..En sağdakiler de marul.

http://img85.imageshack.us/img85/8255/sany0008jd1.jpg

http://img85.imageshack.us/img85/2895/sany0010ww7.jpg

Düzenleyen malina : 27-03-2008 saat 00:35 Neden: forum görünümü bozacak büyüklükte fotoğraf ekleme
Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 10:24   #579
Yeni Üye

özlemce73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2008
ne yapmaliyim.

selam arkadaslar ben ilk bu sene sebze yetistirecegim.calistigim icin fide olarak aliyorum bu hafta basi feslegen ve nane ektim ama feslegenler kurudu yani ilk deneyimim basarisiz oldu .ne yapmaliyim vereceginiz cevaplar icin simdiden tesekkürler.

özlemce73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 11:21   #580
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Teşekkür ederim Selahattin bey,
Birbirinden uzak tutmam mümkün olmayacak zannediyorum. Tül içine alınabilir.
İyi çalışmalar

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 12:43   #581
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Sebze oluyorda meyve neden olmuyor?

Geçen gün bu site sayesinde tanıştığım bir başka dostumdan pepino ve kumkuat (kamkat) aldım. Hemen başladım araştırmalara....
Bugünde meyve yetiştiriciliği yapan bir dostumla karşılaştım tamda isabet oldu dedim. Arkası kesilmeyen soru bombardımanına tuttum onu. Fakat o benim moralimi yerle bir etti.
Bana dediki:
Kapalı balkonunda asla meyve yetiştiremezsin güzel bir bahçen olsaydı olurdu ama o balkonda olmaz dedi. Sebebide hava akımı olmaması ve tozlaşma olmamasından.

Aslında dedikleri banada mantıklı geldi fakat bunun için kapalı balkonumun bir başından bir sonun dan pencere açarak hava akımı sağlayarak tozlaşma yapamazmıyım acaba? E tabi bu pencereleri açıncada içerinin ısısı ne olucak oda şüpheli . Yoksa bitkilere uzak taraftan hafif bir pencere aralaması yeterli olurmu ?

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 19:51   #582
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2008
herkese ***

Herkese selam bende yeni kayıt oldum.bu forum ve selahattin bey çok yardımcı oldu.

benim salata domates ve biber tohumlarım vardı balkona ektim hiçbiri cıkmadı galiba soğuktan.

sonra burdan öğrendiğim pet bardaklara 24/03 tarihinde ektim ve evin içene koydum.
nerdeyse 5 günde salatalar cıktı.bugunde domatesler haraketlenmiş.biberler galiba geç cıkıyormuş bekliyorum onları.

bu ilk senem inşallah zayiyatsız mahsulu kaldırırım.

ozay50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 20:30   #583
Yeni Üye

benim salataların fotorafları.yaprakları nedense içe doğru bakıyor normal mi acaba?

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2008, 21:39   #584
Ağaç Dostu

Yaprakların birbirine bakması normal çünki kotiledondalar henüz ancak yetersiz ışıkta duruyorlar yinede yaprakların birbirine bakması ışığa bakmasını engellememiş. Alttaki resimde sol arka cepheden ışığı aldığı görülüyor fidelerinizin. Işığı aldığı kısma daha fazla yaklaştırın ve sulamasını oldukça azaltın öyle ki fideler hafif boyun büktüğünde çok az su verin.

Eski 29-03-2008, 22:40   #585
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Selahattin Bey, benim roka,tere lere yağmur yağıyor sürekli.Bugün baktım yağmur sanki bazılarının kafasını çamura gömmüş gibiydi. Sanırım doğal seçilimle bir kısmı salata olamadan yaşamını noktalayacak.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 23:21   #586
Ağaç Dostu

Çevrelerinden ya biraz toprak çekin ya da suni yolla tazyikli suyla azcık toprak seviyesini düşürün ve sonradan da fidelerinizin kafalarını elle kaldırın. Hem farklı bir şey hemde zevkli olacaktır.

Eski 30-03-2008, 23:34   #587
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
ped bardak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozay50 Mesajı Göster
Herkese selam bende yeni kayıt oldum.bu forum ve selahattin bey çok yardımcı oldu.

benim salata domates ve biber tohumlarım vardı balkona ektim hiçbiri cıkmadı galiba soğuktan.

sonra burdan öğrendiğim pet bardaklara 24/03 tarihinde ektim ve evin içene koydum.
nerdeyse 5 günde salatalar cıktı.bugunde domatesler haraketlenmiş.biberler galiba geç cıkıyormuş bekliyorum onları.

bu ilk senem inşallah zayiyatsız mahsulu kaldırırım.

Çimlendirme konusunda bende bir deney yaptım. Çimlendirmeyi eğer bir viyol **** tava vs de yapamıyorsak ped bardaklar oldukça uygun oluyor. Büyük marketlerde satılan sıkıştırılmış kağıt bardaklardan bu verimi alamadım içersinde su ve hatta nem bırakmıyor. Ama çimlenen bitkilerin ilk şaşırtmasında kullanılırsa mükemmel sonuç veriyor.

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 16:01   #588
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Selahattin hocam
Tarladan sökülmüş 5-6 kök Çilek fidelerini normal saksılara dikeceğim torfmu yoksa çiftlik gübreli toprağamı karışım yapayım?

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 17:14   #589
Ağaç Dostu

Saksıya dikecekseniz torf+mil karışımı daha uygundur.

Eski 31-03-2008, 17:56   #590
Lidya

imperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Selahattin Bey. Ben güneşe sermiştim gübreyi. Henüz toprakla karıştırmadım. Bugünlerde bahçemde çalışamayacağım. Hava çok yağmurlu. Ama sebze fidelerini şimdilik torfa ekmeyi düşünüyorum. Bugün başlayacağım artık.

imperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 22:01   #591
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
merhaba selahattin bey, ben evde doğalgaz peteklerinin üstünde hıyar yetiştirmeye başladım.

2-3 GÜN OLDU VE EN BÜYÜĞÜ OLANIN YAPRAKLARINDA SARARMA MEYDANA GELDİ. ACABA NE YAPMALIYIM.teşekkürler.
semmasi,

Sorularınızı forum alanına yazın, lütfen başka yöntemle göndermeyin...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 22:14   #592
Ağaç Dostu

Evet sevgili malinanın yaklaşlaşımına katılıyorum. Forumda özel mesajla sorulan sorular üyelerimizinde bilglenmesi amacıyla forum alanında sorulması herkesin yararına.

Bu mesajınıza burada sahip çıkarsanız cevabınızı da vereceğim...

Eski 01-04-2008, 14:25   #593
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Selahattin Bey bauhaus ta vilmorin genel kullanım gübre var granül şeklinde toprak üstüne serpiyorsun suluma ile toprağa karışıyor. Kullanmamı tavsiye edermisiniz. 2 hafta sonra domates ve hıyarları asıl yerlerine ekecem. Sadece torf kullanmamın herhangi bir sakıncası var mı? Verimi nasıl etkiler. Gübre olayını bir türlü anlayamadım yardım. Teşekkürler.

fgumus72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 14:52   #594
Ağaç Dostu

Torf, hayvan gübresi, çürümüş artıklar, yaprak çürüntüleri bunlar birbirlerinin muadileridir toprağa verildiğinde humus oluşumuyla besinleri yarayışlı hale getirirler. Rahatlıkla kullanabilirsiniz burada önemi olan ekonomik olması.

Gübre konusunda ise içeriğini görmeden bir şey diyemeyeceğim. Ancak ben suni gübre kullanmayacağım diyorsanız organik gübreler (Torf gibi) daha uygundur. Yok atsamda sorun olmaz derseniz genel kullanım gübreyide tavsiye edilelen kullanımına göre kulanabilirsiniz.

Eski 03-04-2008, 10:18   #595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2008
Merhaba Selahattin Bey,

Domates tohumlarımı kağıt bardaklara ekmiştim. 1 hafta sonra yapraklar çıkmaya başladı. Ama neredeyse 3 haftadır incecik dal üzerinde minicik iki yaprak halinde durduktan sonra hepsi boynunu büktü. Acaba yerlerine dikmekte geçmi kaldım? Ben biraz daha büyüdükten sonra balkondaki saksılara dikmeyi düşünüyordum. Kurtarma şansım varmı?

Teşekkürler

gül_doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 10:36   #596
Ağaç Dostu

Acele fotoğraf koyun derim. Bunun dışında sanki ışıksız ortamdayımışta aşırı sulamışsınız gibi geldi. Yinede resmini gördükten sorna daha net bir şeyler söyleyebilirim.

Eski 03-04-2008, 12:11   #597
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2008
Cevabınız için teşekkür ederim.
Fotoğraf makinem olmadığı için resim koyma şansım yok maalesef.
Kurtarmak için birşeyler yapılabilirmi. Kağıt bardakları güneş alan bir yere koysam, **** balkondaki gerçek yerine diksem fayda edermi?

İlk defa balkonda birşeyler yetiştirmeye kalkıştım. Çok üzüldüm. Oğlum akşamları öpüyordu bile minik yaprakları.

Saygılar

gül_doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 12:20   #598
Ağaç Dostu

Fideler uzun süre ilk iki yaprak ahlinde kalır o konuda sıkıntı yok birden ortadan diğer yaprakların çıktığını göreceksiniz zaten. Bunun dışında fideleriniz fazla sudan **** ışsıksızlıktan etkilenmiş olmalı çok susuz bırakırsanız fideler boyunlarını büker. Toprağı çok az nemli kalacak şekilde sulama yapın yani az az ama devamlı sulama yapın ve birde daha fazla ışık alacak bir yere koyun.

Eski 12-04-2008, 12:24   #599
Yeni Üye

Merhaba

merhaba selahattin bey

Benim salata ve biberlerim iyice büyüdü.
Benim bir sorum olacaktı size.
Salatalıkları fideledim acaba zamanın da mı yapmışım?

İkincisi ise domateslerin fidelenme zamanı gelmişmidir?

herşey için teşekkürler.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 13-04-2008, 01:19   #600
Ağaç Dostu

Salatalıklarınızı nisan ayı sonunda korumaya alınız zira geceleri, soğuk yaparsa sıkıntı yaşarsınız sanırım onları esas yerlerine dikmişsiniz. Domateslerin dikilecek kadar olmasına epeyce var gibi görünüyor 20 gün daha o bardaklarda korumada kaslınlar bence...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024