agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2007, 19:55   #121
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
domates ve salatalık

Domates ve salatalık tohumlarını pet bardaklara ektim ve çimlendiler.Nasıl olsa çıkmaz diye her bardağa iki üç tohum atmıştım.Bunları sökmem mi lazım?Yoksa
başka yere taşıyabilirmiyim kökü felan zedelenmeden?Kıyamıyorum da.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 22:17   #122
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Çimleriniz ilk gerçek yapraklarını çıkardı ve bayağı büyüdüyseler yer değiştirebilirsiniz. Domateste köke bir şey olmaz kılcal kökler kopsada siz köklü olarak ayırın ve başka yere dikin endişe etmenize gerek yok rahatlıkla tutacaklardır. Ancak salatalıkları bıcakla kesip topraklı olarak ayırmaya ve serin ve direkt ışık alamayan bir yerde bir hafta bekletin aktardıktan sonra...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 17:42   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Ektiğim fidelerin hemen hepsi 10 cm uzunluğa ulaştı ve çok sağlıklılar. Toprağa şaşırtma yapabilir miyim artık. Zaman olarak uygun mudur? Bahçem Çatalca/İstanbul'da.

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 22:24   #124
Ağaç Dostu

Uzunluktan ziyade fidenin gövde bütünlüğü önemlidir imkanınız varsa resim gönderebilir misiniz?

Eski 24-04-2007, 23:41   #125
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Toprağa şaşırtma ne demek? Teşekkürler.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 09:36   #126
Ağaç Dostu

Şaşırtmayı derginin mayıs sayısında okuyabileceksiniz...

Eski 25-04-2007, 09:45   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Çok şaşırttınız hocam
Ben az bilgimle açıklarsam kızarmısınız acaba Selahattin hocam?
Toprağa şaşırtmanın ekilen tohumların fide haline geldikten sonra asıl yerlerine alınmaları olarak biliyorum, yanlışım varsa zaten arkadaşlar düzeltecektir.

toldput Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 10:44   #128
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Günaydın. Cevaplarınız için çok teşekkürler. Şaşırtmam gereken domtesçiklerim varda.

Eski 25-04-2007, 14:37   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
domates salatalık fidelerim

Selahattin Bey, Nisan sayısındaki yazınızı okudum fakat farkettim ki benim fidelerim hiç sağlıklı fide tarifine uymuyor. Boyları 15-20 cm, gövdesi kalem kalınlığında olmalı demişsiniz. Benimkiler bu tanımın yakınından bile geçemezler malesef. Yaklaşık 45 gün oldu tohumları ekeli. En uzunu 10 cm, gövde kalınlığı da 3mm ancadır sanırım. Ankarada gece sıcaklığının henüz yeterince yüksek olduğunu düşünmüyorum, o nedenle zaten saksılarına almaya niyetim yok henüz ama acaba neden fidelerim gelişmemiş olabilir? En azından saksıya alana kadar onları nasıl güçlendirebilirim? Tohumları pet bardak büyüklüğündeki hazır fide kaplarına ekmiştim, yalnız altlarına delik açmamıştım, mutlaka açmalı mıydım?

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 12:53   #130
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Merhabalar,

Domates fidanlarımı diktim. Sulama konusunda nerden bilgi bulabilirim. Şuan balkonda yarım gün güneş gören bir yerde duruyorlar. Teşekkürler.

Türkçe imla kuralarına !!!DİKKAT!!!

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 15:01   #131
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Suyunu az verin. Çok verince çiçeklerini döküyor.
Ben haftada 1 **** 2 kez az suluyorum.

Eski 29-04-2007, 21:38   #132
Ağaç Dostu

Sevgili beonedge,

Fidelerinizi mümkünse daha fazla güneş gören yere taşıyın derim. Aksi halde biraz uzun bitki yapısına sahip bitki elde edersiniz. Kısaca bu her fırsatta uzun boylu olmasından dolayı yerlerde sürünmeye eğilimli bir bitki demek. Fideleri yeni dikildiklerinde bir hafta onbeş gün susuz bırakmamak lazımdır ki sağ sağlim toprağa adapte olsunlar. Bu sürenin sonunda artık yapraklarını susuzluktan büzüştürmediği sürece sulamayın sulasınızda ölmeyecek kadar verin ta ki çiçek açıncaya kadar. İlk çiçkeleri gördüğünüzde az az suyu artırabilirsiniz ancak çiçekler döllenip nohut büyüklüğünde domatesleri gördüğünüzde artık haftada bir bolca sulayın.

Angel Aki beğendi.
Eski 29-04-2007, 23:19   #133
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Geçen sene ben de az güneş alan balkonumda domates yetiştirmeyi denemiştim fakat hem çok suladım hem de güneşten yeterince faydalanamadıkları için boya gittiler. Topu topu bir adet domates verdi o da kargaya kısmet oldu

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 10:38   #134
Ağaçsever

salatalığın yapraklarında leke

Ben de fidelerimin neden cılız olduğunu sormuştum?? Boyları kısa ve gövdeleri ince,5-6 yaprakları var.Bu halde saksıya alırsam tutmaz mı acaba? Bir de salatalığın gerçek yapraklarında beyazımsı lekeler olmaya başladı. Çok sulamaktan mı acaba?

Eski 30-04-2007, 17:52   #135
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selamlar Selahattin Bey,
önceki yıl oturduğumuz evin terasında domates, biber, çilek yetiştirmiştim. Domatesler güneşte ve her gün bol sulanıyordu fakat cok az verim elde ettim.
Bu yıl lojmana taşındık. Aşağıda büyük bir bahçe var ve komşularımız daha önce domates, fasulye, biber, patlıcan vs.. yetiştirmişler.
Bu yıl bende ektim. Kiraz domates, yayılan tür (normal domates), salatalık, biber,patlıcan ektim.
Patlıcan, salatalık ve biber fidelerini pazardan aldım. Domatesleri ise tohumdan torfa ekip 2-3 yapraklı olunca bahçeye aldım (2 hafta önce).
*Fakat komşularım daha önce defalarca salatalık fidesi ektikleri halde ürün alamamışlar. Bunun nedeni ne olabilir?
*Bu arada lojmandaki toprak sonradan dökme. Yani 15-20 cm derine inildiğinde altı beton. Bunun bir etkisi olabilir mi?
*Ekimden 13 gün sonra fidelerde minicik siyah sinekçikler sık sık yaprak ve gövdede belirdi. Daha önce yeni filizlenen bitkilerde meydana gelen, yeşil küçük bitçikler için bir ilaç almıştım. panikleyip püskürtme yöntemi ile ondan sıktım. Şimdilik iyi görünüyorlar ama uzun vadede bir zararı olur mu?

Şimdiden teşekkürler.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 21:29   #136
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn Mesajı Göster
Selahattin Bey, Nisan sayısındaki yazınızı okudum fakat farkettim ki benim fidelerim hiç sağlıklı fide tarifine uymuyor. Boyları 15-20 cm, gövdesi kalem kalınlığında olmalı demişsiniz. Benimkiler bu tanımın yakınından bile geçemezler malesef. Yaklaşık 45 gün oldu tohumları ekeli. En uzunu 10 cm, gövde kalınlığı da 3mm ancadır sanırım. Ankarada gece sıcaklığının henüz yeterince yüksek olduğunu düşünmüyorum, o nedenle zaten saksılarına almaya niyetim yok henüz ama acaba neden fidelerim gelişmemiş olabilir? En azından saksıya alana kadar onları nasıl güçlendirebilirim? Tohumları pet bardak büyüklüğündeki hazır fide kaplarına ekmiştim, yalnız altlarına delik açmamıştım, mutlaka açmalı mıydım?
Öncelikle kusura bakmayın mesajınız gözümden kaçmış. Fidelerniz sanki çok sıkmış, tohumları ekerken sık ekmişsiniz gibi geldi aşırı derecede sulamamışsanız fideleriniz dikim zamanına kadar yerlerinde kalsınlar çok daha az suyla besleyin. Az su ile yetiştirdiğinizde Gövdeleri morarır o zamana kadarda esas yerlerine dikim vakti gelmiş olur. Esas yerlerine dikildiğinde bolca sular tutturrusanız o zaman doğal formlarını kazanırlar endişe etmeyin. Eğer bir pet bardakta bir adet tohum ise o zaman kesinlikle gelişmeme sorununuz bardaklarınızın altını delmediğnizdendir dua edin ki fideleriniz çürümemiş eğer öyleyse hemen delin yok eğer çok sık ekmişseniz bir bardakta dengeli dağılmış halde en fazla 4 adet fide bırakın ve öyle gelişmelerine izin verin sonra esas yerlerine dikerken ayırırsınız. Güçlendirme için hazır bitki besini vermek dışında şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Sizin fideleriniz için daha az su vererek gövdesi mor bitkiler elde etmeliyiz.

Eski 30-04-2007, 21:42   #137
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn Mesajı Göster
Ben de fidelerimin neden cılız olduğunu sormuştum?? Boyları kısa ve gövdeleri ince,5-6 yaprakları var.Bu halde saksıya alırsam tutmaz mı acaba? Bir de salatalığın gerçek yapraklarında beyazımsı lekeler olmaya başladı. Çok sulamaktan mı acaba?
Genelde toprak şartları uygun değilse salatalıklar cılız kalır. Ancak yaprak bitleri veya hastalık etmenlerinden dolayıda cılız kalması olası. Salatalık bol besin maddeli toprak ister, yerini bire bir koyun gübresi ile zenginleştirseydiniz daha iyi olurdu. Tarifini yaptığınız beyaz lekeler yalancı mildiyö hastalığının belirtisine benziyor yaprağa ait resim koyarsanız daha iyi bir tavsiye de bulunabilirim. Ancak eğer bu hastalık ise o zaman zirai mücadele ilacı kullanmanız veya daha fazla yayulmaması için bitkiyi yapraksız bırakmalsınız veya kökünde söküp bahçenizden uzaklaştırmalısınız.

Eski 30-04-2007, 21:47   #138
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qxyl Mesajı Göster
...
*Fakat komşularım daha önce defalarca salatalık fidesi ektikleri halde ürün alamamışlar. Bunun nedeni ne olabilir?
*Bu arada lojmandaki toprak sonradan dökme. Yani 15-20 cm derine inildiğinde altı beton. Bunun bir etkisi olabilir mi?
*Ekimden 13 gün sonra fidelerde minicik siyah sinekçikler sık sık yaprak ve gövdede belirdi. Daha önce yeni filizlenen bitkilerde meydana gelen, yeşil küçük bitçikler için bir ilaç almıştım. panikleyip püskürtme yöntemi ile ondan sıktım. Şimdilik iyi görünüyorlar ama uzun vadede bir zararı olur mu?

Şimdiden teşekkürler.
Salatalık o toprakta yetişmemişse hiç ekmeyin bence zira hastalık etmenleri veya toprağın salatalık için uygunsuzluğu yetiştirmenizi etkiler. Ancak ben illaki yetiştireceğim diyorsanız o zaman salatalıklarınızı sırıksa sırığa alın, sırık değilse yerden irtbiatını kasa veya benzeri şeylerle kesin ki topraktan hastalık etmenleri bulaşmasın. Birde salatalığı yetiştireceğiniz yeri iyi yanmış koyun gübresiyle birebir karıştırın. İlaç konusunda bir şey diyemeyeceğim yine de endişe ediyorsanız ilk bir iki meyvesini kopartıp atın sonrakileri yiyebilirsiniz.

Eski 01-05-2007, 09:19   #139
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Teşekkür ederim Selahattin Bey. dün kontrol ettim siyah sinekcikler hala var. gitmemişler. acaba fotoğrafını çekip buraya koysam hangi ilacı kullanacağım hakkında bilgi verebilir misiniz?

Eski 01-05-2007, 10:50   #140
Ağaç Dostu

İlacı bizim vermemiz yerine bir adet sinekli parça koparıp zirai ilaç bayisine gösterseniz daha iyi sonuç alırsınız diye düşünüyorum muhtemelen az bitki için olacağından en ekonomik ilacı alacağınızdan eminim. Ayrıca forumda ev yapımı ilaçlar başlığını bir okuyun derim.

Eski 01-05-2007, 11:46   #141
Ağaçsever

Yardımınız için teşekkür ederim Selahattin Bey. Fidelerim sık değil, her bardakta 1 tane tohum yetiştirdim. Çok sulamamaya da çalışıyorum hatta bazen çok kuruttuğumdan şüpheleniyorum. Salatalıkların değil ama domateslerin gövdeleri mor zaten. Fidelerimi altları delik yeni bardaklara aldım, bilmiyorum yanlış mı yaptım. Fazladan şaşırtma yapmış oldum sanırım

Salatalık fidesindeki lekelere gelince bana ilginç gelen zaten bahçede olmamaları... Hazır torfta dikili fideler, içerde güneş alan bir yerde tutuyorum, nasıl hastalık kaptı anlamadım. 2 yapraktan eski olan hasta , onu koparsam nasıl olur acaba? Hasta salatalığımın resmini de ekleyeceğim. Teşekkürler.

Eski 01-05-2007, 17:57   #142
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Teşekkür ederim. Onu bende düşünmüştüm fakat yeni üye olduğum için hem katılım sağlamak amacıyla, hemde bilgi edinmek adına yazmıştım. Tekrar teşekkürler.

Eski 02-05-2007, 07:54   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Selahattin bey mayıs ayı dergisindeki yazınızı okudum ve çokta beğendim.
Bana kızanlar olabilir ama şaşırtma demek,pet bardağın içindeki salatalık fidesini toprağı ile birlikte bahçeye dikmek mi? Yoksa toprağı döküp fideyi topraksız olarak bahçeye ekmek mi?
Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.
kendimi teselli edeyim. )

Düzenleyen Bekir S. : 02-05-2007 saat 08:31
Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 10:07   #144
Ağaç Dostu

Şaşırtma terimi daha çok çıplak köklü fideler için geçerlidir. Sizin salatalıkların durumu bu tanıma pek uymuyor ancak esas yerlerine dikilmesi diyebiliriz.

Eski 02-05-2007, 12:14   #145
attoppittapmiiina

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Sebzelerim

Dün yağan yağmur sebzelerimi bu hale getirdi. Kimisi sanıyorum fazla sulamadan dolayı zaten çok uzundular. Roka bölümünde sorduklarımın tekrarı gibi olacak ama ne yapmam gerek??? (Fotoğraf sırasına göre, Yağmur mağduru tesis, Domates, Çarliston Biber, Sivri Biber, Yeşil Soğan-Maydonoz.) Bu arada viyollere **** pet bardaklara aktarıp şaşırtma yapayım mı? aralardan çekme zor olacak kabı kesip toprağı aralayarak aradan sağlamları seçerek şaşırtmayı düşünüyorum yanlış mı yaparım?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen biber2007 : 03-05-2007 saat 22:42
biber2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 22:46   #146
attoppittapmiiina

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biber2007 Mesajı Göster
Dün yağan yağmur sebzelerimi bu hale getirdi. Kimisi sanıyorum fazla sulamadan dolayı zaten çok uzundular. Roka bölümünde sorduklarımın tekrarı gibi olacak ama ne yapmam gerek??? (Fotoğraf sırasına göre, Yağmur mağduru tesis, Domates, Çarliston Biber, Sivri Biber, Yeşil Soğan-Maydonoz.) Bu arada viyollere **** pet bardaklara aktarıp şaşırtma yapayım mı? aralardan çekme zor olacak kabı kesip toprağı aralayarak aradan sağlamları seçerek şaşırtmayı düşünüyorum yanlış mı yaparım?
Bu arada yeni öğrendiğim bilgilere göre Roka,Yeşil Soğan,Dereotu ve Maydonozdan fide almaya çalışmama gerek yokmuş onları toprağı biraz düzeltip direkt bahçeye serpmeliymişim benim de gözlemlerim bu yönde çünkü duruşlarının biberler veya domateslerle alakaları yok artık onları cts. günü dışarıda bahçeyi biraz belleyip serpivericem. Ama Biberlerim ve Domateslerim hakkında bilgi almayı umutla bekliyorum!!!(E tabi diğerleri hakkındada bilgilendirilebilirsem çok sevinirim)

Eski 03-05-2007, 23:41   #147
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ben şaşırtma için henüz fidelerinizin küçük olduğunu düşünüyorum.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 23:48   #148
Ağaç Dostu

Sevgili biber2007, fideleriniz bekleyin kendilerine gelsinler, daha sonra da iyi görünmeyenleri istediğiniz gibi seyreltin veya şaşırtın sorun olmaz. Özellikle doates çok arsızdır nem görse tutar...

Eski 04-05-2007, 09:11   #149
attoppittapmiiina

İnsan yaşadıkça görüyor verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Evet ******* şaşırtma için sanırım daha erken ama 3-5 gün içinde seyreltmeye başlasam iyi olacak gibi çünkü torfu çok kabartmaya başladılar.Geçen hafta seyreltmede aldığım fideleri viyollere ekmiştim aşağı yukarı 45 viyolden 5-10 tanesi hariç diğerleri yaşamını sürdürüyor en çok da dayanıklı olanlar Domatesler oldu yalnız onlardan 2-3 tanesinin toprağı yakın yerlerinden belleri bükülmüştü sanırım artık yaşamazlar diye düşünürken yapraklarını açarak inatla yaşamayı sürdürdüler fakat bu gece sanırım onları atıcam çünkü yaprak açmaya devam etselerde bellerindeki bükük yerde morarmada yok gelişmede sanırım devam edemeyecekler...

Eski 05-05-2007, 09:38   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Arkadaşlar,
Benim yogurt kabında büyütmeye çalıştığım salatalıklardan çoğunu kaybettim, iki tanesine gözüm gibi bakıyordum, tam bir iki yaprak daha versin toprağa dikerim derken çiçek açtı bitanesi diğeride açacak gibi duruyor. Ne yapayım şimdi ikisini birden hiç ayırmadan aynı şekilde toprağa dikeceğim bu akşam, bir problem olurmu, geçmi kaldım yoksa biraz dahamı bekleyeyim ?

Atakan

AtakanKaraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024