agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2007, 08:58   #91
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Evet yeterlidir. Kullanabilrsiniz, ayrıca çiçeklere kullanılan bitki besinlerinden de çiçekler için tavsiye edilen dozlarda kullanın...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 10:09   #92
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Teşekkürler

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 11:40   #93
Yeni Üye

bgulec's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Merhaba...

Ben daha önce süs biberi dikmiştim ama hata yaparak bir saksıya çok fazla miktarda tohum atmışım ve fazlasıyla çimlenme gerçekleşti. Bir arkadaşım bana bunun yanlış olduğunu küçük saksılara tek tohum yettiğini söyledi bende tek fide kalacak şekilde diğerlerini çektim. Yaklaşık boyu 5 cm kadar ama 10 gündür boyunda bir değişiklik yok konuyla ilgili bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılarımla....

bgulec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 13:02   #94
Ağaç Dostu

Merhaba bgulec, fideleri çekerken saksıda kalan fidenin kökünü oynatmış omaslsınız yeniden toprağa adapte olması için zaman gerekir 7-15 gün. Fideniz gelişecektir biraz daha bekleyiniz.

Eski 06-04-2007, 17:35   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
bunlarda benim sebzelerim;

Merhaba;

Yaklaşık 10 gün önce diktiğim hıyar, kornişon, marul, pembe domatesler ve chery domateslerimin resimlerini koydum. Gaziantep teyim ve 2 hafta sonra bahçeye dikmeyi planlıyorum. Selahattin hocam net görünüyormu resimler bilmiyorum ama sizce durumları nasıl? Viyolüm biraz fazla gözlüydü(108 göz), ben diktikten sonra daha az gözlü olması gerektiğini farkettim. Pembe domatesleri direk balık kutusuna serptim, daha sonra bahçeye ana yerlerine almadan önce seyreltmelimiyim? Günde bir sefer akşamları spreyle suladım. Azaltayımmı, yoksa yeterlimi?

Şimdiden teşekkürler, saygılarımla...

Eklenen Resimler

toldput Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 12:49   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Selahattin bey vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederiz. Benim sorum şu olucak, yeterince güneş almayan yerlerde ne tür fideler yetiştirilir.

Gökhan Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 13:12   #97
Ağaç Dostu

Sebzeler genellikle direkt gün ışığı isterler, ancak nane gibi sadece yaprakları yenen bitkileri nisbeten gölgede yetiştirebilirsiniz...

Eski 13-04-2007, 14:12   #98
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Balkonda bezelye

Bezelyem.

Eklenen Resimler

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 15:55   #99
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Önceki sayfalarda da belirttiğim gibi kıvırcık, domates ve biber tohumları ektim. Bunlara ilaveten domates tohumu (15-16 çeşit), biber tohumu 9-10 çeşit, salatalık, karpuz, patlıcan, havuç tohumları da ektim. gelişmelerden sizi haberdar edeceğim. İlk ektiklerimde sorun yok. Hepsi çıktı bir kısmını toptağa şaşırtma yaptık bir kısmını da saksılara alıp seyrelttim. Bir konuda sorum olacak. Fazla su vermeyince torfta çatlaklar oluşuyor ve fideler çatlak olan yerlerde toprağa tutunamıyorlar. Ne yapmalıyım?

Saygılarımla,

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 18:02   #100
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
İsmail Bey Biber tohumları elime ulaştı .Bugün toprakla buluşturacam.Teşekkür ederim.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 18:03   #101
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Çatlağı önlemek için devamlı fısfıs yapmak gerekiyor.Nemli kalması gerekiyor.**** torf toprak kum perlit karışımı yapabilirsiniz.

Eski 13-04-2007, 21:05   #102
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Benim, kazadan kurtulan salatalık fideleri yerlerine almaya çok yaklaştılar sanıyorum.Yalnız, hemen hepsinin ilk çıkan 2 yaprakları deforme oldu, lekeler var üzerinde.Bu durum normal mi, bir yanlışlık mı var, şu anda az daha bekleyip yerlerine almadan önce yapmam gereken başka şeyler var mı acaba, cevaplayabilirseniz sevinirim

Genel durum;

Yakın plan;

Teşekkürler, selamlar.

Eski 13-04-2007, 21:07   #103
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Çatlağı önlemek için devamlı fısfıs yapmak gerekiyor.Nemli kalması gerekiyor.**** torf toprak kum perlit karışımı yapabilirsiniz.
Sevgili Elfogi'nin söylediklerinin arkasındayım. Benim söyleyeceklerimi o söylemiş. Torf devamlı nemli kalmalı ama ne çok sulu nede çok kuru kalmalı...

Eski 16-04-2007, 16:33   #104
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Sevgili Elfogi'nin söylediklerinin arkasındayım. Benim söyleyeceklerimi o söylemiş. Torf devamlı nemli kalmalı ama ne çok sulu nede çok kuru kalmalı...
Sayın Elfogi ve Selahattin bey,

Söylediklerinizi dikkate alacağım. Suyu püskürtme yöntemiyle veriyordum zaten. Yine aynı şekilde devam edeceğim. Tek fark daha sık sulama yapacağım.
Sayın Elfogi ben size teşekkür ederim. Ayrıca biber tohumlarından daha çok var. Daha fazla gönderebilirim isterseniz

Eski 16-04-2007, 18:26   #105
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Çok teşekkür ederim.Yeterince göndermişsiniz.Benim bahçem yok olsa alırdım.Balkonda büyütecem.Balokonda idare edip gidiyoruz.)

Eski 17-04-2007, 08:20   #106
Ağaçsever

1 hafta önce ektiğim tohumların yeşerdiğini gördün dün. Beni çok mutlu ettiler. Sayın Karınca70' den almıştım tohumları ve 1 hafta da sonuca ulaştım. Buradan Karınca70' e çok teşekkür ediyorum.

Eski 17-04-2007, 10:39   #107
attoppittapmiiina

Giriş Tarihi: 06-04-2007
08/04/07 de ekmiş olduğum roka tahumları aşağı yukarı 2-3 cm boyuna geldi fakat araları çok sık 20 cm sırada kaç tane kalacak kadar seyreltmeliyim? ( bu arada torf a ektiğim bu sebzeler torfu kabarttı devamla ıslatmak dışında daha iyi tutunmaları açısından şu aşamada başka bir şeyler yapabilrimiyim.)ara ara mı seyreltmeliyim yoksa bir seferde mi? bu durumda seyrelttiklerimi değerlendirme şansım yokmu ?

biber2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 11:18   #108
Ağaç Dostu

Evet 10 cm de bir tane kalacak şekilde seyreltin. Seyrettikleriniz daha yeni fide olduğundan tutma şansı var aynı şekilde uygun yere 10 cm de bir seyrek dikin bolca sulayın...

Eski 17-04-2007, 12:48   #109
attoppittapmiiina

teşekkür ederim. Selahattin Bey.

Eski 17-04-2007, 14:36   #110
attoppittapmiiina

Toplamda 2,5 - 3 m2 ekim yapabileceğim bir bahçem var ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum,
ROKA
MAYDONOZ
DERE OTU
YEŞİL SOĞAN
BİBER (DEMRE SİVRİ)
BİBER (ÇARLİSTON)
DOMATES
Küçük kaplara ekmiş olduğum aşağı yukarı 50-55'şer tane tohumum çimlendi bunları 10'ar tane kalacak kadar(Kaplarım küçük olduğu için orada 10'ar tane bile sık olucak)bu küçük kaplardan viyollere **** pet bardaklara almayı orada gelişmelerini sağlayıp bahçeme ekmek istiyorum. Sorularım şunlar.
1 - Hangileri sıra olarak yanyana gelirse iyi olur?
2 - Sıra üstlerini 10 cm (Selahattin Bey sağolsun)sıra aralarını 15 cm gibi yapmayı düşünüyorum uygunmudur?
3 - Domates ve Biberlere forumdan öğrendiğim kadarı ile sırık uygulaması ve sadece köklerini sulayabilecek bir uygulamada ekicem diğerleri için farklı bir dikim yapmak durumum varmı? yoksa direk ekebilecekmiyim?
4-Becerbilirsem toplam 70 Adet olacaklar.Yanlarına ekebileceğim tavsiye edebileceğiniz hangi sebzeler olabilir?
Şimdiden Teşekkür Ederim.

Eski 17-04-2007, 20:24   #111
Ağaç Dostu

1-Yazdığınız sırlamada ekerseniz sorun yaşamazsınız.
2-Sıra üzerlerini roka, maydanoz ve yeşil soğanda dediğiniz gibi ancak domates ve biberde en az 60cm*60cm yapın (İdeali 100 cm*60 cm) bu konuyla ilgili daha net bilgileri derginin Mayıs sayısında bulacaksınız.
3-Domateslerinizi direkt ekin ancak sırık uygulamasını sadece sırık çeşitteki sebzeleriniz için yapın.
4-Aralarında rahat yürüyebilmek için yanlarına bir şey ekmeyin, eğer aralarında yürüme yolu yeterince bırakır sebzelerin aralarında rahat dolaşabiliyorsanız ve yeriniz de arttıysa artan yerinizde istediğiniz sebzeyi (hıyar, kabak gibi) yetiştirebilirsiniz.

Eski 18-04-2007, 08:00   #112
attoppittapmiiina

Harikasınız.Teşekkür ederim Selahattin Bey.

Eski 19-04-2007, 17:08   #113
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Balkonumda bu sene, büyükçe (40cm. yükseklik, 40cm. çap) saksılara dikilmiş yeni narenciye ağaçlarım var.Daha yeni bu saksılara geçtikleri için henüz köklerini yayamadılar sanıyorum.2-3 hafta öncesine kadar siyah fidan torbasında duruyorlardı.Şimdi ben bu büyük saksıların içine bir de domates eksem, bu senelik bu saksıyı, toprağı paylaşmaları uygun olur mu? Domatesi söktükten sonra kalan kökleri narenciyeyi olumsuz yönde etkiler mi?

Eski 19-04-2007, 22:17   #114
Ağaç Dostu

Ben narenciye olsam kabul etmem, domates olsam o toprağa dünyada kendimi diktirmem, dikilsemde gelişemem zaten, gelişsemde narenciye benim gelişmeme engel olur.

Peki siz olsanız ne yaparsınız?

Angel Aki beğendi.
Eski 19-04-2007, 22:26   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Allah'ım?!

Hocam, üslubunuz eşsiz gerçekten de!

Biraz mizahi, pek çokça da muzır; ama nihayetinde öğretici olma hedefini de 12'den vuran!

Saygılar..

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 22:33   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Güzel bir dialog )

Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 08:31   #117
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Heves bilincimizi kapattı artık bu sene, nerede 1 karış toprak görsem hemen bir domates fidesi dikiveresim geliyor Ama illa ki de yetişmem diye diretiyorsa o domates, ne yapalım

Eski 20-04-2007, 11:21   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sevgili grup üyeleri,
patlıcan fidesi arıyorum ancak aradığım cins boyu küçük ve rengi alacalı mor biçimde. Biz bunu Kilis'te temin ediyorduk. Bu tür bir fide temin edebilirmiyim.

salihisitmezoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 20:13   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Selahattin Bey merhaba, hayran kaldım bildiklerinize. Bugün sayenizde karar verip bende balkonumda sebze yetiştirmeye yeltendim, ama hiç bir bilgim yok bu konuda, bana yardım ederseniz sevinirim.
İstanbul'da yaşıyorum, çok güneş alan geniş bir balkonum var. Bugün balıkçılardan 15 cm derinliğinde 3 adetbalık kutusu aldım. Domates, sivri biber, maydonoz ve nane yetiştirmek istiyorum. Domates ve sivri biberi fide halinde diğerlerini tohum halde satın alıcam. Acaba fide dikimi, bakımı ve tohum dikimi, bakımı hakkında aşama aşama beni bilgilendirebilir misiniz? Aldığım bu balık kapları dikmek istediğim bu bitkilerin hepsine uygun mudur? Biliyorum çok güzel açıklamalar yapmışsınız ama ben çok bilgisiz olduğum için biraz aklım karıştı. eğer zahmet olmayacaksa benim anlayacağım şekilde tekrar anlatabilir misiniz?
Şimdiden çok teşekkür ederim. Ağzınıza ve bilgilerinize sağlık. Ayrıca da öğrenmek isteyen herkese bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde aktardığınız için de size minnettarım.

TEŞEKKÜRLER...

bankacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 22:30   #120
Ağaç Dostu

Öncelikle foruma hoş geldiniz. Öncelikle Linki bir inceleyiniz ve burada kendinizi tanıtın ki sizi tanıyabilelim.

Sizin gibi çoğu insan benimle irtibat kuruyor. Fakat taktir edersiniz ki herkese yetişemem, hele hele aynı şeyi baştan anlatmam oldukça da zamanımı alır üstelik sezondayız çok yoğun zamanlarımız oluyor buna rağmen özveri ile diğer forumdaşlarım gibi buradan ilgililere yetişmeye çalışıyoruz.

Bunun yerine siz bir noktadan başlayın sorunlarla karşılaştıkça bu başlıkta sorarsınız ve hatta umarım okumuşsunuzdur foruma da gelir amacıyla fide siparişi alıyoruz mayıs ayında teslim etmek üzere oradan imkanınız ölçüsünde fide siparişi verin veya tohumlarınızı marketlerden alacağınız tohumlarla kendiniz ekin. Eğer yetiştirme ile ilgili sorununuz olursa öncelikle dergimizin şubat ve mart aylarında sıfırdan başlayanlar için yazılarım mevcut oradan da yararlanabilirsiniz ayrıntılı anlattım zaten yaz boyunca dergide yazılarım seri halde devam edecek. Henüz ekmek için vakit geç sayılmaz. Gelişmeleri herkesin görebileceği şekilde ilgili başlıkta sorarsanız herkes yararlanır ve hatta cesareti olmayanlara da cesaret vererek bu konuda bir çok insana ön ayak olabilirsiniz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024