agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2007, 13:22   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Salatalıklarımın bir tanesi cok güzel gelisirken digerlerinin büyümeleri durdu.Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

marbling Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 14:18   #302
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caploonba Mesajı Göster
Domatesim sağlıklı mı sizce?
İlk fotoğrafta alt yaprakları kuruyor kesmelimiyim acaba?
Evet domatesiniz gayet sağlıklı alt yaprağı kesin ve uzaklaştırın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 14:32   #303
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marbling Mesajı Göster
Salatalıklarımın bir tanesi cok güzel gelisirken digerlerinin büyümeleri durdu.Ne yapmalıyım?
Salatalıklarınızın alt yapraklarını biraz erken budamışsınız sanırım. Biraz daha bekleyin bitki maruz kaldığı etkiyi atlatırsa gelişecektir. Bunun dışında gelişme görmek istiyorsanız toprağı biraz fazla sulayın ve sık sık eşeleyerek havalandırın. Özellikle yaprak altlarını kontrol edin yaprak biti de olabilir veya özsuyunu emen zor görülen bir böcekte bulunabilir bunları bitki sayınız az olduğundan tek tek imha etmeniz gerekebilir. Birde bu bitkileri yani gelişenle bu gelişmeyenleri aynı zamanda mı diktiniz acaba?

Eski 13-06-2007, 14:55   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Selahattin bey
Benim 292. mesajdaki resimdeki sırık kiraz domatesimle aynı zamanda ektiğim domatesim sizden geldiği gibi aynı boyda hala fide hiç gelişim göstermedii ama gayet canlı ve diri toprak aynı toprak yıllanmış keçi gübresi ile karışık.
293, mesajda Bitkiniz sağlıklı görünüyor bu da toprak ortamının sağlıklı ve iyi olduğunun göstergesi ancak seneye aynı toprağı yine hazırlarsınız bu sene kullandığınız bu ortamı kullanmayın.derken ortamın ne gibi bir kusuru var anlayamadım.Sizi çok mu yoruyorum? Hakkınızı helal edin.

Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 15:37   #305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Aynı anda diktim.Yapraklarını süreklide kontrol ediyorum.Bu dönem yagmur çok yağdıgı için sulamadım.Sürekli toprak ıslaktı.Ama akşam daha detaylı inceliyeceğim.

marbling Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 18:53   #306
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Rikeb, Selahattin Bey "Bu sene kullandığınız ortamı seneye bir daha kullanmayın" yazmış. Her sene aynı yere aynı sebzeler dikilmez. Mesela bir sene soğan diktiğiniz yere bir dahaki seneye soğan dikerseniz verim alamazsınız gibi... Kısacası aynı toprağa seneye tekrar dikmeyin, yeniden toprak hazırlayın demek istemiş Selahattin Bey.

Düzenleyen limon : 13-06-2007 saat 18:54 Neden: imla
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 20:17   #307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2007
benim balkonumda sadece mandalina var 7 yıl önce öylesine yediğim bir manddalinanın tohumunu atmıştım işte büyüdü 36 cm falan hala aşısız

beyazbegonya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 20:30   #308
Ağaç Dostu

Limoncum teşekkür ederim.Ben az çok anladım ama son zamanlarda bir vesvese aldı gidiyo bir türlü emin olamıyorum.Bakla kaldı mı? Pişirince haberim olsun ikram ederseniz ******.

Eski 13-06-2007, 21:05   #309
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
Ellerine sağlık Rikeb.

Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 21:27   #310
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Merhaba,
Forumunuzu bugün keşfettim. Böyle bir paylaşım ortamı oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Ben de yıllar önce balkon bahçeciliğine merak saldım ama bir süre öncesine kadar cesaret edip de birşey dikmemiştim. Sadece olur mu, olursa nasıl olur, neler yetiştirilebilir diye düşünüp, birgün yaparım diye erteliyordum.(Üniversite yıllarımda başarısız bir saksıda maydonoz yetiştirme tecrübem olmuştu. Maydonozlar cılız olup hemen böceklenince gözüm korktu herhalde
4 gün önce bir seradan saksıda domates aldım. Üstü çiçeklenmişti ve dün minik minik meyvelerini vermeye başladı. Gördükçe içim coşuyor. Ama yazılarınızı okurken anladım ki, iyi domates alabilmek için saksıyı sulamaktan fazlasını yapmam gerek. Bu ayki e-derginizde budama çeşitlerini okudum. Bitkiye baktığımda koltuk budaması yaptıklarını gördüm. Ama korkum şu ki, bir dahaki koltuk budamasını ben nasıl yapacağım? Sürgünle çiçek salkımını nasıl ayırt edebilirim? Koltuk budaması denen işlemi yaz boyunca bitkiye uygulayacak mıyım? Domateslerimin sonu da maydonozlar gibi olmasın

Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 21:32   #311
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Birşey daha soracağım. Domatesten sonra aşka gelip bir de saksıda mandalina ağacı aldım. Üzerinde 7 tane mandalinası var. Kuzeybatıya bakan ve öğleden sonra akşama kadar güneş alan balkonuma koydum ancak kuzeyden rüzgar da alıyor (rüzgar genelde çok sert değil). Gidip gelip ağaca bakıp onun kendini nasıl hissettiğini anlamaya çalışıyorum Ama eminim yapabileceğim başka şeyler vardır. (balkonda) mandalina ağacı yetiştirirken nelere dikkat etmem gerek abaca?

Eski 13-06-2007, 21:38   #312
Ağaç Dostu

Hoş geldin arkadaşım.İyi bir giriş yapmışsın araştırmaklada doğrusunu ******.Koltuk alımı sırık domateste oluyor.Sırık değilse koltuk almaya gerek yok ama selahattin bey sizi bilgilendirir.
Bu iki linkte budama ile ilgili bilgi var.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=2661&page=10

http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=2661&page=9

Eski 13-06-2007, 21:40   #313
Ağaç Dostu

Belmas kardeşim birde burada kendini tanıtman site kuralı malina hanımdan evvel davranayım )

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595

Eski 13-06-2007, 22:32   #314
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Rikeb cevabın için teşekkürler. Linkleri inceliyorum hemen. Sırık domates almışım. Bugün gelirken seracıya sordum, "bana verdiğiniz domates ne domatesi?" diye. Adam alaycı alaycı bakıp, yerdeki fidanları göstererek "sırık onlar abla" dedi :-)

Eski 13-06-2007, 22:58   #315
Ağaç Dostu

Sevgili Belmas, forumumuza hoş geldiniz sorduğunuz soruarın cevabı bu başlığı baştan itibaren okursanız verildiğini göreceksiniz eğer cevabını bulamadığınız sorular olursa burada yeniden sorunuz.

Mandalina konusunda ise o soruyu Meyvelerle ilgili forum başlığında sormanızı daha uygun dörürdüm ama madem yenisniz şimdilik cevaplandırayım. Evet balkonunuzda mandalina olur aşırı rüzgarlara karşı tedbir alamslınızı ve mümkünse bitkinizi kış aylarında soğuktan korunaklı bir ortama almalısınız.

Eski 14-06-2007, 18:19   #316
Yeni Üye

gayealtinel's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Foruma çok ayrıntılı olmamakla birlikte göz attım. Fakat çok fazla araştıramadım, küçük oğlum bana pek fırsat vermiyor. Bu yüzden sorularımı yazmaya karar verdim.

Balkonda bir kaç sebze yetiştiriyorum. Domateslerimin ne kadar güneşe ihtiyacı var onu öğrenmek istiyorum. Adanada oturuyorum ve şu anda domateslerim öğlene kadar güneş alıyor. Tüm gün güneş almalımı?

Son olarak ta salatalıklarım çiçek açtıktan sonra bir sürü minik hıyar oluştu, ancak bitkilerin boyları uzun gibi, yere eğiliyor. iple balkon demirlerine tuttursam doğru yapmış olur muyum?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

gayealtinel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 20:50   #317
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gayealtinel Mesajı Göster
Foruma çok ayrıntılı olmamakla birlikte göz attım. Fakat çok fazla araştıramadım, küçük oğlum bana pek fırsat vermiyor. Bu yüzden sorularımı yazmaya karar verdim.

Balkonda bir kaç sebze yetiştiriyorum. Domateslerimin ne kadar güneşe ihtiyacı var onu öğrenmek istiyorum. Adanada oturuyorum ve şu anda domateslerim öğlene kadar güneş alıyor. Tüm gün güneş almalımı?

Son olarak ta salatalıklarım çiçek açtıktan sonra bir sürü minik hıyar oluştu, ancak bitkilerin boyları uzun gibi, yere eğiliyor. iple balkon demirlerine tuttursam doğru yapmış olur muyum?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.
merhaba,

Mümkünse domatesleriniz tüm gün güneş almalı, yerlerini değiştirip, güney cephesine taşırsanız domatesleriniz çok memnun olacaktır

Toprağa, salatalık köküne 10cm kadar uzağa bir sırık dikip,20-30cm'de bir o sırığa salatalıklarınızı bağlasanız çok iyi olur ama, ipin, meyvelerin ağırlığı ile bitki gövdesine zarar vermemesine dikkat ederek balkon demirine de bağlayabilirsiniz sanırım.

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 20:43   #318
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selamlar Selahattin Bey;
Balkonumdaki domates saksılarından birindeki domatesler çok garip.
Kocaman oldular fakat çok az çiçekleri var ve çiçeklerini döküyorlar. Minicik bir tane domates var sadece. Ve alt yapraklarda sararmalar var. Fotoğrafları yüklüyorum.
Önerilerinizi merakla bekliyorum.
Çok teşekkürler.

Name:  IMG_0061.JPG
Views: 3094
Size:  57.6 KB

Name:  IMG_0062.JPG
Views: 2919
Size:  33.3 KB

Name:  IMG_0063.JPG
Views: 2991
Size:  53.1 KB

Bilge Kerem beğendi.
Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 20:44   #319
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Devamı..

Name:  IMG_0064.JPG
Views: 2842
Size:  41.5 KB

Name:  IMG_0065.JPG
Views: 2789
Size:  35.3 KB

ashiyan ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 15-06-2007, 21:27   #320
Ağaç Dostu

Bitkiniz aşırı derecede ve hatta yaprakları kurumaya yüz tutarcasına susuzluk çekti mi veya sizinde saksınız aşırı derecede ısınan bir yerde mi?

Eski 15-06-2007, 21:36   #321
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Saksı akşama kadar balkonda güneşin altında fakat hergün düzenli suluyorum.
Birde bahçemdeki domateslerde sorun var, daha önce yanlış ilaçlama yapmıştım ve bir başlığa eklemiştim. Şu an aynı başlığı arıyorum ama bulamıyorum
Yardımcı olur musunuz, nereye ekleyebilirim?

Eski 15-06-2007, 22:05   #322
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Bahçemde ki domateslerin sorunlarını şimdilik buraya yazıyorum. Daha sonra bulabilirsem ilgili sayfayı oraya eklerim.

Bahçemdeki domateslerin yaprakları bir garip görünüyor. Büzülmüş gibi ve şekil olarak ince, pek domatese benzemiyor.
Ve çiçekleri dökülüyor ve hiç meyvesi yok
Çok karışık görünmeye başladılar ve fazlaca dallandılar gibi.
Aralarında sırık domateslerde vardı hangisini nereye ektiğimi karıştırmıştım, büyüyünce anlaşılır dedim ama hepsi aynı gibi.
Koltuk alımı yapılması gerekir mi?
Gerekirse hepsiyle nasıl baş edeceğim?
Daha önce yanlış bir ilaçlama sonucunda yaktığım domatesler bunlar, acaba daha önce yandıkları için mi meyve vermiyorlar?

Name:  IMG_0086.JPG
Views: 3396
Size:  64.8 KB

Name:  IMG_0088.JPG
Views: 2863
Size:  60.9 KB

Name:  IMG_0087.JPG
Views: 2827
Size:  56.5 KB

Name:  IMG_0089.JPG
Views: 2977
Size:  68.7 KB

Bilge Kerem beğendi.
Eski 15-06-2007, 22:28   #323
Ağaç Dostu

Bitkilerinizin önceki hatalarınızı telafi etmeye çalışıyor ancak sanırım verimsiz bir toprak ve muhtemelen sırık domates diye size sırık domatesten alınmış tohumlardan elde edilen fidelerden vermişler. Fideleri nereden ve hangi ortamda almıştınız (sökme fide, poşette veya viyolde). Görünen o ki domateslerinizin resimde olanlarının tamamı sırık formda.

Eski 16-06-2007, 14:07   #324
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Fideleri ben ürettim Selahattin bey
Anadolu tohumun sofralık domatesiydi bazıları. Bazıları ise cheery domatesti. Küçük ambalajlı poşettelerdi. Koçtaştan almıştım tohumları. 11 litrelik saksılarda 3-4 yapraklı oluncaya kadar beklettim sonrada bahçeye şaşırttım. bahçede yanmış hayvan gübresi var fakat toprağın 20 cmden sonrası beton. Dökme bahçe yani bizim bahçe
Fakat benim domateslerden 5 metre ilerde aynı toprakta komşumun domatesleri var. O domateslerin üzerinde 5-6 meyve var

Eski 16-06-2007, 16:12   #325
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Ben narenciye olsam kabul etmem, domates olsam o toprağa dünyada kendimi diktirmem, dikilsemde gelişemem zaten, gelişsemde narenciye benim gelişmeme engel olur.

Peki siz olsanız ne yaparsınız?
Selahattin Bey

Daha önceki yıllarda 40 cm. lik saksıya 4 adet domates fidesi dikip, neden hiç domates alamadığımı merak ediyordum. Her okuduğumda beni güldüren mesajınız yüzünden, balkonda adım atacak yer kalmadığı gibi, balkon demirlerine asılan poşetlerde bile sebze yetiştirmeye çabalıyorum.

Resimde gördüğünüz pembe domates fidesinin, şu anda toprağı kupkuru. Az sulasam bayılıyorlar, çok sulasam habire boya verip meyveye duramayacaklar. Saksı işini hallettik de, bir de sulama için böyle bir formül bulsanız. Bulsanız da şu zavallı sebze fidelerim benim eziyetimden bir kurtulsalar. Hele şimdi bu garip sıcaklarda ne yapacağımı şaşırdım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen nevsune : 16-06-2007 saat 16:14 Neden: resim
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 18:58   #326
Ağaç Dostu

Sulamada bir doz tutturun mesela her gün yarım çay bardağı su ile deneyin. aşırı uzamazsa her gün belirlediğiniz dozda suyu dökün.

Eski 17-06-2007, 06:48   #327
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Çok teşekkür ederim. Bu sabahtan itibaren yarım çay bardağı suyun dışında 1 gr. bile yok artık onlara.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2007, 09:32   #328
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Koltuk Budaması

Günaydııın

Biraz önce ilk koltuk budamamı yaptım Domatesin altlarından başladım ve iki parmak kadar uzamış çiçeksiz dalları tam kökünden değil ama köke yarım santim kala kopardım. Üstlerdeki dallara dokunmadım. Sadece altlardakileri budadım. Yoksa sadece çiçekler kalacaktı domateste. Kel kalmasın diye üstlere dokunmadım.

Selahattin Hocam doğru mu yapmışım? Üsttekileri de alayım mı?

Eski 17-06-2007, 09:49   #329
Ağaç Dostu

Bir görsek diyorum nasıl budamışsınız ona göe bitkinin selameti için geleceğine dair sizi yönlendirelim . Resim yok mu?

Eski 17-06-2007, 10:34   #330
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Dijital fotoğraf makinam yok... Ben alana kadar da domatların akibeti belli olur herhalde. Komşulardan sorup soruşturayım, bulursam bir makina, eklerim fotosunu.

(Kötü haber! Koltuk alımını gösteren resimleri tekrar inceledim. Galiba koltuk alıcam diye yan dalları kesmişim ve kesmem gereken koltuklar da dalda kalmış. Allah'tan hepsini yapmadım.)

Düzenleyen Belmas : 17-06-2007 saat 11:55

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024