agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2009, 13:57   #1021
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2009
balkonda sebzemi yetişir yahu

bonsaikartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 14:18   #1022
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Şu anda balkonum da domates, biber, lahana, çilek, nane, maydanoz, fesleğen, marul, elma ve limon var.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 14:56   #1023
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2009
merhaba,
ben aranıza yeni katıldım. Amatör olarak yapmaya çalıştığım şeyler var. Şu anda balkonumda roka, maydonoz, dereotu, bakla ve taze soğan yetiştiriyorum. Birde kumkuat ağacım ve üç adet yaramaz kedim var. Bitkilerimi vede ağacımı kedilerimden koruyamıyorum ve sıcak evimden faydalanamıyorum. Bu tohumdan fidan yetiştireceğim zamanda böyle olacak. Kedileri olupta bu sebze işine giren birileri varmı?
Çalışığım için evde yalnız kalıyorlar, canavarlarım iki kere kumkuatı devirip evi toprak içinde bırakınca kumkuat balkona çıktı.
Böyle sorun yaşayıp çözebilen varmı??

bediali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 18:50   #1024
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Red face Selamlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaikartal Mesajı Göster
balkonda sebzemi yetişir yahu
Mersin Adana Antalya gibi şehirler malüm Akdeniz İkliminin etkisinde.Kış sıcaklık ortalamaları 0 derecenin çok üstünde bu yüzden birçok bitki kışın da rahatlıkla balkonda kurumadan kalır.Bu arada 50-60 saksı biberimden kuruyan yok.Hala taze biber var üzerlerinde.SEVGİYLE KALINIZ...

güvercin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 11:22   #1025
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2005
kendimi burada çok yabancı hissettim ama hak ediyorum.
benim balkonum yok artık ama üç tane pencere önüm var; sümbül, nergis ve çiğdem soğanlarımı diktim, bekliyorum.

cemada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 11:40   #1026
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Merhabalar. Nevsune hn. gönderdiği iki tane domates fidem hayatlarından gayet memnunlar. Bir tanesi Red robin. Red robinim çiçeklendi. İnşallah domateslerini görürüm. Çiçeklerini dökmemesi için ne yapmam gerekiyor. Diğeri ise kaplan. Kaplanın boyu uzuyor ama çiçeklenmedi. Normal midir? Ne zaman çiçeklenir?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 16:55   #1027
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fevziye Mesajı Göster
Merhabalar. Nevsune hn. gönderdiği iki tane domates fidem hayatlarından gayet memnunlar. Bir tanesi Red robin. Red robinim çiçeklendi. İnşallah domateslerini görürüm. Çiçeklerini dökmemesi için ne yapmam gerekiyor. Diğeri ise kaplan. Kaplanın boyu uzuyor ama çiçeklenmedi. Normal midir? Ne zaman çiçeklenir?
Red robin cüce tip olduğu için daha erken çiçeklenir kaplan domatese göre. Kaplan sırık bir çeşittir ve cherry-koktyel tipi domateslerin büyüme hızı diğerlerine göre daha hızlıdır. Merak etmeyin yakında çiçek açmaya başlar.

organica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2010, 15:25   #1028
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Teşekkür ederim Sn. Organica. Kaplanın çiçeklerini görünce buraya eklerim.

fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 17:00   #1029
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Su tankından 2 adet biri 400 lt biri 500 lt saksı yaptım, bunlarda ayrı ayrı 2 ada şeklinde sebzeler yetiştirmeyi düşünüyorum..

Birisinde domates-biber-patlıcan

Diğerinde ise fasülye-biber-patlıcan

Ek olarak marul,nane, maydonoz ve roka da ekmek istiyorum..

''companion planting'' yani kardeş bitkiler-bir arada yetiştirme uygulaması saksıda nasıl sonuç verir acaba? Deneyimleyen oldu mu hiç?

taskıslalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 13:59   #1030
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2010
merhabalar
ben yeni üyeyim Ankarada yaşıyorum balkonumda sabze yetiştirmek gibi konular araştırırken bu siteyi buldum ve çok sevindim.Evim AOÇ manzaralı iki yıldır birşeyler yapmaya çalışıyorum tam başarılı olamadım biberlerimi çiçek zamanına kadar iyi gür yetiştiriyorum sonra yaprak bitlerine teslim ediyorum domatesler çiçek açıyor meyvesi nohut büyüklüğüne geldiğinde kuruyup düşüyor salatalıklar toplu iğne boyuna gelince sararıp dökülüyor güneş sorunum yok sabah güneş doğuyor saat 15 e kadar güneş alır kimyasal ilaç kullanmayı düşünmüyor idim ama bu yıl ne yaparım bilmiyorum şimdi boşta kalan saksılarıma 1 ay kadar önce bir saksı ıspanak bir saksıyada maydanoz ve tere ektim üzerinide naylonla kapladım saksıların ebatları boy 1 metre en 35 cm derinlik 43 cm güneşte naylonu kaldırıp havalandırıyorum bayağı büyüdüler ancak yenmelik olmadılar

yesil417 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 07:43   #1031
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-12-2009
Yeni Başladım Yardım İstiyorum!

Arkadaşlar ben bu evde sebze ve her türlü bitki yetiştirme işine merak sardım ve ufaktan birşeyler yapmaya çalışıyorum.Aşağıda resimlerini eklediğim cerry domateslerin büyümesi resmen durdu.Ne yapmam lazım.Onları ne zaman şaşırtmalı?Onları çiçekçiden aldığım torflu toprağa perlit ekleyerek dikmiştim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
seymen_84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 07:47   #1032
Ağaçsever

sizce durumları nasıl ayrıca alt yapraklarında sararma var sanki? Burası soğuk olduğu için balkonda bu işi şu an yapma imkanı yok bende boş odamda pencere önünde felan deniyorum.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 04-02-2010, 07:50   #1033
Ağaçsever

Bunlarda bir arkadaştan aldığım minik kırmızı sivri biber..felaket acılar ve görüntüleri çok hoş.bunları daha yeni pet bardaktan bu kaplara şaşırttım ileride eğer çürümezlerse tekrar şaşırtmayı düşünüyorum.dURUMLARI nasıl sizce...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 04-02-2010, 07:54   #1034
Ağaçsever

arkadaşlar kendimce köpükten bir sera gibi bişe yapmaya çalıştım üzeri şeffaf strej filmle kapalı ve kapaklı her ikiside bilmem işe yarar mı?bunlarda çimlendiriyorum tohumları...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 04-02-2010, 08:08   #1035
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın seymen84 aramıza hoş geldiniz. Genel olarak bakıldığında doğru yoldasınız. Özellikle de köpük sera fikri çok başarılı. Tabii o serayı her gün bir kaç saat havalandırmayı ihmal etmediğiniz sürece.

Özel olarak baktığımızda da, öncelikle domateslerini bir an önce daha büyük kaplara şaşırt. Zira domates şaşırtılmayı çok sever Şaşırtmalar sayesinde domates fideleri çok daha pişkin olur.

İkinci olarak, sanırım mevsimin de etkisiyle, fideler fazla ışık görmüyor gibi. Zira boyları uzamış ama gövdeler ince kalmış. Şimdi şaşırtırken en alt yapraklara yakın bir yere kadar toprağa göm. Bu sayede hem kök alanı artar, hem de bitki o cılız gövde üzerinde durmaya çalışarak boş yere enerji harcamaz.

Gelelim toprağa, çiçekçiden aldığın malzeme toprak karışık torf değil, düpedüz torf. Çiçekçiler maalesef toprak satmıyor. Sattıklarının tamamı torf. Bu nedenle fidelerini şaşırtırken mutlaka torf ile bahçe toprağını karıştır. Çünkü torfta bitkiyi besleyecek besin maddesi çok azdı ve bitkiyi yalnızca kotiledon yapraklarını çıkarıncaya kadar besleyebilir. Yani seninkilerin büyümesinin durma nedeni bu.

Alt yapraklardaki sararmalar normal. Çünkü o yapraklar yukarıda sözünü ettiğim kotiledon yapraklar ve artık görevlerini tamamlamak üzere oldukları için kuruyup dökülecekler, no panik

Biberlerin de çok sağlıklı görünüyor. Çürüyecekelri gibi bir öngörüye neden kapıldığını anlayamadım açıkçası.

Son bir tavsiye, fidelerini çok sık sulama. Özellikle de domatlarını. Bırak biraz toprağı kurusun. Çünkü suyu bol buldukları zaman, ışık da yetersiz olduğu için sürekli boylarını uzatma eğiliminde oluyorlar. Bunun sonucunda da elinde fidan boylu ama incecik gövdeli fideler kalıyor ki, bunların yaşaması da mucizelere kalıyor.

Sanırım gözden kaçan bir husus yoktur. Varsa da kontrol eder yine yazarız. Kolay gelsin.

Düzenleyen malbman : 04-02-2010 saat 08:10 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 08:51   #1036
Ağaçsever

açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Eski 04-02-2010, 08:57   #1037
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seymen_84 Mesajı Göster
arkadaşlar kendimce köpükten bir sera gibi bişe yapmaya çalıştım üzeri şeffaf strej filmle kapalı ve kapaklı her ikiside bilmem işe yarar mı?bunlarda çimlendiriyorum tohumları...
Sevgili malbman'a tamamen katılıyorum.Ayrıca verdiği ayrıntılı bilgiler içinde teşekkür ederim.
Köpükten sera yapma fikride gayet güzel olmuş.Ellerinize sağlık.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 09:11   #1038
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın seymen84, yazdığım mesajı bir kez daha okuyunca senli benli hitap ettiğimi fark ettim. Lütfen saygısızlık olarak almayın. Sanırım samimi olduğum arkadaşlardan birine yazıyorum gibi bir fikre kapılmışım mesajı yazarken. Kusura bakmayın.

Sevgili bahtiyar02 ben teşekkür ederim. Bilgim dahilinde her zaman yardıma hazırım.

Eski 04-02-2010, 09:15   #1039
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın seymen84, yazdığım mesajı bir kez daha okuyunca senli benli hitap ettiğimi fark ettim. Lütfen saygısızlık olarak almayın. Sanırım samimi olduğum arkadaşlardan birine yazıyorum gibi bir fikre kapılmışım mesajı yazarken. Kusura bakmayın.

Sevgili bahtiyar02 ben teşekkür ederim. Bilgim dahilinde her zaman yardıma hazırım.
ne demek rica ederim...sonuçta arkadaş olduk bakın

Eski 24-02-2010, 12:38   #1040
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Merhaba Arkadaşlar,
Geçen seneden beri bende balkonda sebze yetiştirmeye merak saldım.
Geçen sene çok iyi verim alamamıştık.Acemilikten hem geç ekim yaptık hemde hastalıklarla ugraştık ama bu sene oldukça donanımlıyız ve iddialıyız.
Yazın resimlerini ekleyeceğim

suuperisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 08:46   #1041
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seymen_84 Mesajı Göster
bence çok güzel yapmışsınız sizi tebrikediyorum .Banada fikir verdiniz çok teşekkürler

ozdenarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 19:21   #1042
Yeni Üye

akgun21's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Sebze coşturan türünden organik gübre eklemeden sebzelerden iyi verim alınmıyor sanırım.Ayrıca iyi verim almanın başka yollarını bilen arkadaşlar mümkünse paylaşabilirler mi ?

akgun21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 00:04   #1043
Ağaç Dostu

sertug guray's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
sayın akgün bazı aktarlarda ve tohumcularda satılan şeker gübre (amonyum sülfat)kullanmanız çok yararlı olacaktır.

sertug guray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 08:36   #1044
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-10-2009
Burda saygısızlık atfetmezseniz bir soru sora bilirmiyim ?
Benim de çimlenmiş olan biberlerim var ancak 7 gündür hiçbir gelişme yok viyolde sadece torf ta çimlendirdim püskürtme ile az su veriyorum. 3-4 cm boyundalar ve kalınlar ancak yaklaşık bir haftadır yeni bir gerçek yaprak vermediler.
Sorumsa bunlara elimde olan sebze çoşturan versem faydası olur mu?
Birde torfa önceden yanmış koyun gübresi karıştırmak fide yetiştirmek için iyi bir ortam oluşturur mu?

AFRASYAB81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 10:31   #1045
Yeni Üye

Shepsit's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2010
Herkese merhaba,

Foruma bugun uye oldum. Dun, balkonda saksi sebzeciligi bolumunun cok buyuk bir kismini okudum. Ozellikle Sayin Selahattin Yilmaz beyin verdigi bilgiler beni bir cok konuda aydinlatti. Forumun ve derginin belli bir bolumunden sonra Selahattin beyin mesaj ve yazilarina rastlayamadim, acaba forumdan ayrildi mi?

Balkon bahceciligine uzun zamandir meraki olan ve ilk fidelerini dun ekmis biri olarak siz degerli forum uyelerinin bazi konulardaki bilgilerine ihtiyacim var, yardimci olursaniz cok mutlu olurum. Kibris'ta yasiyorum ve havalar simdiden iyice isinmaya basladi. Dun aldigim 3 sirik domates fidesini ve iki salatalik fidesini saksilara ektim. Ekte resimlerini gondermeye calistim ama resimleri eklemek icin URL soruyor, resimler ise bilgisayarimda kayitli oldugu icin ekleyemedim.
Forumda okuduguklarimdan anladigim kadari ile, domates fidelerini 1 hafta 15 gun kadar hergun sulamali, cicek vermeye basladiginda ise suyu azaltmaliyim. Salataliklar icin nasil sulama yapmaliyim? Sebzelerim ile ilgili baska nelere dikkat etmeliyim yardimci olur musunuz lutfen?

Shepsit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 11:34   #1046
Yeni Üye

Shepsit's Avatar

Resimleri nasil ekleyecegimi ogrendim
Sirasiyla ilk 3 fotograf salataliklarimi, dorduncu fotograf carliston ve aci biber fideleri, son resim ise domateslerimi gosteriyor.

Name:  Photo038.jpg
Views: 1646
Size:  53.8 KB

Name:  Photo039.jpg
Views: 1686
Size:  53.3 KB

Name:  Photo040.jpg
Views: 1673
Size:  67.3 KB

Name:  Photo041.jpg
Views: 1602
Size:  60.7 KB

Name:  Photo042.jpg
Views: 1629
Size:  68.5 KB

Bilge Kerem beğendi.
Eski 03-04-2010, 11:48   #1047
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Shepsit aramıza hoş geldiniz. Salatalıkların sulama rejimi konusunda ahkam kesemem ama forumda salatalık başlığında çok ayrıntılı bilgi var.

Domateslerinizi de her saksıda bir fide olmak üzere şaşırtın. Bir saksıda üç tane pek sağlıklı değil.

Kolay gelsin, başarılar.

Eski 03-04-2010, 12:01   #1048
Yeni Üye

Shepsit's Avatar

Tesekkur ederim sayin malbman. Domatesler icin bu buyuk saksinin yeterli olacagini soylemisti fideleri aldigim yer. Acaba iki tanesini bu saksida, bir tanesini de baska bir buyukce saksiya ekmem yeterli olurmu sizce?

Eski 03-04-2010, 12:12   #1049
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Domatesin yeri ne kadar geniş olursa, o kadar verimli olur. Bu nedenle her saksıda bir tane olması çok daha iyidir. Ama yeriniz yoksa ikisi bir saksıda olur ancak verim düşer.

Eski 03-04-2010, 12:23   #1050
Yeni Üye

Shepsit's Avatar

Hemen bugun 2 buyuk saksi alip domates fidelerini birer saksiya ekecegim. Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024