agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2007, 19:04   #391
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Merhabalar Selahattin Bey balkonda sebze yetistiriciliginde gosteridigniz yoldan direk yurudum ve sabirla bekledim ama cikan sonuc sizinde soylediginiz gibi ("eger kotu bir sonuc alirsak tecrube olucaktir") tecrube oldu sanirim cunku diktigim domateslerin uzerindeki bocekleri hatta bir iki kok fideyi iki ziraai ilac satan dukkana giderek caresini aradim. daha once boceklerin isimleirni bilmedigim icin internetden bilgi alamiyordum ancak canak kaledeki domates yetirstiricileri ile ayni sorunu yasadigimi gorunce ( domateslerin en altinda lekelenme oldu ) hemen yapilan arastirmalari inceledim ve resimlerde ekledigim bocekleri yani benim fidelerimede zamaninda musallat olan boceklerin resimlerine ulastim.

su anda bu boceklerden bitkilerin uzerinde yok anc ak bunlarin biraktigi virusten kurtulmanin bir yolu varmi bu virusu daha fazla etkin olmadan nasil domatesleri kurtara bilirim yoksa bu da bizim icin bir tecrube olarakmi kalicak...

Saygilar...

Eklenen Resimler

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 19:50   #392
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Bence en tepeden 10 cm kadar kırın yeterli, geriden çıkan sürgünleri de iyice uzayınca 3/2 kısımdan budayın biraz taç yapsın.
Teşekkür ederim. Hemen şimdi kırıyorum.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 20:42   #393
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili alico, eğer söz konusu olan şey bir virüsise yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok maalesef.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 12:37   #394
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 5
iki demet misket domates fidesi almıştım bahçeye dikmek üzere. 1 fidesini de terasa diktim. Toprağından mıdır, güneşini mi sevdi nedir bu benim tek fide domates şu an 1.5 metre ve hala büyüyor. Daha ne kadar büyüyecek merak ediyorum.

Eski buzdolabını yan yatırıp içini söküp toprak doldurmuştum terasta. Bu buzdolabı saksının yarısını tek fide domates kaplıyor. 1 kilo kadar da topladım. hala çiçek açıyor. Bahçeye diktiklerimden daha tık yok.

Düzenleyen Tüysüz Kartal : 18-07-2007 saat 12:38 Neden: imla
Tüysüz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 16:12   #395
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sonreis66

Brokolilerin üzerine bu sefer de oturmuşlar. Balkondan kovalıyorum diye intikam peşindeler. Bugün yeniden ektim. Biraz daha bekleyeceksiniz.

Eski 20-07-2007, 13:15   #396
Yeni Üye

Keyahnu's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2007
Ev İçinde Fesleğen

Değerli Grup Üyeleri,

Yeni yeni evimde saksılarda bitkiler yetiştirmeye başladım. Acemiyim yani. Bu nedenle sizlere birseyler danışmak isterim.

Evimde iri yapraklı fesleğen yetiştirmeye çalışıyorum. Forumdan da okuduğum kadarıyla fesleğenler gölge de kalmalı ve bol su verilmelidir denilmekte. Fesleğenleri kendi saksısında çimlendirdim. Evin içinde gölgede duruyor. Ancak çimlenme çok hızlı olmasına rağmen belli bir aşamöadan sonra yapraklarda hiçbir gelişme olmamakta. Ayrıca ufak olan yapraklarda sanki sararmaya başladı. Gölgede durması gerektiği için odanın içinde tutuyorum. Doğru dürüst Güneş almıyor, neden bu olabilir mi?

Sevgiler,

Keyahnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2007, 13:30   #397
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Merhaba
Bende sizin gibi fesleğen konusunda uzman değilim ama forumdan okuduğum kadarı ile pazardan aldığım 2 kök (iri ve ufak yapraklı) balkonda güneş aldığından sarardı çürümeğe yüz tuttu bu arada forumdan aldığım fikirle iki köküde saksıdan çıkarıp suya koydum bir müddet sonra suyun içinde tekrar canlanmağa başladılar (10 gün zarfında) şu anda tekrar saksıya aldım ve gayet sağlıklılar.Tavsiye olarak da şunu ekleyeyim güneş istemiyor ve suyunu hergün veriyorum illaki hergün okşayıp kokusunu yaymasını sağlıyorum bu belki ona yeniden hayat verdi.Evin içinde tutmak bence çözüm değil.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2007, 13:59   #398
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Bende de iri yapraklı fesleğenlerden var. Tohumdan yetiştirdim. Aynı tohumdan teyzeme de verdim. Onunkiler terasında, saatlerce güneşte duruyorlar ve benimkilerden 2 hafta sonra ekmesine rağmen gövdesi parmak kalınlığına gelmiş; yaprakları neredeyse elim kadar ve boyu benimkilerin 3 katı. Benim deneyimlerime göre, direkt yakıcı güneşi çok görmüyorsa pek sorun çıkmıyor hatta gün ışığında daha güzel gelişiyor. Bol suyu seviyor.

Düzenleyen agartha : 21-07-2007 saat 01:30
agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 03:27   #399
Yeni Üye

Sevim's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Merhabalar,bende balkonumda maydanoz, nane, domates, vb. yetistirmeyi dusunuyorum. Acaba cok mu gec kaldim? Gecen haftalarda ekmis oldugum siskalardan 2cm uzunlukta taze soganlarim var su anda. Onlari gordukce daha da birseyler ekesim geliyor. Lutfen gec kalmadigimi soyleyin nolur. Adana'da bu mevsimde ne yetisir ki? Cevaplarinizi bekliyorum. Simdiden tesekkur ederim.

Sevim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 11:30   #400
Ağaç Dostu

Maydanoz ve nane için geç kalmış sayılmazsınız. Ancak domates için geç kaldınız. Nane çeliği bulup onlar nemli ve gölge bir yerde dikeceğiniz ortamda köklendirin, maydanozu da biran önce ekin ki kış gelmeden bir kaç kez biçebilesiniz ve kışa güçlü bitki olarak girebilsinler.

Eski 25-07-2007, 12:00   #401
Yeni Üye

Keyahnu's Avatar

Bir Hata Var!

Selamlar,
Daha önce fesleğenlerimle ilgili bir yazı yazmıştım. Şimdi bu konuya bir kez daha değinmek istiyorum. Yaklaşık 2 ay önce ayni zamanlarda fesleğen, roka ve kış kekeği ektim. Hepsini rüzgardan etkilenmemeleri için ve iyi çimlenmeleri için odamda gölgede tuttum. Çimlenmeleri gerçekten çok çabuk oldu. Üç otta birbirine çok benzeyen yapraklar açtılar. Ancak sapları yaklaşık 5 cm kadar olmasına rağmen yaprakları büyümedi. Ve kısa bir zaman sonrada saplar eğilmeye başladı. Sabah akşam az suluyorum ve yetersiz geldiğini zannetmiyorum. Rokalarımı bu şekilde kaybettim, kekiklerim hiç büyümedi. Fesleğenlerimide kaybetmek istemiyorum. Ama hiç büyümüyorlar. Şimdi Güneş görmeleri için balkona çıkardım ama bir farklılık yok.

Yardımcı olursanız, çok severim nerde hata yapıyorum acaba? Dikim zamanı mı, dikim yeri mi,..? Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Eski 25-07-2007, 13:40   #402
Ağaç Dostu

Sizin sorununuz tohum çimlendikten sonra aşırı sulamanız. Aşırı sulama nedeniyle kotiledeonlar falza uzamış ve bu uzayan kısımlar sıcaktan veya mantardan dolayı etkilenmişler. Tohum çimlendikten sonra aşırı sulamaktan kaçının.

Angel Aki beğendi.
Eski 25-07-2007, 16:55   #403
Ağaçsever

Manolya Çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Alıntı:
Maydanoz ve nane için geç kalmış sayılmazsınız. Ancak domates için geç kaldınız. Nane çeliği bulup onlar nemli ve gölge bir yerde dikeceğiniz ortamda köklendirin, maydanozu da biran önce ekin ki kış gelmeden bir kaç kez biçebilesiniz ve kışa güçlü bitki olarak girebilsinler.
Sn.Selahattin hoca
Yazılarınızı zevkle okuyoruz ve bilgileniyoruz.
Seneye bende balkonda sebze yetiştirmeğe niyetliyim.
Tavsiyeleriniz neler olur (pratik olarak kolay yetişen)
Teşekkürler.

Manolya Çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 17:03   #404
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Selahattin Bey
bu kekiklerin beni yorduğu kadar hiç bir şey yormadı. Bu yıl en büyük başarısızlığım kekik oldu. İlkbahardan bu yana kaçıncı ekişim. Tohumlar zar zor çimleniyor, cılız cılız çıkıyorlar. Sulamazsam kuruyorlar, sularsam çürüyorlar. Ne yapacağımı şaşırdım. Resmen iddialaşmaya başladık tohumlarla. Acaba tohumlarda mı bir şey var? (hani ben bu kadar beceriksiz olamam artık)

Eski 25-07-2007, 21:52   #405
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Nevsune Hanım ben tohumdan kekik yetiştiremedim. Siz cılız da olsun çimlendirebilmişsiniz Bir ay kadar önce köy pazarında köküyle bir demet kekik alıp dikmiştim. Onların da bir kökü tuttu ancak. Bizim Ege taraflarında Limon Kekiği varmış. Aroması limonu andırıyormuş. Haftaya Çanakkale'ye gidince ufak bir araştırma yapıcam

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 07:41   #406
Yeni Üye

Sevim's Avatar

Acikcasi dun cevaplari bekleyemeden disari ciktim ve maydanoz,roka tohumlarimi aldim. Biraz da fasulye aldim, deneyecegim artik. Nane icin soylediginiz gibi celik buldum. Bir kokten cikan nanelerin yapraklarinin hepsini ayikladim once, yalniz yandaki kucuk kucuk olanlari ayiklamadim. Bunlarin hepsini dun aksam isladim. Bu gun aksam mi, yoksa yarin mi ekleliyim?

Paketteki tohumlarimin hepsini kullanmadim, hemen kapattim. Acaba onumuzdeki sezon devamini kullanabilir miyim?

Buldugum naneler biraz ciliz yaprakli idi. Ama gozlemlerime dayanarak soyleyeyim pek bakimsiz bir yerdeydiler. Ben iyi bakarsam acaba yapraklarinin daha buyuk cikma olasiligi nedir?

Simdiden cok tesekkur ederim. Vakit ayirip cevapladiginiz icin ayrica saolun. Saygilar.

Eski 26-07-2007, 07:55   #407
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Nanenin de birkaç çeşidi var.
Yaprakları küçük olan deli nane denilen, akıllı nane denilen yaprakları biraz daha büyükçe ve parlak açık yeşil, bir de alman nanesi denilen böğürtlen yaprağı gibi büyük parlak açık yeşil renkte, belki sizdeki çeşit olarak da küçük yapraklı bir nanedir.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 08:33   #408
Yeni Üye

Keyahnu's Avatar

Alıntı:
Sizin sorununuz tohum çimlendikten sonra aşırı sulamanız. Aşırı sulama nedeniyle kotiledeonlar falza uzamış ve bu uzayan kısımlar sıcaktan veya mantardan dolayı etkilenmişler. Tohum çimlendikten sonra aşırı sulamaktan kaçının.
Sayın Selahattin Bey,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ancak şunu sormak istiyorum, ne kadar sulamam gerektiğine nasıl karar vereceğim. Bu işlerle daha yeni uğraşıyorum o nedenle hiç bir ön sezim yok bu konuda.

Bir konu daha var. Cherry domateslerim... Geçen ay boyunca domateslerim çok büyümesede ceviz kadar oldular ve afiyetle yedim...Dometesler bittikten sonra yapraklar iyice sarardı ve çiçek açmıyor. Seneye kadar bir daha domates çıkmaz mı acaba?

Yardımcı olursanız sevinirim

Eski 26-07-2007, 09:10   #409
Yeni Üye

Sevim's Avatar

Tesekkur ederim Kursad Bey, umarim en kisa zamanda size bir resmini gonderebilirim.

Eski 26-07-2007, 11:45   #410
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili Limon
Çimlendirsem ne olacak, bir süre sonra ya kuruyor, ya çürüyorlar. Sarıkoz şenliğine gittiğimizde Derya bana bir kaç kök çıkardı. Tam bir ikisi tuttu derken onlar da ölüverdiler.
Peki benim anlamadığım, biz birkaç tanesinin gözünün içlerine baktığımız halde yetiştirmeyi beceremiyorsak, tarlada nasıl yetiştiriyorlar. Tek tek oynayacak halleri yok. Bu işin mutlaka bir püf noktası vardır da, bir öğrensek.

Eski 26-07-2007, 15:44   #411
Yeni Üye

Sevim's Avatar

Roka tohumlarim bulunduklari yeri cok sevmis olsa gerek, hemen uc vermislerdi bile. Nasil heyecanlandim anlatamam. Hemen topraklari ve kaplari hazirladim. Yalniz istedigim gibi aralikli ekemedim cunku cok narin gornunuyorlardi. Bende daha sonra ayirmak uzere ekim islemine devam ettim. Son durum: 16.35 itibari ile toprak altindalar ve cansularini da aldilar.
Bu arada bugun 4 tane kucuk su sisesini kestim. Her birine bir tane siska ektim. Hizimi alamiyorum.
Maydanoz tohumlarimda henuz bir kipirdama soz konusu degil. Fasulyelerime cok az su verdim. Nanelerde de bir sey yok. Yeni gelismelerle donecegim.
to be continued...

Düzenleyen Sevim : 26-07-2007 saat 15:46 Neden: harf hatasi
Eski 26-07-2007, 15:59   #412
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Keyahnu Mesajı Göster
...Ancak şunu sormak istiyorum, ne kadar sulamam gerektiğine nasıl karar vereceğim. Bu işlerle daha yeni uğraşıyorum o nedenle hiç bir ön sezim yok bu konuda.

Bir konu daha var. Cherry domateslerim... Geçen ay boyunca domateslerim çok büyümesede ceviz kadar oldular ve afiyetle yedim...Dometesler bittikten sonra yapraklar iyice sarardı ve çiçek açmıyor. Seneye kadar bir daha domates çıkmaz mı acaba?...
Suyu bitki ölmeyecek derecede vereceksiniz devamlı kontrol edip toprakları kurusa bile yaprakları boynunu bükünce hafifce verin. En iyisi her gün su vermek ama az az vermektir.

Domatesleriniz eğer minik saksı çeri domatesi ise artık meyve alacağınızı sanmam, ama tohum aldıysanız o çerilerden fide elde edip yeniden meyve almanız mümkün. Ancak sırık çeri ise meyve alabilmeniz lazım bir fotoğraf koyarsanız daha iyi yorum yapabilirim.

Eski 27-07-2007, 17:54   #413
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Yok ben artık pes ediyorum.Bahçe olmayınca sebze yetiştirmek zor.Biber diktim olmadı.Domates diktim olmadı.Yarım metre çiçek açıyor ama meyve yok.Salatalık diktim oda neyseki bir tane tadına baktım.Küçükken hasat ettim.
Güneş ve sıcaktan saksıda zor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2007, 19:10   #414
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Neden pes ettiniz? Her gün onlara bakıp, yeni bir şeyler keşfetmek az şey mi? Biliyor musunuz, bu bitkiler insana sabırlı olmayı öğretiyor sanki.

Ben bu gün patatesli ekmek yaparken baktım ikisinin de minnacık filizleri var, hemen biraz kesip, (hem de artık ne saksı, ne yer kalmadığından) leğenin içine büyük poşet koyup ekiverdim. Patates oluşmasa bile, filizlendiğini görmek bile yeter. E olursa da bir güzellik daha yaşayıp, sabrımın karşılığını almış olacağım.

Eski 28-07-2007, 11:32   #415
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Selahattin Bey

Şu başımın belası kekiklerim çimlendikten bir kaç gün sonra yine (az sulayınca) kurudular. Ben bu işi saplantı haline getirdim. Yine ekeceğim de acaba zamanı mı değil, yoksa tohum mu arızalı!!

Hani boşa uğraşıyorsam bileyim de kahretmeyeyim

Eski 28-07-2007, 11:38   #416
Ağaç Dostu

Tohumları biraz daha derine ekmeyi deneyin, serin bir yerde bulundurun çimlenme gerçekleştikten sonra sulamayın ama günde bir kaç defa toprak yüzeyini fısfısla nemlendirerek yetiştirmeyi deneyin. Sonuçtan bizide haberdar edin ;p

Eski 28-07-2007, 17:19   #417
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Teşekkür ediyorum.
Son bir deneme daha yapacağım.

Eski 28-07-2007, 20:11   #418
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ben de havuç için bir daha asla ekmiycem demiştim Nevsune Hanım Ama yine Ağustos gelse de atsam tohumları diye bekliyorum. 2 senedir doğru dürüst büyütemedim ama yine bir umut var içimde.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 09:15   #419
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Doğrusunuz, bu iş hastalıkmış meğer. Siz bakmayın son dediğime. İnat ettim gerekirse yeni tohum alacağım ve yetiştireceğim .

Hani siz Çanakkale'ye gidiyordunuz da, oradan limon kokulu kekik bakacaktınız, ne oldu? Eğer gitmediyseniz ve tohum bulabilirseniz, bana da bir kaç tane ayırabilir misiniz?

Eski 29-07-2007, 15:50   #420
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Terasımda topraksız tarımla uğraşıyorum. Bukonuda oldukça biryol kaydettiğime inanıyorum.ilgili arkadaşlarla görüşmek ve bilgilerimi paylaşmak isterim

Düzenleyen Kudret Tezel : 26-10-2007 saat 23:03 Neden: Yanlış yazılış
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024