agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni339Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2006, 22:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2006
Minyatür Güller

iki aydır ofisimin balkonunda baktığım minyatür gülüm var...
Düzenli olarak buduyorum ve minik güller dallardan hiç eksik olmuyor. Ayrıca bol su istiyor. en ufak bir aksatma goncaların kurumasına neden oluyor, yaprakları döküyor.
Saksısı küçük gelmeye başladı, saksı değişimi, toprak konusunda dikkat etmem gereken noktalar nelerdir.
Bir de kış geldiğinde güle dış mekanda mı iç mekanda mı bakmam gerekiyor?
minyatür güllerin bakımı hakkında dikkat edilmesi gerekenler noktalar nelerdir?

mor kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 00:16   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Hoşgeldiniz mor kedi.

Minyatür güllerin bakımının normal güllerin bakımından çok farklı bir yanı yok, ancak onlar kadar dayanıklı değiller.

Kışın ılman bir bölgede yaşamıyorsanız içeriye alın. Ama Bodrum'da Fethiye'deyseniz dışarıda durabilir Aydınlık güneşli bir yerde bakmaya devam edin.

Baharda saksısını değiştirirsiniz. Sadece bir numara büyük bir saksıya geçirin.Bol organik maddeli bir karışım hazırlayın. Kışın budayın.

Minyatür güller kırmızı örümceğe karşı çok hassastır. Küllemeden de çok zarar görür. Sık sık kontrol edin.Kükürt ile ilaçlayarak her iki sorunu da kontrol altına alabilirsiniz.

Sitemizde verdiğimiz gül yetiştiriciliği ve güllerde budama konularını okumanızı da öneririz.

Selamlar.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 08-08-2006 saat 00:49
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2007, 23:22   #3
Ağaçsever

eyüp1968's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2006
Sevgili arkadaşlar..1 ay kadar önce üzerinde 6-7 adet tomurcuğu bulunan minyatür gül aldım. Tomurcukların hepsi açtı. Diğer güllerimde olduğu gibi açan çiçekleri kestim.Alttan yeni sürgünler ile 2-3 tane yeni tomurcuk verdi.Onlar da açacak,inşaallah. Ancak yeni sürgünlerin yaprakları ilk aldığımda ki gibi koyu yeşil olmadı. Hafif yeşil ve azıcık da sarıya çalar bir renk oldular.Güle bakıyorum alttaki eski yapraklar daha koyu yeşil ve daha dolgun. Kapalı yerde ve oda sıcaklığında pencere önünde duruyor. Yapraklardaki bu farkı anlayamadım. Bir bilen var ise bana yardımcı olur mu?
Saygılar...

Oğuzhan beğendi.
eyüp1968 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 00:16   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu genel olarak bir bitki besleme probleminiz olduğunu gösterir. Saksınıza bitki besini veriniz.

Eski 02-02-2007, 15:25   #5
Yeni Üye

Hamido's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Geçen yıl aldığım minyatür gül üzerinde küçük yeşil böcekler oluşmuştu. Zirai ilaç satan bir dükkana müracaat ettiğimde bunun gül biti olduğunu söyledi ve bir ilaç verdi. Suyla karıştırıp uygulamıştım. Uygulamadan sonra hepsi öldü ama sanıyorum yumurta bırakmışlar veya bir kısmı toprak altına gizlenmiş, yeniden üremeye devam ediyorlar. 8-9 defa bu işlem tekrarlandı ama sonu gelmedi. Bu işin kökten çözümü varmı ?

Hamido Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2007, 01:45   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hamido Mesajı Göster
Geçen yıl aldığım minyatür gül üzerinde küçük yeşil böcekler oluşmuştu. Zirai ilaç satan bir dükkana müracaat ettiğimde bunun gül biti olduğunu söyledi ve bir ilaç verdi. Suyla karıştırıp uygulamıştım. Uygulamadan sonra hepsi öldü ama sanıyorum yumurta bırakmışlar veya bir kısmı toprak altına gizlenmiş, yeniden üremeye devam ediyorlar. 8-9 defa bu işlem tekrarlandı ama sonu gelmedi. Bu işin kökten çözümü varmı ?
Hamido selamlar, hoşgeldiniz. Aşağıdaki başlığa bir göz atar mısınız?

Yeni üyeler için bir iki şey...

Eski 03-05-2007, 14:16   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2007
minyatür gül

merhaba
geçen gün arkadaşım tarafından minyatür bir gül hediye geldi bende bu zamana kadar hiç bitki beslememiş biri olarak acemilik çekmekteyim.
üzerinde 4 açılmış 3 de gonca gül mevcut saksımın çapı 13 cm her gün suluyorum azar azar geçen gün dibinde küçük yeşil bitciklerin olduğunu fark ettim ve ilaçladım şimdilik o yeşil haşerelerden kurtuldum ancak toprağını karıştırdıkça içinden şimdi nadirde olsa küçük milimetrik beyaz kurtçuklar çıkmakta bunlar bitkime zarar verirmi? birde kocaman bir solucana rastladım ancak yakalayamadım çok seri hareket ettiği için kaçtı şimdi bulamıyorum saksının içinde kalsa bi zararı olurmu? arkadaşlar saksısını ve toprağını değiştirelim diyorlar onada cesaret edemiyorum çiçek var üzerinde diye korkuyorum kurumasından ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim hepinize bol çiçekli günler diliyorum

aggressive Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 12:47   #8
Ağaçsever

Meksika's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Galeri: 48
Sayın agressive, minyatür gül diye bir başlık daha var. Ayrıca gül yetiştiriciliğive güllerde budama başlıkları da sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Benim de minyatür bir gülüm var ve sararma sorunu yaşadığından araştırırken buldum. Kolaylıklar diliyorum.

Meksika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 00:46   #9
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Bende bu ilkbahar ve yaza biraz çiçeklerlerle gireyim diye minyatür gül aldım. Beyaz , kırmızı ve pembe. 3 ünüde aynı çiçekciden, aynı gün almama ragmen, nedense kırmızının çiçekleri az açıyor çabuk soluyor. Beyaz çok açıyor çabuk soluyor. pembe olan ise her dem sanki aynı tazelikde çiçeklerini koruyor. Saksı boyları ve saksıların içlerindeki toprak tipleride aynı.

Eve getirip balkona koyduğumun 3. günü yaprak bitleriyle doldu her 3'ü de. 2 gün bekleyip haftasonu ilaç alayım derken. Ertesi gün gülün üstünde bir sürü karınca. Nereden ne zaman çıktılar bilmiyorum. Ama o günün akşamı gülün üstünde hiç bit mit kalmadı. Karıncalar bitlerin hepsini yedi. Minik minnamacık o bitleri dişlerine geçirmiş taşıyorlar. Karıncaların bu işe yarayacağını hiç tahmin etmiyordum.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 12:07   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
3 aylık sıkı çalışmamın sonuçlarını alıyorum minyatür güllerim coştular.

Eklenen Resimler

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 12:10   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasdelenmurat Mesajı Göster
Ama o günün akşamı gülün üstünde hiç bit mit kalmadı. Karıncalar bitlerin hepsini yedi. Minik minnamacık o bitleri dişlerine geçirmiş taşıyorlar. Karıncaların bu işe yarayacağını hiç tahmin etmiyordum.
Karıncalar, bitleri yemezler,

bitlerin çıkardığı salgıları yemek için bitleri korur ve kullanırlar .

HakanG beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 13:23   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Sayın ceviz ağacı gülleriniz çok güzel görünüyorlar .Nasıl baktınız onlara tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bizimkiler henüz daha çok küçükler..

Eklenen Resimler

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 13:35   #13
Ağaç Dostu

çok güzel kokuyorlar,

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2008, 20:37   #14
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
ErtanGM, sizin minyatür gülleriniz de harika benimkinde henüz tomurcuk bile yok çiçeklendirmek için acaba özel birşey yaptınız mı?

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 21:35   #15
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Benim minyatür güllerim inanılmaz yoğun olarak açıyor ( bir dalda 4-5 tane ). Sizinkileri görünce acaba benimkiler farklı bir tür mü? diye düşünmeye başladım. Oysa onları minyatür gül diye almıştım. Yarına fotoğraflarını çekip ekleyeceğim.

Oğuzhan beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 00:49   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergül Mesajı Göster
ErtanGM, sizin minyatür gülleriniz de harika benimkinde henüz tomurcuk bile yok çiçeklendirmek için acaba özel birşey yaptınız mı?
Güneşi ve suyu çok seviyorlar ( Toprağı nemli kalmasın ) Gerektiği zaman budamalarınıda yaptık. Sıvı besinden 15 günde 1 kullandım. Şu anki halleri çok daha güzel. Sizede bol tomurcuklu güller dilerim.

Düzenleyen Arzu Kırlangıç : 23-05-2008 saat 15:15
Eski 26-05-2008, 11:49   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sevgili Ertangm,
Benimkiler saksıda değil , bahçede .Birde geçen sene yanlışlıkla çok fazla budamışım , o yüzden geçen sene bir türlü toparlanamadılar ama bu sene inanılmaz derece de güzeller . Bir de ayrıca kuş gübresini suya karıştırdım ve 3 hafta beklettim daha sonra da güllere çok az miktarda verdim artık hangisi iyi geldi bilmiyorum .

Oğuzhan beğendi.
ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 15:25   #18
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim ceviz ağacı 13 nolu mesajınızda yüksek bir balkonda duruyor gibi geldiler bana . Gübreyi bende deneyeceğim.

Eski 30-05-2008, 19:09   #19
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Ben gübre **** herhangi bir besin kullanmıyorum.Gayette hallerinden memnunlar.Yağ tenekesine diktim toprağım torf,eskimiş yapraklarını ve kurumuş goncalarını makasla kesiyorum,öğleden sonra akşama kadar güneş görüyor.Gölgedeyken yapraklarına su fısfıslıyorum.Tomurcuk üstüne tomurcuk veriyor.Birde toprağına sarmısak batırdım hatta oda filizlendi,sarmısak güle bit gelmesini engelliyor.Sevgiler...

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 18:17   #20
Ağaç Dostu

Fotoğrafınıda görebilirmiyiz sevgili müge .

Eski 10-06-2008, 09:06   #21
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Ertancım şuan biraz budadım, üstünde ki çiçeklerininde zamanı geçiyor.Birazcık toparlansın hemen yüklerim fotoğrafını arkadaşım .Sevgiler.

Eski 10-06-2008, 12:02   #22
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Benim minyatür gülüme ne oldu anlamadım, güleri kuruyunca hiç yeni tomucuk vermedi.

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 14:41   #23
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Minyatür gülün latince adı nedir?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 18:39   #24
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Minyatür gülün latince adı nedir?
Sevgili çiçeksever,minyatür gülün latince adı "Rosa spp" 'dir.

Eski 10-06-2008, 18:41   #25
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Gül dibine sarımsak ha hımmm..deneyelim mügeciğim
Dene cemo'cum valla yararı oluyor.Ben takvim yaprağının arkasından okumuştum bu bilgiyi denedim.Hatta sarmısak filizleniyor uzuyor ama aldırış etme ,çok uzarsa kırparsın ucundan olur biter.Sevgiler.

lolla beğendi.
Eski 10-06-2008, 18:46   #26
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ Mesajı Göster
Benim minyatür gülüme ne oldu anlamadım, güleri kuruyunca hiç yeni tomucuk vermedi.
Erbek'cim,kuruyan dal ,gül ,ve yapraklarını ayıkla.Aşırı su verme, bit varmı diye kontrol ettinmi?Toprağına çivi batır.Gölge yerde yapraklarına su fısfısla.Yakıcı ve kavurucu güneşten koru.Normal güller kadar dayanıklı değiller çünkü.Sevgiler.

lolla beğendi.
Eski 12-06-2008, 12:42   #27
Ağaç Dostu

Sarımsağın kokusu yaprak bitlerini uzaklaştırıyor . Bence sarımsağı etkisi azalıp kuruyunca yenilemek gerekir . Mine hanımın yaprak bitleriyle ilgili ev yapımı böcek ilacı formül içeriğindede ezilmiş sarımsak vardı . Böceklerin gelebileceği her türden çiçeğe uygulanabilir.

Eski 12-06-2008, 15:27   #28
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Haklısın ertan,peki senin etkili bir yöntemin varmı yaptığın.Sevgiler.

Eski 14-06-2008, 00:38   #29
Ağaç Dostu

Mayıs ayı içersinde güllerimde havalardan dolayı ( yağmurla ilgili sanırım ) yaprak bitleri oluştu . Fazla çoğalmadan seracıdan aldığım ilacı haftada 1 kere 2 sefer uyguladım . Sarımsak ezip etrafına yaydım . Başkada bir yönteme gerek kalmadı . Herkesinde şikayetçi olduğu o bit dönemini atlattık nihayet .

Eski 07-08-2008, 23:30   #30
Yeni Üye

pimpirim's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2007
Selam,
Bu konuya uzun süredir kimse yazmıyor herhalde ama bildiğim bir şeyi paylaşmak istedim. Benim bahçemdeki güller her zaman bitlenirdi, ilaç sıktığım zaman bir süre etkili oluyordu ama sonra yine aynı görüntü yaşanıyordu. Organik tarımla ilgilenen bir arkadaşım bana bir kavonoz suya 4-5 adet sigara izmariti atıp kapağını kapatmamı ve böylece iki üç gün bekletmemi söyledi. Daha sonra püskürtme yapılacak herhangi bir kabın içine koyulup dallara sıkıyorsunuz. (Ben boş cam-sil şişelerini kullanıyorum) Bitlerden uzunca bir süre kurtulunmuş oluyor. Belki sitede başka yerde yer alıyordur bu bilgi ama ben denk gelmediğim için paylaşmak istedim.

pimpirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024