agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2019, 15:40   #1621
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Merhaba, her ektiğim şeyi bolca sulamak gibi bir alışkanlığım var. Bu nedenle hepsi boyuna gidiyor ama dallar çok cılız ve dallanma az.

Resimdeki maydanozlarım da boylu poslu ama incecik dalları ve az yapraklandılar.

Şimdi üstten kessem hiç yaprak kalmayacak, kesmesem boyuna uzadıkça bir süre sonra eğiliyor ve toprağa yapışıyor. Böylece sulamadan bekleyeyim mi?

Eklenen Resimler

aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 10:24   #1622
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2019
Merhabalar forumda yeniyim balkon bahçeciliğinde de yeni sayılırım. Bir sorum olacak deneyimli arkadaşlara tohumdan ektiğim salatalik fidelerim henüz 30cm boyunda olmalarina rağmen üçer tane erkek çiçekler çıkartıyorlar (çiçekler direkt çıkıyor arada salatalık yok sanırım erkek çiçek oluyor bu) ne yapmalıyım çiçekleri almalımıyım üstünden?

Balkon çiftçisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 19:20   #1623
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2019
Merhaba sesimi duyan yok mu hala erkek cicek dışında birşey yok salatalık fidelerimde. Tohumlarimi güvendigim biryerden aliyorum hibrit degil ama ne yapmaliyim acaba? Destek rica ediyorum...

Balkon çiftçisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 01:48   #1624
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balkon çiftçisi Mesajı Göster
Merhabalar forumda yeniyim balkon bahçeciliğinde de yeni sayılırım. Bir sorum olacak deneyimli arkadaşlara tohumdan ektiğim salatalik fidelerim henüz 30cm boyunda olmalarina rağmen üçer tane erkek çiçekler çıkartıyorlar (çiçekler direkt çıkıyor arada salatalık yok sanırım erkek çiçek oluyor bu) ne yapmalıyım çiçekleri almalımıyım üstünden?
Alın isterseniz. Yine açar çiçek. Saksı hacmine dikkat etmişsinizdir umarım. Ufak saksıya ekmeyin salatalığı.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 10:34   #1625
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2019
Merhaba bende ata tohumdan üretime yeni başladım; başarılı olursam her bitki için ayrı saksı düşünüyorum, saksıları kaç litre alamalıyım bunu danışmak istiyorum, şöyle ki;

1 - Domates saksı, çeri saksı, hıyar saksı, patlıcan saksı, biber saksı, fasulye saksı ve bamya saksı, bunlar için kaç litrelik saksılar uygundur. (14,5lt veya 26lt saksıları gözüme kestirdim aslında)
2 - Toprak olarak ormandan 10-20 santim kazıyıp toprak almayı (%35) ve içine torf (%35), leonardit(%15 ila 20), vermikült(%5), cürüf(%5 ila 7) ve perlit(%3 ila 5) karşımı yapmayı düşünüyorum bu sebzeler için uygun mudur ? (Yarasa gübresi düşünüyorum)
3 - Ormandan toprak alırsam illa ki fırında 120 derecede ısıl işlem uygulamalımıyım.

mustafa.kaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 13:09   #1626
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2019
İki soru daha eklemek istiyorum;

4 - Solucan gübresimi yarasa gübresi mi tercih etmeliyim.
5 - Toprak eklemesem olmaz mı ?

teşekkürler

mustafa.kaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2019, 17:24   #1627
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aras09 Mesajı Göster
Merhaba, her ektiğim şeyi bolca sulamak gibi bir alışkanlığım var. Bu nedenle hepsi boyuna gidiyor ama dallar çok cılız ve dallanma az.

Resimdeki maydanozlarım da boylu poslu ama incecik dalları ve az yapraklandılar.

Şimdi üstten kessem hiç yaprak kalmayacak, kesmesem boyuna uzadıkça bir süre sonra eğiliyor ve toprağa yapışıyor. Böylece sulamadan bekleyeyim mi?
maydanozunuz çok sık olduğu için gelişmiyor. 2-3 tane bırakın gerisini sökün bence. 2-3 tane bile fazla aslında ama insan sökmeye kıyamıyor

aras09 beğendi.
bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2019, 23:27   #1628
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
https://www.youtube.com/channel/UCFB...kZhzECxV_4hZgw

Balkonda sebze ve çiçek yetiştiriciliği ile ilgili Hindistan'dan değişik videolar mevcut.

bergenia beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2019, 23:31   #1629
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Plastik Asma Şişede Domates Yetiştiriciliği İçin En İyi Yöntem ll Dikey Bahçe ll Bahçe Yok

devrann ve sanpedro beğendi.
Eski 10-07-2019, 23:35   #1630
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Balkonda nane yetiştirme

devrann ve sanpedro beğendi.
Eski 24-08-2019, 16:39   #1631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2019
Her sayfayı tek tek okuyarak ben de balkonumda sebze yetiştirmeye karar verdim. Bununla ilgili detayları burada ve blogumda yayınlayacağım.

selimcan71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2020, 18:22   #1632
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2020
Arkadaşlar merhaba;
Forumda yeniyim bu yıl kısmetse bende balkonumda domates biber yetiştirmeyi düşünüyorum atalık tohum aldım bir abimden yalnız evim kuzeye bakıyor arka balkon ise güneybatı tarafında sizce burada sağlıklı olur mu? Cevaplar İçin şimdiden teşekkürler

Jasmine Tea beğendi.
orhanerlp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2020, 08:49   #1633
Ağaçsever

Jasmine Tea's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orhanerlp Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba;
Forumda yeniyim bu yıl kısmetse bende balkonumda domates biber yetiştirmeyi düşünüyorum atalık tohum aldım bir abimden yalnız evim kuzeye bakıyor arka balkon ise güneybatı tarafında sizce burada sağlıklı olur mu? Cevaplar İçin şimdiden teşekkürler
Güneybatı cephesine dikmeniz daha iyi olur

Jasmine Tea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2020, 21:30   #1634
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2020
5. sorunuza cevaben yazmaktayım;
Pulverize sulama suyu atomik tanecikler haline getirerek fışkırtma neticesinde havada bulunan toz taneciklerinin yere inmesi ve tozsuzlaştırılmış bir ortam yaratılmasını sağlamak için kullanılan yöntemdir.

mericduvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2020, 02:03   #1635
Yeni Üye

kuponburada's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2020
Bu bölüm sanıyorum başlı başına 5 ciltlik bir ansiklopedi olabilecek değerde. Tam aradığım yeri bulmak gerçekten keyifli. Konu hakkında yardımcı olan başta Selahattin hoca olmak üzere tüm bilenlere teşekkür ediyorum. Sormak istediğim çok fazla soru var ancak bu bölümü tamamen okuyup bitirmem gerek. Muhtemelen biri sormuştur ve cevabı verilmiştir. Dolayısı ile aynı soruyu tekrar sormayayım.

kuponburada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2020, 01:55   #1636
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2017
bu başlığı oluşturan cemada ve son hareketi 2017 yılı sonuna denk gelen Selahattin Yılmaz Hoca başta olmak üzere tüm soru soranlara tüm cevaplayanlara sonsuz teşekkürler. kendimce kısa bir bilgi özeti çıkardım ve benim için çok işe yarayacak.

Simyacikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2020, 19:19   #1637
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Şaşırtmayı derginin mayıs sayısında okuyabileceksiniz...
Dergiye tıkladıgımda acılmıyor neden acaba

Zirem.06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2020, 17:24   #1638
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dr - beyazzz Mesajı Göster
bunlarda benim küçük bardaklara ekmiş olduğum biber , domates ve salatalık fidelerimin son hali :d:d:d:d:d

gün geçtikçe daha mutlu oluyorum.

Not :ilk resimdeki biber ölmek üzereyken kurtardığım üç kök.deli gibi çiçek açıyorlar maşallah ve artık çiçekleri dökülmeden biberler tutunuyor...
çok güzel elinize sağlık.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 22:57   #1639
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2020
Merhaba,

Forumda yeniyim. İlk defa balkonda sebze yetiştirmeyi deniyorum. Geçen sene yediğim sebzelerden ve internetten aldığım tohumları çimlendirdim. Balkonum onuncu kat ve önü açık güneye bakıyor. Fotoğrafları ve deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Fasülyelerin ve salatalığın yapraklarının kenarları sararıp dökülüyor. Biraz karınca dadandı ama öncesinde de vardı. Acaba fazla rüzgardan veya fazla güneşten olabilir mi?

Domatesleri de evde büyütürken gövde ve yapraklar yeşilken balkona çıkarınca heryeri morarıyor. Sonradan toparlıyor. Acaba yavaş yavaş mı alıştırmak gerekiyor?

Bir de domateslerim sanırım oturak cins koltuk alınır mı? Bazısı alıyor bazısı almıyor sanırım, hangisi doğru?

Teşekkürler

Eklenen Resimler

purezento Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 01:16   #1640
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi purezento Mesajı Göster
Merhaba,

Forumda yeniyim. İlk defa balkonda sebze yetiştirmeyi deniyorum. Geçen sene yediğim sebzelerden ve internetten aldığım tohumları çimlendirdim. Balkonum onuncu kat ve önü açık güneye bakıyor. Fotoğrafları ve deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Fasülyelerin ve salatalığın yapraklarının kenarları sararıp dökülüyor. Biraz karınca dadandı ama öncesinde de vardı. Acaba fazla rüzgardan veya fazla güneşten olabilir mi?

Domatesleri de evde büyütürken gövde ve yapraklar yeşilken balkona çıkarınca heryeri morarıyor. Sonradan toparlıyor. Acaba yavaş yavaş mı alıştırmak gerekiyor?

Bir de domateslerim sanırım oturak cins koltuk alınır mı? Bazısı alıyor bazısı almıyor sanırım, hangisi doğru?

Teşekkürler
Çok bilgim olduğundan değil ancak, asıl cevap gelene kadar size ön bilgi olması açısından yazma gereği duydum.

Benim domates fidelerimde yaşadığım morarma nedeniyle yaptığım araştırmada, yurtdışı kaynaklı bir sitede "hava sıcaklığının gece 15 derece altına düşmesi nedeniyle" olduğunu öğrendim. Bu durum daha sonra düzeldi.

Koltuk alma konusu ile ilgili olarak, forumdan öğrendiğim kadarıyla oturak cinslerde koltuk alma yapılmıyor.

Salatalık yapraklarındaki hasarların nedenini tam olarak bilemiyorum, sularken yapraklarına su geldiyse güneş nedeniyle yanmış olabilirler. Belki de bir hastalık vardır. Şu konudaki her sayfayı okumanızı öneririm. Ben tek tek okumuştum tüm mesajları. Uzun sürüyor ama faydalı bilgiler var. Özellikle Selahattin Bey sayfalar boyunca her noktaya değiniyor.

Not: Fidelerinizi güneş ve rüzgara yavaş yavaş alıştırmanız gerekiyor.

Düzenleyen domata : 20-05-2020 saat 01:18 Neden: düzeltme
domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2021, 23:23   #1641
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2021
Burada balkon konusunda bilgisi yüksek arkadaşlar görüyorum. Bu forumu abone olmadan da takip ediyordum. Artık aranızdayım. Doktor stresten uzak dur ve hayat tarzını değiştir deyince burası aklıma geldi. Çoktandır da okudukça hayaller kuruyordum. Şimdi hayalden gerçeğe dönmeye karar verdim. Uzun bir balkonu var. Çamaşırlık kısmını çıkarınca güneş gören 6x 1.5 metre balkon bana kalıyor. Şehirde çoktan boğulmuş ve 47 yaşına gelmiş ama hala bir köy çocuğu olarak taze bismillah dedim. Bilgi ve ilgi yardımlarınızı bekliyorum. Meyvelitepe üstattan okuduğum yükseltilmiş sebze yatağı tarzı bir şeyler yapabilir miyim.

kamil35 beğendi.
Yenican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2022, 19:16   #1642
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2022
Yeni üye oldum ve aklımdan geçen şey bahçemde bu yaz bir şeyler yetiştirmekti. Umarım bu konuda okuduklarım bana yön gösterir. Ama hangi bitkiyle başlasam bilemedim. Belki daha çok araştırmalıyım

melikgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2022, 15:39   #1643
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2022
Balkonda maydonoz biber ve domates yetiştiriyorum. çok güzel oluyor

hasanyildizben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2022, 09:53   #1644
Ağaçsever

Naive green's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2022
Ted Robin'den sonra bu basligi da tamamen okudum, biraz önce bitti. Şu an kafam o kadar karışık ki, sulama, saksılar, yapraklar vs. zihnimde dönüp duruyor.. Allahtan farkli konulara basliklar actim ve tablette not alma uygulamasi kullanarak ihtiyac olan bilgileri oraya kopyaladim. Özellikle tohum ve fide aşamasıyla ilgili çok güzel bilgiler var. Buradan da sebze fidesi yetiştirme başlığına geçeyim. Selahattin Bey başta olmak üzere, başlığa dolu dolu destek veren herkese teşekkurler.

Düzenleyen Naive green : 18-06-2022 saat 10:01 Neden: imla ve özel isim
Naive green Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2022, 12:55   #1645
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2022
Topraksız tarım üretimi

sevgili arkadaşlar

istanbul da yaşamaktayım. 3000 m2 alanda topraksız tarım imalatı yapmak istiyorum.tarım ile ailem iç içe ancak modern ve tekmolojiyi kullanarak üretim yapmak istemeden dolayı tecrübesi olan arkadaşlardan destek almakm isterim.

milaslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2022, 18:04   #1646
Ağaçsever

Naive green's Avatar

Tohumdan marul deniyorum, fakat kış mevsimi nasil olacak tam bilemiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2022, 18:09   #1647
Ağaçsever

Naive green's Avatar

Wink

Ve bu da dikilmeyi bekleyen, viyoldeki marul. Viyoller de a101'de satilan kurabiyenin kaplari aslinda. Dedigim gibi şimdiye kadar sorun olmadi ama birkaç gune soğuklar başlar, umarım kışı çıkarabilirler

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2022, 21:54   #1648
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2018
Merhaba bunlar da benim terasta yetiştirdiğim marullarım

Eklenen Resimler

umut.n ve Naive green beğendi.
Nurpkmzc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2022, 21:27   #1649
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2020
marul türlerini yetiştirirken kendi kendime "bunu kafama eksem orada da yetişir" diyorum. bu yaz balkonda onlarca saksı domates, biber heba olmasına rağmen bir şekilde sağa sola saçılan, oraya buraya düşen marul ve roka tohumları sayesinde hala taze yiyoruz. bana rağmen hayatta kalmayı başarabiliyorlar, o yüzden onları seviyorum

Naive green beğendi.
kizilsakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2022, 21:13   #1650
Ağaçsever

Naive green's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurpkmzc Mesajı Göster
Merhaba bunlar da benim terasta yetiştirdiğim marullarım
Sayın Nur merhaba, çok verimli çok yoğun ve dolu dolu görünüyorlar. Ellerinize sağlık. Benimkiler pek böyle olmadı, sanırım bir ışık sorunu var. Balkon iyi ışık alıyor almasına, ama saksı yerleşimini pek ayarlayamadım galiba.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024