agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2007, 15:38   #331
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selahattin Bey yardım edin
Az önce 315 numaralı mesajımdaki domateslerimi kontrol ederken bu böcüklerle karşılaştım. Bu gün araçta yok, ziraai ilaççılarda kapalıdır. Ne yapmam gerekir?

Eklenen Resimler

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2007, 22:25   #332
Yeni Üye

gayealtinel's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Galeri: 15
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

gayealtinel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2007, 22:45   #333
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Selahattin Bey burası bu konuyla aynı içeriğe sahip sanırım.

Eski 17-06-2007, 23:21   #334
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Ev yapımı ilaçlar başlığında yaprak bitleri ve fungusitlerle ilgili ilaç yapımlarını okuyun derim. Zira bitler için insektisite ve lekeli yaprak içinde fungusite (mantar) ihtiyacınız var.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2007, 07:17   #335
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Çok teşekkür ederim Selahattin bey.

Eski 25-06-2007, 14:50   #336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Merhabalar,

Sormak istediğim iki soru var. İlki:
Domates fidelerimin alt küçük yaprakları sararıp döküldü. Bir kaç gün ara ile sarımsak- arap sabunu-yağ karışımı yapıp 2 kere sıkmıştım. Üst yaprakları normal gözüküyor. Dökmesi normal midir? Değilse acaba sebebi bu olabilir mi?

Diğeri:
Alpin çileği ve kuzu kulağı ekmiştim. Tohumdan hepsi çıktı. Şimdi de çileklerin hepsi 4 minik yapraklı bazılarında diğer yapraklar çıkmaya başlamış. Kuzu kulakları da bir kaç minik yapraklı. Ancak çok yavaş büyüyorlar. Acaba normal midir bu büyüme seyri? Her ikisini de Mayıs'ın sonuna doğru ekmiştim.

Teşekkürler.

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 15:06   #337
Ağaç Dostu

Domatesler sanırım arap sabunu karışımından etkilenmişler zira aynı sorunu bana sevgili Turco da iletti. Kullandığınızda daha az konsatrasyonda solüsyon kullanın veya farklı bir karışım kullanın. Ancak eğer saksıdaki minik domateslerdense domatesleriniz, onlar biraz daha hassas olduklarından kendisi yapraklarını dökebiliyor her ihtimale karşı resim yerleştirin bir görelim.

Alpin ve kuzu kulağı tanıdığım bitkiler değiller ancak resim koyarsanız ortamdan ve görünümden yola çıkarak yorum yapabiliriz.

Eski 25-06-2007, 16:05   #338
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Hem salatalık hem domatesle ilgili sorum var buraya yazıyım bari

Domateslerim az da olsa çiçek açtı, fazla sulamamaya çalışıyordum fakat yaprakları çok çabuk büzüşüyor. Nerdeyse hergün 1 demlik kadar su koyuyorum,ertesi akşam yine büzüşmüş oluyor yaprakları. Neden bu kadar çabuk kuruyor acaba?

Salatalıklarla ilgili bir rivayet duydum onu sormak istiyorum Sırığa bağlamamak gerekiyormuş doğru mu acaba Selahattin Bey? Yatay bir şekilde uzamaya başladı, çiçeklendi, minnacık meyvesi de var. Acaba yatık mı bırakmalıyım,sırığa bağlamam hata mı olur? Ayrıca salatalık başlığında dişi ve erkek çiçekle ilgili söylenenler kafamı karıştırdı. Şimdi dişi çiçek olduğu halde ucunda minnacık meyve olabiliyor ama döllenmezse salatalık büyümüyor öyle mi? Kusura bakmayın, doğaya ve yeşile çok uzak kaldıktan sonra bu işe girişince insan anlamakta güçlük çekiyor biraz Ama tüm aşamaları gözüyle görmek tecrübe kazandırıyor insana, seneye çok daha başarılı sebzelerim olucak sanırım

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 17:56   #339
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Domates çiçek açtığında ve meyvesi olduğunda çamur olmayacak şekilde dibi herzaman yaş olmalı. Selahattin hocam inşallah yanlış öğrenmemişimdir.

İki yıldır sırık salatalık yetiştiriyorum. Sırığada bağlıyorum, çokta güzel oluyolar.

Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 19:30   #340
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Domatesler sanırım arap sabunu karışımından etkilenmişler zira aynı sorunu bana sevgili Turco da iletti. Kullandığınızda daha az konsatrasyonda solüsyon kullanın veya farklı bir karışım kullanın. Ancak eğer saksıdaki minik domateslerdense domatesleriniz, onlar biraz daha hassas olduklarından kendisi yapraklarını dökebiliyor her ihtimale karşı resim yerleştirin bir görelim.

Alpin ve kuzu kulağı tanıdığım bitkiler değiller ancak resim koyarsanız ortamdan ve görünümden yola çıkarak yorum yapabiliriz.
Bilgi için çok teşekkürler Selahattin Bey. En kısa zamanda fotoğrafını çekip koyacağım.

Eski 26-06-2007, 08:00   #341
Ağaçsever

Teşekkürler rikeb. Zaten yaprakların büzüşmesine bakılırsa dediğiniz gibi olmak zorunda sanırım,devamlı ıslak.

Eski 26-06-2007, 09:30   #342
Ağaç Dostu

Çiçeklenme konusunda bazı şeyleri bitkiye bırakın. Zira siz sadece çiçekleri görürsünüz, o ise üstüne düşen vazifeyi yapar. Çiçekler konusu geniş bir konudur özel ve teknik ilgilenmedikten sonra böyle akıl karıştırabilir. Ancak piyasada satılan çoğu tohumlar partenokarpik olduğundan endişe edecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Siz sulayın gerisini bitkiye bırakın olur mu? Bu arada eğer siz suluyorsunuz btiki yapraklarını büzüyorsa daha fazla suya ihtiyacı var demektir, suyu 4/2 oranında artırın yetmezse yine artırın.

Eski 26-06-2007, 10:08   #343
Ağaçsever

Teşekkür ederim Selahattin Bey, yeşile kaçmasın derken az suladım uzun zamandır sanırım.

Eski 26-06-2007, 11:06   #344
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bu yılki kadar kafam bu sulama konusunda karışmamıştı. Ne güzel daha önce istediğim gibi suluyordum, gerçi domates alamıyordum ama olsun. Şimdi işi bilimsel yapacağım diye, bütün günüm balkondaki 8-10 saksıya gidiyor. Bakalım bu yıl ne hasat alacağım?

Selahattin Bey, çıraklık başvurumu düşündünüz mü Bu yıl sayenizde bir yığın şey öğrendim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2007, 15:19   #345
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Agartha ben de sebze bahçeme ilk defa bu bahar kuzu kulağı tohumu atmıştım. Çok yavaş büyüdükleri doğru. Yiyeceğiniz kadarını aralardan köküyle çekip seyreltirseniz daha çabuk büyüyorlar. Tohumu çok ince olduğu için ilk atarken fazla kaçırmışım. Ama dediğim gibi seyrelttikçe daha sağlıklı ve çabuk büyüdüklerini gördüm.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 10:00   #346
Ağaçsever

domates toprağı

Selahattin Bey, saksıdaki domateslerimin toprağı eksik biraz, üzerine ekleme yapmayı düşünüyorum. Sadece torfa dikmiştim, acaba üzerine bahçe toprağı mı eklesem? Ama ondan da bir şey bulaşacak diye korkuyorum, torfa devam mı etsem? Yine birileri torfa bahçe toprağı karıştırırsan daha iyi olur meyveleri demişti de kafam karıştı

Eski 03-07-2007, 10:12   #347
Ağaç Dostu

Evet, bahçe toprağı ile torfu bire bir karışltırın istediğiniz kadar ekleyin...

Eski 06-07-2007, 12:49   #348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Merhaba

Uzun zamandır siteye girip bakamadım izinde oldugumdan dolayı.....
En son salatalıklarımın büyümediğinden şikayet etmiştim.Özel ilgi ve alakayla kendilerini toparladılar ama iki tanesi öldü.Benim sorum şu;Dün bir tane salatalıgı kopardım.Yedigimizde cok acıydı.Sizce neden?Diğerleride öyle mi olacak?

marbling Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 12:55   #349
Ağaç Dostu

Stres şartlarında salatalık acılaşır veya eğer yapraklarına basmışsanız yine acılaşır...

Angel Aki beğendi.
Eski 06-07-2007, 14:37   #350
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Ben balkondaki domateslerimle biberlerimi torfla karışık toprak kullandım sanki fidelere hormon vermiş gibi bir haftada muhteşem bir boy verdi çiçekleri bol bir kaç fidede domateslerim çıktı bile biberlerim çiçekle doldu onlarda bayağı boy verdiler, sulama işini ise her gün bakonumdaki tüm saksılarım için bir gün öncesinden 10 litre suyu dolduruyorum ve güneşte bir gün bekletiyorum daha sonra bu su ile sulama yapıyorum, bazen sulama şaklini değiştiriyorum bunu yapmamın sebebi evimde bulunan akvaryum,15 günde bir akvaryumdan su çekiyorum dip temizliği için bu suyu alabildiğim kadar bidonlara alıyorum alamadığımı ise direkt saksılarıma döküyorum, bidonlara aldıklarımı da daha sonraki sulamada kullanıyorum...
Saygılar,

Angel Aki beğendi.
Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 09:13   #351
Ağaçsever

şu böceklerden beni kurtarın!!!

Selahatin Bey çıldırmak üzereyim! Daha önce salatalığımın altlığında olan böcekten domateslerimde de çıktı! Salatalıkta çıktığında kontrol etmiştim domateslerde yoktu, dün her bir saksının altlığından 2şer tane böcek çıktı Topraklarında yok, sadece altlıklarında var. Neden olabilir? Salatalığa zarar vermez dediniz ama korkuyorum domateslerime de bir şey olmasından. Dışardan mı geliyor acaba? **** altlıklarda su birikmesinden mi? Zaten böceklerden korkarım, bunları gördükçe nevrim dönüyor Ne yapmalıyım? Teşekkürler.....

Eski 09-07-2007, 09:46   #352
Ağaç Dostu

Bu böcek için sevgili Fmt79'un önerisini almaktan yanayım.

Eski 09-07-2007, 10:13   #353
Ağaçsever

O zaman Ftm79' dan yardım bekliyorum

Eski 09-07-2007, 10:25   #354
Ağaçsever

bu böcek

Hıyar (Salatalık) hastalık ve zararlıları

Eski 09-07-2007, 15:20   #355
Ağaçsever

ceviz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2007
Domates tohumlarınızı yumurta kaplarındaki boşluklara bir iki fide gelecek şekilde ekerseniz, büyüdüklerinde saksı veya bahçeye alırken sorun yaşamazsınız. Biberler için böyle bir şey yapmanıza gerek yok çünkü çok arsızlar. Tutma olasılıkları çok yüksek.

ceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 19:07   #356
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn Mesajı Göster
Selahatin Bey çıldırmak üzereyim! Daha önce salatalığımın altlığında olan böcekten domateslerimde de çıktı! Salatalıkta çıktığında kontrol etmiştim domateslerde yoktu, dün her bir saksının altlığından 2şer tane böcek çıktı Topraklarında yok, sadece altlıklarında var. Neden olabilir? Salatalığa zarar vermez dediniz ama korkuyorum domateslerime de bir şey olmasından. Dışardan mı geliyor acaba? **** altlıklarda su birikmesinden mi? Zaten böceklerden korkarım, bunları gördükçe nevrim dönüyor Ne yapmalıyım? Teşekkürler.....
Bu böceği balkonda ki saksıların altında bir kaç kez bende gördüm. Bu böcek bizim buralarda "saçkesen" diye biliniyor. Zararsız bir böcek. Bitkilerle bir alakası yok sadece sğınacak bir yer aradığı için böyle yerlere geliyor. Yine bildiğim kadarıyla taşların altında ve ağaç kovuklarında barınıp çevreye yayılıyorlar. Bu yüzden debu böceklere karşı alınabilecek bir önlem yok.

Angel Aki beğendi.
canerkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 08:25   #357
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim canerkus. Ben de dışarıda görüyorum bu böceği ama taa 3.kattaki balkona niye geliyor, saksılarımı nasıl buluyor da içine giriyor ona sinir oluyorum Altlıklara tablet şeklindeki böceksavarlardan koysam çok mu radikal bir çözüm olur Domatesleri öldürürmüşüm...

Eski 10-07-2007, 13:01   #358
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Dediğiniz gibi böcek yemi belki domatese zarar verir ama saksıların etrafına ya da balkonun su giderine böcek yemi koyabilirsiniz ama bu yöntem evde küçük çocuk varsa sanırım iyi bir yöntem olmaz ama etkisi 3-5 gün süren sprey böceksavarlarla saksının etrafını ilaçlarsanız belki böcek için caydırıcı olur. En azından denemeye değer. Yine de bence bu böceklerden fazla korkmayın çünkü onlarda ekolojinin birer parçası ve bir çoğunun yanlış zamanda yanlış yerde bulunmaktan başka hiç bir suçu yok .

canerkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 13:13   #359
Ağaçsever

Tekrarlarsa balkona koyacağım böcek ilacı. Direk bitkilerle temas etmezse bir sorun olmaz herhalde. Malesef sevmiyorum bu yaratıkları

Eski 10-07-2007, 13:44   #360
Ağaç Dostu

sdcrmn, bu böcekler değilse koyduğunuz fotoğraflardaki salatalıklarınızın yapraklarının sararıp kuruma sebebini bulabildiniz mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024